Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Dizajner, designer a może desygner? Wystawa końcoworoczna w School of Form

Chcesz zobaczyć rysujące maszyny, jęczące schody lub dowiedzieć się, skąd wzięły się różne przedmioty, których używamy na co dzień? A może wolisz obejrzeć pokaz mody z kolekcji kapsułowej? Przyjdź na końcoworoczną wystawę studentów wszystkich specjalności School of Form, która odbędzie się 27 czerwca od godz. 12.00 w siedzibie uczelni przy ulicy Głogowskiej 18 w Poznaniu. Wstęp wolny.

Tegoroczna wystawa przebiegać będzie pod hasłem „Projekt Desygner”. Kim jest desygner? Czym różni się od dizajnera? Jak ma projektować i po co to robić? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć w specjalnym manifeście wydarzenia dostępnym na wystawie oraz pośród prac studentów. – Wystawa „Projekt Desygner” jest po to, by pokazać, że są dwie całkiem różne drogi uprawiania projektowania, lecz my wybieramy jedną. Nie chcemy być dizajnerami, lecz desygnerami – mówi Małgorzata Piernik, studentka II roku communication design School of Form i kurator wystawy.

– Dizajner projektuje formę przedmiotu i potrzeby użycia. Jego prace można spotkać na wystawach, targach, magazynach o wnętrzach. Odbierane są głównie przez wzrok i dotyk. Prace desygnera z kolei zachwycają nie nasze zmysły, lecz nas w działaniu. Desygner pracuje w przestrzeni, w której trzeba odpowiedzieć na jakąś ludzka potrzebę. Jego prace rzadko zobaczymy w muzeach. Podziwiamy je raczej na co dzień i wyznaczają one sposób, w jaki wykonujemy codzienne czynności – tłumaczy Piernik. – I to są między nimi główne różnice. Na wystawie można będzie poznać ich dużo więcej – podsumowuje.

Podczas wystawy można będzie zapoznać się z wieloma ciekawymi pracami młodych projektantów. Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. rysujące maszyny, które przetwarzają częstotliwość muzyki na obraz; ożywione przedmioty; rozwiązania z butelek PET i kartonów; prototyp nowych funkcjonalnych stojaków na rowery; jęczące schody; drewniane, szczekające oraz merdające ogonem psy, teatrzyk działający na światło i wiele innych interaktywnych przedmiotów.

W ramach wydarzenia odbędzie się także panel dyskusyjny pt. „Dizajner, designer czy może desygner? Praktyka, język a projektowanie w Polsce”, w którym udział wezmą projektanci, antropolodzy, filozofowie oraz autorzy manifestu – studenci i wykładowcy School of Form.
Na koniec dnia zaplanowano pokaz mody specjalizacji fashion, podczas którego zaprezentowane zostaną projekty: „Zero Waste”, „Biała koszula”, „Protest” oraz kolekcja kapsułowa, która polega na przygotowaniu ubrań dla jednej, konkretnej osoby na każdą okazję.

Natomiast dzień później, tj. w sobotę 28 czerwca od godz. 12.00 podczas dnia otwartego, School of Form zamieni się w królestwo domestic design. To wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy interesują się kształtowaniem i aranżowaniem otoczenia, mają dobre wyczucie koloru lub zwracają uwagę na materiały i faktury przedmiotów. Studenci School of Form będą oprowadzać gości po swoich pracowniach. To dobra okazja do podpytania się ich o proces rekrutacji, zajęcia, zaliczenia, projekty czy praktyki. Do wybory będą także 3 bezpłatne warsztaty: „Still life photography”, na których będzie można robić zdjęcia na podstawie reprodukcji obrazów, „Pattern” gdzie uczestnicy tworzyć będą własne wzory oraz „Ceramika inspirowana fauną”, na którym projektowane będą naczynia ceramiczne.

Szczegółowy plan wystawy końcoworocznej oraz dnia otwartego specjalności domestic design znajdują się na stronie www.sof.edu.pl

Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: http://www.sof.edu.pl/aktualnosci/zgloszenie-na-warsztaty.html 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane