Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

18. FESTIWAL NAUKI I SZTUKI W KRAKOWIE

17-19 MAJA 2018 R.

18. Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie odbędzie sie w dniach 17-19 maja 2018 r. W ramach festiwalu (17 maja, godz. 19:00, Scena im. St. Wyspiańskiego) w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie będzie można zobaczyć pokaz pracy egzaminacyjnej studentów III r. Wydziału Aktorskiego, spec. wokalno-aktorskiej, pt. W klubie na Jazzowej. 

Decyzją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w 2018 roku. Dorobek naukowy Profesora dowodzi jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu. W tej edycji Festiwalu chcemy zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia Świat dzięki nauce, innowacjom oraz nowym technologiom. Hasło przewodnie Festiwalu to „Moc rozumu”.

Tradycyjnie kulminację Festiwalu stanowi trzydniowe spotkanie w Festiwalowym Miasteczku Naukowym na Rynku Głównym w Krakowie (17-19 maja 2018), podczas którego odbędą są pokazy, konkursy oraz prelekcje. Na powierzchni 1300 m2 zlokalizowanych jest około 40 namiotów wystawienniczych zapewniających uczestnikom komfort niezależnie od pogody. Wszyscy zainteresowani: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze – Krakowianie, Małopolanie i turyści mają okazje oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach i licznych prelekcjach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. W centralnym miejscu Miasteczka Festiwalowego usytuowana jest scena główna, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne. Na terenie Miasteczka i w siedzibach współorganizatorów organizowane są aktywności: imprezy estradowe, imprezy sportowe, koncerty, konferencje, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spotkania, warsztaty, wykłady oraz wystawy.

Festiwalowe Rekomendacje

Poznaj najciekawsze punkty programu Festiwalu Nauki i Sztuki!

Uczelnie i instytuty Polskiej Akademii Nauk rekomendują wartościowe spotkania, prezentacje i pokazy. Program jak co roku zapowiada się arcyciekawie. Będą wyczekiwane stałe punkty programu, ale i sporo nowości. Każdy znajdzie coś dla siebie tego jesteśmy pewni.


Instytut Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zaprezentuje w czasie Festiwalu Nauki i Sztuki 2018 r. niezwykle efektywne sposoby na walkę ze smogiem, których niewątpliwą zaletą jest ich prosta konstrukcja. Uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć mobilny filtr antysmogowy i poznać jego działanie. Filtr jest w całości wykonany z roślin i stanowi tańszą, a także skuteczniejszą o 100% alternatywę dla stosowanych obecnie paneli z mchu. Ponadto, studenci Instytutu pokażą także, jak samodzielnie wykonać z roślin domowych lub z materiałów z recyclingu mały filtr antysmogowy, który może być wykorzystywany w domu oraz w biurze.


“Wpływ masażu wibracyjnego na restytucję fizjologiczną organizmu człowieka po wysiłku fizycznym”
Długotrwały wysiłek fizyczny jest silnym stresorem modyfikującym stan funkcjonalny, czynnościowy i emocjonalny organizmu człowieka. Dlatego bardzo istotny jest jak najszybszy powrót organizmu po wysiłku do optymalnego stanu, co jest szczególnie ważne u profesjonalnym sportowców. Zastosowany w trakcie odpoczynku masaż wibracyjny przyczynia się do zintensyfikowania tempa restytucji.
Czas i miejsce: 17.05. 2018, Miasteczko Festiwalowe, namiot AWF Kraków.
Zaprasza Instytut Nauk Biomedycznych Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha.


„Pokaz funkcjonowania bezprzewodowej technologii neurofeedback”

Każdy mózg przypomina nocne niebo. Mamy tyle samo komórek w mózgu co gwiazd w naszej galaktyce. A dodatkowo każda komórka może wytworzyć 10,000 połączeń między sobą. Ta ogromna liczba to nasz potencjał. Dzięki urządzeniu zakładanemu na głowę możemy realnie zwiększyć możliwości jego zapamiętywania, uczenia się, radzenia sobie z lękami i stresem. Trening wykonywany na ekranie komputera, jest treningiem rycerzy Jedi – siłą własnego mózgu możemy osiągnąć ponadprzeciętne możliwości. Koniecznie trzeba tego spróbować.
Czas i miejsce: 17.05.2018, godz. 10.30 – 13.30, Miasteczko Festiwalowe, namiot Akademii Ignatianum w Krakowie.
Zaprasza Instytut Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie.


CREDO czyli Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory to coś, co do tej pory nie mieściło się w głowach naszych i nawet najlepszych doświadczonych naukowców (chodzi o fizyków, astrofizyków i astronomów). Nie dość, że zrodziło się (a właściwie nadal się rodzi) w Polsce – w Krakowie, a konkretnie w IFJ PAN, to wykracza merytorycznie i w swoim sposobie działania poza granice geograficzne i wiekowe. Chodzi o badanie terenów astrofizyki bezspornie uznawanych teraz za najbardziej zagadkowe (np. ciemna materia, czarne dziury) za pomocą Citizen Science, czyli przez każdego za nas. A wszystko to za pomocą… promieniowania kosmicznego, które przenika przez nas 24 h/dobę. Najciekawsze są promienie o gigantycznej energii. Problem w tym, że jest ich bardzo mało ale CREDO ma sposób, żeby to mierzyć (żebyśmy my to mierzyli!). Pomiary takie mogą rozpocząć nową epokę w naszym rozumieniu procesów zachodzących we Wszechświecie.
Czas i miejsce: 18.05.2018, godz. 16.00 (rozpoczęcie próby pobicia rekordu świata w grupowym łapaniu cząstek smartfonami) i 17:45 (podsumowanie próby bicia rekordu świata), Miasteczko Festiwalowe, Estrada.
Zaprasza Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.


E-Moto AGH – terenowy motocykl elektryczny
E-Moto AGH to zespół studentów AGH z 3 różnych kół naukowych, który łączy pasja do motocykli i nauki. Swoim zapałem i doświadczeniem starają się wpłynąć na przyszłość. Owocem pięciomiesięcznej pracy jest jednoślad zasilany wyłącznie energią elektryczną.

Terenowy motocykl elektryczny zespołu E-Moto AGH jest pierwszym tego typu pojazdem, który powstał w Akademii Górniczo-Hutniczej. Zastosowanie alternatywnego źródła energii do zasilania napędu daje przewagę nad pojazdami z silnikiem spalinowym, eliminując nie tylko problem zanieczyszczenia, ale również hałas towarzyszący pracy silnika.
Zaprasza Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


„zROZUM przyrodę”

Żeby zobaczyć fascynujący świat przyrody, nie trzeba wyjeżdżać na safari do Afryki czy nurkować u wybrzeży Australii. Czasami wystarczy się na chwilę zatrzymać i przyglądnąć temu, co nas otacza. Pracownicy naukowi i doktoranci Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Instytutu Ochrony Przyrody PAN podzielą się z Państwem ciekawostkami dotyczącymi prowadzonych przez siebie badań oraz zaproponują wspólne poznawanie tajemnic przyrody. Niezwykłe sekrety odkryją: kropla wody, kępa trawy, ptasie gniazdo i stare, krakowskie kamieniołomy, których ściany kryją zapis morskiego życia sprzed lat. Rozkodowane zostaną również barwne skrzydła motyli, gadzie łuski, mrówcze superkolonie czy pszczele związki z ludźmi. Miejsce codziennych spacerów, może okazać się magicznym miejscem, w którym niepostrzeżenie toczy się sekretne życie pełne fascynujących zdarzeń. Naukowcy nauczą w taki sposób patrzeć na otaczający świat, żeby każdy – od najmłodszego, do najstarszego – mógł go poznać i zROZUMieć.

W ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, dla szkół oferujemy również warsztatową formę udziału w przygotowanych przez nas wydarzeniach. Zaprezentujemy podczas nich m.in. techniki pracy naukowców – biologów (metody chwytania, liczenia i znakowania zwierząt, telemetria) oraz ciekawe sposoby na domowe doświadczenia (m.in. izolacja DNA). Na zajęcia obowiązują zapisy. Zgłoszenia oraz pytania należy kierować na adres sawka@isez.pan.krakow.pl.

Czas i miejsce: 17.05.2018, godz. 10:00-15:00, okolice Skałek Twardowskiego (Zakrzówek, ul. Wyłom).

Zaprasza Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.


„…bo nie ma jak lód. Lód w lecie!”*

Już 19 maja podczas Festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Głównym w Krakowie członkowie Koła Naukowego Chemiczno-Towaroznawczego UEK spełnią marzenie Olafa. Nawet przy +20°C ulepią prawdziwego bałwana! Przyjdź i zobacz to na własne oczy! * Czesław Mozil ”Lód w lecie” Czas i miejsce: 19 maja 2018, Miasteczko Festiwalowe, namiot UEK w Krakowie. Zaprasza Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.


Zbuduj z nami swój spektroskop

Ludzka ciekawość nie zna granic – sięga zarówno do najodleglejszego i największego świata gwiazd oraz galaktyk, jak i do bliskiego, ale malutkiego świata mikroskopijnych cząsteczek i atomów. Ale nasz wzrok posiada dość poważne ograniczenia, przez co nie pozwala nam na zaglądanie gołym okiem w głąb tego mikroświata. Ciekawska natura badaczy stara się jednak pokonywać niedoskonałości ludzkich zmysłów. Każdy uczestnik zbuduje swój własny spektroskop. Wspólnie weźmiemy udział w podróży do krainy atomów. Naukowcy odpowiedzą na pytania: dlaczego atomy się świecą oraz czy mają odciski palców. Towarzyszyć nam będą tacy słynni fizycy jak Newton, Bohr i Planck.

Czas i miejsce: 17-18 maja 2018, godz. 11.00-18.00, Miasteczko Festiwalowe, namiot Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajęcia w namiocie odbywają się w sposób ciągły. Przeznaczone dla różnych grup wiekowych, w tym dla najmłodszych. Zaprasza Instytut Fizyki im. M. Smoluchowskiego, Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


„Rola grzybów występujących w organizmie człowieka”

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, które części ciała człowieka są lub mogą być kolonizowane przez grzyby. Przybliżone zostaną funkcje, zagrożenia i korzyści jakie niosą ze sobą te drobnoustroje. Postaramy się zrozumieć znaczenie innych mikroorganizmów w organizmie człowieka. Czas i miejsce: 18 maja 2018, godz. 10.00, Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, Lubicz 46. Zaprasza Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk.


CARTOGRAPHIA CRACOVIANA – Kraków i okolice na dawnych mapach

Prezentacja dawnych map Krakowa ilustrujących wielowiekowe zmiany zachodzące w przestrzeni miasta. Zobaczymy na nich między innymi wsie i przedmieścia będące obecnie częścią miasta, dawne koryto Wisły oraz jej dopływy, średniowieczne mury obronne okalające miasto, szczegółowe plany bitew, obwodową galicyjską linię kolejową, pierścień austriackich fortów i wiele innych ciekawych śladów z przeszłości. Czas i miejsce: 19 maja 2018, godz. 11.00-17.00, Miasteczko Festiwalowe, namiot Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego. Zaprasza Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego.


Cracovia all’italiana

Italianiści Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na italianistyczną grę terenową, organizowaną w ramach Festiwalu Nauki! Dzięki niej będziecie mieli okazję przekonać się, jak wiele włoskich elementów skrywa architektura Krakowa, samodzielnie je odkrywając! Każda drużyna otrzyma listę zadań oraz mapę Starego Miasta, które pomogą w odnalezieniu odniesień do Italii, z jaką od wieków łączy nas szczególna więź. Odszukajmy ją i w naszym mieście! Na uczestników czekają niespodzianki, a na grupę, która najbardziej kreatywnie wykona zadanie, czeka nagroda specjalna.Gwarantujemy wspaniałą zabawę oraz zupełnie nowe spojrzenie na Kraków! A presto! Czas i miejsce: 19 maja 2018, godz. 11.00-17.00, Miasteczko Festiwalowe, namiot Uniwersytetu Pedagogicznego. Zaprasza Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.


  

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane