Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Rok założenia: 1998 | Rektor: prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska

przejdź do spisu treści

Jest uczelnią z 22 letnią tradycją kształcącą na poziomie studiów
licencjackich, magisterskich, inżynierskich, jak również podyplomowych


W Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonuje pięć wydziałów: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomiczny, Humanistyczny, Techniczny, Turystyki i Nauk o Zdrowiu, w ramach których funkcjonują katedry i zakłady. Studenci mogą kształcić się na 18 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich z obszaru nauk technicznych, humanistycznych, społecznych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a są to: mechanika i budowa maszyn, inżynieria bezpieczeństwa, informatyka, energetyka, zarządzanie, finanse i rachunkowość, ekonomia, logistyka, filologia polska, filologia (język angielski, język niemiecki), kulturoznawstwo, turystyka i rekreacja, pedagogika, komunikacja medialna i społeczna, bezpieczeństwo narodowe, administracja, kryminologia stosowana, zdrowie publiczne. Kolejne kierunki są w procedurze przygotowawczej. Od początku działalności uczelni funkcjonuje w jej strukturach biblioteka, składająca się obecnie z Biblioteki Głównej im. Elizy Orzeszkowej (kampus przy ul. Fryderyka Chopina) oraz Biblioteki im. prof. Ewy Rzetelskiej-Feleszko (kampus przy ul. Teatralnej).

W AJP działają także jednostki ogólnouczelniane: Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych, Akademickie Centrum Studiów Niemcoznawczych, Akademickie Centrum Studiów Ukrainoznawczych, Akademicka Poradnia Językowa, Szkoła Języka Polskiego dla Cudzoziemców oraz Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego, a także Ośrodek Edukacyjny Czym skorupka za młodu.

W styczniu 2019 r. Akademia uzyskała prawa do doktoryzowania w dyscyplinie językoznawstwo. W tym samym miesiącu Wydawnictwo Naukowe AJP zostało wpisane na prestiżową listę renomowanych wydawnictw MNiSW i przyznano mu 80 pkt. Obecnie procedowany jest kolejny wniosek o nadanie uprawnień do doktoryzowania w zakresie mechaniki i budowy maszyn.

Oferta studiów 2020/2021

Studia I stopnia licencjackie
Czas trwania: 6 semestrów
Studia I stopnia inżynierskie
Czas trwania: 7 semestrów
Studia II stopnia - uzupełniające magisterskie
Czas trwania: 4 semestry
Studia podyplomowe

przejdź do spisu treści

Administracja


 KIERUNEK ADMINISTRACJA (profil praktyczny)

Studia I stopnia – studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki .

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Specjalności do wyboru po I roku studiów:

  • administracja europejska
  • administracja gospodarcza i finansowa
  • administracja publiczna
  • administracja służby zdrowia i opieki społecznej

Studia na kierunku Administracja pierwszego stopnia o profilu praktycznym łączą wiedzę teoretyczną z, pozostającymi w przewadze, elementami praktyki.

Absolwent studiów na kierunku Administracja pierwszego stopnia jest osobą przygotowaną do podjęcia pracy w organach administracji rządowej, samorządowej, instytucjach sektora publicznego, w tym międzynarodowych oraz organizacjach współpracujących z administracją publiczną, a także we wszelkich podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, włączając własną działalność gospodarczą.

Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza z zakresu prawa i administracji, szereg umiejętności związanych z wykorzystaniem jej w pracy zawodowej i życiu codziennym oraz przydatne kompetencje społeczne. Posiada podstawową wiedzę o metodach badania wybranych zagadnień społecznych, prawnych i ekonomicznych, koniecznych dla zrozumienia istoty administracji oraz jej funkcjonowania.

Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługuje się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu.

W odniesieniu do umiejętności absolwent wykorzystuje posiadaną wiedzę teoretyczną do analizy i prognozowania konkretnych procesów i zjawisk oraz proponowania i wdrażania rozwiązań problemów w działalności zawodowej. Potrafi działać i myśleć w sposób przedsiębiorczy, zachowując otwartość na odmienne od swoich poglądy i rozumiejąc potrzebę ciągłego podnoszenia kwalifikacji.


 

przejdź do spisu treści

Bezpieczeństwo narodowe 


KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE (profil praktyczny)

Studia I stopnia – studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki .

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Specjalności do wyboru po I roku studiów:

  • administrowanie bezpieczeństwem
  • bezpieczeństwo globalne i regionalne
  • bezpieczeństwo militarne – NOWOŚĆ
  • edukacja dla bezpieczeństwa
  • ochrona osób i mienia – NOWOŚĆ
  • zarządzanie kryzysowe w regionie

Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym posiada ogólną wiedzę interdyscyplinarną teoretyczną jak i praktyczną w dziedzinie nauk społecznych ( dyscypliny: bezpieczeństwo, obronność, polityka, polityka publiczna, komunikacja społeczna), w dziedzinie nauk ekonomicznych (ekonomia) i w dziedzinie nauk prawnych (prawo). Zna i rozumie istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania i relacje zachodzące w jego strukturze w wymiarze społecznym,  kulturowym, psychologicznym zarówno w skali globalnej, regionalnej, jak i lokalnej. W praktyce zna relacji między instytucjami, służbami, inspekcjami, strażami i innymi jednostkami organizacyjnymi systemu bezpieczeństwa. Absolwent ma szereg umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych w pracy zawodowej i życiu codziennym. Potrafi m.in. prawidłowo interpretować, analizować i wyjaśniać zależności występujące pomiędzy dziedzinami specyficznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa, analizuje konkretne problemy, proponuje rozstrzygnięcia i uzasadnia ich wybór oraz wdraża projektowane rozwiązania  w ramach wykonywanych zadań zwłaszcza tych zawodowych  - dzięki efektom kształcenia nabytym podczas studiowanej specjalności. Absolwent potrafi dokonywać analizy procedur bezpieczeństwa w kontekście zachodzących procesów społecznych, prawnych, ekonomicznych itd. Zna i potrafi zastosować normy prawne, reguły zawodowe  i etyczne w praktyce, posiada także umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy i jej ekspozycji w wystąpieniach w języku obcym. Absolwent WAiBN jest bardzo dobrze przygotowany do poruszania się na rynku pracy oraz zmiany miejsca zatrudnienia.

Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe jest przygotowany do pracy

m.in. w strukturach administracji publicznej, zespołach reagowania kryzysowego szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego; w strukturach służb mundurowych; w organizacjach i instytucjach: politycznych, edukacyjnych, samorządowych, kulturalnych, zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa, a także w odpowiadającej tej płaszczyźnie działalności gospodarczej.


przejdź do spisu treści

Filologia polska


Kierunek: FILOLOGIA POLSKA  (profil ogólnoakademicki)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne, trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Student po I roku wybiera jedną spośród specjalności:

  • nauczycielska z bibliotekoznawstwem i informacją naukową,
  • nauczycielska z logopedią,
  • nauczycielska z komunikacją medialną,
  • nauczycielska z językiem rosyjskim.

Przedmioty z grupy treści podstawowych: język łaciński, kultura antyczna, wiedza o kulturze, nauki pomocnicze filologii polskiej, historia Polski, historia filozofii.

Przedmioty z grupy treści kierunkowych i specjalności głównej: historia literatury polskiej: średniowiecze – oświecenie, historia literatury polskiej: romantyzm – pozytywizm, historia literatury polskiej: Młoda Polska – dwudziestolecie, współczesna literatura polska, literatura obca, analiza i interpretacja dzieła literackiego, poetyka, gramatyka historyczna języka polskiego, historia języka polskiego, gramatyka opisowa języka polskiego, stylistyka praktyczna, kultura języka polskiego, kultura żywego słowa, pragmalingwistyka i komunikacja językowa, lingwistyka tekstu i retoryka, warsztaty artystyczne.

Przedmioty z grupy innych wymagań: język obcy, technologia informacyjna, wychowanie fizyczne, seminarium dyplomowe.

Przedmioty specjalizacji komunikacja medialna: psychologia, psychologia społeczna i etyka w mediach, warsztaty dziennikarskie, edytorstwo tekstów medialnych, język reklamy i język polityki, gatunki dziennikarskie, historia mediów, media współczesne w Polsce a na świecie, kształtowanie opinii publicznej, prawo autorskie.

Przedmioty specjalizacji nauczycielskiej: psychologia, psychologia rozwojowa i osobowości, pedagogika, dydaktyka literatury i języka polskiego, emisja głosu.

Przedmioty specjalności dodatkowej bibliotekoznawstwo: podstawy nauki o książce, bibliotece i informacji, bibliotekoznawstwo i bibliotekarstwo praktyczne, działalność informacyjna biblioteki, źródła informacji i systemy informacyjno – wyszukiwawcze, historia książek i bibliotek, automatyzacja procesów biblioteczno-informacyjnych, literatura dla dzieci i młodzieży, podstawy edytorstwa, metodyka pracy w bibliotece szkolnej, prawo autorskie.

Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów danego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystywania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka polskiego w szkole podstawowej.


przejdź do spisu treści

Filologia angielska od podstaw


Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów student wybiera:

  • specjalizację nauczycielską, lub
  • specjalizację translatorską.

Uruchomienie specjalizacji uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonych w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

PRZEDMIOTY OGÓLNE: historia filozofii, język łaciński, technologie informacyjne, bezpieczeństwo i higiena pracy, lektorat języka obcego, kultura języka polskiego, ochrona własności intelektualnej, wychowanie fizyczne, wykład ogólnouczelniany.

Przedmioty podstawowe: praktyczna nauka języka angielskiego – sprawności zintegrowane, praktyczna nauka języka angielskiego – słuchanie i mówienie, praktyczna nauka języka angielskiego – czytanie i mówienie, praktyczna nauka języka angielskiego – pisanie, praktyczna nauka języka angielskiego – gramatyka praktyczna, praktyczna nauka języka angielskiego - fonetyka.

Na pierwszym roku studiów na specjalności język angielski od podstaw zdecydowaną większość zajęć z praktycznej nauki języka angielskiego stanowią zajęcia ze sprawności zintegrowanych w odpowiednio dużej liczbie godzin, aby umożliwić studentom dołączenie do pozostałych grup na drugim roku studiów w celu wyboru specjalizacji.

Przedmioty kierunkowe: gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, wstęp do językoznawstwa,  historia krajów angielskiego obszaru językowego, kultura krajów angielskiego obszaru językowego, historia literatury angielskiej, historia literatury amerykańskiej, wstęp do literaturoznawstwa, wiedza o akwizycji i nauce języków, teoretyczne podstawy uczenia się języków obcych, seminarium dyplomowe.

Przedmioty specjalizacji nauczycielskiej: dydaktyka ogólna, dydaktyka języka angielskiego, wprowadzenie do psychologii, psychologia rozwojowa i wychowawcza, pedagogika ogólna, pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, emisja głosu z ergonomią, projekt, praktyka.

Przedmioty specjalizacji nienauczycielskiej – translatorskiej: tłumaczenia ustne, tłumaczenia pisemne, rozumienie tekstów fachowych, podstawy translatoryki, stylistyka dla tłumaczy, projekt, praktyka.

Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów danego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka obcego w szkole podstawowej.


przejdź do spisu treści

Filologia angielska


Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów student wybiera:

  • specjalizację nauczycielską, lub
  • specjalizację translatorską.

Uruchomienie specjalizacji uzależnione jest od zgłoszenia sie odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

PRZEDMIOTY OGÓLNE: historia filozofii, język łaciński, technologie informacyjne, bezpieczeństwo i higiena pracy, lektorat języka obcego, kultura języka polskiego, ochrona własności intelektualnej, wychowanie fizyczne, wykład ogólnouczelniany.

Przedmioty podstawowe: praktyczna nauka języka angielskiego – słuchanie i mówienie, praktyczna nauka języka angielskiego – czytanie i mówienie, praktyczna nauka języka angielskiego – pisanie, praktyczna nauka języka angielskiego – gramatyka praktyczna, praktyczna nauka języka angielskiego - fonetyka.

Przedmioty kierunkowe: gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, wstęp do językoznawstwa,  historia krajów angielskiego obszaru językowego, kultura krajów angielskiego obszaru językowego, historia literatury angielskiej, historia literatury amerykańskiej, wstęp do literaturoznawstwa, wiedza o akwizycji i nauce języków, teoretyczne podstawy uczenia się języków obcych, seminarium dyplomowe.

Przedmioty specjalizacji nauczycielskiej: dydaktyka ogólna, dydaktyka języka angielskiego, wprowadzenie do psychologii, psychologia rozwojowa i wychowawcza, pedagogika ogólna, pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, emisja głosu z ergonomią, projekt, praktyka.

Przedmioty specjalizacji nienauczycielskiej – translatorskiej: tłumaczenia ustne, tłumaczenia pisemne, rozumienie tekstów fachowych, podstawy translatoryki, stylistyka dla tłumaczy, projekt, praktyka.

Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów danego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka obcego w szkole podstawowej.


przejdź do spisu treści

Filologia germańska od podstaw


Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów student wybiera:

  • specjalizację nauczycielską, lub
  • specjalizację translatorską.

Uruchomienie specjalizacji uzaleznione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończa się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Przedmioty podstawowe: kurs podręcznikowy, praktyczna nauka języka niemieckiego – czytanie i mówienie, praktyczna nauka języka niemieckiego – słuchanie i mówienie, praktyczna nauka języka niemieckiego – pisanie, lektorat języka obcego.

Przedmioty kierunkowe: gramatyka opisowa, fonetyka praktyczna, wstęp do językoznawstwa, historia krajów niemieckiego obszaru językowego, krajoznawstwo krajów niemieckiego obszaru językowego, wiedza o literaturze i kulturze krajów niemieckiego obszaru językowego, teoretyczne podstawy uczenia się, wiedza o akwizycji i nauce języków, seminarium dyplomowe.

Przedmioty specjalizacji nienauczycielskiej – translatorskiej: tłumaczenia ustne, tłumaczenia pisemne, tłumaczenie tekstów fachowych, podstawy translatorskie, notacja translatorska.

Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów danego obszaru językowego oraz umiejetności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka obcego w szkole podstawowej.


przejdź do spisu treści

Filologia germańska


Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów student wybiera:

  • specjalizację nauczycielską, lub
  • specjalizację translatorską.

Uruchomienie specjalizacji uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Przedmioty podstawowe: praktyczna nauka języka niemieckiego – czytanie i mówienie, praktyczna nauka języka niemieckiego – słuchanie i mówienie, praktyczna nauka języka niemieckiego – pisanie, lektorat języka obcego.

Przedmioty kierunkowe: gramatyka opisowa, fonetyka praktyczna, wstęp do językoznawstwa, historia krajów niemieckiego obszaru językowego, krajoznawstwo krajów niemieckiego obszaru językowego, wiedza o literaturze i kulturze krajów niemieckiego obszaru językowego, teoretyczne podstawy uczenia się, wiedza o akwizycji i nauce języków, seminarium dyplomowe.

Przedmioty specjalizacji nauczycielskiej pedagogika wczesnoszkolna: metodyka nauczania języka niemieckiego, psychologia ogólna, psychologia rozwojowa i osobowości, pojęcia i systemy pedagogiczne, teoretyczne podstawy kształcenia, emisja głosu z ergonomią, praktyka.

Przedmioty specjalizacji nienauczycielskiej – translatorskiej: tłumaczenia ustne, tłumaczenia pisemne, rozumienie tekstów fachowych, podstawy translatorskie, notacja translatorska.

Absolwent posiada wiedzę o języku, literaturze i kulturze krajów danego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Posiada kompetencje do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również do nauczania języka obcego w szkole podstawowej.


przejdź do spisu treści

Pedagogika


Kierunek: PEDAGOGIKA  (profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe praktyki.

Po I roku studiów student wybiera jeden z modułów:

  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z asystentem rodziny,
  • pedagogika terapeutyczna z resocjalizacją.

Uruchomienie modułu uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Absolwent jest przygotowany do aktywności w różnych obszarach działań edukacyjnych oraz pracy w: szkolnictwie i placówkach oświatowych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, pomocy społecznej, poradniach specjalistycznych a także instytucjach profilaktyki społecznej i wymiaru sprawiedliwości. Jest przygotowany do planowania indywidualnej praktyki pedagogicznej oraz pracy w placówkach oświatowych.


przejdź do spisu treści

Kulturoznawstwo


Kierunek: KULTUROZNAWSTWO  (profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów student wybiera specjalność:

  • menadżer instytucji kultury, lub
  • kulturoznawstwo i studia europejskie.

Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowy.

Studia kulturoznawcze kształcą absolwenta potrafiącego dostrzegać kulturowy i społeczny kontekst różnorodnych sytuacji społecznych, zarówno współcześnie, jak i w przeszłości. Absolwent tego typu studiów uzyskuje metodologiczne i antropologiczne podstawy do refleksji o człowieku i interpretacji zjawisk kulturowych. Wykształcenie kulturoznawcze daje możliwość pełnienia wielu funkcji zawodowych i społecznych: animator kultury, menadżer, lider życia kulturalnego, pośrednik między grupami etnicznymi i społecznymi – mniejszości i subkultury. Absolwent nabywa umiejętności do pracy w różnych placówkach kultury, redakcjach, centrach badań opinii publicznej oraz agencjach reklamowych.


przejdź do spisu treści

Finanse i rachunkowość


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Na kierunku finanse i rachunkowość o profilu praktycznym studenci odbywają trzymiesięczne praktyki zawodowe, podczas których weryfikują swoją wiedzę w praktyce, sprawdzają i podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz zapoznają się z rynkiem pracy. 

Wybór specjalności następuje po pierwszym roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Studia na kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ o profilu praktycznym dostarczają wszechstronnej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości oraz wyposażają studenta  w umiejętności i kompetencje niezbędne w analizowaniu zjawisk i procesów finansowych.

Absolwent kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ opisuje mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw, banków, zakładów ubezpieczeń, instytucji rynków finansowych oraz jednostek sektora finansów publicznych, rozróżnia i charakteryzuje zjawiska oraz procesy finansowe, a także wyjaśnia prawidłowości nimi rządzące, wymienia i charakteryzuje metody oraz narzędzia z zakresu finansów i rachunkowości, analizuje przyczyny i przebieg procesów gospodarczych oraz zjawisk finansowych, prognozuje procesy gospodarcze i zjawiska finansowe posługując się standardowymi metodami i narzędziami stosowanymi w rachunkowości i finansach, wykorzystuje wiedzę z dziedziny finansów i rachunkowości do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej, swobodnie porozumiewa się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, podejmuje decyzje obarczone różnym ryzykiem oraz przewiduje ich konsekwencje, jest kreatywny i przedsiębiorczy oraz wykazuje się twórczym myśleniem, a także otwartością na zmiany, jest przygotowany do kształcenia na studiach drugiego stopnia.

SPECJALNOŚCI do wyboru po I roku studiów:

  • bankowość
  • finanse w sektorze administracji publicznej
  • rachunkowość i podatki

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci kierunku finanse i rachunkowość znajdują zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych różnego szczebla w przedsiębiorstwach, bankach, instytucjach finansowych, administracji centralnej i lokalnej, firmach konsultingowych i organizacjach non-profit. Zdobyte umiejętności umożliwiają podjęcie pracy na stanowiskach menedżerów, analityków gospodarczych, ekspertów w instytucjach lokalnych i centralnych. Absolwent przygotowany jest również do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej.

Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia lub pokrewnym kierunku.

przejdź do spisu treści

Turystyka i rekreacja


 (profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów student wybiera specjalność:

  • organizacja i obsługa rekreacji i turystyki,
  • kulinaria w turystyce,
  • winiarstwo w turystyce.

Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Absolwent posiada wiedze i narzędzia (kwalifikacje) do pracy w bezpośrednim kontakcie z klientem. Posiada umiejetności przygotowania, organizowania i prowadzenia wybranych form turystyki aktywnej i zajęć rekreacji ruchowej. W tym kontekście jest specjalistą od ruchowej aktywności człowieka. Wyższe wykształcenie i specjalistyczne kwalifikacje ułatwiają samodzielne przygotowanie lub znalezienie zatrudnienia w niszy organizacyjnej turystyki i rekreacji, jaką ujawniła obserwowana w ostatnim czasie potrzeba aktywności ruchowej dzieci, młodzieży (w działaności pozaszkolnej oraz pozaobowiązkowej), osób dorosłych i starszych (siłownie, kluby fitness, canoeing, cycling, nordic walking, jachting-teamy itd.).


przejdź do spisu treści

Zarządzanie


(profil ogólnoakademicki)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Na kierunku zarządzanie o profilu ogólnoakademickim studenci odbywają 4-tygodniowe praktyki zawodowe, podczas których weryfikują swoją wiedzę w praktyce, sprawdzają i podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz zapoznają się z rynkiem pracy. 

Wybór specjalności następuje po pierwszym roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Studia na kierunku zarządzanie o profilu ogólnoakadmickim dostarczają studentowi wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk o zarządzaniu oraz wyposażają studenta w umiejętności i kompetencje do diagnozowania, analizowania oraz wskazywania kierunków zmian w funkcjonowaniu organizacji we współczesnym otoczeniu gospodarczym.

Absolwent kierunku zarzadzanie opisuje i charakteryzuje mechanizmy gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi i informacjami w organizacjach różnego typu, jest przygotowany do realizacji podstawowych funkcji zarządzania procesami (przedsięwzięciami) w organizacjach o charakterze gospodarczym i administracyjnym, zna i stosuje zasady funkcjonowania organizacji różnego rodzaju, w tym przedsiębiorstw, jednostek non profit, organizacji administracyjnych i innych, wykorzystuje wiedzę związaną z poszczególnymi funkcjami zarządzania: planowaniem, organizowaniem, motywowaniem, kontrolowaniem, wymienia i charakteryzuje metody i techniki zarządzania stosowane w różnych obszarach działalności przedsiębiorstwa: zarządzanie logistyką, zarządzanie jakością, zarządzanie procesami itp., wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem operacyjnym, taktycznym i strategicznym, swobodnie porozumiewa się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, posiada umiejętności skutecznego komunikowania się, negocjowania i przekonywania oraz pracy w zespole, bierze odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Jest przygotowany do kształcenia na studiach drugiego stopnia.

SPECJALNOŚCI do wyboru po I roku studiów:

  • zarządzanie przedsiębiorstwem,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • zarządzanie procesami logistycznymi,
  • zarządzanie jakością,
  • handel i marketing.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci kierunku zarządzanie, dzięki zdobytemu wykształceniu, są predysponowani do realizacji podstawowych funkcji zarządzania w organizacjach gospodarczych, jednostkach samorządowych, instytucjach non-profit, a także do podjęcia pracy na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i menedżerskich w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, agencjach konsultingowych i w instytucjach związanych z polityką wspierania rozwoju przedsiębiorczości. Absolwent ma także kompetencje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy i jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku.


przejdź do spisu treści

Ekonomia


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Na kierunku ekonomia o profilu praktycznym studenci odbywają trzymiesięczne praktyki zawodowe, podczas których weryfikują swoją wiedzę w praktyce, sprawdzają i podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz zapoznają się z rynkiem pracy. 

Wybór specjalności następuje po pierwszym roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Studia na kierunku EKONOMIA o profilu praktycznym dostarczają wszechstronnej wiedzy z zakresu przedmiotów ekonomicznych, a także wyposażają studenta  w umiejętności i kompetencje niezbędne do diagnozowania, analizowania i wskazywania kierunków zmian stanu gospodarki i jej podmiotów.

Absolwent kierunku EKONOMIA definiuje podstawowe kategorie z zakresu ekonomii i zna jej miejsce w systemie nauk społecznych, objaśnia zasady i prawidłowości opisujące relacje między podmiotami gospodarującymi w skali krajowej, międzynarodowej i międzykulturowej, wyjaśnia rolę i funkcje przedsiębiorstwa w gospodarce, zna w podstawowym zakresie metody i narzędzia, przy pomocy których opisuje prawidłowości procesów ekonomicznych i społecznych, zna i wskazuje na podstawowe normy społeczne i reguły ekonomiczne obowiązujące w gospodarce i podmiotach gospodarujących, opisuje przyczyny i konsekwencje współczesnych zmian zachodzących w gospodarce, identyfikuje czynniki determinujące zmiany zachodzące w funkcjonowaniu podmiotów gospodarujących wskazując na źródła, przebieg, skutki i efekty, swobodnie porozumiewa się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, podejmuje decyzje obarczone różnym ryzykiem oraz przewiduje ich konsekwencje, jest kreatywny

i przedsiębiorczy oraz wykazuje się twórczym myśleniem, a także otwartością na zmiany, jest przygotowany do kształcenia na studiach drugiego stopnia.

SPECJALNOŚCI do wyboru po I roku studiów:

  • ekonomia międzynarodowa,
  • gospodarka regionalna i lokalna,
  • przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci kierunku EKONOMIA znajdują zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych w jednostkach administracji publicznej, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, szkoleniowych i doradczych. Podejmują pracę w takich zawodach jak: ekonomista, księgowy, pracownik administracyjny, analityk finansowy, przedstawiciel handlowy, doradca finansowy, menedżer w firmach sektora państwowego i prywatnego.

Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku.


przejdź do spisu treści

Komunikacja medialna i społeczna


Kierunek: KOMUNIKACJA MEDIALNA I SPOŁECZNA (profil praktczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne, trwaja 3 lata (6 semestrów)

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Po I roku studiów studenci wybierają specjalność:

  • dziennikarstwo,
  • nowe media.

Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.

Absolwent studiów na kierunku komunikacja medialna i społeczna jest przygotowany do pracy w charakterze dziennikarza lub specjalisty w dziedzinie komunikacji medialnej oraz społecznej. Posluguje się najnowocześniejszymi technologiami w zakresie dziennikarstwa i mediów. Posiada wiedzę o współczesnym świecie i praktyczne umiejętności komunikacyjne. Kompetencje absolwenta zostaną poszerzone o wiedzę i umiejętności uzyskane w ramach dwóch modułów obieralnych: dziennikarstwo i nowe media.

Absolwent osiągnie kompetencje pozwalające na podjęcie pracy w: redakcjach radiowych, prasowych, telewizyjnych i internetowych, agencjach public relations, agencjach reklamowych, komórkach PR jednostek administarcyjnych, instytucjach samorządów lokalnych, jednostkach samorządowych i urzędach (np. w działach komunikacji z otoczeniem, promocji), działach promocji i marketingu podmiotów gospodarczych, biurach rzecznika prasowego, biurach poselskich i sztabach wyborczych, organizacjach non-profit, instytucjach kultury, show-biznesie.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz działania w sposób autonomiczny na rzecz ciągłego dokształcania się i doskonalenia zawodowego.


przejdź do spisu treści

Logistyka


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów).

Na kierunku logistyka o profilu praktycznym studenci odbywają trzymiesięczne praktyki zawodowe, podczas których weryfikują swoją wiedzę w praktyce, sprawdzają i podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz zapoznają się z rynkiem pracy. 

Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.

Studia na kierunku LOGISTYKA o profilu praktycznym dostarczają wszechstronnej wiedzy z zakresu logistyki oraz wyposażają studenta  w umiejętności i kompetencje niezbędne w  szeroko pojętej sferze organizacji oraz zarządzania systemami i procesami logistycznymi.

Absolwent kierunku LOGISTYKA posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu konfigurowania łańcuchów dostaw, wykorzystywania narzędzi wspierających procesy logistyczne oraz wykorzystania technologii informacyjnych w praktyce gospodarczej. Absolwent przygotowany będzie do realizacji procesów logistycznej obsługi klienta, współpracy wewnątrz łańcuchów logistycznych w sektorze B2B oraz B2C, obsługi procesów logistycznych oraz ich optymalizowania. Absolwenci posiadać będą również umiejętności sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi, twórczego rozwiązywania problemów, kreowania innowacji, sprawnego komunikowania się z otoczeniem, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania zespołami projektowymi, transferu wiedzy i jej zastosowań, wykorzystywania najnowszych technologii oraz realizacji zadań w  zespołach.

SPECJALNOŚCI do wyboru po I roku studiów:

  • transport i spedycja
  • logistyka handlu i dystrybucji
  • zarządzanie procesami logistycznymi

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci kierunku logistyka znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych, transportowo- spedycyjnych, w centrach logistycznych a także są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej z obszaru szeroko rozumianej logistyki.   

Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i jest dobrze przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia lub pokrewnym kierunku.


przejdź do spisu treści

Informatyka


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Wybór specjalności następuje od trzeciego roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia I stopnia na kierunku INFORMATYKA stwarzają możliwość zdobycia wiedzy interdyscyplinarnej, ogólnotechnicznej oraz specjalistycznej. W trakcie studiów studenci poznają metody tworzenia narzędzi informatycznych związanych z nowoczesnymi technologiami. W ramach odbywanych praktyk studenci zdobywają doświadczenie w rzeczywistym środowisku zawodowym. Działające studenckie koła naukowe umożliwiają pogłębianie wiedzy i umiejętności praktycznych zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami. Studenci kierunku INFORMATYKA zdobywają wiedzę w obszarze metod, technik i narzędzi stosowanych przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich związanych z obsługą sprzętu informatycznego, programowaniem i praktycznym posługiwaniem się szerokim spektrum narzędzi informatycznych. Studiowanie kierunku INFORMATYKA jest najlepszą drogą do samorealizacji oraz zdobycia ciekawej pracy w firmach informatycznych wytwarzających i utrzymujących systemy informatyczne, firmach zajmujących się wdrażaniem sprzętu i oprogramowania oraz we wszelkich innych przedsiębiorstwach i instytucjach wykorzystujących nowoczesne rozwiązania informatyczne.

Oferowane specjalności od piątego semestru studiów:

  • tworzenie aplikacji internetowych
  • projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych
  • mikroprocesorowe systemy sterowania

Specjalność: tworzenie aplikacji internetowych

Program kształcenia specjalności: tworzenie aplikacji internetowych umożliwia poznanie metod i technik projektowania i wytwarzania serwisów internetowych, w tym także administrowania serwerami baz danych. Specjalność ta umożliwia nabycie praktycznych umiejętności wykorzystywania narzędzi programistycznych, graficznych oraz serwerów bazodanowych, które znajdują szerokie zastosowanie w praktyce zawodowej. Studenci nabywają praktyczne umiejętności wymagane do tworzenia programów i usług sieciowych, aplikacji moblinych dla urządzeń przenośnych oraz bazodanowych serwisów internetowych.

Perspetywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności: tworzenie aplikacji internetowych zdobywają wykształcenie umożliwiajace zatrudnienie na stanowiskach: analitycy systemowi i biznesowi, projektanci oprogramowania, programiści oprogramowania, testerzy oprogramowania.

Specjalność: projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych

Program specjalności: projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do projektowania konstrukcji i eksploatacji sieci komputerowych. Studenci nabywają także umiejętności organizacji i administrowania systemami i sieciami komputerowymi oraz projektowania i administrowania systemami baz danych. Studenci uzyskują kluczową dla pracy zawodowej wiedzę z zakresu systemów transmisji danych, bezpieczeństwa danych, sposobów wymiany informacji między komputerami, jak i budowy, eksploatacji, projektowania lokalnych i rozległych sieci komputerowych, a także ich praktycznych zastosowań.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności: projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych zdobywają wykształcenie umożliwiające zatrudnienie na stanowiskach: architekci sieci, administratorzy systemów, serwerów i sieci komputerowych, operatorzy sieci.

Specjalność: mikroprocesorowe systemy sterowania

Specjalność: mikroprocesorowe systemy sterowania umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu zastosowania układów programowalnych do celów sterowania, automatyki i przetwarzania sygnałów w sprzęcie powszechnego użytku oraz w aparaturze przemysłowej. Studenci mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności projektowania systemów sterowania i automatycznej regulacji z wykorzystaniem sterowników PLC oraz wykorzystania interfejsów cyfrowych stosowanych w nowoczesnych urządzeniach przemysłowych i aparaturze powszechnego użytku. Studenci zdobywają istotne w pracy zawodowej kompetencje w zakresie stosowania nowoczesnych urządzeń i podzespołów peryferyjnych do przetwarzania sygnałów elektrycznych i nieelektrycznych wykorzystywanych w przemyśle.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności mikroprocesorowe systemy sterowania zdobywają wykształcenie umożliwiające zatrudnienie na stanowiskach: projektanci systemów mikroprocesorowych, programiści języków niskopoziomowych, konstruktorzy i operatorzy systemów sterowania.



 

przejdź do spisu treści

Mechanika i budowa maszyn


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Wybór specjalności następuje od trzeciego roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia na kierunku MECHANIKA I BUDOWA MASZYN o profilu praktycznym dają możliwość kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem przemysłu metalowego Regionu Lubuskiego. Program studiów obejmuje nowoczesne metody, techniki i narzędzia z zakresu m.in. inżynierii materiałowej, materiałów konstrukcyjnych, mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, grafiki inżynierskiej i CAD, podstaw automatyki i robotyki, metrologii, obrabiarek numerycznych CNC, inżynierii jakości, technologii łączenia metali. Proces kształcenia pozwala na nabycie umiejętności w zakresie projektowania oraz konstruowania maszyn i urządzeń, projektowania procesów technologicznych, inżynierii wytwarzania maszyn i urządzeń oraz zasad ich eksploatacji. Podczas studiów przyszły inżynier poznaje również metody komputerowego wspomagania prac inżynierskich w oprogramowaniu CAD/CAM/CIM/CNC oraz wielu innych ściśle dedykowanych do poszczególnych stanowisk laboratoryjnych. Nowoczesne Laboratorium Środowiskowe zrealizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego przy wsparciu Ministertswa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwala zapoznać studentów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami pracy inżyniera mechanika i przejść z teorii do praktyki.

SPECJALNOŚCI oferowane od piątego semestru studiów:

  • inwestycje i wdrożenia przemysłowe
  • procesy produkcyjne i technologiczne
  • urządzenia i systemy mechatroniczne
  • elektromechanika przemysłowa.

Specjalność: inwestycje i wdrożenia przemysłowe

Specjalność inwestycje i wdrożenia przemysłowe realizuje kształcenie w zakresie monitorowania procesów wytwarzania, projektowania procesów technologicznych, wdrażania nowych technologii, wynalazków i ochrony patentowej oraz projektów inwestycyjnych w przemyśle. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Technik 3D, które obejmuje skaner 3D oraz drukarki 3D.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalnosci inwestycje i wdrożenia przemysłowe mogą podjąć zatrudnienie m.in. w licznie obecnych w regionie firmach branży przemysłu metalowego na stanowiskach: inżynier nadzoru mechanicznego, inżynier serwisu, inżynier produkcji, inżynier mechatronik, inżynier spawalnik, inżynier montażu, inżynier jakości, inżynier mechanik technolog, inżynier mechnaik konstruktor, mechanik utrzymania ruchu, specjalosta ds. planowania, specjalista ds. rozwoju, inżynier - projektant CAD.

Specjalność: procesy produkcyjne i technologiczne

Specjalność procesy produkcyjne i technologiczne realizuje kształenie w zakresie oprogramowania, nadzorowania i efektywnego wykorzystywania systemów produkcyjnych. Specjalność przygotowuje studentów do uzyskiwania najwyższej efektywności ekonomicznej, racjonalizacji działań oraz analizy kosztów, rozwiązywania problemów produkcyjno-technologicznych oraz planowania cyklu życia produktu. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Systemów Produkcyjnych, które obejmuje stację dystrybucji, stację kontroli, stację obróbki, stację montażu z robotem, stację przenoszenia, stację sortowania oraz stanowisko elastycznego systemu produkcyjnego.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności procesy produkcyjne i technologiczne mogą podjąć zatrudnienie m.in. w licznie obecnych w regionie firmach branży przemysłu metalowego na stanowiskach: inżynier nadzoru mechanicznego, inżynier serwisu, inżynier produkcji, inżynier mechatronik, inżynier spawalnik, inżynier montażu, inżynier jakości, inżynier mechanik technolog, inżynier mechanik konstruktor, mechanik utrzymania ruchu, specjalista ds. planowania, specjalista ds. rowoju, inżynier - projektant CAD.

Specjalność: urządzenia i systemy mechatroniczne

Specjalność urządzenia i systemy mechatroniczne realizuje kształcenie w zakresie działania i użytkowania różnego tytp układów - budowa i działanie układów sensoryki z różnego typu czujnikami, otrzymywania charakterystyk odpowiedzi układów z czujnikami, projektowania, budowy i działania układów sterowania PLC, uruchamiania i modyfikacji programów sterowania, projektowania, budowy oraz działania układów regulacji. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Mechatroniki, które obejmuje stację eksperymentalną do podstaw pneumatyki oraz stanowisko doświadczalne automatyki urządzeń odnawialnych źródeł energii.

Pespektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalnosci urządzenia i systemy mechatroniczne mogą podjąć zatrudnienie m.in. w licznie obecnych w regionie firmach branży przemysłu metalowego na stanowiskach: inżynier nadzoru mechanicznego, inżynier serwisu, inżynier produkcji, inżynier mechatronik, inzynier spawalnik, inżynier montażu, inżynier jakości, inżynier mechanik technolog, inżynier mechanik konstruktor, mechanik utrzymania ruchu, specjalista ds. planowania, specjalista ds. rozwoju, inżynier - projektant CAD.


przejdź do spisu treści

Inżynieria bezpieczeństwa


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (6 semestrów).

Oprócz zajęć dyadktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Wybór specjalności następuje od trzeciego roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia na kierunku INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA o profilu praktycznym dotyczą bezpieczeństwa ludzi, maszyn, konstrukcji i systemów informatycznych. Zatem studiowanie inżynierii bezpieczeństwa oznacza naukę diagnozowania i oceny zagrożeń na etapie projektowania i konstrukcji maszyn, urządzeń i systemów, które podniosą poziom bezpieczeństwa. Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa są również związane z diagnozowaniem i oceną bezpieczeństwa w warynkach eksploatacyjnych oraz działaniem ograniczającym poziom ewentualnych zagrożeń. Inżynier po ukończeniu tego kierunku posiada także i potrafi wykorzystać wiedzę w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, psychologii, rozwiązań prawnych oraz obciążeń organizmu człowieka w warunkach stresu i innych nadmiernych obciążeń.

SPECJALNOŚCI oferowane od piątego semestru studiów:

  • bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych
  • bezpieczeństwo systemów informatycznych
  • inżynieria bezpieczeństwa i higieny pracy.

Specjalność: bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych.

Program kształcenia na specjalności bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych umożliwia poznanie zasad bezpiecznej obsługi maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych oraz zasad funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dla maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych. Studenci są przygotowani do samodzielnej identyfikacji problemów i zadań w zakresie monitorowania, procesów decyzyjnych, eksploatacji i diagnostyki systemów i urządzeń oraz sposobów zarządzania nimi w zakresie inżynierii eksploatacji tych urządzeń.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych mogą zajmować w przedsiębiorstwach m.in. stanowiska pracy: inżynier bezpieczeństwa maszyn, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, inżynier utrzymania ruchu, inżynier serwisu, inżynier procesu.

Specjalność: bezpieczeństwo systemów informatycznych

Program kształcenia na specjalnosci bezpieczeństwo systemów informatycznych umożliwia poznanie metod sprawnego funkcjonowania firm, które potrzebują zarówno bezpiecznego przechowywania informacji, jak i kontroli dostępu oraz bezpieczeństwa polegającego na zapewnieniu nieprzerwanej pracy. Studenci są przygotowani do wykonywania zadań zabezpieczających systemy komputerowe przedsiębiorstwa. W trakcie nauki studenci zapoznają się z prawnymi aspektami zabezpieczania informacji, szeroko pojętym bezpieczeństwem w systemach komputerowych oraz z problemami bezpieczeństwa w inżynierii oprogramowania.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności bezpieczeństwo systemów informatycznych mogą zajmować w przedsiębiorstwach m. in. stanowiska pracy: specjalista ds. bezpieczeństwa IT, architekt bezpieczeństwa systemów, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, inżynier bezpieczeństwa, inżynier systemowy ds. pamięci masowych i systemów wykonywania kopii zapasowych. 

Specjalność: inżynieria bezpieczeństwa i higieny pracy

Program kształcenia w zakresie specjalności inżynieria bezpieczeństwa i higieny pracy jest skonstruowany w taki sposób, aby absolwent specjalności miał wiedzę o zagrożeniach powstających w miejscu pracy, czynnikach uciążliwych i szkodliwych zwiazanych ze środowiskami pracy, a także o zasadach bezpiecznego wykonywania pracy. Studenci są przygotowani do identyfikacji zagrożeń i kształtowania właściwych, bezpiecznych warunków pracy oraz ich weryfikacji. Kształcenie w tej specjalności obejmuje także zagadnienia z zakresu ergonomii, w tym kształtowania struktury przestrzennej, biomechaniki, medycyny pracy, a także ekonomiki i psychologii pracy. Ważną rolę w procesie kształcenia odgrywa zarządzanie bezpieczeństwem, jakością, zarządzanie środowiskowe oraz wiedza z zakresu prawa pracy.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności inżynieria bezpieczeństwa i higieny pracy mogą zajmować w przedsiębiorstwach m.in. stanowiska pracy: specjalista ds. bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach oraz instytucjach państwowych i samorządowych, wykładowca BHP, projektant stanowisk pracy, inspektor pracy w Państwowej Inspekcji Pracy.


przejdź do spisu treści

Energetyka


(profil praktyczny)

Studia I stopnia - stacjonarne i niestacjonarne trwają 3,5 roku (7 semestrów).

Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.

Wybór specjalności następuje od trzeciego roku na zasadach określonych Uchwałą Senatu AJP Nr 63/000/2016 z dnia 20 grudnia 2016 r.

Studia na kierunku ENERGETYKA o profilu praktycznym umożliwiają poznanie najnowocześniejszych technologii w dziedzinie wytwarzania, przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej. Studia na kierunku energetyka zapewniają zdobycie specjalistycznego wykształceia, będacego odpowiedzią na rosnącą rolę problemów związanych z ekologicznym i efektywnym wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i wykorzystaniem energii elektrycznej. Wykształcenie zdobyte podczas studiów jest oparte na wiedzy technicznej z obszaru techniki cieplnej, elektroenergetyki, informatyki i ekonomii. Studenci kierunku energetyka po ukończeniu dodatkowego szkolenia i zdaniu egzaminu mają możliwość uzyskania wymaganych ,,Prawem energetycznym' zawodowych świadectw kwalifikacyjnych w zkresie ekslopatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.

SPECJALNOŚCI oferowane od piątego semestru studiów:

  • elektroenergetyka
  • odnawialne źródła energii

 Specjalność: elektroenergetyka

Program kształcenia na specjalnosci elektroenergetyka jest dostosowany do potrzeb rynku pracy i pozwala na zdobycie umiejętności zawodowych zwiazanych z prowadzeniem procesów na stanowiskach dozoru jako inżynierowie ruchu urządzeń i systemó energetycznych w zakładach przesyłu i dystrybucji energii; projektowaniem urządzeń i systemó energetycznych takich jak: elektrownie i elektrociepłownie (konwencjonalne i niekonwencjonalne), urbiny, wymienniki ciepła, kotły. Ponadto w ramach specjalności studenci uzyskują wysokospecjalistyzne umiejętności związane z prowadzeniem badań procesów przetwarzania energii, modernizacją procesów, maszyn i urządzeń energetycznych oraz wdrażaniem nowych technologii; sterowaniem i automatyzacją systemów i urządzeń energetycznych; projektowaniem, realizacją i nadzorem w zakresie instalacji smart gridoraz smart metering; identyfikowaniem i rozwiązywaniem problemów dotyczących jakości energii elektrycznej; realizacją i oceną wyników pomiarów odbiorczych i eksploatacyjnych wymaganych prawem budowlanym; nadzorem nad eksploatacją urządzeń elektroenergetycznych; monitorowaniem i nadzorowaniem działalności przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów; tworzeniem i zarzadzaniem małymi firmami sektora energetycznego.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności elektroenergetyka są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się m.in. projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki zawodowej i rozproszonej, zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, elektrociepłowniach miejskich, firmach sektora budowlanego jak również jako specjaliści w dziedzinie energetyki w jednostakch samorządu terytorialnego.

Specjalność: odnawialne źródła energii

Program kształcenia na specjalności odnawialne źródła energii pozwala na przygotowanie przyszłego absolwenta do: prowadzenia procesów na stanowiskach dozoru jako inżynierowie ruchu urządzeń i systemów energetycznych w zakładach przetwarzania, przesyłu i dystrybucji energii oraz w przesiębiorstwach energetyki rozproszonej; projektowania i budowy urządzeń i systemów z odnawialnymi źródłami energii; prowadzenia nadzoru nad eksploatacją urządzeń i systemów z odnawialnymi źródłami energii. Ponadto w ramach specjalności studenci uzyskują wysokospecjalistyczne umiejętności związane z prowadzeniem modernizacji procesów i urządzeń energetycznych oraz wdrażaniem nowych technologii zwłaszcza wykorzystujących odnawialne źródła energii; sterowaniem i automatyzacją systemów oraz urządzeń energetyki odnawialnej; prowadzeniem działalności w zakresie projektowania, wykonania i nadzoru instalacji prosumenckich; monitorowaniem i nadzorowaniem działalności przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów; tworzeniem i zarządzaniem małymi firmami sektora energetyki rozproszonej.

Perspektywy zatrudnienia

Absolwenci specjalności odnawialne źródła energii są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujacych się m.in. projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki zawodowej i rozproszonej, zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, elektrociepłowniach miejskich, firmach sektora budowlanego jak również jako specjaliści w dziedzinie energetyki w jednostkach samorządu terytorialnego.


Kierunki wykładane na uczelni:

administracja I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
bezpieczeństwo narodowe I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
ekonomia I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
energetyka Inżynier Stacjonarny Niestacjonarny
filologia II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
filologia angielska I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
filologia niemiecka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
filologia polska I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
finanse i rachunkowość I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
informatyka Inżynier Stacjonarny Niestacjonarny
inżynieria bezpieczeństwa Inżynier Stacjonarny Niestacjonarny
komunikacja społeczna I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
kulturoznawstwo I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
logistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
mechanika i budowa maszyn Inżynier Stacjonarny Niestacjonarny
pedagogika I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
turystyka i rekreacja I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
zarządzanie I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny

Główny adres uczelni


Jak do nas trafić

Powiązane artykuły

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane