Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

PRZEDSZKOLE FILMOWE W SZKOLE WAJDY

Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy to prowadzony od kilkunastu lat program skierowany do młodych ludzi, uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat studiów, którzy chcą zrobić swój pierwszy film dokumentalny.

Przy rekrutacji nie jest wymagane duże doświadczenie filmowe, ważniejsza jest wrażliwość na otaczający świat i dokumentalna intuicja.

Program Przedszkola Filmowego był realizowany podczas intensywnych sobotnio-niedzielnych sesji stacjonarnych oraz sesji wyjazdowej. Każdy ze studentów miał szansę zrobienia krótkiego filmu dokumentalnego. W trakcie sesji dyskutowaliśmy o kolejnych etapach powstawania filmu: weryfikowaliśmy pomysły, zastanawialiśmy się, w jaki sposób przedstawić temat lub bohatera, dyskutowaliśmy o zdjęciach przyniesionych przez uczestników, omawialiśmy kolejne układki montażowe. Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i praktyczny.

Opiekunami artystycznymi powstających filmów byli uznani twórcy kina dokumentalnego. Zaproszeni goście – mistrzowie i profesjonaliści, na co dzień pracujący przy tworzeniu filmów, oglądali postępy prac przy etiudach i dzielili się swoim doświadczeniem. W zeszłych latach gośćmi Przedszkola Filmowego byli m.in. Wojciech Marczewski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Jacek Petrycki.

Program Przedszkola Filmowego obejmował następujące zagadnienia:

  • Podstawy pracy z kamerą i sprzętem dźwiękowym – warsztaty praktyczne podczas wakacyjnej sesji wyjazdowej.
  • Realizacja zdjęć do wspólnego filmu dokumentalnego w jednym z polskich miast, całoroczna praca nad montażem wspólnego filmu.
  • Wybór pomysłów na filmy studentów, wybór tematów i bohaterów.
  • Dokumentacja, praca nad scenariuszem, rozwój pomysłu i przygotowanie do zdjęć.
  • Omawianie materiałów zdjęciowych studentów.
  • Praca nad montażem filmów, podstawowe aspekty postprodukcji filmów.
  • Zagadnienia związane z prawami autorskimi, etyką w filmie dokumentalnym.

Wykładowcami Przedszkola Filmowego byli doświadczeni autorzy filmów dokumentalnych: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske, Marcin Sauter. Gośćmi specjalnymi byli na zajęciach mistrzowie filmu polskiego, tacy jak: Wojciech Marczewski, Jacek Bławut, Marcel Łoziński oraz inni profesjonaliści z branży filmowej: operatorzy, dźwiękowcy, montażyści, producenci.

Rekrutacja do Przedszkola Filmowego składała się z dwóch etapów:

ETAP 1:

Kandydaci wypełniają ankietę (link) i dołączają swoje zdjęcie.
Do kwestionariusza można załączyć przykłady swoich prac fotograficznych (max. 3 zdjęcia) lub filmowych (max. 3 min)
Wypełnione kwestionariusze przesyłane były na adres: przedszkole@wajdaschool.pl 

ETAP 2:

Na podstawie ankiet wybierane są osoby do drugiego etapu, czyli na rozmowę kwalifikacyjną.
Na podstawie rozmów wyłaniana była grupa uczestników Przedszkola Filmowego.

Dzięki wsparciu programu „Działaj Lokalnie”, będącego przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, udział w Przedszkolu Filmowym 2018 był bezpłatny.
 

Powiązane artykuły

SCRIPT PRO – najważniejszy konkurs scenariuszowy dla początkujących scenarzystów

Konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery – zgłaszający może mieć na koncie najwyżej dwa filmy zrealizowane według swojego scenariusza.

czytaj dalej

PROGRAM SZKOLENIOWY EKRAN+

EKRAN+ to 22 dniowy projekt, przede wszystkim skierowany do reżyserów/scenarzystów-reżyserów, oparty na profesjonalnym programie szkoleniowym, skupiający się na stworzeniu wizualizacji przyszłego filmu uczestników.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane