
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Rok założenia: 1969 | Rektor: prof. dr hab. Jacek Semaniakjest jednym z 18 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim. Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich i magisterskich (ponad 50 kierunków), a także doktoranckich i podyplomowych.
Początki uczelni sięgają 1969 roku i wiążą się z powołaniem w Kielcach Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. W 1973 roku zyskała status Wyższej Szkoły Pedagogicznej, sześć lat później jej patronem został Jan Kochanowski. W XXI wiek uczelnia wkroczyła jako Akademia Świętokrzyska imienia Jana Kochanowskiego. Powstawały nowe wydziały i kierunki, pojawiły się pierwsze prawa do doktoryzowania i habilitowania. W 2008 roku uzyskała status uniwersytetu humanistyczno – przyrodniczego. Trzy lata później spełniła warunki ustawy stawiane uniwersytetom klasycznym.
W XXI wieku, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej dokonał się duży skok jakościowy bazy dydaktycznej. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest jedną z najlepiej wyposażonych uczelni w Polsce. Stało się to dzięki wsparciu unijnych funduszy. W ostatnich dziesięciu latach do uczelni trafiło blisko pół miliarda złotych.
Nowoczesne budynki, sale i laboratoria dają studentom komfort, a pracownikom możliwość rozwoju naukowego.
zatrudnionych jest blisko 1,4 tysięcy pracowników, w tym 860 nauczycieli akademickich.
Po uzyskaniu uniwersyteckiego statusu uczelnia nadal rozwija się. Powstają nowe kierunki, które pozwalają osiągnąć sukces zawodowy, nie tylko na lokalnym rynku pracy. Od 2015 roku na Uniwersytecie prowadzone jest kształcenie na kierunkach: prawo i medycyna. Uczelnia ma charakter ponadregionalny.
Na Uniwersytecie studiuje pół tysiąca obcokrajowców, a blisko połowa studentów przychodzi do nas spoza województwa świętokrzyskiego.
Oferta kształcenia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego obejmuje 50 kierunków studiów. Uczelnia ma uprawnienia do nadawania tytułów naukowych doktora w 13 dyscyplinach naukowych, a w czterech dyscyplinach do habilitowania.
Wydziały
ul. Świętokrzyska 21D, 25-406 Kielce
tel. 41 349 69 98
fax 41 349 71 08
e-mail: whum@ujk.edu.pl
strona www: http://www.ujk.edu.pl/whum.html
ul. Świętokrzyska 15, 25 - 406 Kielce
tel. 41 349 62 30
fax 41 349 62 33
e-mail: wmp@ujk.edu.pl
strona www: http://www.ujk.edu.pl/wmp.html
al. IX Wieków Kielc 19, 25-317 Kielce
tel. 41 349 69 09
fax 41 349 69 16
e-mail: wnoz@ujk.edu.pl
strona www: http://www.ujk.edu.pl/wnoz.html
ul. Krakowska 11, 25-029 Kielce
tel. 41 349 67 12
fax 41 349 67 13
e-mail: dziekan.wpia@ujk.edu.pl
strona www: http://www.ujk.edu.pl/wpia.html
ul. Świętokrzyska 21, 25-406 Kielce
tel. 41 349 66 16
fax 41 349 65 24
e-mail: wpaiz@ujk.edu.pl
strona www: http://www.ujk.edu.pl/wzia.html
(filia w Piotrkowie Trybunalskim)
ul. Słowackiego 116, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 73 27 422
e-mail: wydzialns@unipt.pl
strona www: www.unipt.pl
(filia w Piotrkowie Trybunalskim)
ul. Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 73 27 432
fax: 44 73 27 435
e-mail: wydzialns@unipt.pl
strona www: www.unipt.pl
ul. Schinzla 13a, 27-600 Sandomierz
tel. 15 644 60 06,
fax: 15 644 60 06
strona www: sandomierz.ujk.edu.pl
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Siedziba: ul. Żeromskiego 5, 25-369 Kielce,
telefon: 41 349 73 30
Wydział Humanistyczny
ul. Świętokrzyska 21d, 25-406 Kielce
e-mail: whum@ujk.edu.pl
tel: 41 349 71 06
tel: 41 349 69 98
WARUNKI REKRUTACJI NA STUDIA I STOPNIA DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA
Wymagania wstępne (oczekiwane kompetencje kandydata): egzamin dojrzałości z języka polskiego (50%), matematyki (5%), języka obcego: języka angielskiego lub języka francuskiego lub języka hiszpańskiego lub języka niemieckiego lub języka rosyjskiego lub języka włoskiego (25%), historia lub wiedza o społeczeństwie (20%).
Zasady rekrutacji:
Studia stacjonarne: dziennikarstwo i komunikacja społeczna: specjalność dziennikarstwo nowych mediów, realizacja radiowo – telewizyjna, promocja i reklama:
- dla kandydatów z tzw. starą maturą: konkurs świadectw :język polski, matematyka, język obcy, historia lub wiedza o społeczeństwie; w przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości z jednego z wymaganych przedmiotów uwzględnia się ocenę z klasyfikacji końcoworocznej,
- dla kandydatów z tzw. nową maturą: ranking wyników z części zewnętrznej egzaminu maturalnego – język polski, matematyka, język obcy, historia lub wiedza o społeczeństwie.
Studia niestacjonarne: dziennikarstwo i komunikacja społeczna: specjalność dziennikarstwo nowych mediów, realizacja radiowo – telewizyjna, promocja i reklama:
- dla kandydatów z tzw. starą maturą: konkurs świadectw: język polski, matematyka, język obcy, historia lub wiedza o społeczeństwie; w przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości z jednego z wymaganych przedmiotów uwzględnia się ocenę z klasyfikacji końcoworocznej,
- dla kandydatów z tzw. nową maturą: ranking wyników z części zewnętrznej egzaminu maturalnego – język polski, matematyka, język obcy, historia lub wiedza o społeczeństwie.
Przewidywany limit przyjęć na studia wraz ze wskazaniem liczby osób przyjętych, warunkującej uruchomienie edycji studiów: stacjonarne: 55 osób (w tym na drugi kierunek); niestacjonarne 30 osób.
SYLWETKI ABSOLWENTA
Absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I stopnia) specjalność dziennikarstwo nowych mediów, realizacja radiowo – telewizyjna, promocja i reklama zostanie wszechstronnie przygotowany do zawodu dziennikarza, a także innych związanych z szeroko pojętą dziedziną komunikacji społecznej. Absolwenci będą posiadać umiejętności specjalistyczne, zdobyte podczas zajęć i praktyk w różnych mediach, a także przygotowanie teoretyczne, pozwalające na sprawność opisu i diagnozowania poszczególnych elementów komunikacji. Kształcona będzie zdolność zdobywania i biegłego wykorzystywania kompetencji komunikacyjnych w różnych obszarach rzeczywistości społecznej. Absolwenci zostaną wyposażeni w aparat wiedzy pozwalający analizować i współtworzyć zasady i formy funkcjonowania mediów we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Cechować ich będzie wysoka sprawność językowa, praktyka w posługiwaniu się różnymi gatunkami wypowiedzi dziennikarskiej i szeroko pojęte kompetencje humanistyczne. Nabyta wiedza i umiejętności w przyszłości pozwolą im osiągnąć wysoki stopień profesjonalizmu. Zostaną także przygotowani do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia.
WARUNKI REKRUTACJI NA STUDIA II STOPNIA DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA
Wymagania wstępne (oczekiwane kompetencje kandydata):
- ukończenie studiów I stopnia; osiągnięcie efektów kształcenia dla obszaru nauk humanistycznych i/lub społecznych;
Zasady rekrutacji:
Studia stacjonarne drugiego stopnia dla kandydatów ze stopniem licencjata dziennikarstwa i komunikacji społecznej:
- konkurs dyplomów (w przypadku jednakowych ocen o przyjęciu będzie decydować średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia);
Studia stacjonarne drugiego stopnia dla kandydatów ze stopniem licencjata po kierunkach humanistycznych i/lub społecznych:
- konkurs dyplomów (w przypadku jednakowych ocen o przyjęciu będzie decydować średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia).
Studia niestacjonarne drugiego stopnia dla kandydatów ze stopniem licencjata dziennikarstwa i komunikacji społecznej:
- konkurs dyplomów (w przypadku jednakowych ocen o przyjęciu będzie decydować średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia).
Studia niestacjonarne drugiego stopnia dla kandydatów ze stopniem licencjata po kierunkach humanistycznych i/lub społecznych:
- konkurs dyplomów (w przypadku jednakowych ocen o przyjęciu będzie decydować średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia).
Przewidywany limit przyjęć na studia wraz ze wskazaniem liczby osób przyjętych, warunkującej uruchomienie edycji studiów: studia stacjonarne 40 (w tym drugi kierunek), studia niestacjonarne 30.
Kandydaci dokonują rejestracji poprzez wypełnienie formularza w uczelnianym systemie rekrutacji elektronicznej.
Kandydaci po przyjęciu na studia mogą wybierać spośród dwóch specjalności: menadżer mediów i reklamy oraz współczesne dziennikarstwo.
SYLWETKI ABSOLWENTA
Absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia II stopnia) specjalność: menedżer mediów i reklamy, współczesne dziennikarstwo zostanie wszechstronnie przygotowany do zawodu dziennikarza, a także innych związanych z szeroko pojętą dziedziną komunikacji społecznej. Absolwenci będą posiadać umiejętności specjalistyczne, zdobyte podczas zajęć teoretycznych i praktycznych oraz praktyk w mediach różnego rodzaju, a także przygotowanie teoretyczne, pozwalające na sprawność opisu i diagnozowania poszczególnych elementów komunikacji. Kształcona będzie także zdolność zdobywania i biegłego wykorzystywania kompetencji komunikacyjnych w różnych obszarach rzeczywistości społecznej. Absolwenci zostaną wyposażeni w aparat wiedzy pozwalający analizować i współtworzyć zasady i formy funkcjonowania mediów we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Cechować ich będzie wysoka sprawność językowa, praktyka w posługiwaniu się różnymi gatunkami wypowiedzi dziennikarskiej i szeroko pojęte kompetencje humanistyczne. Nabyta wiedza i umiejętności w przyszłości pozwolą im osiągnąć wysoki stopień profesjonalizmu. Zostaną także przygotowani do podjęcia kształcenia na studiach III stopnia.
WARUNKI REKRUTACJI NA STUDIA I STOPNIA NA KIERUNKU FILOLOGIA
Specjalność FILOLOGIA ANGIELSKA
Zasady rekrutacji:
Studia stacjonarne filologia angielska
- dla kandydatów z tzw. starą maturą: test pisemny z języka angielskiego w terminie 10-07-2018; konkurs świadectw – ocena z pisemnej lub ustnej części egzaminu dojrzałości korzystniejsza dla kandydata. W przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości uwzględnia się ocenę z klasyfikacji końcoworocznej. Przedmioty (matematyka, język polski).
- dla kandydatów z tzw. nową maturą: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty (język angielski, język polski, matematyka).
- dla kandydatów z maturą międzynarodową IB: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty (język angielski, język polski, matematyka).
Po pierwszym roku istnieje możliwość wyboru specjalizacji nauczycielskiej lub tłumaczeniowej.
Przewidywany limit przyjęć na studia stacjonarne: 80 osób.
Studia niestacjonarne filologia angielska
dla kandydatów z tzw. starą maturą: test pisemny z języka angielskiego w terminie 10-07-2018; konkurs świadectw – ocena z pisemnej lub ustnej części egzaminu dojrzałości korzystniejsza dla kandydata. W przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości uwzględnia się ocenę z klasyfikacji końcoworocznej. Przedmioty (matematyka, język polski).
dla kandydatów z tzw. nową maturą: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty (język angielski, język polski, matematyka).
dla kandydatów z maturą międzynarodową IB: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty (język angielski, język polski, matematyka).
Po pierwszym roku istnieje możliwość wyboru specjalizacji nauczycielskiej lub tłumaczeniowej.
Przewidywany limit przyjęć na studia niestacjonarne: 60 osób.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada podstawową wiedzę o języku, literaturze i kulturze z zakresu wybranego języka oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Legitymuje się zbliżoną do rodzimej znajomością jednego języka obcego na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Posiada interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Absolwent potrafi rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej. Nabyte umiejętności umożliwią absolwentowi pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również nauczanie języka w szkole – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Filologia angielska
Absolwent specjalności filologia angielska posiada biegłą znajomość języka angielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych umiejętności. Otrzymuje wiedzę z zakresu historii, kultury i literatury krajów anglojęzycznych oraz ogólne wykształcenie językoznawcze. Absolwent posiada dobrą znajomość dydaktyki nauczania języka angielskiego, przedmioty pedagogiczno-metodyczne oraz praktyki dydaktyczne pozwalają na dobór właściwego materiału gramatycznego i tekstowego w celu opracowania programów i strategii kształcenia na różnych poziomach nauczania języka angielskiego. Przygotowanie filologa stanowi również podstawę do zdobycia dodatkowych kwalifikacji, umożliwiających wykonywanie zawodu tłumacza, wydawcy, organizatora i propagatora kultury danego obszaru językowego.
Specjalność FILOLOGIA GERMAŃSKA
Studia stacjonarne filologia germańska
Studia na filologii germańskiej przeznaczone są również dla osób które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego.
dla kandydatów z tzw. starą maturą: konkurs świadectw – ocena z pisemnej lub ustnej części egzaminu dojrzałości korzystniejsza dla kandydata. W przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości uwzględnia się ocenę z klasyfikacji końcoworocznej. Przedmioty (matematyka, język polski).
dla kandydatów z tzw. nową maturą: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty (język niemiecki, język polski, matematyka).
dla kandydatów z maturą międzynarodową IB: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty (język niemiecki, język polski, matematyka).
Przewidywany limit przyjęć na studia stacjonarne: 40 osób.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Filologia specjalność: filologia germańska posiada podstawową wiedzę o języku niemieckim, literaturze i kulturze krajów niemieckiego obszaru językowego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej. Legitymuje się zbliżoną do rodzimej znajomością jednego języka niemieckiego na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Posiada interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Absolwent potrafi rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej.
Nabyte umiejętności umożliwią absolwentowi pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury. Absolwent filologii germańskiej otrzyma przygotowanie do podejmowania działań na rzecz promocji walorów turystycznych, do pracy w biurach podróży, w hotelarstwie, do zarządzania gospodarką turystyczną, obsługi ruchu turystycznego, jak również nauczania języka niemieckiego w szkole – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Wymienione kompetencje absolwent uzyska w trakcie zajęć na wybranych podczas studiów modułach: tłumaczeniowym, biznesowym, turystycznym oraz przygotowującym do pracy w szkole.
Specjalność FILOLOGIA ROSYJSKA
Studia stacjonarne filologia rosyjska
Studia na filologii rosyjskiej przeznaczone są również dla osób które nigdy nie uczyły się języka rosyjskiego.
dla kandydatów z maturą międzynarodową IB: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty: język polski, matematyka, język angielski lub język francuski lub język hiszpański lub język niemiecki lub język rosyjski lub język włoski.
dla kandydatów z tzw. nową maturą: konkurs świadectw – wynik części zewnętrznej egzaminu maturalnego (egzamin pisemny). Przedmioty: język polski, matematyka, język angielski lub język francuski lub język hiszpański lub język niemiecki lub język rosyjski lub język włoski
dla kandydatów z tzw. starą maturą: konkurs świadectw – ocena z pisemnej lub ustnej części egzaminu dojrzałości korzystniejsza dla kandydata. W przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości uwzględnia się ocenę z klasyfikacji końcoworocznej. Przedmioty: język polski, matematyka, język angielski lub język francuski lub język hiszpański lub język niemiecki lub język rosyjski lub język włoski.
Przewidywany limit przyjęć na studia niestacjonarne: 20 osób.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada podstawową wiedzę o języku, literaturze i kulturze z zakresu wybranego języka oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Legitymuje się zbliżoną do rodzimej znajomością jednego języka obcego na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Posiada interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Absolwent potrafi rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej. Nabyte umiejętności umożliwią absolwentowi pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również nauczanie języka w szkole. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia. Absolwent posiada wiedzę z zakresu historii Rosji i kultury rosyjskiego obszaru językowego, zna literaturę rosyjską i kanoniczne dzieła literatury europejskiej, operuje terminologią literaturoznawczą i językoznawczą. Legitymuje się znajomością gramatyki, leksyki, frazeologii i składni języka rosyjskiego, co pozwala na swobodne i poprawne wykorzystanie tego języka w zakresie różnych rodzajów komunikacji językowej, na rozumienie i tworzenie tekstów zróżnicowanych stylistycznie i funkcjonalnie, na swobodne wyrażanie sądów i opinii oraz posługiwanie się językiem naukowym. Zna przynajmniej jeden język zachodni (angielski lub niemiecki) na poziomie umożliwiającym konwersację oraz korzystanie z literatury obcojęzycznej. Program nauczania umożliwia także zdobycie elementarnej znajomości języka biznesu oraz podstawowej wiedzy z zakresu teorii i praktyki przekładu tekstów rosyjskich na język polski i odwrotnie. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia na kierunku filologia, specjalność filologia rosyjska z przekładoznawstwem.
WARUNKI REKRUTACJI NA STUDIA II STOPNIA NA KIERUNKU FILOLOGIA
Specjalność: FILOLOGIA ANGIELSKA
Studia przeznaczone dla absolwentów kierunku filologia ze specjalnością filologia angielska.
Zasady rekrutacji:
Studia stacjonarne drugiego stopnia dla absolwentów studiów I stopnia
konkurs dyplomów – ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia. Przedmioty: ocena z dyplomu (ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia).
ranking ocen – w przypadku jednakowych ocen z dyplomu o przyjęciu decyduje średnia ze studiów pierwszego stopnia. Przedmioty: średnia ocen (średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia).
Po pierwszym semestrze istnieje możliwość wyboru specjalności nauczycielskiej lub tłumaczeniowej.
Przewidywany limit przyjęć na studia stacjonarne: 45 osób.
Studia niestacjonarne drugiego stopnia dla absolwentów studiów I stopnia
konkurs dyplomów – ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia. Przedmioty: ocena z dyplomu (ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia).
ranking ocen – w przypadku jednakowych ocen z dyplomu o przyjęciu decyduje średnia ze studiów pierwszego stopnia. Przedmioty: średnia ocen (średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia).
Po pierwszym semestrze istnieje możliwość wyboru specjalności nauczycielskiej lub tłumaczeniowej.
Przewidywany limit przyjęć na studia niestacjonarne: 60 osób.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Zaplanowane na studiach drugiego stopnia zajęcia z praktycznej nauki języka angielskiego umożliwiają studentom dalsze doskonalenie umiejętności językowych potrzebnych do efektywnej komunikacji między-kulturowej i specjalistycznej, co prowadzi do uzyskania wysokiej kompetencji językowej. Absolwent kierunku Filologia ze specjalnością filologia angielska posługuje się językiem angielskim w mowie i piśmie w sposób zbliżony do rodzimego użytkownika języka na najwyższym poziomie biegłości (C2 Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego Rady Europy).
Od pierwszego semestru studenci wybierają jedną z następujących specjalizacji akademickich:
literaturoznawstwo
kulturoznawstwo
językoznawstwo
Wykłady, seminarium magisterskie oraz seminaria specjalizacyjne wchodzące w skład każdej z w/w specjalizacji pozwalają na ugruntowanie oraz pogłębienie specjalistycznej wiedzy z wybranej dziedziny. W obrębie specjalizacji akademickiej student otrzymuje również szeroką wiedzą ogólnohumanistyczną, kreującą jego postawę otwartości wobec innych języków i kultur. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej pracy badawczej (np. podjęcia studiów doktoranckich) oraz dalszego samokształcenia. Potrafi zastosować w działalności zawodowej zdobytą w trakcie studiów wiedzę specjalistyczną.
W pierwszym semestrze studiów, student wybiera również specjalizację zawodową:
translatorską
nauczycielską
Gruntowne i wszechstronne kształcenie w obrębie praktycznej nauki języka angielskiego oraz wybranych specjalizacji akademickich i zawodowych przygotowuje studentów do rozwiązywania problemów zawodowych, wydawania opinii oraz komunikacji międzykulturowej. Absolwent może podjąć pracę tłumacza, nauczyciela języka obcego we wszystkich typach szkół (pod warunkiem ukończenia bloku zajęć nauczycielskich), w środkach masowego przekazu, wydawnictwach, redakcjach czasopism, działach promocji oraz szeroko rozumianej nauce i kulturze. Oferując wszechstronne przygotowanie w wybranej specjalizacji, specjalność filologia angielska przygotowuje do podjęcia pracy w wielu atrakcyjnych zawodach wymagających kreatywności i umiejętności językowych.
Specjalność: FILOLOGIA GERMAŃSKA
Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunku filologia, specjalność filologia germańska oraz innych kierunków ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B2.
Zasady rekrutacji:
Studia stacjonarne drugiego stopnia dla absolwentów studiów I stopnia
konkurs dyplomów – ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia. Przedmioty: ocena z dyplomu (ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia) .
ranking ocen – w przypadku jednakowych ocen z dyplomu studiów pierwszego stopnia o przyjęciu decyduje średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia. Przedmioty: średnia ocen (średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia).
Przewidywany limit przyjęć na studia stacjonarne: 25 osób.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Filologia specjalności filologia germańska zdobędzie poszerzoną wiedzę o literaturze, kulturze, historii krajów niemieckiego obszaru językowego, o strukturze języka niemieckiego. W zależności od wybranej ścieżki studia umożliwią mu wykształcenie zaawansowanych umiejętności translatorskich, pogłębionych umiejętności filologicznych w zakresie analizy i interpretacji tekstu, tworzenia tekstu pisanego i mówionego, wykształcenie umiejętności samodzielnego myślenia.
Ścieżka tłumaczeniowa ma na celu przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu tłumacza, zarówno tekstów pisanych, jak i mówionych, a w szczególności tłumaczeń tekstów społeczno-politycznych, ekonomicznych oraz prawniczych. Studenci nie tylko doskonalą swoją wiedzę z zakresu praktycznej nauki języka niemieckiego, ale także zdobywają wiedzę specjalistyczną z zakresu tłumaczenia oraz poznają warsztat tłumacza przysięgłego.
Absolwent ścieżki komunikacja społeczna dysponuje wiedzą teoretyczną z zakresu interkulturowych aspektów kontaktów biznesowych, potrafi występować publicznie, negocjować oraz organizować różne przedsięwzięcia społeczne. Dysponuje on również wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na językową obsługę warsztatu przewodnika turystycznego.
Absolwent ścieżki media niemieckojęzyczne dysponuje wiedzą z zakresu obrazu krajów niemieckiego obszaru językowego w polskich mediach, zna problemy społeczne i polityczne krajów niemieckiego obszaru językowego, posiada wiedzę na temat roli mediów w rozwoju językowym, zna niemieckojęzyczne media społecznościowe z ich specyfiką, potrafi redagować tekst informacyjno-reklamowy w języku niemieckim, jak też posiada umiejętności z zakresu przekładu audiowizualnego.
Ścieżka nauczycielska ma na celu przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu nauczyciela języka niemieckiego. Absolwent doskonali swoje kompetencje językowe w zakresie języka obcego, posiada wiedzę teoretyczną z psychologii oraz pedagogiki ogólnej, psychologii rozwojowej i społecznej, pedagogiki społecznej. Studenci zdobywają również wiedzę z zakresu diagnozy i profilaktyki psychologiczno-pedagogicznej, komunikacji interpersonalnej, emisji głosu, dydaktyki ogólnej oraz dydaktyki języka niemieckiego.
Absolwent specjalności filologia germańska może znaleźć zatrudnienie:
jako tłumacz (w biurach tłumaczeń, korporacjach międzynarodowych),
jako asystent językowy i referent (zadaniem jego jest prowadzenie dokumentacji firmy w języku obcym, analiza tekstów),
w branży turystycznej jako przewodnik i/lub pracownik biura podróży,
jako specjalista do spraw komunikowania społecznego (m.in. jako mediator i negocjator),
jako osoba organizująca konferencje, sympozja oraz konferencje prasowe,
jako specjalista w szeroko rozumianym sektorze kultury i mediów (doradca ds. Public Relations, doradca ds. rynku mediów, pracownik agencji reklamowych, marketingowych, portali internetowych, a także instytucji państwowych i społeczno-kulturowych zajmujących się upowszechnianiem kultury krajów niemieckojęzycznych, odpowiedzialny za współpracę z miastami i regionami partnerskimi),
nauczyciel języka niemieckiego,
pracownik mediów.

KIERUNKI I SPECJALNOŚCI
- biologia ogólna
- biologia medyczna z elementami diagnostyki
- biologia środowiskowa
- biologia medyczna z elementami diagnostyki
Biotechnologia
- biotechnologia medyczna
- biotechnologia przemysłowa
- chemia w biotechnologii
Chemia
- analiza chemiczna
- chemia kosmetyczna
- analityka środowiska
- chemia kosmetyczna
- fizykochemia - adsorpcja, chromatografia, spektroskopia
Fizyka
- fizyka medyczna
- fizyka z informatyką
- fizyka medyczna
- nanotechnologie
Fizyka techniczna
- fizyka medyczna
- elektroradiologia
- nanotechnologie
Geografia
studia I stopnia
- geografia z przyrodą
- geografia z turystyką
- geografia ogólna
- geografia z turystyką
- geografia z gospodarką przestrzenną
- geografia ogólna
- geografia stosowana
- turystyka międzynarodowa
- gospodarka turystyczna
- turystyka kulturowa
- specjalizacja nauczycielska
Informatyka
studia I stopnia inżynierskie
- teleinformatyka
- technologie informatyczne
- Matematyka studia I stopnia
- zastosowania matematyki
- nauczanie matematyki
- zastosowania matematyki
- nauczanie matematyki
Ochrona środowiska
- zarządzanie środowiskowe
- rekultywacja terenów poprzemysłowych
- ochrona atmosfery
- kształtowanie środowiska
- monitoring środowiska
Turystyka i rekreacja
- hotelarstwo
- turystyka zdrowotna
- organizacja i obsługa ruchu turystycznego
- turystyka wiejska
- geoturystyka
Zdrowie środowiskowe
- toksykologia środowiska
- coaching zdrowia i żywienia
- zintegrowane systemy zarządzania w placówkach medycznych


KIERUNKI I SPECJALNOŚCI
studia I stopnia
Fizjoterapia
jednolite studia magisterskie;
studia II stopnia
Kierunek lekarski
jednolite studia magisterskie;
jednolite studia magisterskie w języku angielskim
Kosmetologia
studia I stopnia
Pielęgniarstwo
studia I stopnia;
studia II stopnia
Położnictwo
studia I stopnia,
studia II stopnia
Ratownictwo medyczne
studia I stopnia
Wychowanie fizyczne
- odnowa biologiczna
- gimnastyka korekcyjna (reedukacja posturalna)
Zdrowie publiczne
- epidemiologia z biostatystyką
- opieka domowa nad dzieckiem i osobami w podeszłym wieku
Zdrowie publiczne
- epidemiologia z biostatystyką
- opieka domowa nad dzieckiem i osobami w podeszłym wieku
- organizacja działań ratowniczych w zagrożeniach cywilizacyjnych i społecznościowych

41 349 69 11

KIERUNKI I SPECJALNOŚCI
- dyrygowanie i prowadzenie zespołów
- edukacja muzyczna
- prowadzenie zespołów muzycznych
- śpiew estradowy
- muzyka kościelna
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
- sztuki wizualne – malarstwo, grafika, rzeźba
- grafika projektowa i reklama
- projekty edukacyjno-twórcze
- sztuki wizualne - malarstwo, rzeźba, grafika
- grafika projektowa i reklama
- projekty edukacyjno-artystyczne
Kryminologia stosowana
- diagnostyka kryminologiczna
- kryminologia ekologiczna
Pedagogika
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- resocjalizacja i profilaktyka społeczna
- doradztwo zawodowe i personalne
- gerontologia społeczna
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- resocjalizacja i profilaktyka społeczna
- psychopedagogika opiekuńczo-terapeutyczna
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną
Praca socjalna
- praca socjalna z rodziną
- praca socjalna z osobą niepełnosprawną i zależną
- praca socjalna z seniorem
- praca socjalna w instytucjach pomocowych
- praca socjalna z rodziną
Psychologia
- psychologia działalności społecznej i zawodowej człowieka
- psychologia kliniczna
- psychologia wspierania rozwoju w cyklu życia człowieka
Wzornictwo
- komunikacja wizualna
- projektowanie produktu
- projektowanie mody

KIERUNKI I SPECJALNOŚCI
- administracja gospodarki komunalnej i finansów publicznych;
- administracja porządku i bezpieczeństwa publicznego.
- administracja bezpieczeństwa;
- procedury w administracji.
Bezpieczeństwo narodowe
- bezpieczeństwo wewnętrzne UE;
- system obronny RP;
- zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności.
- polityka bezpieczeństwa RP;
- bezpieczeństwo międzynarodowe.
Ekonomia
- ekonomika finansów i bankowości;
- finanse publiczne i skarbowość.
- ekonomika zasobów ludzkich;
- ekonomika hotelarstwa i obsługa ruchu turystycznego;
- ekonomika przemysłu i usług;
- gospodarka lokalna i finanse samorządowe;
- gospodarka i administracja publiczna;
- północnoeuropejskie studia nad rozwojem.
Finanse i rachunkowość
- finanse i rachunkowość jednostek sektora publicznego;
- finanse i rachunkowość przedsiębiorstw.
Logistyka
- zarządzanie w logistyce;
- logistyka w przedsiębiorstwie.
Politologia
- dyplomacja i stosunki międzynarodowe;
- polityka regionalna;
- polityka społeczno-gospodarcza;
- politologia 40 plus (polityka regionalna).
- dziennikarstwo polityczne i ekonomiczne;
- europejskie studia samorządowe;
- polityka bezpieczeństwa publicznego;
- międzynarodowy dyskurs polityczny.
Prawo
- prawo europejskie i międzynarodowe;
- specjalizacja sądowa.
( warunkiem uzyskania zgody MNiSW na uruchomienie studiów)
- Business and image speciality (specjalność biznesowo-wizerunkowa);
- Diplomatic and strategic speciality (specjalność dyplomatyczno-strategiczna).
Stosunki międzynarodowe
- dyplomacja;
- ekonomiczne i polityczne uwarunkowania stosunków międzynarodowych;
- marketing międzynarodowy.
Zarządzanie
- ekonomika i rozwój organizacji;
- zarządzanie podatkami i rachunkowość.
- zarządzanie finansami;
- zarządzanie zasobami ludzkimi;
- controlling i rachunkowość;
- zarządzanie w sektorze publicznym i prywatnym;
- handel i wystawiennictwo;
- analityka ekonomiczna w zarządzaniu.


(pod warunkiem uzyskania zgody MNiSW na uruchomienie studiów)
- finanse samorządu terytorialnego
- gospodarka komunalna oraz gospodarowanie nieruchomościami
Filologia angielska
Historia
- archiwistyka
- historia wojskowości
- specjalizacja nauczycielska
- zarządzanie informacją i dokumentacją
- wojskowość i bezpieczeństwo państwa
- specjalizacja nauczycielska
Stosunki międzynarodowe
- bezpieczeństwo międzynarodowe
- międzynarodowe stosunki ekonomiczne
- dziedzictwo europejskie i narodowe
- integracja środkowoeuropejska
- polityka regionalna
- współczesna dyplomacja

- zarządzanie kryzysowe
- bezpieczeństwo publiczne
- zarządzanie kryzysowe
- bezpieczeństwo publiczne
- innowacje w przedsiębiorstwie
- gospodarka samorządów terytorialnych.
- ubezpieczenia.
- mały biznes- zakładanie i rozwój
- doradztwo zawodowe i personalne
- edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego (N)
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką uzależnień
- pedagogika terapeutyczna z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną
- pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna (N)
- pedagogika zdrowia i wychowania fizycznego (N)
- doradztwo zawodowe i personalne
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
- pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką uzależnień
- pedagogika terapeutyczna z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną
- pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna (N)
- pedagogika zdrowia i wychowania fizycznego (N)
- zarządzanie i finanse w przedsiębiorstwie.
- zarządzanie w administracji publicznej.
- zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie.
- rachunkowość zarządcza w agrobiznesie.
Finanse i rachunkowość
(pod warunkiem uzyskania zgody MNiSW na uruchomienie studiów)
- finanse przedsiębiorstw
- rachunkowość
Filia UJK w Piotrkowie Trybunalskim
fax 44 73 27 435

- finanse i gospodarka
- administracja rządowa i samorządowa
Filologia angielska
studia I stopnia
Kosmetologia
- kosmetologia estetyczna,
- zarządzanie salonem kosmetycznym.
Mechatronika
- budowa i eksploatacja maszyn,
- komputerowe wspomaganie konstrukcji maszyn.
Zdrowie publiczne
studia I stopnia
Wydziały na uczelni:
filologiczno-historyczny |
humanistyczny |
lekarski i nauk o zdrowiu |
matematyczno-przyrodniczy |
nauk społecznych |
pedagogiczny i artystyczny |
prawa, administracji i zarządzania |
Kierunki wykładane na uczelni:
filologia | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
logopedia ogólna | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
Główny adres uczelni
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
ul. Żeromskiego 5, 25-369 Kielce - Telefon: 48 41 349 73 30
- Email: rektor@ujk.edu.pl
- Strona: http://www.ujk.edu.pl
Jak do nas trafić
Powiązane kierunki
Logopedia ogólna - nowy kierunek na UJK
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach uruchamia nowy kierunek - logopedię ogólną na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia. Rekrutacja rusza 1 czerwca.
czytaj dalejPowiązane artykuły
Rusza rekrutacja na UJK
Uniwersytet Jana Kochanowskiego proponuje 49 kierunków studiów w Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim i Sandomierzu.
czytaj dalejWolne miejsca na studiach w Kielcach
Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? Masz jeszcze szansę na podjęcie studiów. Kosmetologia, mechatronika, zdrowie publiczne – to niektóre z propozycji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sprawdź, na jakich kierunkach są jeszcze wolne miejsca.
czytaj dalejInżynieria danych – nowy kierunek na UJK
W nowym roku akademickim Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie kształcił specjalistów w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie technologii informatycznych, mianowicie analizie dużych zbiorów danych i związanej z tym sztucznej inteligencji.
czytaj dalej