Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studia w Europie - kiedy aplikować, żeby zdążyć?

Rok 2020 jest trudnym czasem dla uczniów. Część musiała zmienić swoje plany ze względu na pandemię, inni nie zdążyli aplikować na wymarzony kierunek. Czy muszą jednak czekać cały rok, by zasiąść w ławach uczelni? Gdzie aplikować, by rozpocząć studia jeszcze w tym roku? Do kiedy można zdecydować się na studia za granicą i na jakich warunkach?

Rok 2020 jest trudnym czasem dla uczniów. Część musiała zmienić swoje plany ze względu na pandemię, inni nie zdążyli aplikować na wymarzony kierunek. Czy muszą jednak czekać cały rok, by zasiąść w ławach uczelni?  Gdzie aplikować, by rozpocząć studia jeszcze w tym roku? Do kiedy można zdecydować się na studia za granicą i na jakich warunkach?

Eksperci Elab Education Laboratory przygotowali listę krajów, gdzie na uczelnie można aplikować jeszcze w tym roku, a nawet rozpocząć studia w najbliższych miesiącach.


Wielka Brytania

Tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na brytyjskie uczelnie. Wszystko dzięki january intake, czyli dodatkowej rekrutacji na semestr letni. W tym trybie studia rozpoczynają się w styczniu i różnią się jedynie datą inauguracji. Oferta dostępna jest na wielu brytyjskich uczelniach, np. na Northumbria University w Newcastle. Co istotne, każda z uczelni wyznacza swój termin przyjmowania dokumentów. Najpóźniej można aplikować w listopadzie, zarówno na studia I, jak i II stopnia. Jakie kierunki zwykle wybierają Polacy studiujący na Wyspach? -Najczęściej decydujemy się na studia biznesowe i zarządzanie, ekonomię, finanse i rachunkowość, ale także medycynę i nauki okołomedyczne. Wysoko są też prawo, psychologia oraz marketing i reklama - mówi Marta Mulik z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Ze względu na brexit ten rok jest szczególny. W czerwcu rząd brytyjski ogłosił, że od przyszłego roku wzrosną opłaty za studia dla obywateli krajów Unii Europejskiej, a pożyczka studencka nie będzie już dla nich dostępna. - Na szczęście zmiana dotyczy roku akademickiego. Zatem maturzyści, którzy rozpoczną studia w styczniu będą mogli skorzystać z pożyczki studenckiej, która pokrywa pełną kwotę czesnego, w całym okresie studiowania. Zmiany nie dotyczą też tegorocznych aplikantów i osób, które już studiują - dodaje Marta Mulik.


Irlandia

Choć Wielka Brytania prawdopodobnie pozostanie jednym z najpopularniejszych kierunków dla polskich studentów, w związku z brexitem wiele osób szuka alternatyw. Coraz częściej biorą oni pod uwagę Irlandię. Szczególnym powodzeniem cieszą się w tu kierunki medyczne, które są na bardzo wysokim, porównywalnym do uczelni brytyjskich, poziomie, a koszty czesnego są zdecydowanie niższe.

- Na studia w Irlandii aplikować można w kilku terminach - do 20 stycznia, do 1 lutego i do 1 maja. . W przypadku studiów medycznych nie ma deadline’u, ale najlepiej zrobić to do 20 stycznia. Dokumenty można przesłać w formie elektronicznej, przedtem warto sprawdzić, jakie dokładnie wymagania uczelnia stawia przed kandydatami. Decydują przede wyniki uzyskane na maturze i w szkole średniej, choć np. w przypadku medycyny należy jeszcze zdać egzamin wstępny HPAT  - mówi Nikol Tomar z Elab.


Holandia

W najbliższych miesiącach można aplikować również na studia w Holandii. Prowadzone są one na dwóch różnych typach uczelni: Uniwersytety badawcze (Research Universities) i Uniwersytety nauk stosowanych (Universities of Applied Sciences). Są też Instytuty, które swoją ofertę kierują do studentów z zagranicy. Holenderskie uczelnie widzą potencjał w studentach spoza Niderlandów i stawiają na różnorodność. Dbają o to, by na poszczególnych kierunkach znalazły się osoby różnych narodowości. - Po angielsku w Holandii można studiować popularne biznesowe kierunki, np. Business Management/International Business, ale również takie o wąskiej i zaskakującej specjalizacji, jak np. Circus and Performance Art - mówi Nikol Tomar z Elab.

Choć szkoły wyższe w tym kraju wyznaczają różne terminy, zwykle dokumenty należy złożyć do 15 stycznia lub 1 maja. Warto jednak aplikować wcześniej, holenderskie uczelnie przyjmują dokumenty już w październiku. Proces odbywa się poprzez system StudieLink, a następnie przez wewnętrzne portale uczelni. Na korzyść studiów w Holandii przemawia fakt, że dla obywateli Unii Europejskiej czesne jest relatywnie niskie i zaczyna się od około 2 tys. euro rocznie. Studenci mogą uzyskać pożyczkę w wysokości około 1 tys. euro miesięcznie. Ponadto, studentom z Unii Europejskiej rozpoczynającym  studia po raz pierwszy w życiu przysługuje 50-procentowa zniżka na pierwszy rok studiów.


Dania

Na początku roku dokumenty zaczynają przyjmować szkoły wyższe w Skandynawii. W Danii aplikacja jest możliwa już od początku lutego, a ostateczny termin to 15 marca. Nietypowy jest również moment inauguracji roku akademickiego, który w tym kraju rozpoczyna się już w sierpniu.

Podobnie jak Holandia, Dania to niewielki kraj, który oferuje studia na bardzo wysokim poziomie. Wiele kierunków jest realizowane w języku angielskim, np. Financial Management and Services, IT Technology, Mechanical Engineering czy Fashion Design. Polacy coraz częściej interesują się Danią również ze względu na fakt, że dla obywateli krajów Unii Europejskiej studia I stopnia w tym kraju są darmowe. Ponadto, studenci pracujący minimum 43 godziny miesięcznie, czyli ok. 10 godzin tygodniowo, mogą ubiegać się o rządowe stypendium socjalne wynoszące kilka tysięcy koron.


Włochy  

We Włoszech każdy uniwersytet ma własne terminy aplikowania. Często dokumenty można składać nawet do września lub października. Czasami dodatkowo należy zdać egzaminy wstępne. Czesne wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy euro za rok. Polscy studenci mogą ubiegać się o stypendium socjalne i rządowe. Popularnymi kierunkami wybieranymi przez Polaków są  Communication Management czy medycyna. W tym momencie, we Włoszech studiuje kilkadziesiąt tysięcy osób spoza Półwyspu Apenińskiego. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane