Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Cyberarmia

Polska armia wzbogaci się o cyberżołnierzy. Plan budowy i rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni szef MON-u Mariusz Błaszczak przedstawił podczas konferencji Cyber.mil.pl – Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej. „Czas na wdrożenie cyberplanu” – zapowiedział minister w Wojskowej Akademii Technicznej.

Podczas konferencji minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o powołaniu pełnomocnika do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Został nim płk Karol Molenda, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, oficer z doświadczeniem m.in. w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Jego zadaniem będzie stworzenie struktur, które zabezpieczą Polskę oraz NATO w cyberprzestrzeni. „To dziedzina bardzo mi bliska, bo jestem z nią związany przez całe zawodowe życie” – mówił płk Molenda tuż po odebraniu nominacji. Jednocześnie zapowiedział, że jednym z jego celów jest teraz utworzenie Inspektoratu Sił Obrony Cyberprzestrzeni. „Musimy jak najszybciej określić kompetencje oraz zadania Inspektoratu” – mówił płk Karol Molenda.

Nowy rodzaj wojsk

Prace nad stworzeniem cyberwojsk trwały w resorcie obrony już od pewnego czasu. „W ubiegłym roku powołałem zespół, którego zadaniem było opracowanie koncepcji dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Czas na wdrożenie cyberplanu” – powiedział szef MON-u na konferencji w Wojskowej Akademii Technicznej. „Zaczynam od stworzenia struktury, która będzie połączeniem Narodowego Centrum Kryptologii oraz Inspektoratu Informatyki MON” – mówił Mariusz Błaszczak. 

Struktura sił obrony cyberprzestrzeni (a docelowo wojsk obrony cyberprzestrzeni) ma się opierać na Centrum Operacji Cybernetycznych – istniejącej już w Wojsku Polskim jednostce. Minister Błaszczak zapowiedział, że trzykrotnie zwiększy się tam liczba etatów. Zmiany czekają również Narodowe Centrum Kryptologii oraz Inspektorat Informatyki. Obie instytucje zostaną połączone w Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, na którego czele stanie właśnie płk Molenda.

Cyberkomponent powstanie również w wojskach obrony terytorialnej. Pomysł na włączenie WOT-u w struktury cyberarmii oparto na rozwiązaniach amerykańskich. Według gen. dyw. Wiesława Kukuły, dowódcy WOT-u, 40% sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w armii Stanów Zjednoczonych to osoby służące w Gwardii Narodowej. „WOT tworzy bez wątpienia potężne zasoby, na których można budować ten potencjał. 35% naszych żołnierzy ma wyższe wykształcenie, a 40% wykształcenie techniczne, 15% studiuje, 10% uczy się” – wyliczał gen. Kukuła. Poinformował również, że w tym roku zostanie powołany pierwszy w wojskach obrony terytorialnej zespół do cyberwalki. A do 2020 roku zostanie stworzony cały komponent liczący 100 specjalistów.

MON czeka na ekspertów

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział intensywną rekrutację specjalistów do cyberwojsk. „Kluczową instytucją jest tu Wojskowa Akademia Techniczna” – mówił Błaszczak. Zmiany dotyczące naboru na studia rozpoczęły się i nadal trwają. „Zwiększyliśmy i wciąż zwiększamy limit przyjęć na studia wojskowe. Jeszcze niedawno na studia na kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo przyjmowano 15 osób. Dziś ten limit wynosi 107” – wyjaśniał Tomasz Zdzikot, wiceszef MON-u. „Zwiększamy nabór również na studia na kierunku informatyka, telekomunikacja oraz systemy informatyczne” – dodał. Wiceminister podkreślał, że Polska od wielu lat kształci świetnych specjalistów w dziedzinie informatyki. „Nam oczywiście najbardziej zależy na tych, którzy zdecydują się włożyć mundur oficerski lub podoficerski i zwiążą się na lata z armią” – mówił Zdzikot.

W związku z nowym rodzajem wojsk WAT uruchomi również podyplomowe studia MBA na kierunku cyberbezpieczeństwo. Przy Wojskowej Akademii Technicznej powstanie także liceum informatyczne. „Jeśli wasze dzieci interesują się informatyką, liceum przy WAT to będzie świetne miejsce, by mogły rozwijać swoje umiejętności” – mówił minister obrony. Liceum rozpocznie działalność 1 września 2019 roku. Nowością będzie również Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności w Zegrzu. „Prawda jest taka, że nie zależy nam na majorach, pułkownikach czy kapitanach, zależy nam na ekspertach” – mówił Zdzikot.

Niezbędna cyberarmia

Wiceminister Tomasz Zdzikot przypomniał, że w 2016 roku NATO uznało cyberprzestrzeń za jeden z obszarów działań militarnych. „Zapowiedziano, że musimy się bronić w cybeprzestrzeni równie skutecznie jak na lądzie, w powietrzu czy wodzie” – mówił wiceminister. Powołał się również na szacunki amerykańskiego rządu. Według nich w 2015 roku stwierdzono 77 tys. incydentów godzących w bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych wspierających rząd USA. „W Polsce możemy z kolei dyskutować o raportach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według nich w 2017 roku zgłoszono 28 tys. incydentów zagrażających cyberprzestrzeni, 6 tys. z nich się potwierdziło. Musimy więc powiedzieć sobie otwarcie: dziś zdolność zapewnienia bezpieczeństwa sieci narodowych i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo narodowe” – mówił Zdzikot.

Jak podaje MON, Polska od listopada 2018 roku włącza się w natowskie działania w zakresie cyberbezpieczeństwa. „Jesteśmy członkami natowskiego zespołu szybkiego reagowania na incydenty komputerowe, który ma udzielać realnej pomocy w przypadku zagrożeń” – mówił Tomasz Zdzikot. Wiceminister przypomniał również, że w 2018 roku weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. „Stanowi ona, że MON jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyberprzestrzeni w wymiarze militarnym oraz za rozbudowę zdolności sił zbrojnych w pełnym spektrum działań w cyberprzestrzeni” – wyjaśniał Zdzikot. 

materiał ze srony WAT.edu.pl autorzy: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka/Polska Zbrojna




 

Powiązane artykuły

Czym różnią się studia wojskowe od cywilnych w WAT

Od 2019 roku, studia w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach wojskowych, realizowane są jako jednolite studia magisterskie

czytaj dalej

Dzień Otwarty Wojskowej Akademii Technicznej WAT – 3 czerwca 2023r.

Jeśli lubicie przedmioty ścisłe, interesujecie się wojskiem i obronnością kraju, a zdobytą wiedzę chcecie przekuć w konkretne innowatorskie rozwiązania techniczne, nie może Was zabraknąć na Dniu Otwartym Wojskowej Akademii Technicznej.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

25 marca 2023r (sobota)

czytaj dalej

Przedłużamy rekrutację na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej

Do 1 lipca 2022 roku trwa rejestracja na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Przyjmiemy też większą liczbę podchorążych (876) w związku ze zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty WAT 2022

Czy Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią dla Ciebie? Jakie oferuje kierunki studiów i możliwości rozwoju, jak przebiega proces rekrutacji, gdzie znajdują zatrudnienie absolwenci WAT?

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT ZAPRASZA

Trwa rejestracja kandydatów na studia II stopnia rozpoczynające się od semestru letniego (marzec)

czytaj dalej

Absolwenci WAT podporucznikami Wojska Polskiego

W sobotę 7 sierpnia 2021 r. oficerskie szlify otrzymało 288 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich i 81 absolwentów sześciomiesięcznego szkolenia wojskowego. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT zaprasza na Dzień Otwarty on-line!

ZOBACZ ZAPIS DNIA OTWARTEGO

czytaj dalej

Rekrutacja na studia w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

RUSZA JUŻ 1 MARCA

czytaj dalej

Inauguracja 4 edycji programu LEGIA AKADEMICKA

W Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła się 4 edycja programu "Legia Akademicka". Do ochotniczego szkolenia wojskowego przystąpiło łącznie 62 studentów z 23 uczelni.

czytaj dalej

Jesteś inżynierem – czy to wystarczy?

Postaw na przyszłość, studia II stopnia w WAT!

czytaj dalej

STUDIA PODYPLOMOWE W WAT

Zapraszamy na studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane