Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Kiedyś praca, dzisiaj wysoki poziom edukacji. Dlaczego Irlandia przyciąga studentów z Polski?

Po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, wiele Polek i Polaków zdecydowało się na migrację do Irlandii w celach zarobkowych. Dzisiaj coraz więcej maturzystów wybiera ten kraj jako miejsce kontynuowania nauki. Pierwsza tura aplikacji na studia w Irlandii kończy się niedługo, bo 1 lutego.

Jak wynika z danych Elab Education Laboratory, aktualnie Irlandia jest drugim najczęstszym wyborem osób z Polski aplikujących na uczelnie w UE. Dlaczego tak się dzieje?

Istotnym czynnikiem przyciągającym osoby z Polski jest fakt, że po brexicie Irlandia jest jedynym anglojęzycznym (nie licząc Malty) krajem w Unii Europejskiej. 

- Osoby z Polski najczęściej chcą studiować właśnie w tym języku. W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii, studia w tym państwie stały się bardzo drogie dla osób z zagranicy. Wiele osób przychylniej spojrzało zatem w stronę Irlandii, która posiada uczelnie wyższe o światowej renomie i - co naturalne - ma bardzo szeroką ofertę studiów w języku angielskim - komentuje Joanna Adamiak, Konsultantka Edukacyjna z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego. 

Studentów przyciągają także relatywnie niskie opłaty. Koszt studiowania na uczelniach publicznych dla studentów z Unii Europejskiej to 3000 euro rocznie, to tzw. student contribution. Zainteresowani studiami w tym kraju nie muszą się również martwić o mieszkanie, ponieważ państwo gwarantuje zakwaterowanie w akademiku na pierwszym roku studiów. 

Polacy odnajdują się bardzo dobrze w zamieszkałej przez 5 mln osób Irlandii również ze względu na dużą liczbę rodaków. Według danych GUS, pod koniec 2020 roku w kraju Jamesa Joyce’a przebywało aż 114 tys. Polek i Polaków. - Może mieć to szczególne znaczenie dla osób, które w jakimś stopniu obawiają się zagranicznego wyjazdu na studia. Jest to kraj dość podobny kulturowo do naszego, a do tego z dużą liczbą Polaków mieszkających tu na stałe, więc wielu łatwiej się tutaj zaaklimatyzować - dodaje Joanna Adamiak z Elab.

Gdzie i co chcą studiować Polki i Polacy?

Wśród krajów UE, do których aplikują osoby z Polski, Irlandia ustępuje jedynie Holandii. Według danych Elab, najpopularniejsze uczelnie wyższe wśród Polaków to Trinity College Dublin, University College Dublin, University College Cork, TU Dublin i National University of Galway Ireland. Do tych irlandzkich uczelni w minionym roku spłynęło najwięcej aplikacji z Polski. Oferta tamtejszych uczelni jest niezwykle szeroka. Szkoły wyższe oferują ponad 5 tys. uznawanych na całym świecie kierunków.

Polacy najczęściej zainteresowani są kierunkami biznesowymi i zarządzaniem, a także informatyką. Wiele osób chce w czasie studiów zdobywać praktyczne umiejętności w rozpoznawalnych markach. - Swoje europejskie siedziby mają w Irlandii światowi giganci technologiczni, jak Facebook czy Google, co przyciąga wielu studentów marzących o zdobyciu doświadczenia w takich firmach - komentuje Joanna Adamiak z Elab.

- Wśród kierunków na podium jest jeszcze medycyna. Nie bez powodu. Dostępność studiów medycznych prowadzonych w 100 proc. w języku angielskim w UE jest bardzo ograniczona, dlatego ten kraj wydaje się opcją idealną. Wśród najpopularniejszych kursów są jeszcze psychologia, a także studia inżynierskie - dodaje ekspertka.

Choć irlandzkie uczelnie, podobnie jak polskie, funkcjonują w systemie bolońskim, część z nich umożliwia wybranie docelowej weryfikacji po pierwszym lub drugim roku. To podobne rozwiązaniem jak w systemie amerykańskim. Które ze szkół wyższych oferują taką możliwość? Na przykład Trinity College, gdzie studiując np. Biological and Biomedical Sciences ścieżkę docelową wybiera się po ukończeniu drugiego roku. Do wyboru wówczas są takie specjalizacje jak biochemia, ochrona środowiska czy zoologia.

Matura? W przypadku Irlandii istotna

Początek roku to zawsze wzmożone zainteresowanie studiami w Irlandii. Wszystko z powodu terminów składania dokumentów na tamtejsze uczelnie. - W ostatnich tygodniach odnotowujemy duże zainteresowanie Irlandią. Jest to “gorący” moment, ponieważ aplikacje można składać do 1 lutego - komentuje Joanna Adamiak z Elab Education Laboratory.

Wymagania w trakcie aplikacji są zależne od kierunku, na jaki zdecyduje się przyszły student lub studentka. Wyniki z egzaminu maturalnego są istotną częścią oceny - co nie jest oczywistością w przypadku innych krajów. Co ciekawe, egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym jest dodatkowo punktowany, bez względu na wybrany kierunek.



 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane