Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Nauka poprzez zabawę – „młodzi adepci” geologii

Skąd się wzięła nasza planeta, jaka jest jej historia, z czego składają się skały i jak powstają minerały – to tylko niektóre zagadnienia jakie zostały omówione podczas warsztatów zorganizowanych na Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie dla uczniów klasy III z Zespołu Szkół Społecznych imienia Rady Europy w Lubinie.

4 grudnia mury UZZM przekroczyli „młodzi adepci” geologii… Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych imienia Rady Europy w Lubinie dzięki inicjatywie szkoły oraz wsparciu lubińskiej Uczelni mieli niepowtarzalną okazję by wcielić się w młodego geologia i poznać wszystkie tajniki naszej planety. Ponadto uczniowie dowiedzieli się czym są minerały i skały oraz jak powstają. Poznali także genezę złóż miedzi, ropy naftowej, węgla, soli kamiennej i metali. Oprócz teoretycznych kwestii nie zabrakło oczywiście praktyki. Uczniowie pod okiem eksperta przeprowadzili kilka eksperymentów oraz organoleptycznie zbadali minerały. Emocji i zabawy przy tej nieocenionej nauce było co niemiara.

– Dzieci reagowały bardzo żywiołowo na wszystkie eksperymenty i wręcz chłonęły wiedzę, którą starałem się im przekazać w sposób dla nich najciekawszy – mówi Dr Wojciech Kaczmarek, wykładowca i Główny Inżynier Geolog w KGHM Polska Miedź S.A. – Podczas zajęć padło chyba ze sto pytań i co warto podkreślić, były one bardzo ciekawe i mądre. W trakcie laboratorium najbardziej uczniom przypadły do gustu barwne i błyszczące minerały zwłaszcza: złoto, ametyst, chalkopiryt, ropa naftowa oraz węgiel kamienny, którym się cali ubrudzili – dodaje z uśmiechem wykładowca.

Jak podkreśla Wojciech Kaczmarek, tego typu lekcje są niezwykle przydatne dla dzieci, bo dzięki nim uczniowie mogą doświadczyć „żywego” kontaktu z minerałami i skałami. A nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty.

– Dzięki takim otwartym lekcjom na Uczelni dzieci mogły poznać specyfikę zajęć akademickich, a także poznać warunki w jakich studenci na co dzień się kształcą. Była to swego rodzaju namiastka prawdziwych laboratoriów, w jakich żacy UZZM biorą udział – podsumowuje Wojciech Kaczmarek.

http://www.uzzm.pl/ 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane