Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Inauguracja 4 edycji programu LEGIA AKADEMICKA

W Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła się 4 edycja programu "Legia Akademicka". Do ochotniczego szkolenia wojskowego przystąpiło łącznie 62 studentów z 23 uczelni.

Inauguracja programu odbyła się 13 marca w formule online. Uroczystego otwarcia szkolenia dokonał dziekan Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT płk dr hab. Szymon Mitkow, prof. WAT. Wykład inauguracyjny na temat: „Prognozowania zagrożeń informacyjnych ze strony Rosji poprzez analizę wartości kulturowych wybranych społeczności” wygłosił prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju por. dr hab. Marcin Górnikiewicz, prof. WAT. Natomiast przedstawiciel Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego omówił kwestie prawne i organizacyjne związane ze szkoleniem teoretycznym oraz praktycznym realizowanym w formie ćwiczeń w jednostkach wojskowych.

Część praktyczna szkolenia realizowana jest w dwóch modułach: podstawowym i podoficerskim. Obejmują one po 15 godzin zajęć wykładowych oraz 15 godzin w oparciu o platformę e‑learning. W ramach szkolenia odbędą się takie przedmioty jak: taktyka, szkolenie strzeleckie,  kształcenie obywatelskie, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, regulaminy, szkolenie medyczne, terenoznawstwo, łączność, szkolenie inżynieryjno-saperskie, powszechna obrona przeciwlotnicza, obrona przed bronią masowego rażenia, ochrona obiektów wojskowych czy przywództwo wojskowe. Zajęcia prowadzone są przez kadrę dydaktyczną Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Studium Szkolenia Wojskowego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, a także przy wsparciu przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej.

Zajęcia realizowane w WAT zakończą się wystawieniem certyfikatów potwierdzających teoretyczne przygotowanie uczestników programu. Zaświadczenie to umożliwi studentom udział w zajęciach szkolenia praktycznego. Bardzo dużą rolę w programie odgrywa zabezpieczenie przedsięwzięcia przez wojewódzkie sztaby wojskowe. Uczestnicy szkolenia muszą przejść całą procedurę związaną z rejestracją, w ramach posiadanych kwalifikacji wojskowych, aby mogli potem trafić do jednostek liniowych. WAT ściśle współpracuje w tym zakresie z wojewódzkim sztabem wojskowym w Warszawie.

W części teoretycznej programu biorą udział studenci 23 uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Społecznej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Akademii Leona Koźmińskiego, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego, Mazowieckiej Uczelni Medycznej, Mazowieckiej Uczelnia Publicznej w Płocku, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej, Polsko-Japońska Akademii Technik Komputerowych, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uczelni Społeczno-Medycznej w Warszawie, Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodakowskiej w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Informacje o programie "Legia Akademicka" znajdują się na stronie: legiaakademicka.wp.mil.pl
 

Powiązane artykuły

Czym różnią się studia wojskowe od cywilnych w WAT

Od 2019 roku, studia w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach wojskowych, realizowane są jako jednolite studia magisterskie

czytaj dalej

Dzień Otwarty Wojskowej Akademii Technicznej WAT – 3 czerwca 2023r.

Jeśli lubicie przedmioty ścisłe, interesujecie się wojskiem i obronnością kraju, a zdobytą wiedzę chcecie przekuć w konkretne innowatorskie rozwiązania techniczne, nie może Was zabraknąć na Dniu Otwartym Wojskowej Akademii Technicznej.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

25 marca 2023r (sobota)

czytaj dalej

Przedłużamy rekrutację na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej

Do 1 lipca 2022 roku trwa rejestracja na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Przyjmiemy też większą liczbę podchorążych (876) w związku ze zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty WAT 2022

Czy Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią dla Ciebie? Jakie oferuje kierunki studiów i możliwości rozwoju, jak przebiega proces rekrutacji, gdzie znajdują zatrudnienie absolwenci WAT?

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT ZAPRASZA

Trwa rejestracja kandydatów na studia II stopnia rozpoczynające się od semestru letniego (marzec)

czytaj dalej

Absolwenci WAT podporucznikami Wojska Polskiego

W sobotę 7 sierpnia 2021 r. oficerskie szlify otrzymało 288 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich i 81 absolwentów sześciomiesięcznego szkolenia wojskowego. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT zaprasza na Dzień Otwarty on-line!

ZOBACZ ZAPIS DNIA OTWARTEGO

czytaj dalej

Rekrutacja na studia w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

RUSZA JUŻ 1 MARCA

czytaj dalej

Jesteś inżynierem – czy to wystarczy?

Postaw na przyszłość, studia II stopnia w WAT!

czytaj dalej

STUDIA PODYPLOMOWE W WAT

Zapraszamy na studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej

czytaj dalej

Nowy sposób na wypożyczanie książek w Bibliotece Głównej WAT

Przed gmachem Biblioteki oddano właśnie do użytku książkomat – urządzenie samoobsługowe, które umożliwia odbiór zamówionych przez Internet książek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane