Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Rusza rekrutacja na UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego proponuje 49 kierunków studiów w Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim i Sandomierzu.

Najbliższe dni to dla maturzystów czas, kiedy trzeba podjąć jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego warto się dobrze do tego przygotować i poznać oferty uczelni. 


Co decyduje o przyjęciu?

O przyjęciu na studia decyduje wynik egzaminu maturalnego. Wyjątkiem są kierunki artystyczne i wychowanie fizyczne, gdzie odbywa się dodatkowy egzamin. Dla poszczególnych kierunków są różne wymagania rekrutacyjne. Dla chcących studiować kierunek lekarski liczyć się będzie głównie wynik matury z biologii i chemii, dla humanistów wynik matury z języka polskiego czy historii,  dla chcących studiować finanse i rachunkowość istotny będzie wynik z matematyki. Wyniki z tych przedmiotów są najwyżej punktowane (mają największą wagę) podczas obliczania liczby punktów kandydata. 

Trzeba jednak pamiętać, że często o przyjęciu na studia decyduje wynik kolejnego, niżej punktowanego przedmiotu. Do takich sytuacji dochodzi na kierunku lekarskim, gdzie jest bardzo duża konkurencja. Część kandydatów ma taki sam wynik matur poziomu rozszerzonego z biologii, chemii i trzeciego punktowanego przedmiotu (matematyki lub fizyki). Wtedy o przyjęciu decyduje wynik matury z języka polskiego. To może być cenna wskazówka dla maturzystów, jak przygotowywać się do poszczególnych egzaminów maturalnych. Z pewnością należy „stawiać” na poziom rozszerzony matury, gdyż wynik tego egzaminu jest mnożony razy dwa podczas procesu rekrutacji. 

Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym sprawiły, że w tym roku wprowadziliśmy progi punktowe dla kandydatów. To minimalna liczba punktów z egzaminu maturalnego jaką trzeba mieć, aby starać się o miejsce na poszczególnym kierunku. - Progi zostały ustalone w ten sposób, aby wszyscy mieli równe szanse - mówi dr Justyna Palacz, kierownik Działu Nauczania UJK. Praktycznie wystarczy „obowiązkowe” 30 procent  na maturze aby aplikować na studia. Na internetowej stronie rekrutacji rekrutacja.ujk.edu.pl można sprawdzić swoje szanse wpisując wynik matury do kalkulatora, który policzy liczbę punktów branych pod uwagę przy tworzeniu listy przyjętych. 


Nowe kierunki

W tym roku pojawi się kilka nowości. – Utworzenie niektórych kierunków wymusiły na nas przepisy. Nowością jest pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Do tej pory funkcjonował kierunek pedagogika z różnymi specjalnościami. Od tego roku oferujemy pięcioletnie studia magisterskie już nie na specjalności, ale na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. To głównie propozycja dla osób, które swoją karierę zawodową wiążą z przedszkolem lub pierwszymi klasami szkoły podstawowej – mówi Justyna Palacz. Oprócz tego, prowadzony będzie nabór na kierunek pedagogika. 

Zmiany nastąpią w Instytucie Filologii Obcych UJK. – Do tej pory można było studiować filologię, a w jej ramach specjalność filologii rosyjskiej, germańskiej lub angielskiej. Od nowego roku akademickiego mamy już „czyste kierunki”: filologię rosyjską, germańską i angielską – tłumaczy Justyna Palacz. Absolwent będzie miał na dyplomie wpis, że ukończył filologię angielską, a nie jak do tej pory – filologię. 

Interesującą propozycję – logopedię ogólną na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia przygotował Instytut Filologii Polskiej.

- To pierwszy w regionie uniwersytecki kierunek tego typu. Utworzyliśmy go jako odpowiedź na oczekiwania tych, którzy chcą być logopedami i po ukończeniu całego cyklu prowadzić własne gabinety terapii wad wymowy, diagnozować i leczyć zaburzenia w komunikowaniu różnego typu w placówkach medycznych, poradniach oraz placówkach oświatowych – mówi dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, dr hab. Piotr Zbróg, prof. UJK.

Absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę nie tylko z zakresu logopedii, ale też lingwistyki, psychologii, pedagogiki i medycyny. Uzyskają przygotowanie pedagogiczne, dzięki czemu będą mogli pracować jako nauczyciele-logopedzi.

Kolejną nowością są studia drugiego stopnia na kierunku wychowanie fizyczne i stosunki międzynarodowe. Instytut Sztuk Pięknych proponuje od października studia artystyczne w języku angielskim (Visual Arts). – W Instytucie Sztuk Pięknych mamy sporo studentów zagranicznych. Przygotowaliśmy dla nich tę ofertę. Mogę z niej skorzystać także polscy studenci – mówi Justyna Palacz. 

Ciekawą nową propozycję ma nasza filia w Piotrkowie Trybunalskim. Będzie tam można studiować administrację w języku angielskim. Z kolei Wydział Zamiejscowy w Sandomierzu proponuje nowy kierunek - administrację. W Sandomierzu planujemy też uruchomienie studiów na filologii angielskiej i pedagogice (po uzyskaniu ministra resortu nauki i szkolnictwa wyższego). 


Terminarz kandydata

Już 1 czerwca będzie można zapisać się na studia przez internetową stronę rekrutacji: rekrutacja.ujk.edu.pl. Należy założyć konto, wpisać niezbędne dane i wybrać kierunek studiów. System internetowy sam poprowadzi kandydata przez ten proces. Opłata rekrutacyjna wynosi 85 złotych na jeden, wybrany kierunek 

4 lipca tegoroczni maturzyści poznają wyniki majowego egzaminu i jesteśmy przekonani, że będą dobre.  Należy wtedy ponownie zalogować się do systemu rekrutacji i wpisać swój wynik egzaminu maturalnego. Jest na to czas do poniedziałku, 8 lipca. W środę 10 lipca zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji i mamy nadzieję, że będzie to dla Was szczęśliwy dzień. Ci, którzy dostaną się na wymarzony kierunek studiów mają czas do 15 lipca na dostarczenie dokumentów. Tym razem już papierowych, nie wirtualnych.  Po załatwieniu formalności czekają ich najdłuższe wakacje w życiu. 

Osoby, które nie dostały się na studia podczas pierwszego etapu rekrutacji nie powinny załamywać rąk. Na kierunkach, na których  będą wolne miejsca przeprowadzony zostanie drugi etap rekrutacji, który potrwa od 29 lipca do 17 września. Dwa dni później ogłoszone zostaną wyniki tego etapu rekrutacji.

W październiku spotykamy się w naszym pięknym Kampusie Uniwersyteckim i znowu zabrzmi „Gaudeamus”. Życzymy powodzenia w rekrutacji. Do zobaczenia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego! 
 

Powiązane artykuły

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA NA STUDIA

czytaj dalej

Pierwszy taki rocznik

To historyczny moment w historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Mury naszej uczelni opuściło pierwszych 88 absolwentów kieleckiej medycyny.

czytaj dalej

Zachęta do studiowania w Kielcach

To może być ważny argument za studiowaniem w Kielcach. Najlepsi studenci pierwszego roku kieleckich uczelni kolejny raz mogą liczyć na 500 zł miesięcznie z Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce.

czytaj dalej

Wolne miejsca na studiach w Kielcach

Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? Masz jeszcze szansę na podjęcie studiów. Kosmetologia, mechatronika, zdrowie publiczne – to niektóre z propozycji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sprawdź, na jakich kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

czytaj dalej

Inżynieria danych – nowy kierunek na UJK

W nowym roku akademickim Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie kształcił specjalistów w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie technologii informatycznych, mianowicie analizie dużych zbiorów danych i związanej z tym sztucznej inteligencji.

czytaj dalej

W Kielcach inwestują w medycynę

Nie ma pewniejszej inwestycji niż w edukację i zdrowie. Dzięki nowym projektom studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą uczyć się w komfortowych warunkach.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane