Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Bezpłatne warsztaty w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie

Instytut Mechatroniki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu zorganizował [b]bezpłatne warsztaty w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie[/b] w systemach CAD/CAM CNC MTS V7(4) firmy [i]Matematisch Technische Software-Entwicklung GMBH[/i]. Zajęcia przygotowano zarówno dla studentów pierwszego roku studiów inżynierskich na kierunku mechatronika, prowadzonych w PWSW, jak również dla uczniów Technikum Mechanicznego Zespołu Szkół Mechanicznych i Drzewnych w Przemyślu, o specjalizacji obrabiarki sterowane numerycznie.

Warsztaty poprowadził przedstawiciel firmy MTS mgr inż. Robert Dubas, ekspert systemów programowania obrabiarek CNC. Stroną organizacją i przygotowaniem studentów i młodzieży do szkolenia zajęła się dr inż. Wioletta Tomaszewska-Górecka, wykładowca i nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Podczas warsztatów uczniowie Technikum Mechanicznego ZSMiD pod okiem opiekuna mgr. inż. Edwarda Darzyckiego zaprogramowali detal testowy, z wykorzystaniem symulatora toczenia MTS TopTurn. Studenci PWSW opracowali natomiast zaawansowany detal, korzystając z większych możliwości programowych systemu MTS i projektując w kilku płaszczyznach toczenia.

Uczestnicy warsztatów poznali nowoczesne możliwości programowania maszyny, poprzez stworzenie własnego programu i wykorzystanie go do bezpośredniej pracy obrabiarek. System MTS umożliwia uczenie się programowania skomplikowanych elementów na tokarkach i frezarkach sterowanych numerycznie, z możliwością programowania w pięciu osiach. Innym walorem systemu MTS jest tworzenie dokumentacji w formie elektronicznej i przetwarzanie rysunków na kody NC do sterowania obrabiarkami.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia technicznego, które wręczył Dyrektor Instytutu Mechatroniki PWSW dr hab. inż. prof. nadz. Łukasz Węsierski oraz Dyrektor ZSMiD mgr Robert Rybak.

Szkolenie wzbudziło spore zainteresowanie zarówno ze strony uczelni i firmy MTS, jak również uczniów i nauczycieli technikum. Współpraca przedstawicieli przemysłu i edukacji technicznej w naszym mieście jest propozycją, na której skorzystają zarówno studenci jak i uczniowie szkół technicznych. Spotkania seminaryjno-warsztatowe w zakresie różnych branż technicznych mają na celu przybliżyć nowoczesne kierunki kształcenia oraz możliwości komputerowego wytwarzania.

Wszystkie dotychczasowe prezentacje i tematykę nowych zajęć technicznych, proponowanych przez Instytut Mechatroniki PWSW można znaleźć na stronie internetowej www.pwsw.pl/mechatronika.



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane