Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Programiści. Zaczynają kodować w podstawówce...

Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat.

3/4 z nich nie ma dyplomu magistra - wyniki badania Stack Overflow zdają się potwierdzać wizerunek programisty jako młodego i genialnego samouka. O programistach na podstawie wyników globalnych badań mówi ekspert 7N.

Na początku października ponad 18 tys. studentów rozpoczęło lub wznowiło naukę informatyki na polskich uczelniach. Od dwóch dekad ten kierunek cieszy się też największym zainteresowaniem maturzystów. W ubiegłym roku według danych MNiSW o studiowanie informatyki starało się rekordowe 32 680 osób, a na jedno wolne miejsce przypadało niemal 9 chętnych. Z kolei GUS podaje, że w 2019 r. mury uczelni opuściło 13,5 tys. absolwentów kierunków związanych z technologiami teleinformatycznymi.

Formalne wykształcenie niepotrzebne?

Ich głód wiedzy wygląda ciekawie na tle globalnego portretu programisty, którego odmalowało tegoroczne badanie Stack Overflow. Ten serwis zrzeszający zarówno amatorów programowania, jak i profesjonalistów branży IT przebadał 65 tys. programistów z całego świata (2 proc. z nich stanowili Polacy). Co ciekawe, tylko 23 proc. programistów ukończyło studia magisterskie - większość ma licencjat lub przerwało studia.

Jednocześnie zaledwie 62 proc. badanych studiowało informatykę. Pozostali respondenci wybierali inne kierunki techniczne lub studia zupełnie niezwiązane z programowaniem.

- Studia wyższe w żadnym razie nie są warunkiem koniecznym do tego, by dobrze i z sukcesami programować komercyjnie, ale - jeśli są kierunkowe i odbywane na przyzwoitej uczelni - mogą bardzo pomóc. To prawda, że wielu programistów ich nie kończy, poświęcając się pracy zawodowej. Często jednak dwa - trzy pierwsze lata studiów, kiedy  poznaje się podstawy, np. algorytmy i struktury danych, obiektowość, wzorce projektowe, bazy danych, wystarczają do dobrego startu w zawodzie - zauważa Paweł Zdziech, Recruitment & Communication Manager w 7N.

Start w młodym wieku

Jednocześnie większość programistów, którzy wzięli udział w badaniu Stack Overflow wskazało, że edukacja jest dla nich ważna. Rzecz w tym, że wielu z nich programowania zaczęło się uczyć na własną rękę. Aż 70 proc. deklaruje, że pierwszy program napisali, przed ukończeniem 18 lat, a połowa przed ukończeniem 16 lat. Polscy programiści zadebiutowali w tej roli średnio jako... 14-latkowie.

- Wczesny start w IT nie jest konieczny, ale pomaga. Wprawdzie i po trzydziestce można nauczyć się programować, ale problem leży gdzieś indziej. Będąc po trzydziestce ma się zazwyczaj dużo mniej czasu, by zgłębiać tajniki programowania - ocenia Paweł Zdziech.

Młody wiek i krótki staż

Połowa programistów na świecie nie ma jeszcze 30 lat, choć w tej kwestii da się zauważyć pewne różnice między poszczególnymi krajami. Statystyczny amerykański programista ma 33 lata, polski - 28, a programista z Indii - 26.

Ta statystyka wyjaśniałaby inną, równie intrygującą informację: blisko 2/3 kodujących profesjonalnie ma doświadczenie zawodowe krótsze niż 10 lat. Taka nadreprezentacja młodych i mniej doświadczonych pracowników wynika z ogromnego popytu na specjalistów IT. Co roku pracę w zawodzie programisty rozpoczynają setki tysięcy osób z młodszych roczników, obniżając średnią wieku oraz średni staż zawodowy. 

- Ludzie raczej nie porzucają branż, w których zaczynają poważniejszą karierę. Przebranżowienie się ma swoje koszty - czasowe i finansowe. Nadreprezentacja młodych programistów wynika z dużego popytu na kompetencje IT na rynku. Poza tym coraz więcej zleceń realizują programiści z Indii czy innych krajów rozwijających się, a ich średnia wieku jest jeszcze niższa niż statystyka ogólnoświatowa - zauważa Paweł Zdziech z 7N.

Deficyt doświadczonych specjalistów

Z jednej strony raport Stack Overflow pokazuje, że wśród programistów dominuje typ młodego samouka, który zamiast zbierać dobre oceny w szkole, wieczorami uczył się programować, na studia nie poszedł lub je przerwał, bo dostał świetną pracę i szybko zaczął odnosić sukcesy zawodowe. Z drugiej strony warto pamiętać, że większość z osób biorących udział w badaniu to deweloperzy tworzący kod dla najbardziej potrzebnych na rynku usług: serwisów internetowych oraz aplikacji mobilnych i webowych. Na rynku jest kilkakrotnie mniej administratorów, menedżerów czy osób pracujących jako data scientist czy specjalista od uczenia maszynowego. Takich osób duże firmy poszukują najbardziej i to one mogą liczyć na najwyższe zarobki.

  • Nasi konsultanci pod względem kompetencji lokują się w gronie najlepszych 3 proc. programistów w krajach, w których 7N prowadzi działalność. Trafiają na stanowiska, gdzie potrzebna jest nie tylko biegła znajomość języków programowania i związanych z nimi narzędzi, ale też szeroka wiedza biznesowa, zdobyta podczas wieloletniej pracy w dużych i złożonych projektach. Dlatego średnia wieku konsultanta 7N w Polsce to 34 lata, a większość z nich ma za sobą ponad 10 lat stażu zawodowego. Zachęcamy przy tym naszych konsultantów, by kształcili się przez cały czas (często z naszym wsparciem), co w świecie dynamicznych zmian w technologiach informatycznych jest niezbędne - podsumowuje Paweł Zdziech.

Grzegorz Dzięgielewski
Konsultant ds. Komunikacji
Profeina

 



 

Powiązane artykuły

Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2024?

IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"

czytaj dalej

MATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze

Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!

czytaj dalej

Kurs przygotowawczy do matury 2025

biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne

czytaj dalej

Zawody przyszłości w IT – sprawdź dla kogo jest praca

Zapotrzebowanie na pracowników w IT w Polsce jest ciągle ogromne, jednak tylko niektóre stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia. Poszukiwani są już nie tylko programiści, ale przede wszystkim specjaliści od sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz rozwiązań chmurowych.

czytaj dalej

5 powodów, dla których Kopernik mógłby mieć problem z karierą naukową we współczesnej Polsce

Gdyby Mikołaj Kopernik żył dzisiaj, mógłby mieć problem z przebiciem się ze swoimi odkryciami w polskim świecie nauki. W obliczu sztywnych ram akademickiej kariery i biurokracji, nawet geniusz może pozostać niewidoczny. Czy współczesny system naukowy w Polsce mógłby storpedować karierę jednego z największych umysłów w historii?

czytaj dalej

Dzięki zniesieniu habilitacji mielibyśmy więcej kobiet w polskiej nauce? Nowe badanie

Analiza karier 2,7 mln naukowców z 45 krajów pokazuje, że w państwach, gdzie badacze muszą starać się o tytuł doktora habilitowanego, wzrost produktywności naukowej jest wyraźnie słabszy. Habilitacja oznacza uwikłanie w długie procedury, a przed jej zdobyciem naukowcy mają ograniczoną niezależność. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których rozwój naukowy jest wyraźnie słabszy niż rozwój badaczek w krajach bez habilitacji.

czytaj dalej

Prywatność studentów jeszcze nigdy nie była tak zagrożona

Studenckie życie przeplatane nauką i zabawą jest intensywne, a jedną z ostatnich rzeczy, o których wydają się myśleć studenci, jest sposób wykorzystywania ich danych i zagrożenia prywatności.

czytaj dalej

Polscy naukowcy na AAMAS 2023, największej na świecie konferencji o sztucznej inteligencji

Na zakończonej właśnie tegorocznej edycji konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) w Londynie wzięło udział kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata, w tym trzy polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. Jaki wkład wnieśli polscy naukowcy w nowe badania nad AI?

czytaj dalej

Kariera twórcy internetowego - marzeniem co trzeciego amerykańskiego dziecka

Już 300 mln ludzi na świecie określa się mianem twórcy internetowego. Globalne grono twórców podwoiło się od początku pandemii. Tworzą przede wszystkim na Instagramie, zarabiają na YouTubie.

czytaj dalej

Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów

W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys.

czytaj dalej

26 najbardziej akademickich miast w Polsce

Nie tylko Warszawa. Kraków, Poznań i Wrocław wśród najbardziej akademickich miast w Polsce.

czytaj dalej

Jak studiować za granicą? Przed nami Elab Education Expo

23 października 2021 odbędą się największe w Polsce targi edukacji międzynarodowej

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane