Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Filolog atrakcyjny na rynku pracy? Oczywiście!

Filologia nie przychodzi natychmiast na myśl, kiedy rozważamy kierunki akademickie pod kątem ich przystawalności do rynku pracy.

Idąc tropem tego kryterium, pomyślelibyśmy w pierwszej kolejności o jakichś studiach technicznych, bo zewsząd przekonują nas, że tylko inżynierowie i informatycy będą rozchwytywani po zdobyciu dyplomów, a absolwentów zdemonizowanych studiów humanistycznych mogą czekać jedynie przykre zderzenie z rzeczywistością i automatyczna dyskwalifikacja ze strony pracodawców, bo taka jest koniunktura.

To tylko mity i uproszczenia, które wielu studentów pogrążają w niemocy, a maturzystów zniechęcają do podejmowania wymarzonych studiów, na których mogliby odnaleźć swoją niszę. Tymczasem absolwent filologii jest idealnym kandydatem na pracownika!

Nie przestaliśmy przecież w Polsce tłumaczyć i wydawać zagranicznych książek i innych publikacji. Instytucje publiczne i prywatne firmy nie zrezygnowały z kontaktów zagranicznych na rzecz rozwoju lokalnego – wręcz przeciwnie. Rynek pracy dla filologów rozwija się w najlepsze, potrzebne są im jednak odpowiednie umiejętności praktyczne, żeby się w tym systemie odnaleźć i utrzymać.

Zmiana sposobu myślenia i praktyczne kształcenie

Wypada zerwać z odgórnym przeświadczeniem, że studia wyższe istnieją w równoległej rzeczywistości do świata pracy. Absolwenci wielu uczelni odbierają swój dyplom i nagle czują się, jakby po kilku latach w szczelnym schronie zostali wypuszczeni do prawdziwego świata. Szkolnictwo wyższe nie może funkcjonować w ten sposób. Te dwa aspekty ludzkiej aktywności, jakimi są studia i kariera zawodowa, powinny się nieustannie przenikać, uzupełniać, uczyć się od siebie nawzajem. Coraz więcej szkół rozumie to i przekształca programy nauczania w taki sposób, by przede wszystkim ułatwić swoim magistrom i licencjatom adaptację na rynku pracy. Jeśli chodzi o kierunki takie jak anglistyka, germanistyka czy hispanistyka, Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu jest liderem praktycznego kształcenia. Wzorce czerpiemy od najlepszych. Nawiązaliśmy między innymi współpracę z norweską uczelnią Høgskulen i Sogn og Fjordane i korzystając z ich wiedzy i doświadczenia, a także środków finansowych z Funduszu Stypednialnego i Szkoleniowego, powołanego, by zmniejszać różnice społeczne i ekonomiczne w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przekonaliśmy się, że nie trzeba wcale zmiany esencjonalnego zakresu programowego studiów, żeby wykształcić filologów lepiej przystosowanych do wymagań współczesnej gospodarki. Wystarczy tylko więcej czasu i wysiłku ze strony wykładowców, żeby studentom pokazać, że nie uczymy tych wszystkich aspektów kulturowych i niuansów językowych pro forma, ale wszystko to może mieć swoje zastosowanie w codziennej pracy.

Wydawnictwa, biura tłumaczeń, biura podróży, szkoły językowe i wyższe uczelnie oraz duże międzynarodowe przedsiębiorstwa i średnie firmy ze światowymi aspiracjami – to przecież środowiska pracy, które potrzebują dobrze wykształconych anglistów, germanistów i hispanistów. Polska jest miejscem inwestycji wielu globalnych korporacji, dla których specjaliści w zakresie języków obcych są kluczem do lokalnego rozwoju. To także kraj wielu przedsiębiorców z ambitnymi planami ekspansji na zagraniczne rynki, które spełzną na niczym bez biegłej komunikacji międzynarodowej i interkulturowej. Ważne jest, aby student potrafił się zręcznie poruszać w tym świecie. Dużą pomocą okazują się nowoczesne narzędzia edukacyjne, w jakie mogliśmy wyposażyć szkołę dzięki funduszom EOG przeznaczonym na edukację i wzmacnianie potencjału rozwojowego młodych ludzi.

Filolog z perspektywami!

Studia filologiczne niesprawiedliwie postrzegane są nieraz jako bardziej wymagająca szkoła językowa. Jak długi kurs angielskiego czy niemieckiego. A przecież filologia zapewnia znacznie więcej umiejętności. Na przykład znajomość obcych kultur, których rozmaite niuanse są niesłychanie istotne choćby we wspomnianej komunikacji biznesowej.

Oprócz studiów językowych , które prowadzone są przede wszystkim z myślą o przyszłych kadrach nauczycielskich, oferujemy w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu także szereg innych wyspecjalizowanych kierunków o praktycznym profilu kształcenia. Przygotowujemy do pracy w zawodzie tłumaczy, specjalistów od zagranicznych relacji biznesowych, lektorów i urzędników. Skąd wiemy jak uczyć? Pytamy samych pracodawców o ich oczekiwania względem przyszłych pracowników i robimy wszystko, by nasi studenci je spełniali.

„Stopień upraktycznienia studiów w Wyższej Szkole Filologicznej zmierza w bardzo dobrym kierunku. Pozwala przyszłym pracownikom na zdobycie nie tylko kompetencji komunikacyjnych, ale też kompetencji zgodnych z wymogami rynków pracy” – uważa Aleksandra Dykta z firmy FunMedia, z którą współpracujemy.

W ramach kooperacji międzynarodowej z zagranicznymi instytucjami naukowymi wdrażamy wiele praktycznych projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest realizowany ze wsparciem norweskich specjalistów ze wspomnianej Høgskulen i Sogn og Fjordane projekt „Filolog atrakcyjny na rynku pracy”, którego podstawowym celem jest właśnie podnoszenie kompetencji naszych studentów pod kątem wymogów rynku pracy. Dzięki środkom z funduszy EOG, norweskim funduszom w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego oraz środkom krajowych przeznaczonym na rozwój uczelni, możemy pozwolić sobie na większy rozmach w nauczaniu, wyjść poza zwykłe sale wykładowe. Organizujemy spotkania studentów z otoczeniem społeczno-gospodarczym, by ułatwić i wzajemne zapoznanie oraz budowę sieci kontaktów. Realizacja projektu pozwoliła nam także na lepsze wykorzystanie nowych technologii w edukacji. Na początku zeszłego roku akademickiego oddaliśmy do dyspozycji studentów dwa nowoczesne laboratoria do nauki i ćwiczenia tłumaczeń ustnych, w tym kabinowych i symultanicznych. Uruchomiliśmy także portal ogłoszeniowy PracaDlaFilologa.pl, który stanowi pomost między studentami i absolwentami a pracodawcami. A to nie koniec naszych inwestycji w przyszłość studentów, bo środki z Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego przeznaczone na wzmacnianie potencjału ludzkiego pozwalają nam się rozwijać dalej.

„WSF jest jedną z nielicznych szkół na Dolnym Śląsku, która naprawdę chce wychodzić naprzeciw współczesnym wyzwaniom gospodarki. Pozwala studentom poznać taki warsztat pracy, którego znajomości oczekują pracodawcy” – tak Michał Tyszkowski z Centrum Lokalizacji C&M streszcza nasze starania.

Po pierwsze: Jakość!

W 2013 roku nasza uczelnia uzyskała uprawnienia do przyznawania stopnia naukowego doktora. To obiektywny dowód uznania jakości edukacji. WSF to ledwie czwarta w Polsce (i pierwsza na Dolnym Śląsku) niepubliczna uczelnia z takimi uprawnieniami. Otrzymaliśmy także wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która potwierdza wysoki poziom kształcenia studentów Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu.

Aplikuj do WSF!

Prowadzimy pięć kierunków na poziomie studiów licencjackich (anglistyka, germanistyka, amerykanistyka, italianistyka i hispanistyka) oraz trzy na poziomie magisterskim (anglistyka, germanistyka, hispanistyka). Oferujemy także wybór studiów dwujęzycznych. Zapraszamy wszystkich pasjonatów kunsztu językowego i wszystkie osoby zainteresowane atrakcyjną ścieżką kariery do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą.

http://www.wsf.edu.pl/

Zapisy na studia na WSF w roku akademickim 2015/2016 trwają! 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane