Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Jak uczyć się do matury lub egzaminu?

10 rad, które pozwolą ci osiągnąć sukces.

Uczysz się do matury lub egzaminu? Nie stresuj się. Poradzisz sobie, jeśli skorzystasz z naszych wskazówek. Oto 10 kroków do sukcesu. Zobacz jak uczyć się, aby robić to skutecznie i przyjemnie.

1. Daj sobie wystarczająco dużo czasu.

Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Wielu to praktykuje, ale to kiepski pomysł. Zrób plan. Napisz na kartce, ile masz egzaminów i ile dni powinieneś poświęcić na naukę do każdego z nich. Następnie odpowiednio zorganizuj czas. Zachowaj przy tym równowagę, która da ci poczucie komfortu.

2. Zorganizuj miejsce do nauki.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć swoje podręczniki i notatki. Masz dość światła? Czy Twoje krzesło jest wygodne? Czy pomieszczenie jest wywietrzone? Czy Twoje gry komputerowe są poza zasięgiem wzroku? Spróbuj pozbyć się wszystkich elementów, które mogą zakłócić naukę. Upewnij się, że czujesz się komfortowo i możesz skupić się tylko na swoim zadaniu. Dla niektórych może to oznaczać niemal całkowitą ciszę. Innym pomaga muzyka w tle – najlepszy jest Mozart. Uporządkuj też miejsce nauki, to sprzyja koncentracji.           

3. Używaj wykresów i diagramów.

Pomoce wizualne mogą być bardzo skuteczne. Rzuć sobie wyzwanie, aby zapisać wszystko, co już wiesz na dany temat – i wtedy podkreśl te fragmenty, gdzie masz luki. Bliżej egzaminu skondensuj notatki w jednostronicowe diagramy. Sprowadzanie treści w krótkim formacie pomoże ci szybko przypomnieć sobie, co powinieneś wiedzieć podczas egzaminu.

4. Poćwicz na starych egzaminach.

Jednym z najefektywniejszych sposobów przygotowania się do egzaminów jest wykonywanie ich poprzednich wersji. Pomaga to przyzwyczaić się do formatu pytań i – jeśli masz czas – może również być dobrą praktyką, aby upewnić się, że poświęcisz odpowiednią ilość czasu na każdą sekcję

5. Wyjaśnij swoje odpowiedzi innym.

Wykorzystaj rodzinę w procesie nauki– rodziców, dziadków lub rodzeństwo –  na pewno się nie obrażą. Wyjaśnij im czego się uczysz i poproś, aby zadawali ci konkretne pytania. Pomoże ci to zrozumieć i uporządkować materiał, a także określić obszary, które jeszcze wymagają pracy.

6. Ucz się z przyjaciółmi.

Spotykaj się z przyjaciółmi i organizuj z nimi sesje studyjne. Możesz mieć pytania, na które oni znają odpowiedzi  i na odwrót. Dzięki wspólnej pracy pozyskasz nowe źródła wiedzy i inne spojrzenie. To może być jeden z najskuteczniejszych sposobów nauki

7. Regularnie odpoczywaj.

Uczenie się przez wiele godzin może w rzeczywistości przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Badania wykazały, że dla długoterminowego utrzymania wiedzy, regularne przerwy naprawdę pomagają.

Każdy jest oczywiście inny, więc opracuj harmonogram, który będzie dla ciebie odpowiedni. Jeśli  wolisz uczyć się rano, zacznij wcześnie, aby skończyć w porze obiadowej. Jeśli zaś jesteś bardziej produktywny w nocy, pamiętaj, żeby położyć się spać przed 3:00. W trakcie nauki co 1,5 godziny rób przerwy – ćwicz, idź na spacer albo pobiegaj.

8. Jedz to, co lubi mózg.

To, co jesz ma wpływ na poziom energii i koncentracji. Dbaj o dobre samopoczucie twojego ciała i mózgu. Wybieraj pożywne pokarmy, które wspomagają procesy uczenia się i zapamiętywania, takie jak ryby, orzechy, nasiona, jogurt i jagody.  Przed egzaminem zjedz dobry posiłek, który zapewni powolne uwalnianie energii. Nie jedz cukru, który może  wydawać się pociągający, ale bardzo szybko osłabia poziom energii, będziesz senny i zmęczony.

9. Zaplanuj dzień egzaminu.

 Upewnij się, że jesteś gotowy do matury lub egzaminu. Sprawdź zasady i wymagania. Zaplanuj trasę i czas dojazdu na miejsce. Pamiętaj abyś nie musiał się śpieszyć. Możesz wyruszyć w drogę na egzamin z przyjaciółmi lub kolegami z klasy, o ile wiesz, że będą punktualni. Szybki spacer lub 20 minut ćwiczeń zmobilizują twój mózg.

10. Pij dużo wody.

Pamiętaj, że dobre nawodnienie jest niezbędne, aby twój mózg działał sprawnie. Upewnij się, że pijesz dużo wody podczas nauki, a także w dniu egzaminu.
 

Powiązane artykuły

Nowe kierunki i nowe specjalności w Uczelniach Vistula!

Rekrutacja trwa

czytaj dalej

Uczelnie Vistula w ścisłej czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Uczelnie Vistula konsekwentnie pną się w prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. W tegorocznym zestawieniu najlepszych uczelni niepublicznych Akademia Finansów i Biznesu Vistula objęła czwarte miejsce, Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula weszła do pierwszej dziesiątki i awansowała na miejsce ósme.

czytaj dalej

Informatyka na Vistuli

Na grze możesz zarobić miliony

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane

Polecane Uczelnie