Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Pierwszy doktorat honorowy w DSW

Wybitny polski pedagog, prof. Zbigniew Kwieciński, w czwartek (8 grudnia) w DSW otrzyma tytułu honoris causa. To pierwsze takie wyróżnienie przyznane w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Prof. Zbigniew Kwieciński jest najwybitniejszym polskim socjologiem edukacji liderem tzw. „toruńskiej szkoły" socjologii wychowania i młodzieży. Autor i pierwszy kierownik długoletnich studiów nad rozwojem młodzieży i edukacji w sytuacji zmiany społecznej. (Demaskowanie nierówności szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, pochodzących z mniej wykształconych środowisk rodzinnych, stanowi jeden z głównych nurtów w dorobku publikacyjnym Profesora w latach 80/90.)

- Jako przykłady wagi odegranej przez Niego roli służą najlepiej takie fakty z jego biografii, jak kilkakrotne próby władz PRL pozbawienia Go pracy, z represjami za obronę profesora Leszka Nowaka włącznie, i miejsce eksperta przy „okrągłym stole" – napisała w recenzji doktoratu prof. Dorota Gołębniak.

Inicjator sześciu ogólnopolskich zjazdów pedagogicznych, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Pomysłodawca i współredaktor, mającego już kilka wydań dwutomowego podręcznika akademickiego Pedagogika (PWN). Dwukrotnie nagrodzono Go nagrodą I Wydziału PAN za najlepszą książkę roku w pedagogice. W 2003 r. uzyskał nagrodę premiera za wybitne osiągnięcia naukowe – za wydany w 2002 roku tryptyk: Wykluczanie; Bezbronni; Nieuniknione.

Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Był również wieloletnim Członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Profesor Kwieciński jest redaktorem naczelnym „Forum Oświatowego", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne i Wydawnictwo Naukowe DSW. Tytuł doktora honoris causa otrzymał także na Uniwersytecie Opolskim - 2004 r. i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego — 2007 r.

Senat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przyznał tytuł doktora honoris causa prof. Kwiecińskiemu za: „wybitne osiągnięcia naukowe w pedagogice i socjologii oświaty, znaczący w skali kraju wkład w rozwój kadry naukowej oraz tworzenie środowisk akademickich i zaangażowane uczestnictwo w debacie publicznej dotyczącej żywotnych problemów oświaty.”

Dolnośląska Szkoła Wyższa od listopada 2009 r. posiada uprawnienia habilitacyjne. Uprawnienia dają prawo do: prowadzenia studiów III stopnia (doktoranckich), habilitowania, a także występowania z wnioskami o tytuł profesora i nadawania zaszczytnego tytułu doktora honoris causa.

Uroczystość nadania doktoratu honorowego rozpocznie się w czwartek 8 grudnia, o godz. 11.00 w Centrum Konferencyjnym DSW, w auli, przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu.
 

Powiązane artykuły

Sześciolatka poprowadzi wykład w DSW

Już pod koniec października w Dolnośląskiej Szkole Wyższej sześciolatka poprowadzi dla swoich rówieśników wykład o tym „Jak powstaje informacja telewizyjna”. Tym samym zainauguruje we Wrocławiu projekt „Polska Akademia Dzieci”.

czytaj dalej

Amerykański przewodnik po wrocławskich centrach handlu z DSW

Przez miesiąc amerykańscy studenci uczyli się historii Europy badając najstarsze centra handlu we Wrocławiu. Wzięli pod lupę Renomę, Jatki, pl. Nowy Targ, Halę Targową, Feniks, a nawet Monopol i Solpol. W czwartek w księgarni Tajne Komplety zaprezentują wyniki swoich badań – przewodnik turystyczny po wrocławskich centrach handlu.

czytaj dalej

ABC komunikacji – kampania społeczna DSW i MPK

Dolnośląska Szkoła Wyższa i MPK we Wrocławiu będą uczyć dzieci tolerancji i zasad bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską. Akcja „ABC komunikacji” rusza 17 września. Partnerem kampanii jest Travelplanet.pl SA.

czytaj dalej

Adaptacja do przedszkola i szkoły - spotkanie w DSW

Dolnośląska Szkoła Wyższa zaprasza nauczycieli i rodziców na spotkanie pod hasłem „Adaptacja do przedszkola i szkoły”, które odbędzie się 23 września 2011 r. (godz. 15:00 – 18:30), Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55.

czytaj dalej

Kolejne ułatwienia dla niepełnosprawnych w DSW

Studenci z niepełnosprawnością ruchową nie będą mieli problemu z dotarciem na zajęcia na Wydział Nauk Społecznych i Dziennikarstwa w DSW. W budynku przy ul. Strzegomskiej 47 działa już winda.

czytaj dalej

Akredytowane Centrum Egzaminacyjne LCCI w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

Od nowego roku akademickiego 2010/2011 studenci, pracownicy Uczelni i wszystkie osoby zainteresowane będą mogły zdobyć certyfikat LCCI w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, który jest rozpoznawanym na całym świecie świadectwem kompetencji językowych w dziedzinie biznesu.

czytaj dalej

Przedłużona rekrutacja na studia doktoranckie z pedagogiki w DSW

Do końca września 2010 r. Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przedłużył rekrutację na pierwszy rok niestacjonarnych studiów doktoranckich z zakresu pedagogiki.

czytaj dalej

Odkryj wirtualny świat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej

Interaktywna platforma DokonajWyboru.pl jest autorskim projektem sześciorga studentów z kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, specjalność media cyfrowe w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Klaudia Grohs, Paulina Supeł, Paweł Madeja, Krzysztof Mossakowski, Mateusz Supeł i Rafał Pabierowski, czerpiąc inspiracje z praktyk uczelni zagranicznych, postanowili stworzyć projekt, który nie będzie sztampową wycieczką uczelnianymi korytarzami w asyście komentatora. Młodzi twórcy postanowili stworzyć wirtualny świat, w którym użytkownik sam decyduje o prezentowanych mu treściach.

czytaj dalej

DSW z uprawnieniami habilitacyjnymi

Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej - jako jedyny niepubliczny ośrodek naukowy w Polsce - uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie pedagogika.

czytaj dalej

O życiu z autyzmem w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w poniedziałek (14 grudnia) będzie gościł dr Stephen Shore – pedagog specjalny z zespołem Aspergera - zaburzeniem rozwoju mieszczącym się w spektrum autyzmu.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane