Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Dietetyk – zawód z przyszłością?

Coraz więcej osób wiąże swoją zawodową przyszłość z dietetyką. Czy zdobycie stosownego wykształcenia w tym kierunku okaże się dobrym i perspektywicznym wyborem? Podobnie jak w przypadku każdej innej profesji – musimy przeprowadzić rachunek możliwych plusów i minusów. Z jednej strony daje się zauważyć rosnącą świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego odżywiania, a tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na profesjonalną wiedzę w tym zakresie, z drugiej – należy mieć na uwadze dość dużą konkurencję, również ze strony Internetu…

Bez wątpienia zawód dietetyka nie jest odpowiednią opcją dla każdego. Zdecydowanie większe szanse na sukces mają osoby, które pasjonują się tą istotną stroną naszego życia. Decydując się na karierę w zawodzie dietetyka już na początku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że potwierdzone dyplomem kwalifikacje nie zwolnią nas od konieczności ciągłego dokształcania się. Dietetyka to dziedzina bardzo dynamiczna, jeśli chce się istnieć na rynku, nie można pozwolić sobie na pozostawanie w tyle.

Oprócz kompetencji twardych, ważne są również umiejętności miękkie. O wiele łatwiej o sukces w zawodzie dietetyka, gdy posiada się pewne cechy osobowościowe: komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania. Gdy mówimy o otwartości, mamy na uwadze nie tylko empatię w stosunku do klientów, ale również pewną elastyczność, jeśli chodzi o profil prowadzenia działalności.

Nie da się ukryć, że Internet, jako multimedialna i powszechnie dostępna platforma informacyjna, bardzo dobrze sprawdza się jako źródło cennych informacji z zakresu żywienia. Czy „wirtualny dietetyk” może stanowić realną konkurencję dla dietetyka działającego w „realu”? Nie do końca – podobnie jak w przypadku innych zawodów z pogranicza medycyny – bezpośredniego kontaktu ze specjalistą czasem nie da się zastąpić e-usługami.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby dietetyk prowadził działalność tradycyjną – w gabinecie i udzielał się również w Internecie, przy okazji promując swoje usługi.

Dietetyk od kilku lat uznany został oficjalnie za zawód medyczny. Aby być naprawdę dobrym specjalistą konieczne jest posiadanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in.: anatomii, fizjologii, chemii, medycyny, biologii, technologii żywności czy psychologii.

Zawód zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, co ma swoje odzwierciedlenie m.in. w ofercie edukacyjnej.

Gdzie na studia?

Coraz więcej osób chcących związać się z branżą dietetyczną decyduje się na studia wyższe. Większe zainteresowanie przekłada się również na szerszą ofertę edukacyjną – kierunek „dietetyka” znajdziemy zarówno w programach uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Są to studia licencjackie i magisterskie. Dają one szeroką wiedzę interdyscyplinarną i stanowią dobry „wstęp” do kariery w zawodzie dietetyka.

Można się również zdecydować na kształcenie w szkołach policealnych – jak się powszechnie uważa – szkoły te dają więcej praktycznych umiejętności niż studia wyższe.

Co ciekawe, pierwsze kroki ku temu, by zostać dietetykiem, można podjąć już na poziomie szkoły średniej – dietetykę znajdziemy w ofercie edukacyjnej wielu techników. Z drugiej strony – jeśli odkryjemy w sobie pasję do dietetyki później, można też skorzystać z całkiem interesującej oferty kształcenia na poziomie podyplomowym.

System edukacyjny dość dobrze odpowiada na realne zapotrzebowanie rynkowe – a jest ono również coraz bardziej różnorodne.

Zawód dietetyka kojarzy się przede wszystkim z indywidualnymi konsultacjami żywieniowymi, ale spektrum działania dietetyka jest o wiele szersze.

Intensywnie rozwija się m.in. dietetyka kliniczna (programy żywieniowe determinowane wymogami medycznymi, są dziś uważane za kluczowy element wielu terapii czy procesu rekonwalescencji), dietetyka sportowa (adresowana do profesjonalnych sportowców) czy dietetyka coachingowa (będąca częścią programów motywacyjnych, mających na celu wprowadzenie zdrowych nawyków itp.).

Rzetelna wiedza i zaangażowanie ze strony dietetyka może się przyczynić do zmniejszenia różnych dolegliwości i zredukowania procesów chorobowych.

Odpowiednio dobrana dieta to jeden z najważniejszych aspektów leczenia w przypadku różnych chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu pokarmowego, niektóre rodzaje nowotworów i alergii.

Nie bez powodu istnieje wymóg zatrudnienia dietetyka w niektórych ośrodkach medycznych.

Dietetyk w pracy

Dietetycy mogą znaleźć zatrudnienie w różnych placówkach medycznych (w szpitalach, sanatoriach, poradniach). Szerszym zakresem miejsc pracy dysponuje sektor prywatny (prywatne kliniki, ośrodki leczenia otyłości, ośrodki SPA, Wellness, Fitness itp.).

Fachowa wiedza dietetyków – jak zawsze – niezbędna jest również w firmach zajmujących się przetwórstwem spożywczym, w ośrodkach żywienia zbiorowego, w lokalach gastronomicznych i in.

Wielu adeptów zawodu marzy o prowadzeniu prywatnego gabinetu. To bardzo atrakcyjna perspektywa. Wyższe wykształcenie, doświadczenie, zadowoleni klienci, aktywność zawodowa (studia podyplomowe, kursy specjalistyczne) odpowiedni marketing (np. prowadzenie bloga, profili firmy w mediach społecznościowych itp.) – to wszystko może nam dać przepustkę do satysfakcji zawodowej i finansowej.

Jeśli jesteśmy zaangażowani i zdeterminowani, żeby odnieść sukces – dietetyka może nam dać szerokie perspektywy rozwojowe.

Autor: Joanna Racław http://www.wygodnadieta.pl/



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane