Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Building Information Modeling – modelowanie informacji o budynku to technologia informatyczna pozwalająca na stworzenie wielowymiarowego, cyfrowego modelu obiektu, pozwalająca efektywnie projektować, realizować proces inwestycyjny oraz efektywnie zarządzać obiektem w procesie eksploatacji.

Dlaczego BIM? 

Cyfryzacja poszczególnych dziedzin życia codziennego jest naturalnym etapem rewolucji informacyjnej jakiej jesteśmy świadkami. W budownictwie od dawna stosowane są różne narzędzia informatyczne w procesie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji, jednak standard BIM spaja je w całość, pozwalając na stworzenie pełnego cyfrowego modelu obiektu, w którym zawarte są wszystkie informacje z nim związane.

Takie podejście pozwala na szybszy przepływ informacji między poszczególnymi uczestnikami procesu inwestycyjnego, co przekłada się na eliminację błędów projektowych (kolizji) oraz obniżenie kosztów budowy. Cyfrowy model obiektu na etapie eksploatacji pozwala efektywnie zarządzać budynkiem i na bieżąco monitorować jego stan techniczny.

Dlaczego warto studiować na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM ?

Cyfryzacja jest procesem postępującym, którego nie da się zatrzymać. Za kilka lat standard BIM będzie wiodącą technologią w projektowaniu, wykonawstwie czy eksploatacji obiektów budowlanych. W niektórych krajach (Wielka Brytania) BIM jest obligatoryjną technologia stosowaną w inwestycjach publicznych. W dyrektywie Parlamentu Europejskiego nr 2014/24/EU z dn. 26.02.2014 r. przewidziano możliwość stosowania technologii BIM w zamówieniach publicznych. Jest kwestią czasu kiedy to zalecenie stanie się bezwzględnym wymogiem.

Do kogo kierujemy naszą ofertę edukacyjną ?

  • interesujesz się budownictwem i chciałbyś być wszechstronnie przygotowany do pracy inżyniera, nabywając umiejętności operowania w środowisku BIM - ten kierunek jest dla Ciebie!
  • interesujesz się informatyką i chciałbyś zobaczyć praktyczne efekty swojej pracy w realnej rzeczywistości – ten kierunek jest dla Ciebie! 
  • chciałbyś podjąć studia techniczne a nie jesteś przekonany do tradycyjnych kierunków – spróbuj czegoś nowego!

Co osiągniesz?

Studiując Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, jako jeden z pierwszych będziesz przygotowany do pracy w nowym, cyfrowym środowisku Budownictwa. Dysponujemy obszerną bazą programów numerycznych , które umożliwią Ci pozyskanie kompetencji do pracy w wielkich korporacjach budowlanych oraz mniejszych firmach projektowych i wykonawczych. Zapewniamy studentom możliwość korzystania z oprogramowania:

  • z dziedziny architektury 
  • z dziedziny wymiarowania konstrukcji budowlanych
  • programy graficzne
  • z dziedziny fizyki budowli
  • programy do obróbki modeli BIM
  • programy do analizy numerycznej

Poznasz zasady cyfrowego modelowania obiektów budowlanych

Nauczysz się projektować budynki z wykorzystaniem technologii BIM i uzyskasz kompetencje zawodowe umożliwiające Ci szybki awans zawodowy

Zdobędziesz praktyczną umiejętność obsługi programów pracujących w środowisku BIM

Zdobędziesz wykształcenie pozwalające na uzyskanie uprawnień budowlanych (projektowych i wykonawczych)

Po ukończeniu tego kierunku nie będziesz miał żadnych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy
– to pracodawcy będą o Ciebie zabiegać!

 

Z A P R A S Z A M Y !
 

Powiązane kierunki

Projektowanie i logistyka materiałów

Zdobędziesz wiedzę techniczną, ukierunkowaną na projektowanie materiałów inżynierskich z uwzględnieniem aspektów logistycznych oraz zarządzania i jakości.

czytaj dalej

Inteligentne Miasta

Program kształcenia dla kierunku Inteligentne miasta przygotowuje absolwenta do zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu problemów związanych z wpływem cywilizacji na środowisko, sposobu kształtowania i funkcjonowania jednostek miejskich z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i rozwiązań technicznych.

czytaj dalej

Design i zarządzanie projektami

kierunek przygotowuje absolwenta do zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu zarządzania projektami, wdrażania nowych produktów i usług.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane