Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wcielenie 850 kandydatów na żołnierzy zawodowych

W Wojskowej Akademii Technicznej odbywa się wcielenie 850 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Na studia wojskowe w WAT zostali przyjęci po niełatwym procesie rekrutacji i egzaminach wstępnych. Kolejnym etapem, który muszą przejść nowo wcieleni kandydaci jest podstawowe szkolenie wojskowe.

Poszczególnym etapom wcielenia nowych studentów Akademii przyglądali się rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak oraz prorektor ds. wojskowych płk Grzegorz Kaliciak. Po przyjęciu, pobraniu umundurowania i wyposażenia żołnierskiego, nowo powołani do życia wojskowego kandydaci zostają przydzieleni do pododdziałów szkolnych. Następnie otrzymują wyposażenie osobiste, zapoznają się z kadrą i infrastrukturą Uczelni oraz z zasadami żołnierskiego zachowania. Odwiedzają też fryzjera i rozmawiają z psychoprofilaktykiem. Ze względu na duży tegoroczny limit miejsc na studia wojskowe w WAT, wcielenie trwa dwa dni, 10 i 11 września.

Wyposażeni i przygotowani kandydaci rozpoczynają podstawowe szkolenie wojskowe. Tak zwana unitarka to czas intensywnego szkolenia bojowego, szkolenia logistycznego oraz czas zdobywania wiedzy z zakresu edukacji obywatelskiej i wychowania wojskowego. Każdy kandydat na żołnierza zawodowego musi przejść wszystkie te etapy szkolenia, zanim otrzyma studencki indeks. W poniedziałek 14 września podczas uroczystej zbiórki otrzymają swoją pierwszą służbową broń.

Studia wojskowe w WAT od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku najbardziej oblegane kierunki to chemia, geodezja i kartografia, lotnictwo i kosmonautyka, logistyka, czy budownictwo. Wojskowa Akademia Techniczna jest doskonale przygotowana na przyjęcie dużej liczby nowych studentów. WAT zapewnia bardzo dobre warunki dydaktyczne i bytowe. Studenci mają do dyspozycji duże pokoje i doskonale przygotowane wojskowe stołówki. Służba w wojsku wymaga od żołnierzy dużej sprawności fizycznej. Nasza Akademia dysponuje bogatą infrastrukturą sportową, dzięki której przyszli żołnierze mogą  odbywać codzienne zajęcia z wychowania fizycznego. Przez cały okres trwania podstawowego szkolenia wojskowego Uczelnia zapewnia kandydatom zabezpieczenie medyczne. Młodych ludzi wspierają dodatkowo psycholog, kapelan WAT oraz cała kadra dydaktyczna, która każdemu służy pomocą.

Przed nowymi podchorążymi kilka tygodni wytężonego szkolenia podstawowego i poznawania tajników żołnierskiego rzemiosła. Wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne nabyte w tym czasie zostaną zweryfikowane podczas egzaminów końcowych. Po intensywnym szkoleniu młodzi adepci przystąpią do uroczystej przysięgi wojskowej, zostaną wówczas pełnoprawnymi kandydatami na żołnierza zawodowego. Najlepsi otrzymają z rąk rektora-komendanta WAT wyróżnienia za najlepsze wyniki zdobyte podczas szkolenia podstawowego.
 

Powiązane artykuły

Czym różnią się studia wojskowe od cywilnych w WAT

Od 2019 roku, studia w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach wojskowych, realizowane są jako jednolite studia magisterskie

czytaj dalej

WAT Wojskowa Akademia Techniczna ZAPRASZA!

do udziału w Dniu Otwartym, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r.

czytaj dalej

Dzień Otwarty Wojskowej Akademii Technicznej WAT – 3 czerwca 2023r.

Jeśli lubicie przedmioty ścisłe, interesujecie się wojskiem i obronnością kraju, a zdobytą wiedzę chcecie przekuć w konkretne innowatorskie rozwiązania techniczne, nie może Was zabraknąć na Dniu Otwartym Wojskowej Akademii Technicznej.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

25 marca 2023r (sobota)

czytaj dalej

Przedłużamy rekrutację na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej

Do 1 lipca 2022 roku trwa rejestracja na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Przyjmiemy też większą liczbę podchorążych (876) w związku ze zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty WAT 2022

Czy Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią dla Ciebie? Jakie oferuje kierunki studiów i możliwości rozwoju, jak przebiega proces rekrutacji, gdzie znajdują zatrudnienie absolwenci WAT?

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT ZAPRASZA

Trwa rejestracja kandydatów na studia II stopnia rozpoczynające się od semestru letniego (marzec)

czytaj dalej

Absolwenci WAT podporucznikami Wojska Polskiego

W sobotę 7 sierpnia 2021 r. oficerskie szlify otrzymało 288 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich i 81 absolwentów sześciomiesięcznego szkolenia wojskowego. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT zaprasza na Dzień Otwarty on-line!

ZOBACZ ZAPIS DNIA OTWARTEGO

czytaj dalej

Rekrutacja na studia w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

RUSZA JUŻ 1 MARCA

czytaj dalej

Inauguracja 4 edycji programu LEGIA AKADEMICKA

W Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła się 4 edycja programu "Legia Akademicka". Do ochotniczego szkolenia wojskowego przystąpiło łącznie 62 studentów z 23 uczelni.

czytaj dalej

Jesteś inżynierem – czy to wystarczy?

Postaw na przyszłość, studia II stopnia w WAT!

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane