Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Człowiek w cyberprzestrzeni

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na Interdyscyplinarne studia I stopnia

Przygotowują one zarówno do podjęcia studiów II stopnia jak i do pracy na stanowiskach specjalisty średniego szczebla w administracji państwowej i samorządowej oraz w organizacjach i podmiotach prywatnych z branży high-tech.

Absolwent kierunku Człowiek w cyberprzestrzeni ma podstawową wiedzę, umiejętności oraz unikatowe kompetencje interdyscyplinarne w dwóch obszarach  tj. naukach społecznych i naukach ścisłych, w szczególności w zakresie prawa, informatyki, socjologii oraz biznesu.

Orientuje się  w szeroko rozumianej regulacji prawnej dotyczącej nowych technologii; rozumie procesy kształtowania się społeczeństwa informacyjnego oraz posiada umiejętności praktyczne posługiwania się narzędziami informatycznymi. W trakcie studiów zdobył kompetencje w zakresie projektowania i zarządzania procesami technologicznymi. Posiada certyfikat IBM SPSS Expert.

Absolwent kierunku Człowiek w cyberprzestrzeni może aktywnie współpracować w interdyscyplinarnych zespołach zajmujących się projektami z obszaru nowych technologii, zarówno w biznesie jak i administracji publicznej. Posiada kompetencje informatyczne w zakresie analizy i projektowania systemów informacyjnych, rozumie mechanizmy społeczne oraz socjologiczne związane ze specjalistyczną wiedzę i kształtowaniem się społeczeństwa informacyjnego, przetwarzaniem danych statystycznych z hurtowni danych, data mining, Big Data, technikami badawczymi, wykluczeniem cyfrowym, social media, SNA ? Social network analysis, wirtualnymi relacjami interpersonalnymi, metodologią badań społecznych oraz marketing komercyjnym i politycznym w Internecie. W trakcie studiów zdobył specjalistyczną wiedzę związaną z kształtowaniem się społeczeństwa informacyjnego, cyberbezpieczeństwem, prawem autorskim w społeczeństwie informacyjnym, prawnymi aspektami marketingu sieciowego i reklamy w środkach komunikacji elektronicznej.  Opanował także podstawy:  prawa administracyjnego, cywilnego, karnego oraz handlowego. W ramach studiów studenci obok realizacji programu podstawowego z zakresu prawa, informatyki, socjologii oraz biznesu wybierali  jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych prawno-biznesową lub informatyczno-techniczną ukierunkowane na zdobycie doświadczenia praktycznego i umiejętności uczestniczenia w interdyscyplinarnych zespołach zajmujących się projektami z zakresu nowych technologii.

Absolwent potrafi analizować proponowane rozwiązania konkretnych problemów z dziedziny nowych technologii i informatyzacji oraz proponować w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia, dostrzegając i uwzględniając bieżący stan techniki, mechanizmy społeczne oraz zmiany legislacyjne. Postrzega realizowane projekty w kategorii formułowania celów i rezultatów - analizując ryzyko i określając ścieżki krytyczne. Posiada umiejętność rozumienia i analizowania kwestii prawnych, zjawisk społecznych i socjologicznych. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z pracą zawodową, ma świadomość znaczenia zachowania się w sposób profesjonalny. Umie uczestniczyć w przygotowaniu projektów informatycznych, z uwzględnieniem aspektów prawnych, biznesowych i technologicznych. Potrafi prezentować zdobytą wiedzę szerszemu gronu odbiorców, również osobom pozostającym poza obszarem wiedzy z zakresu nowych technologii.

Posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych i wystąpień ustnych w języku polskim oraz obcym (na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) w zakresie nowych technologii, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł oraz własnych poglądów podając argumenty za i przeciw, w tym potrafi bronić swoich tez podczas dyskusji.




 

Powiązane kierunki

Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją

Absolwent kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją posiada niezbędne umiejętności do pracy w archiwach historycznych, archiwach i instytucjach kościelnych oraz archiwach państwowych.

czytaj dalej

Ochrona dóbr kultury i środowiska

Ochrona dóbr kultury i środowiska to studia interdyscyplinarne, które łączą zagadnienia z ochrony dóbr kultury i ochrony przyrody, co jest zalecane przez wiele międzynarodowych dokumentów jak i zaleceń UE w Polsce. Jest to kierunek unikatowy.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane