Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studenci pojadą na praktyki do Wojskowych Zakładów Uzbrojenia

Studenci Politechniki Koszalińskiej będą kształcić swoje umiejętności praktyczne w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU) w Grudziądzu.

Umowę w tej sprawie przedstawiciele uczelni i przedsiębiorstwa podpisali 6 marca br. w Koszalinie.

Niewykluczone również, że z inicjatywy WZU w Grudziądzu powstanie druga filia Politechniki Koszalińskiej, oparta na współpracy z zakładem. Pierwsza filia, Wydział Przemysłu Drzewnego, została utworzona w 2016 r. w Szczecinku. W tym przypadku partnerem szkoły jest firma Kronospan.

Porozumienie z WZU obejmuje realizację praktyk zawodowych przez studentów Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych, zarówno kierunków technicznych, jak i nietechnicznych. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia będą wspierać studentów w przygotowaniu prac dyplomowych i różnego rodzaju innych projektów.

– Cieszę się, że tak ważna firma polskiej zbrojeniówki chce pomagać studentom, którzy po zakończeniu nauki i praktyk otrzymają szansę na ciekawą pracę – przyznał prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Zakład w Grudziądzu potrzebuje informatyków, mechaników, elektroników, logistyków, specjalistów od zarządzania, stąd wybór kierunków do realizacji praktyk.

Dr Piotr Tefelski, prezes WZU stwierdził: – Wśród naszych pracowników, liderów projektów, mamy absolwentów Politechniki Koszalińskiej. Realizacja praktyk to dla nas wielka szansa na pozyskanie kolejnych młodych i zdolnych ludzi, którzy mogą wywindować zakład poza dotychczasowy poziom jego funkcjonowania.

Politechnika Koszalińska ma podpisanych już ponad 150 umów na staże i praktyki z różnymi podmiotami.

– Zgodnie z zaleceniem ministerstwa musimy prowadzić jak najwięcej kierunków o profilu praktycznym – przypomniał prof. Tadeusz Bohdal. – Dotąd wszystkie kierunki były akademickie, teraz już niemal połowę stanowią praktyczne. Praktyki są bardzo cenne. Uczymy teorii, dopiero w firmie student nabiera fachowych kompetencji i widzi, jak teoria jest wdrażana i przekłada się na rezultaty. Opinia pracodawców o naszych studentach jest bardzo dobra.

O ile dla uczelni umowa jest pierwszą podpisaną z firmą z branży zbrojeniowej, o tyle dla WZU umowa z uczelnią jest w ogóle pierwszym porozumieniem o współpracy. Jednak to nie wszystko. Prezes Tefelski przyjechał do Koszalina również z innym pomysłem.

– W Grudziądzu mamy dobre warunki lokalowe – powiedział. – Jeden z budynków jest nie do końca wykorzystywany. Zaproponowałem panu rektorowi zlokalizowanie tam wydziału zamiejscowego w obszarze informatyka i elektronika. Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą. W nieodległej przyszłości wydział mógłby przekształcić się w filię – dodał.

– Jeżeli tylko Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zostaną naszym parterem w powstaniu i utrzymaniu wydziału, na pewno poważnie rozważymy tę propozycję – odpowiedział prof. Tadeusz Bohdal.

Działające od 1960 r. WZU to nowoczesne przedsiębiorstwo przemysłu obronnego, które realizuje zamówienia dla wojska polskiego i partnerów zagranicznych. Na międzynarodowym rynku uzbrojenia WZU funkcjonują jako zakład wyspecjalizowany w rakietowej technice obronnej. Firma zajmuje się modernizacją uzbrojenia rakietowego i remontem przeciwlotniczych zestawów rakietowych.
 

Powiązane artykuły

Projekty Politechniki Koszalińskiej przyczynią się do rozwoju regionu

Centrum Pomiaru Fizycznych i Mechanicznych Właściwości Materiałów Drzewnych oraz Centrum Szybkiego Prototypowania powstaną na Politechnice Koszalińskiej.

czytaj dalej

XIX Zachodniopomorski Festiwal Nauki na Politechnice Koszalińskiej

Pokazy obiektów 3D, a także prezentacja bezzałogowych maszyn zdalnie sterowanych, dronów i robotów przemysłowych to tylko część atrakcji tegorocznego Festiwalu Nauki, który 26 września br. zorganizowała Politechnika Koszalińska.

czytaj dalej

Pieniądze na rozwój Politechniki Koszalińskiej

7,5 miliona złotych otrzyma Politechnika Koszalińska w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”

czytaj dalej

Wrzuć miedziaka dla dzieciaka

Studenci Politechniki Koszalińskiej wsparli Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

czytaj dalej

Politechnika Koszalińska stawia na nowoczesność

Atrakcyjne szkolenia i zajęcia warsztatowe dla studentów, staże i wizyty studyjne w firmach wdrażających nowoczesne technologie i rozwiązania organizacyjne, udział w seminariach prowadzonych przez naukowców z zagranicy i wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania uczelnią .

czytaj dalej

Otwarcie Centrum Druku 3D i Wzornictwa

16 maja 2018., w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich 2, odbyło się oficjalne otwarcie nowej pracowni uczelnianej – Centrum Druku 3D i Wzornictwa (na Wydziale Technologii i Edukacji).

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane