"Dotknij designu". Projekty dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Zapraszamy na niezwykłą wystawę, na której wszystkiego można, a nawet trzeba dotykać. "Dotknij designu" to prezentacja projektów zrealizowanych przez studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego z myślą osobach z niepełnosprawnością wzroku w latach 2012–2018.
Wystawa zbiorowa studentów Wzornictwa UP Kraków
Pierwsze projekty dla osób niewidomych i słabowidzących powstały na wzornictwie na zajęciach z projektowania prospołecznego dzięki współpracy z Muzeum Collegium Maius UJ, gdzie prezentowane były cyklicznie podczas wydarzenia "Dotknij kultury".
Kolejne lata współpracy zaowocowały wieloma ciekawymi, często eksperymentalnymi realizacjami, przeznaczonymi do dotykania, słuchania, a nawet wąchania. Wszystkie prace miały za zadanie ułatwić poznawanie zbiorów Muzeum Collegium Maius osobom z niepełnosprawnością wzroku.
W roku 2017 wzornictwo rozpoczęło współpracę z MOCAK-iem w ramach programu Sztuka pod ręką. W dwóch cyklach tego programu studenci, a zwłaszcza członkowie koła naukowego Wzornictwa PROTOTYP, opracowali autorskie, oryginalne projekty będące dotykowymi przedstawieniami dzieł sztuki z kolekcji MOCAK-u.
To nieoczywiste zadanie przetworzenia dzieła wizualnego na obiekt dotykowy utrudniał również niematerialny charakter niektórych dzieł, jak na przykład performance Oskara Dawickiego "Drzewo wiadomości". Autorzy projektów podjęli się próby ujęcia dzieł sztuki w formie dotykowej na wiele różnych sposobów, niektóre projekty są swoistym rozwinięciem, inne uproszczeniem lub autorską interpretacją.
Zapraszamy do oglądania i dotykania, a także do dotykania z zamkniętymi oczami.
Powiązane artykuły
Co robi nauczyciel po Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, który nie pracuje w szkole?
… jeden z profesorów, na naszych pierwszych zajęciach zapytał nas, po co tu jesteśmy. Przechodził od jednego rzędu ławek do drugiego. Jako jeden z nielicznych spośród ponad 100 osób odpowiedziałem spontanicznie, że chcę uczyć ludzi. Zatrzymał się i skonsternowany zapytał mnie jeszcze raz. Powtórzyłem, że chcę uczyć i rozwijać ludzi i po to tu jestem... – rozmowa z Jackiem Sysakiem, absolwentem filologii polskiej, nauczycielem, który nie uczy w szkole, a jednak pracuje w zawodzie.
czytaj dalejO tym co fortepian ma wspólnego z psychologią
Psychologia jest kierunkiem, który od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia, również na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
czytaj dalej