Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Defilada 3 Maja „Silni w sojuszach”

z udziałem podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej

W 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzdłuż warszawskiej Wisłostrady przeszła wielka defilada, w której wzięli udział m.in. podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. Na uroczystości obecny był również rektor-komendant WAT gen. bryg. dr. hab. inż. Tadeusz Szczurek.

W defiladzie uczestniczyło ok. 2000 osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne m.in. z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA.

Pododdziały WAT reprezentowane były przez 9 kompanię 1 Batalionu Szkolnego pod dowództwem kpt. Tomasza Misiejuka oraz poczet sztandarowy w składzie: ppor. Łukasz Budny, plut. pchor. Dawid Cukier oraz plut. pchor. Konrad Jankowski. Prócz studentów wojskowych WAT, defilowali także studenci Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych oraz Lotniczej Akademii Wojskowej.

Po raz pierwszy w defiladzie swój sprzęt zaprezentowało nie tylko Wojsko Polskie, ale także Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Służba Ochrony Kolei, Lasy Państwowe oraz Służba Więzienna. Goście mogli podziwiać między innymi takie pojazdy jak: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, oznakowane i nieoznakowane radiowozy (w tym z wideorejestratorami), Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego, łódź Sportis S-65000/K i łódź typu RIB, Ruchome Stanowiska Dowodzenia czy pojazd do przewozu ładunków wybuchowych. Natomiast w defiladzie powietrznej, nad Wisłą przeleciały najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi – 2, W – 3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8, samoloty z biało- czerwoną szachownicą: F – 16, TS – 11 Iskra, M – 28 Bryza, C – 295M, C – 130, M – 346. Łącznie zaprezentowało się niemal 80 statków powietrznych.
 

Powiązane artykuły

Czym różnią się studia wojskowe od cywilnych w WAT

Od 2019 roku, studia w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach wojskowych, realizowane są jako jednolite studia magisterskie

czytaj dalej

Absolwenci WAT podporucznikami Wojska Polskiego

W sobotę 7 sierpnia 2021 r. oficerskie szlify otrzymało 288 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich i 81 absolwentów sześciomiesięcznego szkolenia wojskowego. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT zaprasza na Dzień Otwarty on-line!

ZOBACZ ZAPIS DNIA OTWARTEGO

czytaj dalej

Rekrutacja na studia w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

RUSZA JUŻ 1 MARCA

czytaj dalej

Inauguracja 4 edycji programu LEGIA AKADEMICKA

W Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła się 4 edycja programu "Legia Akademicka". Do ochotniczego szkolenia wojskowego przystąpiło łącznie 62 studentów z 23 uczelni.

czytaj dalej

Jesteś inżynierem – czy to wystarczy?

Postaw na przyszłość, studia II stopnia w WAT!

czytaj dalej

STUDIA PODYPLOMOWE W WAT

Zapraszamy na studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej

czytaj dalej

Nowy sposób na wypożyczanie książek w Bibliotece Głównej WAT

Przed gmachem Biblioteki oddano właśnie do użytku książkomat – urządzenie samoobsługowe, które umożliwia odbiór zamówionych przez Internet książek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna zainaugurowała 70 rok akademicki

Nowy rok akademicki w Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczyna blisko 10 tysięcy studentów, w tym pierwszy rok studiów – 850 studentów wojskowych i 2600 studentów cywilnych. Uroczysta inauguracja z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się 1 października br.

czytaj dalej

Perun – uzbrojony pojazd do zadań bojowych powstał we współpracy z WAT

Prototyp pojazdu, którego współtwórcami są naukowcy Wojskowej Akademii Technicznej, przeszedł już pozytywne testy terenowe na poligonie wojskowym w Giżycku.

czytaj dalej

Wcielenie 850 kandydatów na żołnierzy zawodowych

W Wojskowej Akademii Technicznej odbywa się wcielenie 850 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Na studia wojskowe w WAT zostali przyjęci po niełatwym procesie rekrutacji i egzaminach wstępnych. Kolejnym etapem, który muszą przejść nowo wcieleni kandydaci jest podstawowe szkolenie wojskowe.

czytaj dalej

Po maturze w mundurze - trwa rekrutacja na uczelnie wojskowe

Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca maturzystów do studiowania na uczelniach wojskowych. Uczelnie wojskowe to atrakcyjne studia i perspektywy, ciekawe wyzwania i pewna praca w wojsku. Termin rejestracji i składania wniosków na studia wojskowe mija 30 czerwca 2020 r.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane

Polecane Uczelnie