Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Dzień Mózgu: poznaj swój system operacyjny

Dlaczego niektórzy są uzależnieni od hazardu? Jak zachowują się neurony po dopalaczach? Czy można oszukać wykrywacz kłamstw? Jak poprawić pamięć i koncentrację? Jak wygląda praca psychologa na oddziale rehabilitacji neuropsychologicznej? Przyjdź i dowiedz się tego podczas Dnia Mózgu w SWPS.

Studenci SWPS organizują całodniowe atrakcje w ramach Światowego Tygodnia Mózgu poświęcone odkrywaniu tajemnic mózgu, a także poznaniu warsztatu pracyneurokognitywisty. Wydarzenia odbędą się 13 marca o godz. 10.00 w Sopocie (ul. Polna 16/20), 14 marca o godz. 9.00 we Wrocławiu (ul. Ostrowskiego 30) oraz 15 marca o godz. 11.00 w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31).

– Program Dnia Mózgu obejmuje zarówno ciekawe wykłady prowadzone przez znakomitych specjalistów jak i pokazy, podczas których można będzie nieco zbliżyć się i „dotknąć” neuronauki – mówi Aleksandra Kołodziej, przewodnicząca Koła Neuronauki SWPS.

Mózg, hazard, nowe technologie

W Sopocie organizatorzy przygotowali warsztaty, podczas których uczestnicy przekonają się, jak za pomocą arteterapii, czyli terapii rysunkiem, poprawić nastrój oraz jak się nie dać „demencji cyfrowej”. Podczas warsztatu zostaną wyjaśnione metody minimalizowania negatywnego wpływu używania wielu mediów jednocześnie. Uczestnicy poznają przyczyny uzależnienia mózgu od hazardu oraz dlaczego niektórzy ludzie mają problemy z empatią
i co może być tego mózgowym podłożem.

O czym myślą dzieci?

Uczestnicy Dnia Mózgu we Wrocławiu dowiedzą się o nowych badaniach nad jawną i niejawną teorią umysłu dzieci, o procesach jakie zachodzą w mózgu osoby stosującej dopalacze oraz czy przetwarzamy nasze emocje świadomie czy nieświadomie. Natomiast podczas warsztatu, uczestnicy zobaczą, jak wygląda praca psychologa na oddziale rehabilitacji neuropsychologicznej.

W ramach warszawskich obchodów Dnia Mózgu specjaliści opowiedzą, czy gry komputerowe wpływają korzystnie na nasze zdolności intelektualne oraz która część mózgu odpowiada za uczucie strachu, i czy może on być zaraźliwy. Naukowcy wyjaśnią, czemu nasz mózg stale potrzebuje informacji i stymulacji do funkcjonowania oraz jaką rolę w procesie poznawczym odgrywa umysł a jaką nasze ciało.

Mózg w świecie gier

– Czynności dnia codziennego dla większości z nas nie stanowią żadnej zagadki. Śpimy, chodzimy, uczymy się, mówimy, myślimy, przeżywamy - żyjemy niemal automatycznie. Jednak co się stanie, gdy zadamy sobie pytanie, co stoi za tymi wszystkimi czynnościami? Tutaj wkracza neuronauka – mówi Aleksandra Kołodziej. Między wykładami odbędą się interaktywne pokazy, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak zachowuje się nasz mózg podczas różnych czynności. Uczestnicy sprawdzą, czy można oszukać wariograf oraz jak za pomocą elektroencefalogramu (EEG) możemy badać umysł konsumenta.

Studenci psychologii SWPS, specjalizacji projektowanie interakcji człowiek-technologia, przygotowali stanowisko z interaktywnymi prezentacjami, z których uczestnicy dowiedzą się, jak zachowuje się mózg, gdy się zakochamy. Dla osób, które chcą poprawić swoją pamięć i koncentrację portal Neurogra.pl wspólnie z Interdyscyplinarnym Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS, w ramach projektu „Fitness dla mózgu”, zaprezentują specjalnie zaprojektowane gry online, poprawiające funkcje poznawcze, takie jak pamięć podręczna czy szybkość reakcji. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w bezpłatnym treningu zdolności intelektualnych.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.swps.pl w zakładce aktualności.

--------------------------

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu
i Katowicach. Od 16 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu)
i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych
i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane