Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Rola mediów we współczesnym świecie

Jaką rolę odgrywają media cyfrowe w dzisiejszym świecie? Jaki jest związek między mediami a polityką? O zagadnieniach związanych z transformacją środków masowego przekazu opowiedzą: socjolog mediów i kultury prof. Nick Couldry z London School of Economics oraz ekspert zajmujący się komunikacją polityczną prof. Magdalena Wojcieszak z Uniwersytetu w Amsterdamie. Spotkanie odbędzie się w ramach „Horyzontów poznania” 30 października 2014 r. w godz. 17.00-19.30 w warszawskiej siedzibie SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31. Wstęp wolny.

Podczas pierwszego wykładu pt. „Jakie są współczesne media i jak je badać?” zostaną poruszone zagadnienia dotyczące podejścia do analizowania przekazów medialnych oraz złożoności przemian prasy, radia, telewizji i internetu w dobie cyfryzacji. Prof. Nick Couldry odniesie się również do metodologii badań nad mediami, która związana jest ze zmianą wizerunku środków masowego przekazu. Ponadto wyjaśni wyżej przedstawione zagadnienia w szerszym kontekście dotyczącym teorii społecznej w praktyce oraz opowie o punkcie zwrotnym w tradycyjnym medioznawstwie jakim był rok 2000.

Prof. Nick Couldry – socjolog mediów i kultury. Jest profesorem mediów, komunikacji i teorii społecznej oraz pełni funkcję kierownika wydziału mediów i komunikacji w London School of Economics. Autor i wydawca jedenastu książek m.in.: „Ethics of Media” (2013), „Media, Society, World” (2012), „Why Voice Matter” (2010).

Natomiast prof. Magdalena Wojcieszak wyjaśni, czy istnieją media wolne od polityki, które byłyby skupione wyłącznie na ludycznej funkcji oraz czy media pozbawione politycznych treści skazują swoich widzów na społeczną niewiedzę. Prof. Wojcieszak odpowie na pytanie, czy widzowie mają kontrolę nad wyborem oferty programowej, czy może skazani są na podświadome treści polityczne. Przeanalizuje również zagadnienie sfragmentaryzowania środowiska medialnego. W trakcie wykładu opisze te zjawiska i zilustruje swoje wnioski w oparciu o badania eksperymentalne.

Prof. Magdalena Wojcieszak – profesor komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Jej badania koncentrują się na opinii publicznej i wpływie jaki tradycyjne i nowe media mają na obywatelskie postawy, zachowania i percepcję. Współpracuje również z Center for Global Communication Studies na University of Pennsylvania nad projektami w Darfurze i Iranie.

Jest to pierwsze spotkanie w nowym roku akademickim w ramach cyklu popularyzującego naukę „Horyzonty poznania”. Zaproszeni przedstawiciele świata nauki wygłoszą wykłady gościnne w SWPS w Warszawie. Celem jest stworzenie interdyscyplinarnego i międzynarodowego forum dla wymiany doświadczeń, nowych sposobów myślenia oraz popularyzacji osiągnięć nauki. Formuła wykładów otwartych jest nowatorską alternatywą dla konferencji naukowych, które ze względu na swój charakter mają ograniczony zasięg i wyspecjalizowane grono odbiorców. Projekt „Horyzonty poznania” jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wykład będzie tłumaczony na język polski. Więcej informacji na stronie: www.pomaturze.pl/szkola/uniwersytet+swps/1973:0
 

Powiązane artykuły

I MIEJSCE WYDZIAŁU PRAWA SWPS W RANKINGU RZECZPOSPOLITEJ

W VIII edycji Rankingu Wydziałów Prawa dziennika "Rzeczpospolita" z 2019 roku studia prawnicze prowadzone w Szkole Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie zajęły 1. miejsce wśród wszystkich niepublicznych szkół wyższych.

czytaj dalej

KUPUJĘ, BO NIE MOGĘ PRZESTAĆ. O UZALEŻNIENIU OD ZAKUPÓW

Przed świętami wielu osobom udziela się zakupowe szaleństwo.

czytaj dalej

Idealny prezent na święta

Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska - Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

czytaj dalej

7. EDYCJA KAMPANII „TWARZE DEPRESJI

Indie – 56 milionów, Chiny – 54 miliony, Stany Zjednoczone – 17 milionów, Polska – 2 miliony. Na świecie z depresją zmaga się aż 350 milionów ludzi. By uświadomić globalną skalę problemu z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją rusza 7. edycja kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.

czytaj dalej

Postanowienia noworoczne, czyli jak osiągnąć sukces?

Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Wymaga wysiłku i poświęcenia, a do tego potrzebne są nie tylko chęci, ale też konkretne umiejętności: samodyscyplina i wytrwałość. Sukces jest możliwy, tylko jak go osiągnąć?

czytaj dalej

Najpopularniejszy w Polsce kanał uniwersytecki

Kanał Uniwersytetu SWPS na YouTube jest najpopularniejszym i najlepiej ocenianym kanałem uczelnianym w Polsce zdaniem widzów, jak i ekspertów z branży marketingu. W czerwcu liczba wyświetleń opublikowanych przez Uniwersytet SWPS materiałów edukacyjnych i naukowych przekroczyła milion.

czytaj dalej

Konkurs wiedzy o Chinach

Nagrody: Roczne studia języka chińskiego w Chinach !!! Roczne studia azjatyckie na SWPS w Warszawie !! Kolorowe, pięknie wydane albumy o Chinach !

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane