Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Trendy w studiach magisterskich za granicą. Które kraje i kierunki wybierają Polki i Polacy?

Na studia magisterskie za granicą aplikuje coraz więcej Polek i Polaków. W 2021 roku zainteresowanie zagranicznymi uczelniami wzrosło o 57 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pomimo Brexitu, największą popularnością stale cieszą się studia w Wielkiej Brytanii, które wybiera 36 proc. aplikantów.

Studia magisterskie za granicą to nie tylko szansa na szybszy rozwój kariery i polepszenie umiejętności językowych, ale także możliwość zdobycia doświadczenia pracy w międzynarodowym zespole.

Największym zainteresowaniem aplikantów na studia magisterskie cieszy się Wielka Brytania. Pomimo Brexitu, angielskie uniwersytety mogą pochwalić się doskonałą renomą,  szeroką ofertą edukacyjną i praktycznym podejściem do zajęć. Trzeba jednak zaznaczyć, że udział Wielkiej Brytanii maleje na rzecz krajów takich jak np. Holandia. Dokumenty na uczelnie w tym kraju składa aż 26 proc. aplikantów. Holenderskie uczelnie oferują bogatą ofertę kierunków w języku angielskim i relatywnie niskie opłaty za edukację.

Dużą popularnością cieszy się również Dania, którą wybiera 17 proc. studentów i studentek. Tuż za podium znalazły się uczelnie z USA, Włoch i Irlandii. - Z roku na rok liczba osób zainteresowanych zagranicznymi studiami magisterskimi rośnie. Aplikanci mają już za sobą pierwszy etap studiów, bądź są w trakcie jego realizacji. Ich wyobrażenie o dalszej ścieżce kariery jest już dużo bardziej konkretne niż zaraz po studiach, kiedy dopiero poszukują na siebie pomysłu. Wciąż jednak potrzebują wsparcia w trakcie wyboru, ponieważ każdy z rynków edukacyjnych jest specyficzny i zazwyczaj wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce - mówi Katarzyna Krzemińska, Customer Service Team Leader w Elab Education Laboratory.

Duże zainteresowanie biznesem i zarządzaniem

Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z zarządzaniem i biznesem. Uczelnie oferują coraz bardziej zróżnicowane i szczegółowe specjalizacje. - Ze względu na rozwój wielu rynków, uczelnie decydują się na włączenie do oferty kierunków o wąskiej specjalizacji, jak np. Zarządzanie Projektami Inżynierii Budowlanej - dostępne na wielu uczelniach w Wielkiej Brytanii - albo Zarządzanie w Modzie, które możemy studiować we Francji czy we Włoszech - komentuje Katarzyna Krzemińska z Elab Education Laboratory.

Polki i Polacy często decydują się też na aplikowanie na kierunek Computer Science, ale także  na studia informatyczne o węższej specjalizacji, jak np. FT Data Science and Artificial Intelligence. Popularny jest również marketing z podziałem na różne specjalizacje. Polscy uczniowie wybierają np. Marketing Analytics, Marketing Strategy and Innovation, Sports Marketing. Mniejszą, choć też znaczną popularnością cieszą się kierunki artystyczne i lingwistyczne.

Ciekawe połączenia międzykierunkowe

Uniwersytety za granicą stale poszerzają swoją ofertę edukacyjną, która pomoże studentom bezproblemowo wejść na współczesny rynek pracy:

- Konsultanci zajmujący się w Elab kierunkami magisterskimi zwracają uwagę na coraz więcej programów magisterskich z dziedziny nauk społecznych. Pojawiają się one w odpowiedzi na problemy współczesnych społeczeństw, np. Global Affairs albo Peacebuilding and Global Leadership, a przy ich organizacji często współpracuje kilka uczelni z całego świata, w tym topowych, jak np. University of Toronto i paryski Sciences Po - tłumaczy Katarzyna Krzemińska z Elab Education Laboratory.

Interesującym rozwiązaniem są nieoczywiste połączenia międzykierunkowe. Przykładami mogą być kierunki łączące psychologię i nowe technologie, np. Health Psychology and Technology na University of Twente w Holandii czy Psychology and New Technology w Hiszpanii. Warto zwrócić również uwagę na kierunki Erasmus Mundus, prowadzone we współpracy z Unią Europejską, które oferują studiowanie na kilku uczelniach w UE i praktyki w strukturach unijnych. 

Powiązane artykuły

Polska matura a studia za granicą

Tegoroczni maturzyści i maturzystki będą musieli zmierzyć się z egzaminem w nowej formule, co może stanowić dodatkowe wyzwanie w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. A co z uczniami i uczennicami planującymi studia wyższe za granicą? Czy polska matura uprawnia do podjęcia studiów w innych krajach?

czytaj dalej

Oni studiowali za granicą. I opłaciło się

Co mają wspólnego Magda Gessler, Mikołaj Kopernik i Stanisław Witkiewicz? Wszyscy studiowali za granicą. Dla wielu młodych i uzdolnionych Polek i Polaków, ukończenie studiów na zagranicznej uczelni jest przepustką do udanej, międzynarodowej kariery. Na naukę za granicą stawiają również aktorzy i aktorki, ludzie biznesu oraz osoby, które postawiły na karierę polityczną.

czytaj dalej

Trendy - studiowanie w Unii Europejskiej. Które kraje wybierają studenci i studentki z Polski?

Ponad 40 proc. osób chcących studiować za granicą aplikowało na uczelnie znajdujące się w krajach należących do Unii Europejskiej. Spośród osób z Polski, które złożyły papiery na rozpoczynające się w tym roku studia, najwięcej postawiło na Holandię.

czytaj dalej

Opłaca się przyciągać studentów z zagranicy. Holendrzy wiedzą, jak to zrobić

Wielu polskich maturzystów i studentów rozważa studia w innym kraju. Jak wynika z danych Elab Education Laboratory, już niemal co czwarty z decydujących się na studia zagraniczne wybiera Holandię. Ten niewielki kraj od kilku lat podchodzi do zagranicznych studentów jak do inwestycji – lokuje w nich pieniądze, gdyż zdaje sobie sprawę, że zaprocentuje to w przyszłości.

czytaj dalej

Czy dobry wynik z matury jest konieczny, by dostać się na studia?

Szansę dają uczelnie zagraniczne!!!

czytaj dalej

Które kierunki studiów zyskają na popularności w 2022 roku?

Analityka biznesowa, sztuczna inteligencja, a może architektura...

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane