Nowy kierunek studiów – BEZPIECZEŃSTWO
Kierunek Bezpieczeństwo powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy na specjalistów ze względu na deficyt pracowników w resorcie MON i MSWiA. .
studia I stopnia licencjackie
Program studiów w pełni był konsultowany i dostosowywany do potrzeb pracodawców dlatego powstały dwa moduły przedmiotów do wyboru (specjalności): bezpieczeństwo wewnętrzne oraz bezpieczeństwo narodowe i obrona cywilna.
Specjalności uruchamiane w trakcie trwania studiów:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne
- Bezpieczeństwo narodowe i obrona cywilna
Profil absolwenta
Studenci nabywają umiejętności niezbędne w trakcie wykonywania zawodów związanych z bezpieczeństwem. Po ukończeniu studiów, absolwent potrafi wykorzystywać zdobytą wiedzę dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno państwowego, jak i wewnętrznego. Absolwenci mogą pracować jako:
- Funkcjonariusze policji, służb, inspekcji, straży i służb specjalnych
- Oficerowie i podoficerowie sił zbrojnych
- Specjalista z zakresu ochrony danych osobowych
- Administrator bezpieczeństwa informacji
- Specjalista z zarządzania kryzysowego
- Specjalista usług ochrony osób i mienia
- Pracownicy administracji rządowej i samorządowe
Specjalności
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu czynności policyjnych. Zna podstawy kryminalistyki i kryminologii, potrafi zabezpieczyć ślady na miejscu zdarzenia oraz odpowiednio udokumentować wszelkie zebrane dowody. Ma również psychologiczną wiedzę na temat ofiar przestępstw. Ponadto potrafi wykorzystać osiągnięcia kryminalistyczne w działaniach identyfikacyjnych i zapobiegawczych, analizować zagrożenia przestępczością, formułować programy jej zapobiegania oraz konstruować procedury postępowania w przypadku ataku terrorystycznego.
Przedmioty specjalnościowe:
- Specjalnościowe praktyki zawodowe
- Przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej
- Kryminologia i kryminalistyka
- Czynności operacyjno-śledcze
- Działania taktyczno-operacyjne Policji
- Wiktymologia
- Dokumentacja czynności kryminalistycznych na miejscu zdarzenia
- Postępowanie dowodowe i utrwalanie dowodów
- Współpraca Policji z mediami
- Taktyki i techniki interwencji
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę o współcześnie występujących zagrożeniach bezpieczeństwa państwa, zna systemy monitorowania i analizy zagrożeń, zna specyfikę logistyki w systemie bezpieczeństwa narodowego. Potrafi analizować system zarządzania kryzysowego, formułować sposoby praktycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz korzystać z mechanizmów zapewniających utrzymanie bezpieczeństwa państwa. Posiada również wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu dowodzenia i kierowania w siłach zbrojnych.
Przedmioty specjalnościowe:
- Specjalnościowe praktyki zawodowe
- Zagrożenie bezpieczeństwa państwa
- Dowodzenie i kierowanie w siłach zbrojnych
- Logistyka w systemie bezpieczeństwa narodowego
- System zarządzania bezpieczeństwem informacji
- Łączność i komunikacja w systemie zapewnienia bezpieczeństwa państwa
- Systemy monitorowania i analizy zagrożeń
- Zarządzanie kryzysowe na szczeblu lokalnym
- Gry decyzyjne w zarządzaniu kryzysowym na szczeblu lokalnym
- Media i komunikacja w zarządzaniu kryzysowym
Powiązane kierunki
INŻYNIERIA PRZEMYSŁU 4.0
Studenci uzyskają umiejętności operacyjne, dotyczące najnowszych technik informatycznych, komputerowych i produkcyjnych stosowanych w unowocześniającym się przemyśle. Absolwenci kierunku to inżynierowie, specjaliści od działań operacyjnych w zakresie wprowadzania algorytmów opartych o big data i sztucznej inteligencji do fabryk przyszłości.
czytaj dalejWYCHOWANIE FIZYCZNE
Kierunek skierowany jest do osób zainteresowanych kulturą fizyczną i sportem. Program studiów umożliwia poznanie różnych aspektów z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych oraz nauk o kulturze fizycznej. Proces uczenia się studentów na kierunku Wychowanie Fizyczne pierwszego stopnia ukierunkowany jest na edukację praktyczną, rozwój osobisty oraz pogłębianie zainteresowań studentów.
czytaj dalejPedagogika – kierunek studiów z misją
W ramach kierunku Pedagogika, który integruje nauki społeczne i humanistyczne, przygotowywana jest wykwalifikowana kadra pedagogów i wychowawców do zajmowania stanowisk i pełnienia funkcji w różnych instytucjach i organizacjach wymagających organizowania wychowania, pomocy i opieki nad dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
czytaj dalej