Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Gra historyczna dla uczczenia 25-lecia Wolności

„Od Solidarności do wolności” to komputerowa gra historyczna, dostępna także w formie aplikacja na iPhone’a lub smartfona, która łączy wiedzę o najnowszej historii Polski z ulubioną rozrywką młodych ludzi. Aplikację przygotowała Akademia Leona Koźmińskiego z okazji 25-lecia Wolności.

Minęło 25 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce, które były efektem porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole pomiędzy opozycją demokratyczną a komunistyczną władzą. Dziś ciesząc się wolnością i patrząc w przyszłość często zapominamy o przeszłości, nawet tej najnowszej. – Mylimy daty i nazwiska, bohaterowie zlewają się z aparatczykami, zacierają się w pamięci ważne wydarzenia historyczne – mówi pomysłodawczyni gry, Daria Kowalska z Akademii Leona Koźmińskiego. Twórcy gry edukacyjnej „Od Solidarności do wolności” w przystępny sposób porządkują i odtwarzają fakty, ale też atmosferę polskiej drogi do wolności.

Telewizor rubin z obrazem kontrolnym wyświetla w nagrodę Teleranek, kiedy gracz udzieli poprawnej odpowiedzi na quizowe pytanie. Jeśli gracz odpowie błędnie, w telewizorze pojawia się generał Jaruzelski z mundurze z oficjalnym komunikatem o wprowadzeniu stanu wojennego. Gracz ma trzy życia, traci jedno z nich w wyniku błędnej odpowiedzi, ale w nagrodzę za „przeżycie” serii pytań otrzymuje minigrę do zabawy. Śpiący na oparciu fotela kot ze stoickim spokojem obserwuje zarówno zmagania gracza, jak i to, co nadaje telewizja. Grafika interfejsu gry utrzymana w stylistyce lat siedemdziesiątych przypomina plakaty Henryka Tomaszewskiego, a stojący na telewizorze wazon z goździkami z pewnością jest produktem z Ćmielowa.

W tworzenie gry zaangażowali się profesorowie, wykładowcy, informatycy i pracownicy Akademii Leona Koźmińskiego. Dla wielu z nich ostatnie ćwierćwiecze jest najlepszym czasem w pracy naukowej i w tworzeniu uczelni, która za komuny nie mogłaby istnieć. Profesorowie Andrzej Koźmiński, Adam Noga, Robert Rządca z takim entuzjazmem przystąpili to tworzenia pytań, że dr Marcin Wardaszko i Błażej Podgórski, odpowiedzialni za logikę i przyjazną dla użytkownika formę gry, mieli w czym wybierać. Większość pytań i ostateczną konstrukcję historyczną gra zawdzięcza młodemu socjologowi, badaczowi PRL-u, dr. Mariuszowi Jastrzębowi.

Projekt został wpisany na listę ogólnopolskich akcji o szczególnym znaczeniu, jakie zrodziły się w związku z obchodami 25-lecia Wolności pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zyskał specjalne wyróżnienie, które - jak pisze minister Sławomir Rybicki z Kancelarii Prezydenta RP w liście do Rektora Akademii Leona Koźmińskiego - „jest nadawane dla uhonorowania przedsięwzięć nawiązujących do wydarzeń z 1989 roku, przypominających wyjątkową atmosferę tamtych miesięcy i zachęcających do wspólnego świętowania zwycięstwa wolności i solidarności”.

- Czwartego czerwca na pewno ściągnę tę grę z AppleStore’a na mój telefon. Zagram z wnuczkiem, który ma dopiero kilka lat, ale żywo interesuje się historią i uwielbia aplikacje mobilne – mówi prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Rektor ma oczywiście nadzieję, że gra przyczyni się przede wszystkim do lepszego poznania najnowszej historii Polski przez gimnazjalistów i licealistów. Widać bowiem wśród studentów, że nie we wszystkich szkołach program z historii udało się doprowadzić do 1989 roku. A lepsza wiedza historyczna pozwala w szerszym kontekście odczytywać i interpretować współczesność.

Gra „Od Solidarności do wolności” jest dostępna bezpłatnie na platformach mobilnych - iOS, Android oraz w wersji przeglądarkowej. Można ją ściągnąć przez AppleStore, Google Play, Facebook lub ze strony www.kozminski.edu.pl/25latwolnosci .

Dla pierwszych użytkowników aplikacji, którzy zalogują się do gry i osiągną najlepsze wyniki do końca czerwca 2014 r. Kancelaria Prezydenta RP oraz Akademia Leona Koźmińskiego ufundowały nagrody: książki historyczne, 100 koszulek upamiętniających 25-lecie wolności, 20 zestawów gry planszowej „Znaj znak”, a dla dziesięciu najlepszych z najlepszych – udział w spotkaniu z Prezydentem Bronisławem Komorowskim w Pałacu Prezydenckim. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane