Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Finanse w Akademii Leona Koźmińskiego wśród najlepszych na świecie

„Financial Times” opublikował ranking studiów magisterskich z finansów, który potwierdza wysoką pozycję Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych szkół biznesu na świecie. Na 45 sklasyfikowanych uniwersytetów ALK zdobyła 21. miejsce i znalazła się w zestawieniu jako jedyny reprezentant Polski. W poprzednich latach uczelnia zajęła odpowiednio miejsca: 19, 21 i 20.

Czołówka rankingu należy do uczelni europejskich. Nieprzerwanie najlepsza w kształceniu przyszłych finansistów (od czterech lat na pierwszym miejscu) jest HEC Paris z Francji. W tym roku w rankingu „FT” zadebiutował kierunek finanse słynnej szkoły biznesu Sloan z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT), od razu na wysokim, 10. miejscu. Pod względem atrakcyjności kariery badanej trzy lata po ukończeniu studiów zwycięzcą został również debiutujący na liście amerykański Boston College (Carroll School of M anagement), którego absolwenci zarabiają średnio rocznie 95 tys. dolarów, niemal tyle co absolwenci MIT – 106,5 tys. dolarów.

Tegoroczny ranking „FT” dostarcza też ciekawego materiału porównawczego, jeśli chodzi o rynek pracy dla magistrów finansistów. Okazuje się, że absolwenci uczelni europejskich szybciej znajdują zatrudnienie zaraz po studiach niż absolwenci uczelni amerykańskich. Wśród tych ostatnich odsetek zatrudnionych trzy miesiące po graduacji wynosi średnio 63 proc. (do rankingu trafiło osiem uczelni amerykańskich), podczas gdy w Europie sięga 91 proc. (średnia dla 33 uczelni europejskich w zestawieniu). Perspektywę stuprocentowej gwarancji pracy i całkiem przyzwoitych zarobków (87 tys. dolarów rocznie) mają tylko absolwenci finansów jedynej uczelni chińskiej w rankingu - szkoły biznesu Guanghua z Uniwersytetu Pekińskiego. Absolwenci finansów Akademii Leona Koźmińskiego zarabiają średnio 58 tys. dolarów rocznie i 94 proc. z nich pracuje już trzy miesiące po ukończeniu studiów. Europa kontynentalna kształci magistrów finansów najczęściej podczas dwuletnich studiów magisterskich, natomiast uczelnie brytyjskie oferują to samo wykształcenie w rok.

Kierunek finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego wykładany jest zarówno w języku polskim, jak i po angielsku, na tzw. nitce angielskiej. Stanowi też uzupełniające studia do wyboru dla osób, które zdały na 5-letnie studia prawnicze w ALK i wybrały program „Prawo Plus”. Studenci finansów od ubiegłego roku mają możliwość uzyskania w trakcie nauki certyfikatu ACCA potwierdzającego międzynarodowe kwalifikacje w zakresie księgowości. Mają również do wyboru kilka specjalności: audyt i kontrola zarządcza w biznesie, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa, bankowość i strategie inwestycyjne, finanse przedsiębiorstw (Corporate Finance) i przeciwdziałanie praniu pieniędzy (Anti-Money Laundering). Studenci uczestniczą w wymianie międzynarodowej, na jeden lub dwa semestry mogą przenieść się do wybranego miejsca na świecie, mając do wyboru ponad dwieście uczelni, z którymi ALK ma podpisane porozumienia partnerskie. ALK posiada najważniejsze akredytacje międzynarodowej AACSB, EQUIS i AMBA i CEEMAN i zawiera porozumienia dotyczące wymiany studentów tylko z uczelniami posiadającymi takie akredytacje, co gwarantuje wysoką jakość kształcenia studentów podczas wymiany.

- Wybór kierunku finanse i rachunkowość zaraz po maturze, a potem kontynuowanie nauki na studiach magisterskich, specjalistycznych to bardzo dobry pomysł na udaną karierę nie tylko w kraju, ale praktycznie na całym świecie – mówi prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. – Nasi absolwenci pracują w bankach, w korporacjach, często poza Polską. Mamy z nimi dobre relacje poprzez Klub Absolwenta i także dzięki nim możemy rozwijać kierunek. Dlatego od nowego roku akademickiego, we współpracy z Citi startujemy z unikatową specjalnością przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Jesteśmy pierwszą uczelnią w tej części świata, która ma taki program, a wiemy, że specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani na całym świecie przez największe korporacje finansowe. To także przykład, że warto rozwijać ofertę edukacyjna wspólnie z partnerami biznesowymi, którzy mają najlepsze rozeznanie na temat potrzeb rynku pracy.

Ranking „FT”:
http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-finance-pre-experience-2014

Opis kierunku: http://www.kozminski.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/studiapoangielsku/master-in-finance-and-accounting/o-kierunku/ 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane