Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Trendy - studiowanie w Unii Europejskiej. Które kraje wybierają studenci i studentki z Polski?

Ponad 40 proc. osób chcących studiować za granicą aplikowało na uczelnie znajdujące się w krajach należących do Unii Europejskiej. Spośród osób z Polski, które złożyły papiery na rozpoczynające się w tym roku studia, najwięcej postawiło na Holandię.

Najpopularniejszym krajem Unii Europejskiej wśród osób aplikujących z Polski jest Holandia. Na złożenie papierów decyduje się w tym przypadku aż 18 proc. osób. Pierwsze miejsce Holandii to nie tylko efekt szerokiej oferty studiów w języku angielskim, ale także relatywnie niskich kosztów studiowania. 

Drugie miejsce (10 proc. aplikacji) może zaskakiwać. - W naszym zestawieniu bierzemy pod uwagę kraje Unii Europejskiej, więc nie mogły się w nim pojawić Anglia czy Szkocja. Nie oznacza to jednak, że na liście nie ma przedstawiciela Wysp Brytyjskich. Na drugie miejsce na naszej liście z dwucyfrowym wynikiem wskoczyła Irlandia, którą zainteresowana jest coraz większa grupa osób - mówi Karol Glonek z Elab, firmy doradztwa edukacyjnego.

Na trzecim miejscu znalazły się Włochy (8 proc.). Przetasowania na podium są między innymi efektem zmian w Danii (1,5 proc.), gdzie ograniczono liczbę kierunków prowadzonych w języku angielskim. Dlatego też studenci zaczęli szukać innych możliwości. 

Choć wcześniej Dania mogła liczyć nawet na dwucyfrowy wynik, w tym roku nawet Hiszpania i Francja (po 2 %) wyprzedziły najmniejszy z krajów nordyckich. - Uczelnie z tych krajów mają bardzo ciekawą ofertę studiów w języku angielskim. Jednak dla osób, które chcą tam studiować wyzwaniem często jest samo złożenie dokumentów, ponieważ część infolinii i procesów aplikacyjnych jest prowadzona w językach hiszpańskim i francuskim. Dlatego, mając na pokładzie osoby z Francji i Hiszpanii, w Elab pomagamy przejść ten proces bez niepotrzebnego stresu. Wspieramy aplikantów na każdym etapie, ponieważ - podobnie jak we Włoszech - każda z uczelni ma indywidualne wymagania wobec kandydatów. Osoby, które aplikują z Elab na uczelnie we Francji i Hiszpanii, najczęściej składają papiery na Stomatologię i Business Administration. Jest to zbieżne z ogólnymi trendami dotyczącymi wyboru kierunków w krajach Unii  - komentuje Karol Glonek z Elab.

Kierunki medyczne umacniają się na prowadzeniu

Medycyna i kierunki okołomedyczne (np. Medical and Health Sciences, Biomedical Science, ale też medycyna weterynaryjna) są najpopularniejsze wśród aplikujących z Polski. - Decyduje o tym między innymi podejście pokolenia Z do globalnych wyzwań, np. tych związanych z pandemią. Młodzi ludzie mają potrzebę angażowania się w próbę rozwiązywania kluczowych problemów ludzkości. Prawdopodobnie między innymi z tego wynika także wysokie miejsce psychologii, która w naszym zestawieniu znalazła się na trzecim miejscu - mówi Karol Glonek z Elab.

Drugą najpopularniejszą grupą kierunków są te związane z biznesem (Business Administration, International Business). - To z kolei efekt możliwości, jakie dają studia w Unii Europejskiej. Płatne staże, sposobność zdobycia cennego, praktycznego doświadczenia w zagranicznej firmie - to kilka z istotnych korzyści, jakie dają zagraniczne uczelnie - mówi Karol Glonek z Elab.

W TOP 5 znalazły się również kierunki z zakresu Artistic Courses, a także kierunki informatyczne.

TOP uczelnie w najpopularniejszych krajach - Holandia, Irlandia, Włochy

Jeśli chodzi o konkretne uczelnie w Holandii, aplikujący z Polski najczęściej decydują się na uczelnie z konstytucyjnej stolicy Królestwa Niderlandów. Na podium znajdziemy University of Amsterdam (UvA), VU Amsterdam i Erasmus University Amsterdam. Polacy często decydują się również na Radboud University i The Hague University of Applied Sciences.

Stolica przyciąga również w przypadku kraju Jamesa Joyce’a. Osoby z Polski najczęściej aplikują na Trinity College Dublin i University College Dublin. Na trzecim miejscu jest University College Cork, a tuż za nim kolejna uczelnia ze stolicy - Technological University Dublin. Zestawienie TOP 5 irlandzkich szkół wyższych wg popularności zamyka National University of Galway Ireland.

Uczelnią, na którą najczęściej aplikują osoby chcące kontynuować naukę we Włoszech jest jest jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie - mieszczący się w Mediolanie Bocconi University. Zresztą to nie jedyna szkoła wyższa z tego miasta - na trzecim miejscu znajdziemy University of Milan. Na drugiej pozycji uplasowała się uczelnia ze stolicy - La Sapienza. Warto zwrócić uwagę, że na liście (miejsce 4.) znajduje się również University of Bologna - najstarszy uniwersytet na świecie, założony w 1088 roku. 

Powiązane artykuły

Polska matura a studia za granicą

Tegoroczni maturzyści i maturzystki będą musieli zmierzyć się z egzaminem w nowej formule, co może stanowić dodatkowe wyzwanie w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. A co z uczniami i uczennicami planującymi studia wyższe za granicą? Czy polska matura uprawnia do podjęcia studiów w innych krajach?

czytaj dalej

Oni studiowali za granicą. I opłaciło się

Co mają wspólnego Magda Gessler, Mikołaj Kopernik i Stanisław Witkiewicz? Wszyscy studiowali za granicą. Dla wielu młodych i uzdolnionych Polek i Polaków, ukończenie studiów na zagranicznej uczelni jest przepustką do udanej, międzynarodowej kariery. Na naukę za granicą stawiają również aktorzy i aktorki, ludzie biznesu oraz osoby, które postawiły na karierę polityczną.

czytaj dalej

Opłaca się przyciągać studentów z zagranicy. Holendrzy wiedzą, jak to zrobić

Wielu polskich maturzystów i studentów rozważa studia w innym kraju. Jak wynika z danych Elab Education Laboratory, już niemal co czwarty z decydujących się na studia zagraniczne wybiera Holandię. Ten niewielki kraj od kilku lat podchodzi do zagranicznych studentów jak do inwestycji – lokuje w nich pieniądze, gdyż zdaje sobie sprawę, że zaprocentuje to w przyszłości.

czytaj dalej

Czy dobry wynik z matury jest konieczny, by dostać się na studia?

Szansę dają uczelnie zagraniczne!!!

czytaj dalej

Które kierunki studiów zyskają na popularności w 2022 roku?

Analityka biznesowa, sztuczna inteligencja, a może architektura...

czytaj dalej

Trendy w studiach magisterskich za granicą. Które kraje i kierunki wybierają Polki i Polacy?

Na studia magisterskie za granicą aplikuje coraz więcej Polek i Polaków. W 2021 roku zainteresowanie zagranicznymi uczelniami wzrosło o 57 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane