Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Zawody przyszłości w IT – sprawdź dla kogo jest praca

Zapotrzebowanie na pracowników w IT w Polsce jest ciągle ogromne, jednak tylko niektóre stanowiska dają gwarancję stałego zatrudnienia. Poszukiwani są już nie tylko programiści, ale przede wszystkim specjaliści od sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi oraz rozwiązań chmurowych.

W ubiegłym roku mediana widełek wynagrodzenia specjalisty IT wynosiła 18,5-25 tys. zł netto (przy zatrudnieniu B2B) oraz 14 a 20 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę. / żródło: NFJ Rynek pracy IT w 2023/


– Wizja wysokich zarobków skłania osoby z branż nierzadko bardzo odległych od IT do spróbowania swoich sił w roli testera oprogramowania czy programisty. Obecnie jednak rynek jest przesycony juniorami – komentuje Małgorzata Gajewska, Delivery Manager z sześcioletnim doświadczeniem zarządzania zespołami i projektami w Tietoevry – skandynawskim koncernie IT zatrudniającym około 24 000 ekspertów na całym świecie, w tym współpracującej z ok. 1000 ekspertów w Polsce. – By zostać zauważonym, niezbędne są unikatowe umiejętności i przede wszystkim doświadczenie. Istnieją jednak stanowiska, na które zapotrzebowanie rośnie i będzie jeszcze większe. To właśnie w ich kierunku warto się rozwijać, by otworzyć sobie atrakcyjną ścieżkę kariery – dodaje Gajewska.

AI Engineer, Cybersecurity Analyst, czy Cloud Architect to tylko niektóre z zawodów przyszłości, które wymienia ekspertka Tietoevry. Podkreśla jednocześnie, że nie kończy się także zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania, web-developerów i mobile apps developerów, zarówno z obszaru front-end, back-end, jak i pełnego stosu technologicznego (full-stack) czy specjalistów DevOps. Należy jednak pamiętać, że rekrutrzy obecnie zwracają uwagę na znajomość unikalnych technologii, języków programowania oraz narzędzi.

Wśród najbardziej przyszłościowych języków programowania Małgorzata Gajewska wymienia Erlang, Java, Embedded C oraz C++. Dodaje, że na rynku istnieje ciągle niewypełniona nisza dla specjalistów w branży telekomunikacyjnej, czy rozwiązań chmurowych. Narzędziami przyszłości są także platformy, takie jak Google Cloud, czy AWS.Stanowiska gwarantujące pracę i płacę

AI Engineer oraz Machine Learning Engineer tworzą i rozwijają algorytmy oraz modele maszynowego uczenia się. Ich rolą jest projektowanie, implementacja i optymalizacja systemów opartych na sztucznej inteligencji. Umiejętność programowania w językach Python, Java, C++ to podstawa dla osoby chcącej rozwijać się w obszarze zarządzania AI. Warto także zaznajomić się z narzędziami i frameworkami do uczenia maszynowego, takimi jak TensorFlow, PyTorch czy scikit-learn.

Cybersecurity Analyst monitoruje i zabezpiecza systemy przed atakami oraz innymi zagrożeniami cybernetycznymi. Na tym stanowisku kluczowe jest zrozumienie struktury i architektury sieci komputerowych, znajomość zabezpieczeń systemów operacyjnych oraz umiejętność korzystania z narzędzi do monitorowania, wykrywania i reagowania na zagrożenia.

Data Analyst, Database Developer lub Data Scientist zajmują się zbieraniem, analizą i interpretacją danych. Tworzą raporty, modele i wizualizacje, pomagając zrozumieć trendy oraz identyfikować obszary do optymalizacji. Wśród kompetencji analityków danych niezbędne są: znajomość języków programowania takich jak SQL, Python lub R, narzędzi do wizualizacji danych, (np. Tableau, Power BI czy matplotlib) oraz systemów zarządzania bazą danych takich jak MySQL, PostgreSQL.

Cloud Architect czy Wireless Network Specialist projektują i zarządzają infrastrukturą chmurową. Odpowiadają za efektywne przenoszenie, zarządzanie i zabezpieczanie danych w chmurze, dostosowując rozwiązania do potrzeb organizacji. Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się znajomości platform chmurowych, takich jak AWS, Azure czy Google Cloud, języków programowania, które wspierają rozwiązania chmurowe, takich jak Python i PowerShell, oraz umiejętności pracy z technologiami kontenerowymi, np. Docker lub Kubernetes.

Wyróżnij się!

W branży IT, aktualność wiedzy i elastyczność w adaptacji do nowych trendów są kluczowe. – Warto przeglądać oferty pracy pod kątem poszukiwanych umiejętności i kompetencji. Na przykład w ogłoszeniach rekrutacyjnych Tietoevry kandydaci znajdą listę języków programowania, frameworków, programów, czy metodyk pracy, które powinna znać osoba aplikująca na dane stanowisko. Analiza poszukiwanych stanowisk pozwoli ocenić na co jest aktualnie zapotrzebowanie i w którym kierunku się doszkalać – podpowiada Małgorzata Gajewska.

Kandydaci powinni aktywnie śledzić nowości i doskonalić kompetencje zgodnie z bieżącymi standardami. Tworzenie własnych projektów umożliwia eksperymentowanie z różnymi technologiami, pogłębiając praktyczne zrozumienie obszaru branżowego. Takie projekty rozwijają umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność i skuteczną pracę zespołową, a to podstawa atrakcyjnego profilu zawodowego.
 

Powiązane artykuły

Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2024?

IT - dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - "sukces"

czytaj dalej

MATPANDA - sposób na matematykę i stres na maturze

Przygotujemy Cię do nowej matury z matematyki na wybranym poziomie!

czytaj dalej

Kurs przygotowawczy do matury 2025

biologia, chemia, matematyka, rekrutacja na studia medyczne

czytaj dalej

5 powodów, dla których Kopernik mógłby mieć problem z karierą naukową we współczesnej Polsce

Gdyby Mikołaj Kopernik żył dzisiaj, mógłby mieć problem z przebiciem się ze swoimi odkryciami w polskim świecie nauki. W obliczu sztywnych ram akademickiej kariery i biurokracji, nawet geniusz może pozostać niewidoczny. Czy współczesny system naukowy w Polsce mógłby storpedować karierę jednego z największych umysłów w historii?

czytaj dalej

Dzięki zniesieniu habilitacji mielibyśmy więcej kobiet w polskiej nauce? Nowe badanie

Analiza karier 2,7 mln naukowców z 45 krajów pokazuje, że w państwach, gdzie badacze muszą starać się o tytuł doktora habilitowanego, wzrost produktywności naukowej jest wyraźnie słabszy. Habilitacja oznacza uwikłanie w długie procedury, a przed jej zdobyciem naukowcy mają ograniczoną niezależność. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których rozwój naukowy jest wyraźnie słabszy niż rozwój badaczek w krajach bez habilitacji.

czytaj dalej

Prywatność studentów jeszcze nigdy nie była tak zagrożona

Studenckie życie przeplatane nauką i zabawą jest intensywne, a jedną z ostatnich rzeczy, o których wydają się myśleć studenci, jest sposób wykorzystywania ich danych i zagrożenia prywatności.

czytaj dalej

Polscy naukowcy na AAMAS 2023, największej na świecie konferencji o sztucznej inteligencji

Na zakończonej właśnie tegorocznej edycji konferencji Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) w Londynie wzięło udział kilkuset badaczy sztucznej inteligencji z całego świata, w tym trzy polskie zespoły związane z IDEAS NCBR. Jaki wkład wnieśli polscy naukowcy w nowe badania nad AI?

czytaj dalej

Kariera twórcy internetowego - marzeniem co trzeciego amerykańskiego dziecka

Już 300 mln ludzi na świecie określa się mianem twórcy internetowego. Globalne grono twórców podwoiło się od początku pandemii. Tworzą przede wszystkim na Instagramie, zarabiają na YouTubie.

czytaj dalej

Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów

W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys.

czytaj dalej

26 najbardziej akademickich miast w Polsce

Nie tylko Warszawa. Kraków, Poznań i Wrocław wśród najbardziej akademickich miast w Polsce.

czytaj dalej

Programiści. Zaczynają kodować w podstawówce...

Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat.

czytaj dalej

Jak studiować za granicą? Przed nami Elab Education Expo

23 października 2021 odbędą się największe w Polsce targi edukacji międzynarodowej

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane