Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Osoby znające wiele języków obcych - jak to możliwe?

Mimo iż nauka języków obcych jest powszechna i większość z nas mówi co najmniej po angielsku w stopniu podstawowym, to wciąż wydaje się nam nadprzyrodzona umiejętnością władanie kilkoma językami obcymi i to w stopniu bardzo dobrym, tymczasem nie jest to szczególna umiejętność a owoc pracy, wysiłku poświęconego na naukę języka.

Każdy z nas jest wyposażony w predyspozycje do nauki języków, z natury jesteśmy istotami społecznymi, które mają wrodzoną potrzebę komunikacji z innymi, co za tym idzie nie potrafiąc się porozumieć z osobami mówiącymi różnymi językami podejmujemy naukę języków, by móc swobodnie komunikować się z otoczeniem. Ludzki umysł jest na tyle pojemny, iż może pomieścić wiele języków bez uszczerbku na zdrowiu człowieka.

Co więcej paradoksalnie im więcej języków znamy tym łatwiej jest nam uczyć się kolejnych. Wynika to z prostego mechanizmu szukania analogii przez mózg i kodowania podobieństw, zapamiętywania skojarzeń. Dzięki powiązaniom w mózgu, które tworzymy, inicjujemy poprzez naukę i powtórki ograniczamy zbędne zapamiętywanie informacji a jednocześnie dbamy o to by wiedza ta była trwała i nie ulegała zapomnieniu. Polacy są szczególnie elastyczni względem adaptacji do warunków otoczenia i szybko oraz chętnie uczą się języków tak poprzez zorganizowane kursy jak i poprzez obcowanie w środowisku międzynarodowym. Mózg człowieka jest niezwykle plastyczny. Wciąż niewiele wiemy na temat jego działania, mimo iż szczegółowo potrafimy zbadać jego budowę, strukturę, to wciąż nas zaskakuje. Dodatkowym utrudnieniem w badaniach jest fakt, iż każdy z nas jest inny.

Z przyczyn fizycznych rzadko jesteśmy ograniczani pod względem umiejętności językowych, najczęściej bariery przed komunikacją w wielu językach stawiamy sobie sami. Niemal wszyscy znają postaci takie jak Alexander Arguelles Alexander Arguelles , czy też Polak, święty Jan Paweł II , poliglotów, dla których władanie wieloma językami świata nie było niczym nadzwyczajnym. Osób znających co najmniej dwa i więcej języków obcych przybywa i wcale nie ma ich niewielu na świecie. Arguelles podkreśla w swych publikacjach na temat techniki uczenia się języków, iż nie są ku temu potrzebne szczególne zdolności. Jan Paweł II mawiał, iż komunikowanie się w językach narodowych sprawia mu radość. Chętnie uczymy się języków z dużym powodzeniem. Jak to możliwe, iż możemy komunikować się w kilku, czy kilkunastu językach? Otóż przyswojenie słownictwa jak i gramatyki języka obcego jest taką samą nauką jak i uczenie się historii, czy biologii. Według niektórych naukowców nauka języków obcych jest prostsza niżeli zdobywana wiedza z różnorodnych dziedzin nauki i życia.

Mózg człowieka przystosowany jest do użycia zasobu słownictwa i automatyzacji wypowiedzi nie tylko w języku ojczystym ale i innych językach które dostatecznie opanowaliśmy. Na świecie występuje wielu poliglotów, którym nauka języków sprawia radość, którzy z łatwością potrafią nauczyć się języka na poziomie komunikatywnym w tydzień, czy dwa. Jednak są to wybitne talenty, osoby uzdolnione mające dar do nauki bądź kompetencje wypracowane w drodze badań i studiów lingwistycznych. Tymczasem czy jest możliwe opanowanie kilku języków przez przeciętnego człowieka? Okazuje się, ze owszem, czego przykładem są chociażby wielojęzyczne dzieci z mieszanych małżeństwa, czeto mieszkających w kraju trzecim. Maluchy bez wysiłku i oporu nabywają i posługują się kilkoma językami równocześnie nie myśląc o tym, iż zmieniają języki w swych wypowiedziach. W XXI wieku znajomość języków obcych jest kluczową kompetencją, ważnym atutem. Im więcej znamy języków tym lepiej. Często znajomość ta ogranicza się do komunikatywnego poziomu znajomości, jednakże skłania nasz umysł do wysiłku i zakodowania nowego sposobu porozumiewania się, nawet jeśli jest to zaledwie kilka tysięcy słów.

Bardzo często poligloci zaliczają do jezyków obcych dialekty i jezyki martwe. W przypadku dialektów nauka przebiega znacznie łatwiej z uwagi na szereg podobieństw, jeden korzęń z którego dialekty się wywowdzą. Do tego dodając jezyki historyczne warto wspomnieć iż ich słownictwo jest ograniczone. Trudno jest sparwdzić spontaniczność wypowiedzi greką czy nawet łaciną. Wyjątkiem jest tutaj hebrajski, którym mimo wielotysiecznej historii w dalszym ciągu można się posługiwać jako jezykiem nowożytnym. Mimo wszystko opanowanie dialektu, czy języka historycznego to spory zbiór wiedzy, informacji jaka wymaga utrwalenia. Poligloci podkreslają zgodnie, iż do opanowania kolejnych jezyków pcha ich niepohamowana siła, chęć zgłebienia wiedzy, poznania. Motywacja w tym przypadku jest niezmiernie silna i zdecydowanie wewnętrzna, bo jakże można mówić o motywacji z zewnątrz w przypadku języków, których się już nie używa lub mówi nimi garstka ludzi na całym świecie. Prócz poliglotów z zamiłowania na świecie nie brakuje osób, które z racji wykonywanej pracy, okoliczności władają wieloma językami. Z polskich osobistości wielojęzycznych warto wymienić Władysława Broniarka, a także znanych i lubianych na polskim rynku medialnym celebrytów jak Conrado Moreno, czy dziennikarkę Beatę Pawlikowską, Grażynę Torbicką i wiele innych. - podaje Preply

Z pewnością również dla tych osób znajomość języków daje im nieodpartą satysfakcję prócz konieczności jaka wymusza praca zawodowa. Warto mieć na uwadze, iż każdy z nas może im dorównać i podjąć się nauki wielu języków, kolejnego języka obcego. Wśród obcokrajowców, którzy nam imponują wielością języków, którymi władają warto wymienić Alexandra Arguellesa mówiącego 50 językami, jak również Braiana Tracy. Amerykański pisarz znany jest ze specjalizacji handlu oraz marketingu, jak również znajomości języków jako środka w dążeniu do sukcesu życiowego w ujęciu nie tylko finansowym ale i niematerialnym.
Wbrew opiniom o przeciwwskazaniach w nauce języka również osoby z niedosłuchem, autystycy i inne osoby z zaburzeniami mowy, wymowy, słuchu są ws tanie nauczyć się języków obcych. Faktem natomiast jest, iż dyslektycy, osoby z zaburzeniami w obszarze słuchu i mowy muszą poświecić więcej czasu i pracy w opanowanie poprawnej wymowy i form gramatycznych. Coraz częściej metodycy starając się pomóc osobom z trudnościami w uczeniu się proponują specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń czy też materiały dydaktyczne uwzględniające specyfikę problemów.

Większość poliglotów i osób wielojęzycznych poleca wiarę w siebie i swoje możliwości jak i pozytywne nastawienie do nauki, które a kluczowe dla powodzenia. Czytając historie poliglotów, poznając ich metody nauki można się zainspirować do nauki, jak i zawierzyć swoim naturalnym, wrodzonym predyspozycjom, które najlepiej można zaobserwować w nieświadomym przyswajaniu słownictwa przez najmłodszych. Dobra motywacja i odpowiednie zaangażowanie nie zawsze wystarczają do sukcesu. Czasem wsparcie wyjazdem zagranicznym, otoczeniem się językiem doskonale oddziałuje na proces dydaktyczny, bowiem z racji odmienności pracy naszego mózgu konieczna jest indywidualizacja nauki poprzez dobranie odpowiednich metod nauki, warunków i środowiska nauczania a nie rzadko także lektora języka obcego.

Autor: Preply.com zaprasza na ciekawe i efektywne korepetycje z angielskiego (Kraków) jako alternatywe dla nauki w szkole/domu.



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane