Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Zaślubiam Cię. 100 rocznica powrotu Polski nad Morze Bałtyckie

Przedstawiamy zwiastuny dwóch filmów, zrealizowanych przez naszych absolwentów w ramach projektu „Zaślubiam Cię. 100 rocznica powrotu Polski nad Morze Bałtyckie”: "Pewnego razu nad morzem" w reżyserii Sławomira Witka i "Sto lat" w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold.

Uroczysta premiera filmów, ze względu na pandemię, została przesunięta.

„Pewnego razu nad morzem” to krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Sławomira Witka (absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej) pokazujący fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci - Kaszubów. Akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a jej genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. Film pokazuje jakie znaczenie miały owe zaślubiny dla mieszkańców Pomorza. Adresowany jest do widza w każdym wieku. Czas trwania 15 minut.

W rolach głównych:
Nikodem Bogdański
Jakub Cendrowski
Anna Kociarz
Maciej Konopiński
Marek Brand

Film „Sto lat” w reżyserii Anety Gołębiewskiej - Bussold (absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej) jest piętnastominutową etiudą, zrealizowaną z okazji rocznicy zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Akcja filmu rozgrywa się w Gdyni oraz Pucku, prawie sto lat po wspomnianym wcześnie jubileuszu. Jest to fikcyjna historia potomków jednego z żołnierzy Generała Józefa Hallera, który uczestniczył w zaślubinach. Główna bohaterka filmu - Marta, trzydziestoletnia montażystka filmowa, pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni, spełniona zawodowo, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie, w którym tworzy dla siebie i dla swojego synka idealną przestrzeń. Towarzyszymy bohaterce w momencie, w którym musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole, Marta ma okazję, jak co roku, skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Bohaterka nie przeczuwa jednak, że tegoroczna wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem. Opowiedziana z dozą humoru familijna historia skierowana jest do widzów w każdym wieku. To obraz, w którym można odnaleźć siebie. Czas trwania 15 minut.

W rolach głównych:
Eryk Moza
Małgorzata Mikołajczak
Judyta Paradzińska
Andrzej Pieczyński




 

Powiązane artykuły

Ruszyła rekrutacja na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe

Zadajesz sobie pytanie: Jak zrobić film? Zgłoś się na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe!

czytaj dalej

Lekcje z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Od czwartoklasistów z podstawówki aż po maturzystów – dzieci i młodzież z Gdyni mogą wziąć udział w bezpłatnych „Lekcjach z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej”. Nowy projekt edukacyjny realizowany w Gdyńskim Centrum Filmowym startuje już w lutym, zaraz po zimowych feriach. Ta edycja potrwa do 30 czerwca 2019.

czytaj dalej

2. edycja Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Chcesz zostać recenzentem filmowym? Chcesz nauczyć się tworzyć wideobloga? Chcesz podszkolić się w technikach omawiania zjawisk kinowych i rzeczywistości multimedialnej? Te warsztaty są dla Ciebie!

czytaj dalej

Zadajesz sobie pytanie: Jak zrobić film? Zgłoś się na 17. Pomorskie Warsztaty Filmowe!

Uczestnicy 17. Pomorskich Warsztatów Filmowych wezmą udział w każdym z etapów powstawania filmu fabularnego, od pisania scenariusza poprzez zdjęcia z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej i zawodowych aktorów, aż po montaż i udźwiękowienie. Pracami pokierują praktycy kina i znakomici wykładowcy.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane