Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studenci UZZM na zajęciach w KGHM Zanam

To już kolejny wyjazd członków prężnie działającego Koła Naukowego i Geologów Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Po m.in. kopalniach gipsu, węgla kamiennego, stacji ratownictwa i odwiertach przyszedł czas na lokalne przedsiębiorstwo – KGHM Zanam. To pierwszy wyjazd Koła Naukowego GiG lubińskiej Uczelni pod przewodnictwem nowego Prezesa – Przemysława Stępnia.

Wyjazd do KGHM Zanam (niegdyś DFM „ZANAM – LEGMET”) odbyła się dnia 21 czerwca. To wówczas studenci należący do Koła Naukowego Górników i Geologów UZZM mieli okazję poznać specyfikę pracy w jakże ważnym dla naszego regiony przedsiębiorstwie, a także doświadczyć charakteru prac, podczas produkcji maszyn górniczych.

Studenci rozpoczęli swoją wizytę w KGHM Zanam od prelekcji dotyczącej historii i aktualnej działalności firmy. Warto podkreślić, że KGHM Zanam jest jednym z czołowych pracodawców w naszym regionie zajmującym się produkcją maszyn górniczych. Jednak nie ogranicza się tylko do tego. Poza tym produkuje kotwy górnicze, zajmuje się serwisem maszyn oraz świadczy usługi na Zakładach Wzbogacania Rud i na hutach. Ostatnio bardzo dynamicznie rozwija się dział usług górniczych.

Po wykładzie nadszedł czas na zwiedzanie zakładu firmy i poznania jej pracy „od kuchni”. Przewodnik, pan Kazimierz Cieplik opowiedział szczegółowo na temat samego cyklu produkcyjnego, projektowania oraz dostosowania się do wymagań klienta. Następnie studenci udali się na produkcję.

– Zaczęliśmy od podstawowej obróbki metalu, gdzie z potężnych blach z niezwykłą precyzją wycinane i formowane są części – relacjonuje Przemysław Stępień, Prezes Koła Naukowego Górników i Geologów. – Następnie idąc dalej ciągiem produkcji mieliśmy okazję zobaczyć jak te części łączą się w coraz większe moduły, by na samym końcu zobaczyć kompletne maszyny górnicze. Zobaczyliśmy również plac, gdzie maszyny są testowane. Ciekawym doświadczeniem było widzieć jak maszyna nabiera kształtu, jak zaczyna coraz bardziej przypominać gotowy wyrób – dodaje Prezes KNGiG.

Po obejrzeniu cyklu produkcyjnego maszyn górniczych studenci lubińskiej Uczelni udali się na produkcję kotwi górniczych. W tym miejscu warto przypomnieć, że KGHM Zanam jest największym dostarczycielem kotwi dla KGHM. Większość kotwi budowanych w naszych wyrobiskach górniczych pochodzi właśnie z tej fabryki. Jak podkreślają studenci, ta produkcja również zrobiła wielkie na nich wrażenie – przede wszystkim jej rozmiar. Okazało się, że produkcja konstrukcji tak jakby się wydawało prostej kotwi również wymaga sporo wysoce specjalistycznego sprzętu.

– Sama wycieczka była niezwykle ciekawa – wspomina Przemysław Stępień. – Podczas studiów oraz pracy zawodowej wielokrotnie miałem styczność z Zanamem. Jednak była to dla mnie firma jedna z wielu – do tego wyjazdu… Na samym wstępie wrażenie zrobiło na mnie potężne zatrudnienie – blisko 2400 osób. Pomimo, że w pracy na co dzień mam styczność z maszynami górniczymi podczas pracy w „warunkach bojowych”. To jednak zobaczyć jak taka maszyna jest składana od zera to coś innego, które na pewno zostanie w mojej pamięci! – podsumowuje Prezes.

Podczas wycieczki członkom KNGiG towarzyszył dr inż. Jerzy Szymański, który jak zawsze służył pomocą i wsparciem merytorycznym.

Fotorelacja z wyjazdu dostępną są na stronie uczelni:

www.uzzm.pl 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane