Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

Rektor: prof. dr hab. Roman Engler

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży jest niepaństwową szkołą wyższą działającą na podstawie ustawy z dnia 12.09.1990 o szkolnictwie wyższym. Utworzona została 05.07.1996. Nadzór sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Akredytacja

Uczelnia posiada pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej na wszystkich kierunkach oraz akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego na kierunku Pielegniarstwo. Oznacza to, że Uczelnia spełnia wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne, a także posiada odpowiednią bazę materialną.

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych.
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży uzyskuje czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych: 3 miejsce w Polsce – Rzeczpospolita i Perspektywy (2004 i 2005) 39 miejsce w Polsce (wśród uczelni państwowych i niepaństwowych) – Newsweek 2004 W przeprowadzanych rankingach ocenie podlega: poziom nauczania, baza lokalowa, kadra dydaktyczna, organizacja toku studiów, działalność wydawniczo – badawcza, działalność studencka oraz wymiana międzynarodowa i międzyuczelniana.

Baza dydaktyczna

Baza dydaktyczna WSA w Łomży to 9300m2 powierzchni użytkowej. W tym dwie nowoczesne sale audytoryjne dla 250 osób każda, 6 sal stuosobowych, 7 -czterdziestoosobowych i 12 sal seminaryjnych dla małych grup studentów, 6 pracowni komputerowych, terminale komputerowe na holach budynku oraz labolatoria i specjalistyczne pracownie przedmiotowe.

Kierunki

Rolnictwo I stopnia (inżynierskie)

3,5-letnie studia I stopnia (kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera)
Tryb: stacjonarny i niestacjonarny

Specjalności:

  • Agrobiznes
  • Doradztwo rolne
  • Ochrona środowiska obszarów wiejskich
  • Nowoczesne technologie w użytkowaniu mlecznym bydła
  • Odnawialne źródła energii z gospodarką odpadami
  • Agroturystyka

Wykształcenie rolnicze jest niezbędne:

  • osobie przejmującej gospodarstwo rolne od osoby, która przechodzi na „rentę strukturalną”;
  • osobom ubiegającym się o środki finansowe z działań PROW 2007-2013 takich jak: “Ułatwianie startu młodym rolnikom” dz. 112, “Modernizacja gospodarstw rolnych” dz. 121.

Charakterystyka

Studia na kierunku Rolnictwo przygotowują specjalistów w zakresie technologii produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej, posiadających praktyczne przygotowanie do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Program nauczania umożliwia studentom opanowanie podstawowej wiedzy biologiczno-chemicznej i ekologicznej, zapewnia znajomość ekonomiki, organizacji i zarządzana produkcją, obrotem płodami rolnymi, funkcjonowania infrastruktury rolniczej. Program umożliwia również pozyskanie podstawowych wiadomości dotyczących produkcji zwierzęcej i ogrodnictwa w zakresie pozwalającym prowadzić wielokierunkowe gospodarstwo rolnicze.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w administracji rolnej, usługach i doradztwie rolniczym oraz do pracy w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem. Są przygotowani również do pracy w doradztwie rolniczym, w przedsiębiorstwach zajmujących się skupem i obrotem produktów roślinnych, a także do prowadzenia  gospodarstw rolniczych posiadających dział ogrodnictwa i produkcji zwierzęcej. Po ukończeniu specjalności  nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela) mogą pracować w szkolnictwie.  Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Specjalność: Agrobiznes

Absolwenci tej specjalności przygotowani są do przeprowadzenia zmian kierunek Rolnictwo w organizacji polskiego rolnictwa. Absolwent dysponuje gruntowną wiedzą z zakresu agrobiznesu, polityki gospodarczej i zarządzania jakością, a także posiada umiejętność zarządzania marketingowego. Ma poszerzoną wiedzę z zakresu finansów oraz funkcjonowania banków. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach agrobiznesu, administracji państwowej i samorządowej oraz w instytucjach finansowych, także na stanowiskach menadżerskich. Program studiów zapewnia wiedzę na temat zarządzania zarówno gospodarstwami rodzinnymi jak i dużymi przedsiębiorstwami rolniczymi, tak by  były w stanie konkurować na rynku Unii Europejskiej.

Specjalność: Doradztwo rolne

Absolwent, jako inżynier rolnictwa, dysponuje szeroką wiedzą technologiczną z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw agrobiznesu. Zna metody i techniki pracy doradczej. Dzięki umiejętnościom w zakresie komunikacji interpersonalnej potrafi propagować najnowsze osiągnięcia nauki i upowszechniać wiedzę specjalistyczną. Umie nawiązywać bezpośredni kontakt z rolnikami, udzielać pomocy w określaniu indywidualnego kierunku rozwoju gospodarstwa oraz pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania. Jest przygotowany do aktywnego uczestniczenia w budowaniu nowoczesnego systemu doradztwa rolniczego. Posiada kompetencje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pracy w przedsiębiorstwach agrobiznesu, administracji państwowej i samorządowej.

Specjalność: Ochrona środowiska obszarów wiejskich

Absolwenci tej specjalności, oprócz wiedzy rolniczej otrzymają również wiedzę dotyczącą wpływu rolnictwa na środowisko, jak również wpływu czynników przemysłowych i urbanizacyjnych. Program nauczania uwzględnia takie przedmioty jak melioracje, gospodarka wodą, monitoring środowiska rolniczego, higiena środowiska wiejskiego. Absolwent tej specjalności posiada gruntowną wiedzę z zakresu obiegu pierwiastków w przyrodzie, gospodarowania składnikami pokarmowymi w różnych systemach rolnictwa, obrotu, konfekcjonowania i wykorzystania środków ochrony roślin, a także umiejętność kształtowania krajobrazu wiejskiego. Zna akty prawne dotyczące ochrony środowiska. Jest przygotowany do pracy w instytucjach związanych z rolnictwem i ochroną środowiska, także na stanowiskach kierowniczych.

Specjalność: Nowoczesne technologie w użytkowaniu mlecznym bydła

Specjalność polecana dla studentów zajmujących się lub planujących w przyszłości zajęcie się produkcją mleka. Program studiów uwzględnia m.in. następujące przedmioty specjalnościowe: nowoczesne metody pozyskiwania i oceny mleka, zarządzanie stadem, nowoczesne technologie i modernizacje w budownictwie dla bydła, ekonomika produkcji mleka, technologia produkcji pasz dla bydła, praca hodowlana, dobrostan zwierząt, ekonomika produkcji mleka, opieka weterynaryjna. Jednym z elementów na specjalności NTwUMB są praktyki krajowe i zagraniczne w gospodarstwach produkujących mleko.

Specjalność: Odnawialne źródła energii z gospodarką odpadami

Specjalność przygotuje absolwentów do samodzielnego i twórczego wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii oraz zagospodarowania odpadów występujących w rolnictwie i jego otoczeniu. Otrzymują wiedzę z przedmiotów rolniczych, przyrodniczych i technicznych, poznają wyposażenie i instalacje służące do pozyskiwania energii z wyprodukowanej we własnym gospodarstwie rolnym biomasy. Poznają też aspekty i wiedzę z zakresu ekonomii, ekologii, prawa, marketingu, zarządzania, finansów, kosztów, dochodów i rachunkowości oraz działania nowoczesnej wolnorynkowej gospodarki. Absolwenci są oczekiwani na rynku i będą dawali odpowiedzi na potrzeby również z powodu rosnącej nadprodukcji żywności i konieczności jej przestawienia na produkcje inne poza-żywnościowe towary a także właściwego zagospodarowania, segregowania i utylizowania odpadów co korzystnie wpływa na środowisko. Wykorzystanie przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych dla ludzi źródeł energii wychodzi naprzeciw zadaniom polityki Unii Europejskiej. Absolwenci będą poszukiwanymi specjalistami w zakresie produkcji i wykorzystania biopaliw a także zagospodarowania odpadów. Mogą być zatrudnieni w firmach branży energetycznej, gospodarki odpadami lub wytwarzających biomasę przedsiębiorstwach z rolnictwa i jego otoczenia.

Specjalność: Agroturystyka

Absolwent otrzymuje nie tylko gruntowną wiedzę z zakresu rolnictwa, ale również szeroką wiedzę na temat organizacji prawidłowego wypoczynku w środowisku wiejskim. Ma to niebagatelny wpływ na efekty ekonomiczne ludności zatrudnionej w rolnictwie oraz na zdrowie społeczeństwa. Absolwent może być zatrudniony w bezpośredniej produkcji rolniczej i jej otoczeniu. Posiadając szeroką wiedzę może być doradcą w służbie rolnej, w zakresie różnych form produkcji rolniczej, w tym również ekologicznej. Może być organizatorem różnych form wypoczynku, turystyki wiejskiej, specjalistą z zakresu turystyki zorganizowanej oraz zarządzać gospodarstwem agroturystycznym.

Rolnictwo studia II stopnia 

  • Ekonomika rolnictwa
  • Doradztwo rolne
  • Zarządzanie jakością w agrobiznesie
  • Odnawialne źródła energii
  • Informatyka w agrobiznesie (dla absolwentów kierunku Informatyka)

Osoby, które ukończyły studia inżynierskie lub licencjackie na innym kierunku niż Rolnictwo (np. Informatyka, Zarządzanie itd.), również mogą starać się o przyjęcie na studia II stopnia na kierunku Rolnictwo w Wyższej Szkole Agrobiznesu. Po ukończeniu uzyskują tytuł magistra inżyniera i kolejną specjalność.

Na podstawie Zarządzenia nr 9 JM Rektora z dnia 18.03.2020r. rekrutacja zostaje przedłużona do 30.04.2020r.

Charakterystyka

Studia II stopnia (magisterskie) przygotowują specjalistów posiadających umiejętności wykonywania i opracowywania wyników eksperymentów badawczych, a także umiejętności  wykazywania inicjatywy twórczej i podejmowania decyzji, mających pogłębioną wiedzę w  danej specjalności oraz znajomość problemów ekologicznych wynikających z rozwoju obszarów wiejskich oraz funkcjonowania infrastruktury rolniczej, umiejętność metodycznego prowadzenia badań rolniczych i przetwarzania danych przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci są przygotowani do pracy w specjalistycznych gospodarstwach rolnych, szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela), instytucjach badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz jednostkach doradczych. Są przygotowywani do ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz do  podejmowania pracy badawczej i kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich.

Specjalność: Ekonomika rolnictwa

Absolwent ekonomiki w rolnictwie posiada poszerzoną wiedzę dotyczącą metod badawczych z dziedziny nauk ekonomicznych, w tym szczególnie zarządzania, finansów i rachunkowości. Studia wyposażają studentów w umiejętności i kompetencje umożliwiające przeprowadzanie analiz ekonomicznych oraz wyciągania z nich właściwych wniosków. Przygotowują do podejmowania decyzji ekonomicznych i prowadzenia działalności doradczej. Studiowanie  ekonomiki w agrobiznesie uczy elastyczności i inicjatywy, zaradności i planowania, niezależnego myślenia i szybkiego podejmowania trudnych decyzji – cech koniecznych w przyszłej karierze zawodowej, niezbędnych również w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Absolwent jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstw agrobiznesu, administracji państwowej i samorządowej. Z uwagi na szeroki zakres wiedzy ekonomicznej, może pełnić funkcje kierownicze w różnych obszarach działalności gospodarczej. Posiada kompetencje i umiejętności pozwalających na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Specjalność: Doradztwo rolne

Absolwent dysponuje gruntowną wiedzą dotyczącą funkcjonowania rolnictwa i obszarów wiejskich w warunkach gospodarki rynkowej. Posiada kompetencje umożliwiające rozwiązywanie konkretnych problemów związanych z produkcją rolniczą. Umie analizować związki przyczynowo-skutkowe, prowadzące do poprawy efektywności produkcji. Dzięki znajomości metod pracy doradczej, potrafi przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Takie przygotowanie pozwala na prowadzenie wysokospecjalistycznego, niezależnego i obiektywnego doradztwa technologicznego. Absolwent jest też wyposażony w umiejętności praktyczne w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozwój wsi i rolnictwa, zdobywania informacji rynkowych oraz doradztwa finansowo-księgowego, umożliwiające skuteczne konkurowanie na rynku usług doradczych. Posiada przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym o charakterze konsultingowym, pracy w instytucjach funkcjonujących w otoczeniu rolnictwa, w administracji państwowej i samorządowej.

Specjalność: Zarządzanie jakością w agrobiznesie

Kierunek ten zapewnia wszechstronne przygotowanie do pracy w charakterze specjalisty ds. zarządzania jakością oraz menedżera średniego szczebla zarządzania w szeroko pojętym rolnictwie, a także przemyśle rolno-spożywczym, w handlu, w instytucjach doradczych i konsultingowych oraz w organizacjach gospodarczych, samorządowych i administracji, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Specjaliści zarządzania jakością posiadają umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów produkcji, gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi i informacjami. Są przygotowani do realizacji podstawowych funkcji zarządzania procesami w różnego rodzaju organizacjach rolniczych.

Specjalność: Odnawialne źródła energii

Absolwent dysponuje gruntowną wiedzą z zakresu technologii odnawialnych źródeł energii i jej wykorzystywania. Potrafi oszacować potrzeby energetyczne obiektów i jednostek samorządu terytorialnego, wykonać analizę porównawczą kosztów energii tradycyjnej i odnawialnej oraz wpływ na środowisko poszczególnych nośników energii. Potrafi optymalizować wybór źródła energii pod kątem ekonomicznym, logistycznym i środowiskowym, zgodnie z aktualnym ustawodawstwem. Posiada umiejętności sporządzenia audytu energetycznego, planowania procesu inwestycyjnego, opracowania biznes planu. Jest przygotowany do podjęcia pracy na stanowiskach kierowniczych i specjalistów ds. energii odnawialnej w administracji, budownictwie, ciepłownictwie, w sektorze bankowym i finansowym (jako doradca), w firmach związanych z branżą energetyczną oraz do rozpoczęcia własnej działalności.

Specjalność: Informatyka w agrobiznesie

W ramach specjalności Informatyka w agrobiznesie, absolwent oprócz wiedzy rolniczej uzyska ogólną wiedzę informatyczną oraz umiejętność analitycznego myślenia. Absolwent będzie przygotowany do nadążania za dynamicznym rozwojem technologii informatycznych, wdrażania ich w rolnictwie a jednocześnie zdobędzie praktyczne umiejętności samodzielnego rozwijania i rozwiązywania problemów wynikających z wykorzystywania tychże technologii. Główny nacisk został położony na zarządzanie i administrowanie informacją, co w erze społeczeństwa informacyjnego jest poszukiwaną i pożądaną umiejętnością. Absolwent przygotowany zostanie do administrowania bazami danych, zarządzania siecią oraz zdobędzie wiedzę o systemach informatycznych wykorzystywanych w zarządzaniu w rolnictwie i instytucjach działających na rzecz rolnictwa.

Zapisz się na kierunek 

Towaroznawstwo I stopnia (inżynierskie)

3,5-letnie studia I stopnia (kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera) Towaroznawstwo
Tryb: stacjonarny i niestacjonarny
Kierunek interdyscyplinarny

Specjalności:

  • Towaroznawstwo produktów rolnych i żywnościowych
  • Towaroznawstwo w hotelarstwie i gastronomii
  • Handel i obsługa celna
  • Logistyka w przemyśle rolno–spożywczym

Charakterystyka

Studia na kierunku Towaroznawstwo przygotowują specjalistów z zakresu: towaroznawstwa i zarządzana jakością, aparatury i inżynierii procesów produkcyjnych, a także zarządzania zasobami ludzkimi w przemyśle oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach. Specjalistów posiadających umiejętności oceny doboru materiałów inżynierskich i technologii do różnych zastosowań oraz oceny własności produktów.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku Towaroznawstwo są przygotowani do pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz jednostkach gospodarczych na stanowiskach związanych z zarządzaniem jakością. Ponadto w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości oraz certyfikacji produktów, w jednostkach kontrolnopomiarowych, organach nadzoru urzędowego, ośrodkach badawczo rozwojowych oraz jednostkach doradczych i projektowych.

Towaroznawstwo produktów rolnych i żywnościowych

Profil specjalności towaroznawstwo produktów rolnych i żywnościowych ukierunkowany jest na wszechstronne przygotowanie menedżerów jakości produktów rolno-spożywczych i uwzględnia następujące przedmioty: higiena żywności, kształtowanie jakości produktów rolnych, podstawy biotechnologii, analiza sensoryczna. Absolwenci tej specjalności stają się specjalistami, znajdującymi zatrudnienie:

  • jako towaroznawcy lub menedżerowie w przedsiębiorstwach branży spożywczej
  • w oddziałach kontroli towarowo-celnej
  • w placówkach zajmujących się projektowaniem
  • ochroną i kontrolą jakości
  • opracowywaniem standardów i atestacją wyrobów

Towaroznawstwo w gastronomii i turystyce

Plan studiów specjalności uwzględnia m.in. następujące przedmioty: agroturystyka, podstawy żywienia człowieka, hotelarstwo, aparatura zakładów gastronomicznych. Absolwenci kończący studia na tej specjalności posiadają umiejętności w zakresie:

  • projektowania i organizacji przedsiębiorstw hotelarskich
  • techniki i technologii w organizacji usług gastronomicznych
  • kształtowania jakości usług turystyczno-hotelarskich
  • nawiązywania kontaktów i współpracy z kontrahentami i klientami
  • stosowania różnych metod i technik marketingowych w turystyce
  • pełnienia funkcji kierowniczych lub reprezentacyjnych w hotelarstwie i gastronomii.

Handel i obsługa celna

Specjalność ta przygotowuje specjalistów – towaroznawców w zakresie organizacji przedsięwzięć handlowych i obsługi celnej. Plan studiów uwzględnia m.in. następujące przedmioty: logistyka, gospodarka magazynowa, ocena jakości towarów i usług, merchandising, technika i wyposażenie obiektów handlowych i usługowych. Absolwenci  kończący studia na tej specjalności posiadają umiejętności i wiedzę w zakresie:

  • planowania i organizacji przedsiębiorstw handlowych
  • transportu i logistyki w procesach dystrybucji i magazynowania produktów
  • współpracy transgranicznej i międzynarodowych stosunków gospodarczych
  • procedur celnych
  • stosowania metod i technik marketingowych w handlu
  • kierowania jednostkami obrotu towarowego

Logistyka w przemyśle rolno–spożywczym

W przemyśle rolno – spożywczym logistyka jest jednym z najważniejszych ogniw, które pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania w tym surowców, półproduktów i produktów w tym segmencie rynku. W dobie kryzysu, kiedy konsumenci oszczędzają i uważniej wydają swoje pieniądze, możliwość zaoferowania im towaru w korzystniejszej cenie może być ważnym atutem w konfrontacji z konkurencją. Działania logistyczne mogą obejmować (choć nie muszą się do nich ograniczać): obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie w przemyśle rolno – spożywczym.

Absolwenci kończący studia na tej specjalności posiadają umiejętności i wiedzę w zakresie:

  • zarządzania procesami logistycznymi w przemyśle rolno – spożywczym
  • sterowania przepływem materiałów w fazie zaopatrzenia, produkcji
  • prognozowania sprzedaży i obsługi klienta
  • kierowania działem logistyki i sprzedaży w przemyśle rolno – spożywczym

Zapisz się na kierunek 

Logistyka

3,5-letnie studia I stopnia (kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera)
Tryb: stacjonarny i niestacjonarny

Kierunek Logistyka ma na celu kształcenie inżynierów – specjalistów ds. logistyki, którzy potrafią łączyć nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Dzisiejszy inżynier to nie tylko twórca techniki, ale również menedżer posiadający wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii, organizacji i zarządzania, prawa gospodarczego, logistyki, transportu, spedycji, ekologii itp.

Absolwenci kierunku „Logistyka” posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • zarządzania systemami transportowo-magazynowymi,
  • optymalizacji kosztów logistycznych,
  • zasad magazynowania i obrotu towarem
  • projektowania usług logistycznych,
  • zastosowań informatyki w procesach logistycznych,
  • organizowania, planowania i kontrolowania procesów spedycji i transportu.

Absolwenci kierunku „Logistyka” są przygotowani do pracy w:

  • przedsiębiorstwach sektora TSL,
  • centrach dystrybucyjnych i logistycznych,
  • firmach logistycznych obsługujących przewozy towarów w kraju i za granicą,
  • firmach doradczych zajmujących się transportem, logistyką i spedycją,
  • przedsiębiorstwach transportowych, logistycznych i spedycyjnych.

Zapisz się na kierunek 

Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia

Tryb: stacjonarny i niestacjonarny
Kwalifikacje absolwenta studiów I stopnia

Absolwent kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne będzie posiadał kompleksowe umiejętności i kompetencje zgodnego z prawem rozpoznawania, zwalczania i przeciwdziałania zagrożeniom wewnętrznym. Będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu nauk społecznych, praw człowieka i zasad funkcjonowania państwa (ustrój, podział władzy, struktura, zadania i zasady funkcjonowania organów państwa, w tym – usytuowanie i rola administracji publicznej oraz innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne). Pozna podstawy rozległej wiedzy prawnej regulującej obszary związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, a także nabędzie wiedzę w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego związaną z systemem bezpieczeństwa państwa, systemem zarządzania kryzysowego, szeroko pojmowaną tematyką bezpieczeństwa na poziomie branżowym (bezpieczeństwo ekologiczne, finansowe, energetyczne, zdrowotne itp.) oraz problematyką różnych rodzajów przestępczości z terroryzmem włącznie. Będzie potrafił identyfikować, przetwarzać, analizować i wykorzystywać wiedzę i informacje związane z negatywnymi zrachowaniami osobniczymi i społecznymi, które stanowią potencjalne źródło zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego. Ponadto będzie umiał posługiwać się nowoczesnymi systemami informatycznymi i łączności, a także rozwinie sprawność fizyczną z elementami taktyki i technik interwencji oraz samoobrony. Absolwent będzie przygotowany do pracy w administracji publicznej z ukierunkowaniem na jednostki organizacyjne służb państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne (Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Straże Miejskie).

Specjalność:

Bezpieczeństwo Publiczne

Specjalność skierowana jest do osób, które po zakończeniu studiów chciałyby rozpocząć pracę w instytucjach i służbach związanych z bezpieczeństwem i ochroną. Walorem kierunku jest jego praktyczny charakter oraz dobrze wykwalifikowana doświadczona kadra dydaktyczna. Wiedza i doświadczenie zdobyte w ramach tej specjalności ułatwią absolwentom zatrudnienie w służbach mundurowych oraz mogą być istotnym atutem w procesie rekrutacji do formacji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i obywateli. W trakcie studiów student może uzyskać szereg cennych certyfikatów i uprawnień.

Kryminologia i kryminalistyka

Studia na specjalności Kryminologia i kryminalistyka przeznaczone są dla osób, które swoją przyszłość chciałyby związać z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym oraz przeciwdziałaniem przestępczości. Specjalność została stworzona z myślą o osobach zainteresowanych kwestiami bezpieczeństwa oraz znalezieniem zatrudnienia w stabilnych warunkach administracji publicznej.

Absolwenci specjalności zdobędą nie tylko umiejętności i wiedzę, ale też realną perspektywę pozwalającą im na wykazywanie się praktycznym podejściem do wykonywanych zadań. Dzięki zajęciom z wybitnymi praktykami z ogromnym doświadczeniem będą w stanie dostrzegać praktyczne możliwości zastosowania zdobytej przez siebie wiedzy.

Zapisz się na kierunek 

Bezpieczeństwo wewnętrzne II stopnia

Tryb: stacjonarny i niestacjonarny

Służby Państwowe (II stopnia) – została opracowana z myślą o przygotowaniu kandydatów wyrażających zainteresowanie służbą w formacjach Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, Straży Miejskich i Gminnych, czy też pracy w lokalnych instytucjach i organach zarządzania kryzysowego, a także podmiotów gospodarczych świadczących usługi ochrony osób i mienia, detektywistycznych, czy obrotu specjalnego w tym w strukturach wojskowych. W sektorze usług miękkich warto wyróżnić zarządzanie ryzykiem oraz wielokierunkową obsługę obrotu towarowego w obszarze przygranicznym.

Absolwenci będą dysponować szeroką wiedzą z zakresu przepisów prawnych regulujących funkcjonowania poszczególnych służb. W ramach specjalizacji przyszli kandydaci do pracy w służbach państwowych zostaną również przygotowani z zakresu technik samoobrony i technik interwencyjnych, jak również obsługi broni oraz kursy zawodowe.

Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni i zagrożeń informatycznych (II stopnia) – specjalność ta daje możliwość zatrudnienia na stanowisku administratora sieci bądź pełnomocnika w administracji publicznej (PKOC), a studia sprawią, że: będziesz pożądanym pracownikiem, orientującym się w budowaniu struktur, umożliwiających zabezpieczenie sieci przed atakami hakerów. Zdobędą kompetencje z polityki bezpieczeństwa informacji i będą potrafić poruszać się w różnych obszarach działań z zakresu ochrony danych w systemie – logika, technika i kryptografia. Poznają typowe zagrożenia, z jakimi można  się spotkać w cyberprzestrzeni oraz sposoby zabezpieczenia zasobów teleinformatycznych. Zdobędą wiedzę w zakresie ochrony oraz bezpieczeństwa informacji, ochrony informacji niejawnych, zasad udostępniania informacji publicznej, bezpieczeństwa teleinformatycznego, jak również bezpieczeństwa sieci informacyjnych oraz informatycznych. Poznają instytucje i organizacje oddziałujące na bezpieczeństwo w sieci, informacyjne i informatyczne aspekty zarządzania kryzysowego, metody pozyskiwania informacji o zagrożeniach, jak również problemy ochrony informacji w organizacjach i instytucjach oraz politykę bezpieczeństwa informacyjnego Rzeczpospolitej Polskiej.

Bezpieczeństwo żywności i zagrożeń ekologicznych (II stopnia)  – specjalność to przygotowuje przyszłych pracowników sektora bezpieczeństwa żywnościowego ze szczególnym uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej w zakresie ochrony zdrowia i interesów konsumentów oraz jednoczesnego zagwarantowania stabilnego funkcjonowania jednolitego rynku UE. Absolwent zna normy kontroli w zakresie higieny żywności i produktów żywnościowych, zdrowia i dobrobytu zwierząt, zdrowia roślin oraz zapobiegania zagrożeniu zanieczyszczenia substancjami zewnętrznymi, zasady prawidłowego etykietowania artykułów spożywczych i produktów żywnościowych. Potrafi nadzorować bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach łańcucha produkcji i dystrybucji. Zna problemy zagrożeń ekologicznych, skutki potencjalnych zamachów terrorystycznych z wykorzystaniem infrastruktury żywnościowej kraju.

Zapisz się na kierunek 

Budownictwo I stopnia (inżynierskie)

Specjalność: Budownictwo ogólne

Kwalifikacje absolwenta studiów I stopnia budownictwo Absolwent posiada wiedzę z zakresu: wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego; projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych; technologii i organizacji budownictwa; kierowania zespołami i firmą budowlaną; wytwarzania, doboru i stosowania materiałów budowlanych oraz technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej. Inżynier, absolwent studiów inżynierskich na kierunku budownictwo, jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie realizacji obiektów budowlanych, tj. budynków wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowli inżynierskich i obiektów małej architektury oraz projektowania prostych konstrukcji budowlanych ze wspomaganiem technik komputerowych; nadzoru wykonawstwa budowlanego oraz ustawicznego samokształcenia i doskonalenia zawodowego. 

Absolwent po kilku latach praktyki zawodowej ma możliwość uzyskania UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH do projektowania i kierowania robotami budowlanymi, następnie może ubiegać się o tytuł RZECZOZNAWCY BUDOWLANEGO.

Absolwent jest przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach wykonawczych; nadzorze budowlanym; wytwórniach betonu i elementów budowlanych; przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą. Program dydaktyczny obejmuje przedmioty ogólne oraz techniczne. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, laboratoriów, ćwiczeń audytoryjnych i projektowych. Uzupełnienie programu dydaktycznego stanowi praktyka budowlana i kierunkowa. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadać umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Zapisz się na kierunek 

Pielęgniarstwo I stopnia (licencjackie)

Studia I stopnia
(kończą się uzyskaniem stopnia licencjata pielęgniarstwa) – studia 6 semestralne
Tryb: stacjonarny i niestacjonarny

Studia skierowane są do osób posiadających świadectwo dojrzałości, zainteresowanych uzyskaniem zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Proces kształcenia zapewnia studentowi zdobycie wiedzy kierunkowej oraz nabycie praktycznych umiejętności i kompetencji niezbędnych przyszłemu profesjonaliście realizującemu zadania z zakresu pielęgniarstwa.

Charakterystyka

Studia na Wydziale Medycznym dają absolwentom wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych oraz wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa. Absolwenci zdobywają umiejętności: korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki; udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i  zapobiegania chorobom; sprawowania całościowej i indywidualnej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym; komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy; organizowania pracy własnej; nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku Pielęgniarstwo są przygotowywani do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej. Podjęcie pracy w szkolnictwie wymaga ukończenia specjalności nauczycielskiej – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Zapisz się na kierunek 

Pielęgniarstwo studia pomostowe I stopnia

Studia I stopnia (pomostowe)
kończą się uzyskaniem stopnia licencjata pielęgniarstwa

Studia pomostowe licencjackie skierowane są do osób z wykształceniem pielęgniarskim. Stwarzają możliwość podnoszenia kwalifikacji przez pielęgniarki na każdym etapie realizacji praktyki zawodowej. Stanowią propozycję uzupełnienia kompetencji pielęgniarek dyplomowanych i umożliwiają im zdobycie wyższego wykształcenia.

Tryb: niestacjonarny

Ścieżka A – studia 2 semestralne lub 1150 godzin – dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych,

Ścieżka B – studia 3 semestralne lub 2410 godzin – dla absolwentów dwuletnich szkół policealnych albo pomaturalnych,

Ścieżka C – studia 2 semestralne lub 1984 godziny – dla absolwentów dwuipółletnich szkół policealnych albo pomaturalnych.

Charakterystyka

Studia na Wydziale Medycznym dają absolwentom wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych oraz wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa. Absolwenci zdobywają umiejętności: korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki; udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i  zapobiegania chorobom; sprawowania całościowej i indywidualnej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym; komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy; organizowania pracy własnej; nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku Pielęgniarstwo są przygotowywani do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej. Podjęcie pracy w szkolnictwie wymaga ukończenia specjalności nauczycielskiej – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Zapisz się na kierunek 

Pielęgniarstwo II stopnia (magisterskie)

2-letnie studia II stopnia (kończą się uzyskaniem tytułu magistra Pielęgniarstwa)
Tryb: niestacjonarny

Charakterystyka

Dyplom   magistra   pielęgniarstwa   uzyskuje   absolwent  studiów   drugiego   stopnia   na   kierunku pielęgniarstwo, który: posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu pielęgniarstwa i innych nauk medycznych. W zakresie umiejętności potrafi rozwiązywać problemy zawodowe, szczególnie związane z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych, wynikających ze specyfiki zadań zawodowych i warunków ich realizacji. Potrafi określać standardy profesjonalnej opieki w każdym wieku i stanie zdrowia pacjenta oraz wdrażać je do praktyki zawodowej. Potrafi prowadzić badania naukowe w zakresie swojej specjalności oraz upowszechniać ich wyniki w celu rozwoju zawodu, wiedzy i praktyki pielęgniarskiej, podnoszenia jakości świadczeń oraz prowadzenia wymiany informacji. Potrafi organizować i nadzorować opiekę pielęgniarską, z uwzględnieniem przyjętych teorii, koncepcji opieki, organizować pracę podwładnych i własną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zabezpieczając interesy pacjentów, pracowników i organizacji.

Wykorzystuje przepisy prawa w działalności zawodowej oraz stosuje je w praktyce w zarządzaniu organizacją, jej częścią lub zespołem pracowniczym pielęgniarek . Opracowuje założenia polityki kadrowej oraz planu zatrudnienia personelu odpowiednio do strategii i zapotrzebowania pacjentów na opiekę pielęgniarską. Potrafi opracowywać i wdrażać do praktyki zawodowej narzędzia monitorowania i oceny jakości opieki pielęgniarskiej. Dokonuje  wyboru   i   stosuje  określone   metody,   techniki   organizatorskie   i techniki zarządzania   w   badaniu,   rozwiązywaniu   problemów   organizacyjnych   i   usprawnianiu pielęgniarstwa.

Potrafi dokonywać wyboru optymalnych metod nauczania i uczenia się oraz stosować wybrane z nich, w zależności od specyfiki treści nauczania oraz celu, który należy osiągnąć.  Zna zasady opracowywania programów z zakresu edukacji zdrowotnej i realizuje  je w odniesieniu do wybranego środowiska społecznego, z uwzględnieniem potrzeb społeczności lokalnych. Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).

Perspektywy zawodowe

Absolwent studiów pielęgniarskich jest przygotowany do samodzielnego pełnienia zadań na różnych stanowiskach pielęgniarskich, związanych na przykład z wykonywaniem świadczeń zdrowotnych, zarządzaniem opieką zdrowotną i jakością usług medycznych, promocją zdrowia i edukacją zdrowotną, rozwojem praktyki pielęgniarskiej, prowadzeniem badań naukowych w ochronie zdrowia. Absolwent studiów magisterskich może rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na różnych formach kształcenia podyplomowego. Absolwent, po uzyskaniu zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu pielęgniarki, z tytułem magistra pielęgniarstwa, może ubiegać się o pracę w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej, w tym: szpitalach, w podstawowej i długoterminowej opiece zdrowotnej, w placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach medycyny pracy, w specjalistycznej opiece zdrowotnej, jednostkach ratownictwa medycznego, sanatoriach i żłobkach. Ukończenie studiów magisterskich pozwala także ubiegać się o stanowiska kierownicze w zakładach opieki zdrowotnej i daje możliwości do podejmowania własnej działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia. Absolwent studiów magisterskich może zostać zatrudniony w szkołach wyższych i jednostkach badawczo – rozwojowych, czyli może podjąć wyzwanie kształtowania i rozwoju własnej kariery zawodowej.

Zapisz się na kierunek 

Pedagogika I stopnia

profil praktyczny,
I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne.

Zajęcia praktyczne i praktyki już od I roku.

SPECJALNOŚCI:

DORADZTWO ZAWODOWE I PERSONALNE

Specjalność dająca ważne w planowaniu kariery kwalifikacje do pracy zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi. Specjalność pozwala uzyskać kompetencje w zakresie pomocy uczniom w wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej i pracy z dorosłymi w charakterze doradcy edukacyjnego czy życiowego. Uzyskane kwalifikacje zawodowe upoważniają absolwenta do podjęcia pracy w charakterze:

  • doradcy zawodowego w urzędach pracy,
  • doradcy zawodowego i personalnego w agencjach doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy,
  • szkolnego doradcy zawodowego,
  • konsultanta i doradcy w firmach konsultingowych, pracownika administracyjno-kadrowego w urzędach pracy i innych instytucjach rynku pracy zajmujących się doradztwem zawodowym,
  • doradcy zawodowego w studenckich biurach karier
  • pedagoga lub doradcy zawodowego w Ochotniczych Hufcach Pracy.

PEDAGOGIKA RESOCJALIZACYJNA

Specjalność pozwala uzyskać umiejętności i kompetencje do pracy pedagoga resocjalizacyjnego. Przygotowuje do pracy z osobami niedostosowanymi społecznie, wykluczonymi lub na granicy wykluczenia społecznego, z problemami wychowawczymi. Podczas studiów student poznaje niebanalne, kreatywne sposoby pracy z trudną młodzieżą. Miejsca pracy w charakterze pedagoga i wychowawcy resocjalizującego:

  • zakłady poprawcze,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
  • zakłady karne,
  • kuratorskie ośrodki pracy,
  • świetlice środowiskowe,
  • ogniska wychowawcze,
  • ośrodki pomocy społeczno-wychowawczej,
  • organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonej społecznie,
  • szkoły (w charakterze pedagoga),
  • ośrodki interwencji kryzysowej,
  • placówki pracujące z osobami z uzależnieniami,
  • służby mundurowe.

PEDAGOGIKA PRACY I ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI

Specjalność przygotowuje do pracy w zawodzie pedagoga pracy i specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Absolwent zdobywa kwalifikacje jako pedagog pracy i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi i może pracować w działach personalnych i szkoleniowych różnych zakładów pracy, urzędach pracy, instytucjach pośrednictwa pracy i doradztwa  personalnego, w centrach informacji zawodowej, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych jako analityk pracy, doradca personalny, konsultant ds. kariery, specjalista ds. kadr,  specjalista ds. rekrutacji pracowników, specjalista ds. zarządzania talentami, w roli brokera edukacyjnego na rynku edukacji zawodowej. Absolwenci będą również przygotowani do  założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Absolwent zdobywa kwalifikacje jako pedagog pracy i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi i może pracować w  działach personalnych i szkoleniowych różnych zakładów pracy, urzędach pracy, instytucjach.

Zapisz się na kierunek 


Kierunki wykładane na uczelni:

bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
budownictwo I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
logistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
pielęgniarstwo I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
rolnictwo I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
towaroznawstwo I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny

Główny adres uczelni

  • Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
    ul. Wojska Polskiego 161, 18-402 Łomża
  •  
  • Telefon: 86 216 94 97
  • Strona: http://www.wsa.edu.pl

Jak do nas trafić

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane