Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Zawód: korespondent wojenny

Konflikty wojenne opanowały niektóre regiony świata do tego stopnia, że codziennie w serwisach informacyjnych słyszymy o aktach zbrojnych. Ktoś musi informować o przebiegu tych wydarzeń. Szybkie pakowanie się, latanie samolotami i zmiany stref czasowych to codzienność korespondenta wojennego. Na czym polega jego praca opowie dziennikarz Wojciech Cegielski 24 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00 w siedzibie SWPS przy ul. Ostrowskiego 30b we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Jak relacjonować wojnę i nie dać się zabić? O tym między innymi powie Wojciech Cegielski, dziennikarz, korespondent zagraniczny Polskiego Radia, od 10 lat zajmujący się głównie tematyką bliskowschodnią. Relacjonował konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Syrii, Strefie Gazy, arabską wiosnę w Egipcie, Tunezji i Libii. Był świadkiem wyboru Barack Obamy na prezydenta USA, a 4 lata później jego reelekcji.

Relacjonował wybór papieża Benedykta XVI i wybór papieża Franciszka. Ma na koncie wywiady z dowódcą talibów w afgańskiej prowincji Helmand czy przywódczynią birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Był też współtwórcą specjalnego wydania „Lata z Radiem” z Afganistanu. Był w ponad 60 krajach świata, ale ciągle czuje niedosyt i ciągle uczy się świata.
– W czasie spotkania opowiem o tym, jak wygląda praca dziennikarza na wojnie na Bliskim Wschodzie, czym różnią się od siebie poszczególne konflikty zbrojne i dlaczego rzetelne relacjonowanie takich konfliktów jest często trudniejsze niż unikanie ostrzałów niż bombardowań – mówi Wojciech Cegielski, gość spotkania.

Gość opowie także o tym, dlaczego warto narażać się i jeździć do dalekich krajów i o tym, czego nie da się przekazać w relacjach radiowych czy telewizyjnych. – Opowiem też o tym, jak dolecieć w miejsca w które nie da się dolecieć i o tym, jak pogodzić szybkość z rzetelnością. Pokażę też, jak wygląda codzienne życie w krajach, w których toczą się wojny – dodaje Wojciech Cegielski.

Wydarzenie skierowane jest do studentów, dziennikarzy i osób zainteresowanych pracą współczesnych mediów oraz polityką zagraniczną, zwłaszcza Bliskim Wschodem.

************************

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 19 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją SWPS są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche i Strefa Rodzica oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży.

Wydział Zamiejscowy SWPS we Wrocławiu jest najlepszą jednostką naukową w grupie nauk społecznych w Polsce (zgodnie z oceną parametryczną dokonaną w 2013 r. przez MNiSW). W jego strukturach działa Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Wydział oferuje studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, grafika oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Powstał w 2004 r. Jego dziekanem jest prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz.
 

Powiązane artykuły

Jak skutecznie się uczyć?

Skuteczne uczenie się zmniejsza wysiłek intelektualny,

czytaj dalej

WIZYTÓWKA POLSKIEJ NAUKI

II Wydział Psychologii znalazł się w ścisłej elicie polskiej nauki – został wyróżniony prestiżową kategorią A+, przyznawaną najlepszym ośrodkom badawczym w kraju.

czytaj dalej

Czy prawników można zrozumieć?

Każdy ma prawo do sądu. Ma prawo bezpłatnie dowiedzieć się, dlaczego dany organ administracji rozstrzygnął sprawę w taki, a nie inny sposób. Tymczasem większość obywateli nie rozumie treści wyroków i decyzji. Czy to znaczy, że fundamentalna zasada państwa prawa jest ograniczona?

czytaj dalej

Rodzynki z wykładów

Złote myśli oraz zabawne powiedzonka wykładowców to często ta część studiów, która najmocniej zapada w pamięć. Jakie cytaty zapamiętali studenci wrocławskiej SWPS? Najpopularniejsze będzie można poznać podczas wystawy, której otwarcie odbędzie się 14 sierpnia 2014 r. w galerii ulicznej Szewska Pasja przy ul. Szewskiej 27 we Wrocławiu.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane