Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo radiacyjne?
Jak kwestie bezpieczeństwa zmieniła katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu? Jakie były jej krótko- i długofalowe skutki? Na jakie obszary życia człowieka wpłynęła katastrofa? Czy nadal odczuwane są efekty wybuchu reaktora? Jak na te zdarzenia odpowiedział świat nauki i technologii?
Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią dr hab. Bożeny Jasińskiej, prof. UMCS – kierowniczki Katedry Fizyki Materiałowej w materiale zrealizowanym przez zespół Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
Bezpieczeństwo radiacyjne - zarejestruj się
Detektory naszego układu monitorującego zainstalowane są na dachu 10-piętrowego budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Rejestrują one kwanty promieniowania γ oraz cząstki naładowane promieniowania kosmicznego przenikające przez metalową obudowę detektora. Zasięg promieniowania γ w powietrzu wynosi od kilku do kilkuset metrów (zależnie od jego energii). Do naszego monitora dociera więc promieniowanie γ nawet z odległych źródeł. Można więc na bieżąco śledzić informacje o radioaktywności i warunkach atmosferycznych w Lublinie!
Sprawdź poziom promieniowania: www.radioaktywnosc.umcs.pl
Powiązane artykuły
Akademiki UMCS – komfortowe życie studenckie w centrum Lublina
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje 9 akademików, w których jest 2500 miejsc. Domy studenckie położone są w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków dydaktycznych, więc w ciągu kilku minut dotrzesz na swoje zajęcia.
czytaj dalejRuszyła rekrutacja na studia na UMCS na rok akademicki 2025/26!
Wybierz interesujący Cię kierunek i studiuj na największym uniwersytecie po tej stronie Wisły!
czytaj dalejOperacja: Studia, czyli spotkania z Histarem UMCS
Dla wszystkich kandydatów na studia! Zapraszamy grupy z opiekunem, klasy z nauczycielami do udziału w OPERACJI STUDIA
czytaj dalej