Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2024?

IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"

Specjalistów z branży IT utożsamiamy z wysokiej klasy profesjonalistami, posiadającymi spory zasób wiedzy technologicznej, która pozwala z dużym optymizmem patrzeć na zawodową przyszłość.

Trudno się z takimi opiniami nie zgodzić – powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na karierę w tej branży, będziemy się uczyć przez całe życie. Nawet najlepsze studia będą, co prawda niezwykle istotną, ale jednak tylko bazą. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyborze kierunku studiów związanego z IT, zastanówmy się, czy informatyka nas pasjonuje – sama motywacja finansowa może nie wystarczyć, by rzeczywiście osiągnąć sukces.

Stereotyp informatyka – wyalienowanego z rzeczywistości samotnika – odszedł już dawno w zapomnienie. Dlaczego o tym piszemy? Warto sobie zdawać sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach konieczne jest inwestowanie nie tylko w tzw. umiejętności twarde (związane z wykonywanym zawodem) ale również w miękkie (komunikatywność, kreatywność itp.).

Sukces w branży IT jest rzeczywiście bardziej prawdopodobny do osiągnięcia niż w innych sektorach gospodarki, ale dopiero połączenie ww. kompetencji, bardzo dobrej znajomości języków obcych (nie tylko angielskiego) i doświadczenia, pozwoli nam racjonalnie budować ścieżkę kariery. Już podczas studiów podejmujmy więc praktyki, wykonujmy też jak najwięcej projektów. W przypadku studentów informatyki zdobycie doświadczenia zawodowego przed zakończeniem studiów nie powinno być trudnym zadaniem.

Branża. Studia. Perspektywy

Branża informatyczna jest uznawana (zarówno w Polsce, jak i na świecie) za najbardziej rozwojową i jest to dość oczywiste, gdy przeanalizujemy dynamikę zmian i pojawiania się nowych trendów na rynku (stąd też konieczność ciągłego edukowania się, by nie wypaść z obiegu).

Analizy rynkowe wskazują, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na różnych pracowników z branży IT na pewno nie będzie maleć (oczywiście pojawią się różnice w obrębie samych specjalizacji i zawodów). Nadal najbardziej poszukiwani są programiści. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "Praca programowanie" i wyskoczy bardzo dużo ofert pracy. Za kilka lat deficyt w tym sektorze polskiego rynku IT może ukształtować się nawet na poziomie ok. 30 proc.

Z drugiej strony – da się już słyszeć głosy, że szeroka oferta studiów (nie zawsze wzbogacających absolwentów w porównywalnie szeroki zakres kompetencji) powoduje, że niektórzy programiści mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy. Jak zaradzić ewentualnym kłopotom?

Dobry programista na pewno musi zainwestować w naukę jak największej liczby języków, by móc być konkurencyjnym na rynku.

Miejmy na uwadze m.in. języki potrzebne do tworzenia aplikacji mobilnych (C#, Java, Objective-C). Programista aplikacji mobilnych to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalizacji obecnie i na pewno również w najbliższych latach.

Jakie studia dadzą nam solidne, profesjonalne podstawy? Jeśli marzy się nam kariera programisty, wybierzmy się oczywiście na informatykę (zakres specjalizacji oferowanych na polskich uczelniach jest dziś naprawdę spory). Warto też wybrać kierunki informatyczno-ekonometryczne, czy inżynierię procesową. Wskazane specjalizacje to m.in.: inżynieria oprogramowania czy też aplikacje internetowe.

Inne możliwe specjalności dla programisty to m.in.: programista baz danych czy też software developer.

Programista baz projektuje bazy danych, ale również procesy związane z bazami danych, wdraża nowoczesne rozwiązania i przeprowadza ich testowanie. Software developer to jeden z najczęściej wybieranych zawodów programistycznych – trudno się temu dziwić, twórcy oprogramowania są potrzebni właściwie zawsze i wszędzie. Bez tego specjalisty trudno nie tylko zapewnić prawidłowe funkcjonowanie aplikacji, ale również podstawowe informatyczne bezpieczeństwo programów.

Jedną z popularniejszych profesji programistycznych jest web development – web developer to specjalista od tworzenia stron internetowych, pracuje na tzw. frameworkach, udoskonala stosowane wcześniej rozwiązania, zapewnia też właściwe funkcjonowanie stron.

Inne zawody IT

IT coraz bardziej ewoluuje, co skutkuje m.in. „absorbcją” kolejnych specjalizacji i dziedzin wiedzy na potrzeby nowoczesnych rozwiązań informatycznych (niezbędnych w wielu dziedzinach społecznego i indywidualnego funkcjonowania). Co to oznacza? Szersze i bardziej różnorodne perspektywy zawodowe dla informatyków.

Dziś przyszłość z tą branżą może łączyć wielu specjalistów – m.in. matematycy. Wiedza matematyczna przyda się każdemu analitykowi IT (kierunki „łączące” matematykę z różnymi specjalnościami informatycznymi znajdziemy w ofercie wielu uczelni).

Przygotowanie zaawansowanych analiz systemowych i efektywne ich stosowanie, nie będzie problemem dla absolwenta matematyki, który podczas studiów rozwinął swoje umiejętności związane z analitycznym myśleniem i posługiwaniem się danymi.

Analitycy IT to m.in.: analitycy systemowi i analitycy testów.

Z drugiej strony rynku IT znajdziemy zawody zdecydowanie bardziej nastawione na działania praktyczne – jeśli widzimy się w roli inżynierów IT (m.in. inżynier ds. konfiguracji IT, inżynier ds. bezpieczeństwa, oprogramowania, sieci IT, inż. wsparcia technicznego itp.) – odpowiednią ofertę edukacyjną znajdziemy na uczelniach typowo technicznych, oferujących różne kierunki z zakresu inżynierii oprogramowania.

Na brak pracy na pewno nie będą również narzekać administratorzy (aplikacji, baz danych, sieci, systemów IT i in.). Specjaliści w zakresie administrowania powinni znać różne zasoby informatyczne, typy oprogramowania, aplikacje, zasady funkcjonowania baz danych, serwerów – tak, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania systemów i odpowiednie bezpieczeństwo cyfrowe.

Jeśli zamierzamy zostać administratorami, warto wybrać takie kierunki informatyczne jak: administrator sieci komputerowych, administrator sieci komputerowych i baz danych, sieciowe technologie informatyczne, elektronika, elektronika i telekomunikacja i in.

Na pewno wielu z nas, planując swoją zawodową przyszłość w branży IT, zakłada rozwój zawodowy i możliwości efektywnego awansowania. Jednym z najbardziej prestiżowych zawodów informatycznych jest architekt IT.

Wysokiej klasy architekt to specjalista, który rzeczywiście może „rozdawać karty” na rynku pracy. Będąc architektem IT, musimy się wykazać nie tylko solidną wiedzą fachową, ale również znacznym doświadczeniem, umiejętnie łączyć kompetencje twarde i miękkie, tak by – z jednej strony móc tworzyć systemy (bazując na różnych technologiach – m.in. narzędziach projektowych, SOA, UML, bazach danych, różnych aplikacjach) z drugiej – wykazywać się umiejętnością dobrej współpracy z zespołem.

Wiele uczelni oferuje studia podyplomowe m.in. z zakresu projektowania systemów informatycznych, czy architektury systemów IT – mogą się one okazać pomocne, gdy zamierzamy podnieść poziom znajomości różnych aspektów funkcjonowania w obszarze IT.

Konsultanci i specjaliści IT

Studia informatyczne, inżynierskie, elektroniczne i telekomunikacyjne, w różnym stopniu mogą przygotować również do wykonywania wielu innych profesji w ramach IT. W trakcie studiów można wybrać specjalizacje, dzięki którym będziemy mogli wykonywać takie zawody jak: konsultant IT, specjalista w dziale IT, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, specjalista Help Desk, specjalista ds. wdrożeń itp.

Tak szerokie możliwości realizowania się zawodowego w obszarze bezpośrednio i pośrednio związanym z informatyką to pokłosie rozwoju nowoczesnych technologii teleinformatycznych, które zdążyły już opanować większość gospodarki, w różnych jej branżach i sektorach.

Autor: Joanna Racław 

Powiązane artykuły

MATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze

Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!

czytaj dalej

Kurs przygotowawczy do matury 2025

biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne

czytaj dalej

Zawody przyszłości w IT – sprawdź dla kogo jest praca

Zapotrzebowanie na pracowników w IT w Polsce jest ciągle ogromne, jednak tylko niektóre stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia. Poszukiwani są już nie tylko programiści, ale przede wszystkim specjaliści od sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz rozwiązań chmurowych.

czytaj dalej

5 powodów, dla których Kopernik mógłby mieć problem z karierą naukową we współczesnej Polsce

Gdyby Mikołaj Kopernik żył dzisiaj, mógłby mieć problem z przebiciem się ze swoimi odkryciami w polskim świecie nauki. W obliczu sztywnych ram akademickiej kariery i biurokracji, nawet geniusz może pozostać niewidoczny. Czy współczesny system naukowy w Polsce mógłby storpedować karierę jednego z największych umysłów w historii?

czytaj dalej

Dzięki zniesieniu habilitacji mielibyśmy więcej kobiet w polskiej nauce? Nowe badanie

Analiza karier 2,7 mln naukowców z 45 krajów pokazuje, że w państwach, gdzie badacze muszą starać się o tytuł doktora habilitowanego, wzrost produktywności naukowej jest wyraźnie słabszy. Habilitacja oznacza uwikłanie w długie procedury, a przed jej zdobyciem naukowcy mają ograniczoną niezależność. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których rozwój naukowy jest wyraźnie słabszy niż rozwój badaczek w krajach bez habilitacji.

czytaj dalej

Prywatność studentów jeszcze nigdy nie była tak zagrożona

Studenckie życie przeplatane nauką i zabawą jest intensywne, a jedną z ostatnich rzeczy, o których wydają się myśleć studenci, jest sposób wykorzystywania ich danych i zagrożenia prywatności.

czytaj dalej

Polscy naukowcy na AAMAS 2023, największej na świecie konferencji o sztucznej inteligencji

Na zakończonej właśnie tegorocznej edycji konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) w Londynie wzięło udział kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata, w tym trzy polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. Jaki wkład wnieśli polscy naukowcy w nowe badania nad AI?

czytaj dalej

Kariera twórcy internetowego - marzeniem co trzeciego amerykańskiego dziecka

Już 300 mln ludzi na świecie określa się mianem twórcy internetowego. Globalne grono twórców podwoiło się od początku pandemii. Tworzą przede wszystkim na Instagramie, zarabiają na YouTubie.

czytaj dalej

Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów

W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys.

czytaj dalej

26 najbardziej akademickich miast w Polsce

Nie tylko Warszawa. Kraków, Poznań i Wrocław wśród najbardziej akademickich miast w Polsce.

czytaj dalej

Programiści. Zaczynają kodować w podstawówce...

Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat.

czytaj dalej

Jak studiować za granicą? Przed nami Elab Education Expo

23 października 2021 odbędą się największe w Polsce targi edukacji międzynarodowej

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane