Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach
Szkoła Ikonopisania im. św. Jóżefa w Wadowicach
"Niech będzie Bóg uwielbiony przez pracę rąk naszych"
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa powstała w 2006 roku przy klasztorze ojców karmelitów w Wadowicach z inicjatywy Barbary i Krzysztofa Cudo. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Karmelitańska Szkoła Ikonopisania, a opiekunem duchowym przez kolejna 9 lat był o. Grzegorz Irzyk OCD.
W 2016 roku działalność szkoły i pracownia zostały przeniesionego Collegium Marianum księży pallotynów. Na tzw. „ Kopiec”. Obecnym opiekunem szkoły jest ks. Jacek Jezierski SAC.
Celem działalności szkoły jest szeroko pojęta ewangelizacja przez sztukę, dlatego każda podjęta inicjatywa, kurs, wyjazd plenerowy odbywa się we wspólnocie Kościoła i pod duchową opieką kapłana. Kursy mają być przede wszystkim doświadczeniem rekolekcji i spotkania z Bogiem, realizowanym na modlitwie, w adoracji i Mszy św., a także w pracy artystycznej.
Tworzenie ikony nie jest celem samym w sobie, ale ma ono być miejscem doświadczenia Boga i odblaskiem Jego majestatu.
Program kursów
Program szkoły realizowany jest na zasadzie przeprowadzenia cyklu ośmiodniowych kursów stacjonarnych, comiesięcznych sobotnich zajęć w pracowni a także letnich warsztatów, plenerów i wyjazdów naukowych.
W programie kursu wykonujemy ikonę Pantokratora. Uczestnicy od podstaw wykonują rysunek zapoznając się z zasadami geometrii ikony. Poznają podstawy technologii drewna, gruntowania, złoceń. Samodzielnie wykonany rysunek przenoszą na zagruntowaną deskę. Ikona malowana jest techniką tempery jajecznej na winie. Prowadzone są także wykłady z historii i teologii ikony. Każdy uczestnik kończy kurs z własnoręcznie wykonaną ikoną, wiedzą niezbędną do podjęcia dalszej samodzielnej pracy i kompletem materiałów wystarczających do wykonania kilku następnych ikon.
Kursy te dedykowane są szczególnie osobom, które rozpoczęły już przygodę z ikoną, ale z różnych względów przerwały pracę artystyczną. Program kursu, niezależnie od przyjętego tematu ikony, daje możliwość przypomnienia techniki malowania temperą jajeczną. Kurs „na rozmalowanie” jest także okazją włączenia się w program szkoły, dla osób, które uczyły się w innych ośrodkach ikonopisania.
Na każdy kurs zaawansowany wybierany jest inny typ ikony, której wykonanie daje możliwość pogłębienia wiedzy i umiejętności warsztatowych. Proponowane zagadnienia na poszczególnych kursach: grawerunek wklęsły i wypukły, puncowanie, różne rodzaje złoceń, malowanie plawem, wykorzystywanie rozwarstwień itd. (Cyklicznie tematy się powtarzają).
Do współpracy przy prowadzeniu kursu zaawansowanego zapraszany jest zazwyczaj kapłan specjalizujący się w teologii ikony. Zimowe kursy od lat prowadzi z nami o. Cyprian Moryc OFM, wykładowca historii sztuki na KUL.
W ciągu lat funkcjonowania szkoły zawiązała się swoista wspólnota ikonopistów. Poza indywidualnym tworzeniem ikon w domach, spotykamy się w każdą trzecią sobotę miesiąca, aby wspólnie się pomodlić, porozmawiać i pomalować. Przed południem spotkanie ma charakter bardziej formalny – realizujemy kurs rysunku ikonowego lub inne zagadnienia zaplanowane w danym roku. Po obiedzie następuje luźniejsze spotkanie, konsultacje lub malowanie dowolnych przywiezionych z domu ikon.
Kursy na uczelni:
ikonopisania |
malowania Ikon |
pisania ikon |
Główny adres uczelni
- Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach
Klecza Dolna 1, 34-100 Klecza Dolna - Telefon: 669 405 188
- Email: szkola_ikon@o2.pl
- Strona: http://szkolaikon.pl