Krakowskie Szkoły Artystyczne
Od 1989 roku
Jeżeli masz talent i pasję i chcesz uzyskać niezależność, wykonując pracę swoich marzeń, to kierunki Krakowskich Szkół Artystycznych są dla Ciebie. Naszym celem jest przekazanie rzetelnej wiedzy, która stanie u podstaw przyszłości zawodowej słuchaczy. Fakt,że nam się to udaje jest źródłem naszej satysfakcji.
Krakowskie Szkoły Artystyczne (KSA) to dwuletnie szkoły kształcące w kreatywnych zawodach poszukiwanych na rynku pracy: projektowanie mody, fotografia, projektowanie wnętrz, visual merchandising, aktorstwo, choreografia, konstrukcja i modelowanie ubioru. Naukę fotografii i projektowania mody można podjąć także w języku angielskim w grupach międzynarodowych. Przez lata działalności KSA zdążyły sobie wyrobić silną markę i mogą pochwalić się wieloma utalentowanymi absolwentami odnoszącymi sukcesy w kraju i zagranicą.
- SZKOŁA ARTYSTYCZNEGO PROJEKTOWANIA UBIORU
- SZKOŁA WNĘTRZ I PRZESTRZENI
- SZKOŁA AKTORSKA
- SZKOŁA KREATYWNEJ FOTOGRAFII
- SZKOŁA VISUAL MERCHANDISINGU
- SZKOŁA CHOREOGRAFII
- SZKOŁA KONSTRUKCJI I MODELOWANIA UBIORU
- SZKOŁA REŻYSERII TEATRALNEJ I FILMOWEJ
Zajęcia odbywają się w dwóch budynkach szkolnych znajdujących się w centrum historycznym Krakowa,wyposażonych w szereg pracowni. Stawiamy przede wszystkim na zajęcia praktyczne, nie rezygnując jednak z niezbędnej teorii. Słuchacze różnych kierunków podejmują współpracę, wspierają się i wymieniają się pomysłami Nieformalna, żywa atmosfera tworzy interdyscyplinarną społeczność młodych artystów.
Najlepszy student każdego z dwuletnich kierunków otrzymuje stypendium na ostatnim semestrze nauki. Nasi wykładowcy to praktycy o międzynarodowym doświadczeniu, znani artyści, projektanci mody, fotograficy, projektanci wnętrz, aktorzy, choreografowie, specjaliści VM, marketingu i PR. Szkoła podlega nadzorowi pedagogicznemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KARIERA
Indywidualne podejście do studenta i intensywny, wymagający program owocują licznymi sukcesami słuchaczy. Cenione dyplomy KSA otwierają drzwi do kariery. Absolwenci znajdują zatrudnienie w polskich i zagranicznych firmach odzieżowych, biurach projektowych, jak również firmach związanych z fotografią, dizajnem, grafiką, projektowaniem wnętrz, architekturą. Wielu z nich zakłada własne firmy. Regularnie informujemy o najważniejszych konkursach w Polsce i na świecie. Na wielu z nich absolwenci i studenci KSA zajmują pierwsze miejsca, uzyskując nagrody finansowe i stypendia zagraniczne.
PROMOCJA STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW
Promocja odbywa się na corocznych pokazach mody, wystawach, spektaklach organizowanych przez KSA w tym międzynarodowych imprezach : Cracow Fashion Week, Wystawa fotografii Focus on Fashion, Krakowskie Spotkania z Dizajnem „Zaprojektowani”. Sylwetki oraz dokonania studentów i absolwentów prezentowane są w magazynie „Tuba”,na blogu Ksavery LINK!!!oraz na prowadzonych przez nas kilkunastu Facebookach, Instagramach, Tweeterze, Linkdinie i Goole+ . Informujemy również absolwentów o ofertach pracy i atrakcyjnych stażach.
SŁAWNI GOŚCIE W KSA Z POLSKI I ZE ŚWIATA
KSA prowadzą szeroką współpracę ze szkołami i instytucjami zagranicznymi. Słuchacze mają okazję uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach z wybitnymi przedstawicielami sztuki, mody, fotografii, dizajnu m.in. odwiedzili nas: Jeanloup Sieff, Mark Bickerstaffe, Ernestine Ruben, Naomi Rosenblum, Martin Pegler, Veronique Rouge, Gary Baseman, Natasha Pavluchenko, Mark Fast, Carol Morgan, Drew Plunkett, Maria Cristina Rigano, Nawie Kuiper, Marcellous L. Jones oraz Jerzy Antkowiak, Ewa Minge, Dorota Wróblewska, Natasha Pavluchenko,prof. Marek Cecuła, dr Andrzej Śmiałek, Gosia i Tomasz Rygalikowie, Katarzyna Sokołowska, Ilona Majer, Rafał Michalak, Łukasz Jemioł.
SZKOŁA ARTYSTYCZNEGO PROJEKTOWANIA UBIORU (SAPU)
Szkoła działa od 1994 roku. Dwuipółroczna nauka odbywa się w trybie dziennym lub zaocznym. Od kilku lat studenci mają możliwość nauki w grupie międzynarodowej (Fashion College), w której zajęcia odbywają się w języku angielskim. Program obejmuje około 25 godzin lekcyjnych tygodniowo na kierunku dziennym oraz 18 zjazdów (18 godz./zjazd) w ciągu roku na kierunku zaocznym. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem Projektanta Mody. Przeważająca większość to zajęcia praktyczno-warsztatowe połączone z konsultacjami z wykładowcami. Dodatkowo studenci mogą nieodpłatnie korzystać z otwartej pracowni krawieckiej. Co roku program podlega modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży. W 2019 roku szkoła otwiera pracownię sitodruku, w której studenci będą mogli wykonywać autorskie nadruki na tkaninie. Szkoła mody SAPU przygotowuje również do założenia i prowadzenia własnej firmy. Studenci SAPU biorą udział w 3 semestralnych pokazach mody oraz pokazie dyplomowym w ramach Cracow Fashion Week. Podczas nauki w szkole słuchacze mają szansę na stworzenie profesjonalnego portfolio.
Zajęcia kierunkowe w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru:
- projektowanie ubioru prowadzone przez kilku uznanych projektantów mody
- konstrukcja i technologia odzieży
- projektowanie biżuterii
- projektowanie nakryć głowy i akcesoriów
- projektowanie obuwia
- rysunek żurnalowy
- fotografia mody
- projektowanie tkaniny i materiałoznawstwo
- stylizacja
- tendencje w modzie
- zajęcia ogólnoplastyczne: rysunek, malarstwo i kompozycja
- historia sztuki i ubioru
- marketing w modzie
- język angielski
- pracownia komputerowa
W pracowniach komputerowych słuchacze zapoznają się z programami graficznymi Corel Draw oraz Adobe Photoshop.
Wyjazdy na targi mody i dizajnu oraz wycieczki do muzeów i na wystawy uzupełniają wiadomości zdobyte w szkole. Ponadto słuchacze SAPU mają możliwość wzięcia udziału w dodatkowych warsztatach projektowania mody i wykładach organizowanych przez szkolę, prowadzonych przez znane i cenione osobistości ze świata mody.
Międzynarodowe Targi Mody w Łodzi przyznały Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru prestiżową nagrodę Złotą Nitkę za wybitne osiągnięcia w kształceniu projektantów mody. Pokaz dyplomowy SAPU odbywa się w trakcie jednego z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce – Cracow Fashion Week.
SZKOŁA WNĘTRZ I PRZESTRZENI (SWP)
Nauka w szkole trwa dwa lata i odbywa się w trybie dziennym i zaocznym. Program obejmuje około 25 godzin lekcyjnych tygodniowo na kierunku dziennym oraz 18 zjazdów (18 godz./zjazd) w ciągu roku na kierunku zaocznym. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem Projektanta i Dekoratora Wnętrz, który wydawany jest także w wersji anglojęzycznej, z uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej.
projekt pawilonu wystawienniczego dla firmy Krosno S.A zaprojektowany przez absolwentkę SWP Justynę Podczasi, zrealizowany na Targi Szkła we Frankfurcie
Program szkoły projektowania wnętrz obejmuje następujące przedmioty:
- kompozycja
- perspektywa
- struktury wizualne
- podstawy projektowania
- architektura wnętrz z trzema wykładowcami
- projektowanie mebla
- materiałoznawstwo
- pracownia komputerowa 3dsMax
- pracownia komputerowa (CorelDRAW, Photoshop)
- techniki prezentacji
- makiety
- wystawiennictwo
- podstawy fotografii
- przestrzenie kultury
- zagadnienia sztuki współczesnej
- historia wnętrz i mebla
- kurs rysunku architektonicznego
- kurs rysunku odręcznego
- język angielski
Już w trakcie nauki studenci mają okazję do podejmowania ciekawych zadań projektowych pod kierunkiem wykładowców będących aktywnie działającymi projektantami. Dużym urozmaiceniem procesu kształcenia są szkolenia, które na zaproszenie szkoły realizują specjaliści z firm zajmujących się projektowaniem mebli i wyposażenia wnętrz. Co roku organizujemy również wyjazd do Mediolanu na największe targi dizajnu na świecie.
Szkoła Wnętrz i Przestrzeni jest organizatorem Krakowskich Spotkań z Dizajnem- Zaprojektowani, w których biorą udział znani projektanci i firmy związane z dizajnem.
SZKOŁA AKTORSKA SPOT
Szkoła Aktorska SPOT to jedyna szkoła policealna, której 2 lata nauki są zaliczane do stażu aktorskiego przez Państwową Komisję Egzaminacyjną Związku Aktorów Scen Polskich (ZASP). Nauka odbywa się w trybie dziennym lub zaocznym 20 zjazdów rocznie, (około 18 godzin lekcyjnych/zjazd). Rok szkolny trwa od września do czerwca włącznie. Pierwszy rok nauki jest nastawiony na przygotowanie do egzaminów wstępnych do aktorskich uczelni państwowych. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem Aktora oraz Aktora Scen Muzycznych.
Program nauczania obejmuje przedmioty takie jak:
- proza
- monologi
- impostacja głosu
- dykcja
- taniec współczesny i klasyczny
- wiersz
- przygotowanie do castingów
- etiudy aktorskie
- sceny współczesne
- sceny klasyczne
- piosenka
- radio
- wiedza o teatrze
- monologi w języku angielskim
Program Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie został zaczerpnięty z wzorców zachodnich, (gdzie nauka odbywa się zazwyczaj w trybie dwuletnim) oraz skonsultowany z najlepszymi aktorami scen polskich. Studenci są kompleksowo przygotowywani do zawodu aktora. W ramach dyplomu każdy słuchacz zobowiązany jest do wzięcia udziału w trzech różnych spektaklach (dramat, piosenka, taniec). Szkoła Aktorska SPOT jest świetnym wstępem do kariery aktorskiej. Wielu z naszych absolwentów bezpośrednio po szkole rozpoczyna pracę w zawodzie – w teatrze i telewizji. Wielu naszych studentów dostaje się na kierunki aktorskie w szkołach państwowych.
SZKOŁA KREATYWNEJ FOTOGRAFII (SKF)
Program, który proponuje Szkoła Kreatywnej Fotografii to dwa lata nauki zapewniające otrzymanie kompleksowej wiedzy z zakresu każdej z dziedzin fotografii. SKF działa od 2004 roku. Zajęcia odbywają się w trybie dziennym i zaocznym. Program obejmuje około 25 godzin lekcyjnych tygodniowo na kierunku dziennym oraz 18 zjazdów (18 godz./zjazd) w ciągu roku na kierunku zaocznym. Od kilku lat studenci mają możliwość nauki w grupie międzynarodowej, w której zajęcia odbywają się w języku angielskim. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem Artysty Fotografika. Wystawy najlepszych dyplomów odbywają się w sekcji Photo Fringe w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Najlepsi absolwenci mają możliwość prezenterstwa swoich zdjęć na międzynarodowej wystawie fotografii mody Focus of Fashion podczas Cracow Fashion Week. Absolwenci KSF są laureatami międzynarodowych konkursów fotograficznych między innymi Wolrd Press Photo, a wielu z nich ma publikacje zdjęć w polskiej i zagranicznej prasie modowej.
Program szkoły fotografii obejmuje:
- fotografię reklamową
- fotografię mody
- fotografię ślubną
- fotografię kulinarną
- fotografię produktową
- pracownię komputerową (Photoshop)
- fotografię architektury
- fotografię eksperymentalną
- fotografię aktu (stały udział modelek i modeli)
- technikę gumy chromianowej
- fotografię inscenizowaną
- fotografię reportażową
- fotografię portretową
- fotografię postaci
- fotografia martwej natury
- techniczne aspekty fotografii
- fotografia analogowa
- tradycyjne techniki ciemniowe
- techniki prezentacji (zasady przygotowania profesjonalnego portfolio)
- struktury wizualne
- kompozycję
- historię fotografii
Przewaga zajęć praktycznych nad teoretycznymi wynika z naszego założenia „uczyć przez działanie”. Zapewniamy do dyspozycji studentów 3 studia fotograficzne (w tym jedno o powierzchni 160m2) z profesjonalnym wyposażeniem – oświetleniem i 42-calowym telewizorem umożliwiającym natychmiastowy podgląd zdjęć oraz 2 ciemnie fotograficzne i 3 sale komputerowe. W trakcie zajęć studenci mają do dyspozycji modelki z Agencji Modelek Reklamex.
Pierwszy rok nauki w szkole fotograficznej ukierunkowany jest na rozwinięcie wyobraźni artystycznej oraz na zdobycie solidnych podstaw warsztatu. Na drugim roku studenci uczą się myśleć o fotografii w szerszej perspektywie – poznają relacje między fotografią a jej społecznym odbiorem.
W ramach dyplomu każdy słuchacz musi przygotować autorską wystawę w jednej z galerii w Krakowie, na wernisaż której zapraszane są liczne media. Wiele osób wybiera naukę w naszej szkole jako alternatywę dla studiów podyplomowych, dającą możliwość zdobycia zawodu potwierdzonego dyplomem.5
SZKOŁA VISUAL MERCHANDISINGU (SVM)
Zajęcia w dwuletniej szkole prowadzone są wyłącznie w trybie zaocznym - 18 zjazdów (18 godz./zjazd) w ciągu roku.
Brak specjalistów na polskim rynku pracy otwiera ogromne możliwości zatrudnienia dla przyszłych absolwentów pierwszej w Polsce Szkoły Visual Merchandisingu. Dzięki gruntownemu przygotowaniu absolwenci naszej szkoły obejmują kierownicze stanowiska w działach VM dużych firm.
Kim jest Visual Merchandiser?
- to osoba odpowiedzialna za kreowanie ekspozycji w przestrzeni sklepowej. Edukuje klienta w zakresie aktualnych tendencji w modzie.
- jego głównym zadaniem jest uzyskanie wzrostu sprzedaży. Od jego wiedzy i umiejętności zależy sukces handlowy firmy.
- to on “pociąga za spust”. Skuteczne działanie na tym polu wymaga połączenia wiadomości z wielu dziedzin z kreatywnością i zdolnościami organizacyjnymi, dlatego kształcenie specjalistów visual merchandisingu ma charakter interdyscyplinarny i wymaga od słuchacza dużego zaangażowania i prawdziwej pasji
- Absolwenci szkoły policealnej SVM otrzymują dyplom z tytułem Projektant i Dekorator Wnętrz, Specjalista ds. Visual Merchandisingu. Rok szkolny trwa od października do czerwca włącznie.
Głównymi założeniami programu oprócz przekazania niezbędnych do visual merchandisingu wiadomości jest rozwijanie kreatywności studentów. Zajęcia odbywają się przede wszystkim w trybie warsztatowym, dzięki czemu uczestnicy zdobywają umiejętność pracy w zespole. Szkoła udostępnia studentom profesjonalną pracownię VM, w której mogą aranżować wystawy i realizować własne pomysły. Wykładowcy szkoły, to wyśmienici specjaliści z,dziedziny wystawiennictwa, projektowania wnętrz, projektowania mody, stylizacji oraz specjaliści VM z doświadczeniem pracy w dużych korporacjach korzystających z zachodnich wzorców.
SZKOŁA CHOREOGRAFII
Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym przez 1 rok (2 semestry) od października do czerwca włącznie. Program obejmuje około 18 zjazdów (18 godz./zjazd) . Zajęcia prowadzone przez wyśmienitych specjalistów zapewniają absolwentom doskonałe przygotowanie do zawodu. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem Choreografa i Instruktora Tańca Współczesnego.
Program Szkoły Choreografii:
- kurs tańca współczesnego
- kurs tańca nowoczesnego (podstawy hip hop-u, locking-u, jazzu, itp.)
- elementy zadań aktorskich
- kurs choreografii scenicznej
- kurs tańca klasycznego
- tańce narodowe, ludowe, charakterystyczne, estradowe, partner dance
- kompozycja choreograficzna, etiudy choreograficzne – wystawienia i prezentacje sceniczne
- zajęcia warsztatowe: akrobatyka, dance hall
- techniki wyrazu scenicznego
- historia tańca i współczesne trendy
- elementy choreoterapii
- analiza muzyczna i rytmika
- przygotowanie do prowadzenia zajęć z dziećmi
- przygotowanie do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci
- elementy zadań aktorskich
- choreografia pokazów mody
Studenci nie tylko biorą udział w zajęciach, które odbywają się w ramach programu, ale organizują także występy towarzyszące wydarzeniom organizowanym przez Krakowskie Szkoły Artystyczne np. Cracow Fashion Week oraz przez instytucje zewnętrzne np. otwarcie Małopolskiej Nocy Naukowców.
Na zakończenie szkoły studenci przygotowują choreografie dyplomowe, które prezentowane są podczas oficjalnej gali dyplomowej przy kilkusetosobowej publiczności.
SZKOŁA KONSTRUKCJI I MODELOWANIA UBIORU (SKMU)
Nauka w szkole trwa 1,5 roku. Zajęcia są realizowane w systemie zaocznym - około 18 zjazdów (18 godz./zjazd). Program został ułożony z myślą o osobach posiadających podstawowe umiejętności z zakresu konstrukcji i szycia ubioru. Dla wszystkich początkujących przewidziane są wakacyjne kursy, które przygotowują do nauki w szkole.
Program szkoły:
- konstrukcja, modelowanie i stopniowanie ubioru
- modelowanie na manekinie, przenoszenie form na papier
- techniki prezentacji – od tradycyjnego rysunku żurnalowego po techniki komputerowe
- praca projektanta i konstruktora w małych, średnich i dużych firmach
- akcesoria – nakrycia głowy, torebki, itp.
- pracownia komputerowa, Corel Draw
- pracownia krawiecka, warsztaty
- współpraca z firmami produkcyjnymi
- współpraca z technologami z wiodących firm odzieżowych
Konstruowanie to praca nad funkcją i formą odzieży, rozwiązywanie kwestii technicznych, technologicznych‚ ergonomicznych, estetycznych. Nauka w SKMU przebiega wieloetapowo: od koncepcyjnej fazy szkiców, poprzez szukanie odpowiedniej proporcji, linii, płaszczyzn, warstw, struktur po uzyskanie gotowego „dzieła” w postaci ubioru. Studenci poznają fazy powstawania, a właściwie przekształcania się rysunku konstrukcyjnego w obiekt – ubiór. Opracowany program kształcenia ma na celu przygotowanie absolwenta do samodzielnej pracy konstruktora, współpracy z projektantem lub firmą odzieżową. Studenci uczą się obsługi programów komputerowych wspomagających pracę projektanta i konstruktora. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem Konstruktora Odzieży.
Cracow School of Art and Fashion Design
FASHION COLLEGE
The 2.5 year full-time program introduces students to the essential skills of fashion and textile design from sketch pad to catwalk. It includes design, textiles, fashion illustration, garment construction and garment styling. The graduates receive diploma – Fashion Designer.
I and II semester
Throughout the first semester students are introduced to the basic skills necessary to develop their creativity. There are separate workshops for:
- fashion design
- fashion illustration
- jewelry design
- composition
- creative techniques
- history of art and fashion
- conceptual design
- fashion styling
- sewing and pattern making
- haute couture
- no waste
- painting
- drawing
- collection concept
- computer design
People interested in learning Polish can attend Polish class. At the end of the first semester Students present their work at a fashion show which is held during Cracow Fashion Week. Except for the regular classes students can take part for free in the open sewing workshop.
III and IV semester:
The second year employs the basic skills already learned to develop a personal style through design research and through study many different fashion products. Students practice sketching men, women and children, and they research fashion trends, fabric choices, color cards, and current season’s publicity material. In this year we emphasize definition, development and creation of collection. New workshops are introduced, i.e: accessories including millinery, fabric design, fashion photography. Except for the regular classes students can take part for free in the open sewing workshop .
V semester:
The fifth and final semester concludes with an opportunity to design and manufacture a diploma collection. New workshops: visual identification and sales techniques. The best collections are presented at the final fashion show during Cracow Fashion Week in late March, which is the highlight of the school’s academic year.
SCHOOL OF CREATIVE PHOTOGRAPHY
The 2 year full-time program of the School of Creative Photography ends up with diploma collection of photographs on a chosen theme. The graduates receive diploma – Fine Art Photographer. Every student presents his work during an individual exhibition in one of the galleries in Krakow. The educational philosophy is not to cram in information, but to release creative potential. This is accomplished through the personal attention. The school’s program is composed in the way that allows student to study all photography techniques. The School of Creative Photography is approved by the Polish Ministry of Culture, and is listed in the Ministry’s Art School Directory. Photography School owns a professional computer lab, fully equipped in Adobe programs package.
There are separate workshops for:
- portrait photography
- wedding photography
- fashion photography
- look books, packshots
- commercial graphics
- advertising photography
- staging photography
- product photography
- food photography
- nude photography
- reportage photography
- landscape photography
- photography techniques
- figure photography
- liquid light photography
- gumprint
- architecture photography
- still life photography
- experimental photography
- visual structures
- composition
Except for regular classes students can attend photography studio for free.
Central to the school’s philosophy is a concept of the artist-teacher. They are established and distinguished photographers and bring to the school their invaluable professional experience. This system ensures that the students are taught by a variety of individuals who offer different perspectives. General arts classes are taught by university professors, artists with great professional achievements, participating in many international exhibitions We invite also international experts in various fields of photography and art: Lucia Benická (Slovakia), Gary Baseman (USA), Mark Bickerstaffe (UK), Ernestine Ruben (USA), Naomi Rosenblum (USA), Martin Pegler (UK), Carol Morgan (UK) and more. The educational philosophy is not to cram an information but to release creative potential. This is accomplished through the personal attention. Our success is based entirely on the flexibility, variety and quality of the curriculum we offer. We attract students who want to invest in a creative education as their first step towards a fulfilling and expressive future.
SZKOŁA REŻYSERII TEATRALNEJ I FILMOWEJ (tylko 10 miejsc) to weekendowy, oparty na praktyce, intensywny, dziewięciomiesięczny program zakończony PUBLICZNYM DYPLOMEM – każdy student przygotowuje własny mini spektakl we współpracy ze studentami i absolwentami Szkoły Aktorskiej SPOT. Przygotujemy Cię do samodzielnej pracy reżysera oraz do startów na kierunki reżyserskie na AST i szkół filmowych w Polsce i za granicą.
NAUCZYSZ SIĘ:
- pracy z aktorem,
- budowania postaci,
- współpracy z choreografem,
- współpracy ze scenografem,
- reżyseria spotów reklamowych,
- produkcja teatralna. Umiejętność pozyskiwania funduszy na własny projekt artystyczny,
- oraz przede wszystkim redagowania EGZEMPLARZA REŻYSERSKIEGO i kreowania SCENARIUSZA FILMOWEGO.
Zajęcia odbywają się m.in. w formie MASTERCLASSES z wybitnymi reżyserami, scenarzystami, scenografami, choreografami.
W ramach pracy dyplomowej zmierzysz się z praktycznym warsztatem reżyserskim i przygotujesz spektakl współpracując ze studentami i absolwentami Szkoły Aktorskiej SPOT. Zdobędziesz umiejętności , dzięki którym podejmiesz atrakcyjną i pełną perspektyw pracę.
Spotkanie z producentem teatralnym przybliży słuchaczom podstawy marketingu w kulturze, tematykę związana z pozyskiwaniem grantów, sponsorów.
- Opinie absolwentów o Szkole Reżyserii
- 9 miesięcy nauki, 2 weekendy/miesiąc po 20 godzin lekcyjnych (45 min) na zjazd.
- Początek zajęć: 4-5 listopada 2023.
- Ilość miejsc ograniczona, tylko 10 miejsc! Decyduje kolejność zgłoszeń.
- Aby zarezerwować miejsce, należy uiścić opłatę wpisową
- Poznaj program zajęć, plan zjazdów 2023/2024 i wykładowcy
- Zapisz się już dzisiaj! – Rekrutacja
- Szkoła adresowana jest do osób, które:
- Prowadzą teatry młodzieżowe i studenckie lub zajmują się teatrem profesjonalnym.
- Prowadzą projekty artystyczne i edukacyjne związane z teatrem, sztuką i kulturą.
- Pragną rozpocząć studia reżyserskie w szkołach teatralnych i filmowych. - Poznaj nasze sale: sala teatralna, studio nagrań, sala baletowa, sala dedykowana do castingów, studia fotograficzne.
- Szkoła umożliwia współpracę ze studentami kierunków aktorstwo i projektowanie ubioru, co pozwoli na zdobycie praktycznych umiejętności w pracy z aktorem bądź scenografem.
- Szkoła Reżyserii jest częścią Szkoły Aktorskiej SPOT, która jest zarejestrowana w Centrum Edukacji Artystycznej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Szkoła dostarcza funkcjonalnych narzędzi niezbędnych w zawodzie reżysera, pomaga również budować bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy, związanej z teatrem i filmem jako dziełem sztuki.
- Masz jakieś pytania? Koniecznie napisz do nas na adres mailowy: rezyseria@ksa.edu.pl
Rekrutacja do Szkoły Reżyserii – kliknij tutaj
Program zajęć, terminy zjazdów i wpłat 2023/2024 oraz wykładowcy – kliknij tutaj
CELE EDUKACYJNE
Zawód reżysera opiera się na praktyce. Najważniejszą zdolnością reżysera jest umiejętność krystalizacji własnych wizji. Dlatego też program Szkoły opiera się na dostarczeniu narzędzi takich jak umiejętność:
- Kreacji świata, w którym będą poruszać się aktorzy.
- Przełożenia pomysłów reżyserskich na zadania aktorskie.
- Podjęcia twórczego dialogu z aktorem.
- Komponowania scen pod względem: rytmu, znaczeń, puent.
- Intermedialnego tworzenia dzieła – zdolność przedkładania pomysłów na scenografię, muzykę, światło. Warsztat scenograficzny.
- Zbudowania profesjonalnego egzemplarza reżyserskiego i jego obronę.
Istotnym elementem programu Szkoły jest poznanie twórczości najważniejszych reżyserów teatralnych i ich metod pracy. Umożliwią to warsztaty Masterclass, polegające na pracy z cenionymi reżyserami, scenografem, choreografem, dramaturgiem i kompozytorem (m.in. Jakub Porcari, Szymon Bogacz, Jacek Owczarek, Mariusz Babicki). Dzięki temu studenci poznają szerokie spojrzenie na możliwości realizacji pracy zawodowej.
Ostatnim etapem nauki w Szkole reżyserii będzie samodzielne przygotowanie pokazu teatralnego – sceny lub krótkiego spektaklu, podczas którego studenci będą pracować pod kierunkiem doświadczonego pedagoga-reżysera Michała Rzepki.
Każdy ze słuchaczy otrzymuje dyplom zaliczenia programu w Szkole Reżyserii, zawierający zakres tematyczny i godzinowy. Warunkiem zaliczenia jest obecność na wszystkich zjazdach. W wyjątkowych wypadkach np. choroba słuchacza potwierdzona świadectwem lekarskim obowiązuje zdanie kolokwium z zakresu tematycznego opuszczonych zajęć co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.
Autorski program Szkoły Reżyserii został zaprojektowany przez reżysera Michała Rzepkę.
- KRAKOWSKIE SZKOŁY ARTYSTYCZNE
- SZKOŁA ARTYSTYCZNEGO PROJEKTOWANIA UBIORU
- SZKOŁA WNĘTRZ I PRZESTRZENI
- SZKOŁA AKTORSKA
- SZKOŁA KREATYWNEJ FOTOGRAFII
- SZKOŁA VISUAL MERCHANDISINGU
- SZKOŁA CHOREOGRAFII
- SZKOŁA KONSTRUKCJI I MODELOWANIA UBIORU
- CRACOW SCHOOL OF ART AND FASHION DESIGN
- SZKOŁA REŻYSERII TEATRALNEJ I FILMOWEJ
- SZKOŁA ARTYSTYCZNEGO PROJEKTOWANIA UBIORU
- SZKOŁA WNĘTRZ I PRZESTRZENI
- SZKOŁA AKTORSKA
- SZKOŁA KREATYWNEJ FOTOGRAFII
- SZKOŁA VISUAL MERCHANDISINGU
- SZKOŁA CHOREOGRAFII
- SZKOŁA KONSTRUKCJI I MODELOWANIA UBIORU
- SZKOŁA REŻYSERII TEATRALNEJ I FILMOWEJ
Zawody na uczelni:
aktor |
aktor scen muzycznych |
artysta fotografik |
choreograf i instruktor tańca współczesnego |
konstruktor odzieży |
projektant i dekorator wnętrz |
projektant mody |
reżyseria |
reżyseria filmowa |
specjalista visual merchandisingu |
Główny adres uczelni
- Krakowskie Szkoły Artystyczne
ul. Zamoyskiego 52, 30-523 Kraków - Telefon: 12 656 17 26
- Fax: 12 656 17 26
- Email: ksa@ksa.edu.pl
- Strona: http://www.ksa.edu.pl
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Ostatnie wolne miejsca w Szkole Reżyserii Teatralnej i Filmowej!
Szkoła Reżyserii Teatralnej i Filmowej to jeden z kierunków Krakowskich Szkół Artystycznych, który pozwala na rozwinięcie pasji i zdobycie praktycznych umiejętności w zawodzie reżysera! Intensywny, dziewięciomiesięczny program oparty na pracy praktycznej pozwoli Ci przygotować własny spektakl dyplomowy.
czytaj dalejSzkoła Wnętrz i Przestrzeni SWP oraz Szkoła Visual Merchandisingu SVM
zapraszają na Dzień Otwarty Online!
czytaj dalejDzień Otwarty w Szkole Wnętrz i Przestrzeni SWP
Zapraszamy na Dzień Otwarty w SWP (stacjonarnie oraz online), podczas którego odbędzie się prezentacja kierunku oraz bezpłatne warsztaty.
czytaj dalej