Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

W Kielcach inwestują w medycynę

Nie ma pewniejszej inwestycji niż w edukację i zdrowie. Dzięki nowym projektom studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą uczyć się w komfortowych warunkach.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK powstał w 2005 roku i bardzo szybko się rozwija. Kształci na kierunkach, które cieszą się rosnącą popularnością wśród absolwentów liceów i techników: pielęgniarstwie, położnictwie, ratownictwie medycznym, fizjoterapii czy zdrowiu publicznym.

Od 2015 roku w jego strukturze działa kierunek lekarski, jedyny w województwie świętokrzyskim. Prowadzone są na nim także studia w języku angielskim. Z myślą o studentach medycyny powstał nowy obiekt naukowo-dydaktyczny z Zakładem Anatomii.

Prof. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK przy trójwymiarowym projektorze.

Prawidłowej i licznymi pracowniami wyposażonymi w nowoczesny sprzęt (na zdjęciu). Równocześnie z medycyną ruszyły dwa inne kierunki: kosmetologia i wychowanie fizyczne, w ubiegłym roku rozpoczęto kształcenie na kierunku dietetyka. Liczba studentów wydziału zbliża się do trzech tysięcy, dlatego konieczne jest powiększenie kompleksu. - Dalszy rozwój Wydziału jest kluczowy wobec tendencji starzenia się polskiego społeczeństwa, która powoduje potrzebę większej opieki medycznej.

Musimy zapewnić odpowiednie warunki kształcenia, odpowiadające najwyższym światowym standardom. To inwestycja nie tylko dla studentów, ale dla całego społeczeństwa - podkreśla prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którego starania przyczyniły się do powstania kierunku lekarskiego w Kielcach. Było to możliwe dzięki współpracy z lokalnymi instytucjami, głównie Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym i Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Wizualizacja kompleksu Wydziału Lekarskiego i Zdrowia UJK po rozbudowie.

Pod koniec 2017 Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał 34,48 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na projekt „MEDPAT”. Przewiduje on rozbudowę budynku wydziału oraz wyposażenie pracowni i laboratoriów. Jego całkowity koszt to 40 mln zł.

Jakie będą efekty projektu „MEDPAT”? W części nadbudowywanej nad budynkiem stojącym wzdłuż alei IX Wieków Kielc (III piętro) powstaną pracownie naukowe i sale dydaktyczne. Powstanie też nowe skrzydło budynku, gdzie będzie pracownia posturologii i analizy ruchu. Będzie można się tam dostać z głównego wejścia od alei IX Wieków. Na pierwszym piętrze planowane są pomieszczenia punktów pobrań wraz z gabinetami konsultacyjnymi oraz wydzieloną strefę dla laboratorium diagnostycznego. Na drugim piętrze zaprojektowano zakład patologii z pracowniami hybrydyzacji oraz biologii molekularnej oraz wyodrębnioną część składającą z pracowni planowania nowoczesnych zabiegów operacyjnych. Na trzecim piętrze znajdzie się kompleks pracowni fizjologii i patofizjologii oraz wyodrębnione laboratorium mikrobiologii. Nie tylko polepszy to sytuację lokalową, ale także pozwoli na prowadzenie badań naukowych. Wśród najważniejszych profesor Stanisław Głuszek wymienia badania dotyczące raka trzustki i uruchomienie programu profilaktyki raka szyjki macicy. Budowa powinna ruszyć wiosną 2018 roku. Planowane zakończenie inwestycji to połowa 2021 roku.

Na potrzeby kierunku lekarskiego powstał nowy budynek w centrum Kielc.

W tym samym budynku powstanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla Pielęgniarek i Położnych. Sale i laboratoria przejdą remont oraz zostaną wyposażone w najnowszy sprzęt służący pielęgniarkom i położnym, w tym symulatory wiernie oddające konkretną sytuację medyczną. Koszt projektu „SIMED - symulacja w kształceniu pielęgniarek i położnych - program rozwojowy UJK w Kielcach” to 4,2 miliona zł i środki te pochodzą z Ministerstwa Zdrowia. Początek inwestycji w 2018 roku, a zakończenie prac planowane jest z końcem 2020 roku.
 

Powiązane artykuły

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA NA STUDIA

czytaj dalej

Pierwszy taki rocznik

To historyczny moment w historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Mury naszej uczelni opuściło pierwszych 88 absolwentów kieleckiej medycyny.

czytaj dalej

Zachęta do studiowania w Kielcach

To może być ważny argument za studiowaniem w Kielcach. Najlepsi studenci pierwszego roku kieleckich uczelni kolejny raz mogą liczyć na 500 zł miesięcznie z Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce.

czytaj dalej

Rusza rekrutacja na UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego proponuje 49 kierunków studiów w Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim i Sandomierzu.

czytaj dalej

Wolne miejsca na studiach w Kielcach

Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? Masz jeszcze szansę na podjęcie studiów. Kosmetologia, mechatronika, zdrowie publiczne – to niektóre z propozycji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sprawdź, na jakich kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

czytaj dalej

Inżynieria danych – nowy kierunek na UJK

W nowym roku akademickim Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie kształcił specjalistów w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie technologii informatycznych, mianowicie analizie dużych zbiorów danych i związanej z tym sztucznej inteligencji.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane