Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Perun – uzbrojony pojazd do zadań bojowych powstał we współpracy z WAT

Prototyp pojazdu, którego współtwórcami są naukowcy Wojskowej Akademii Technicznej, przeszedł już pozytywne testy terenowe na poligonie wojskowym w Giżycku.

Posiada zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wraz z karabinem maszynowym oraz systemy odstraszania i śledzenia. Tak wyposażony jest Perun – autonomiczny pojazd kołowy do zadań rozpoznawczych i bojowych.

Pojazd powstał w ramach projektu realizowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów (lider), białostocką spółkę STEKOP S.A. oraz Wojskową Akademię Techniczną. Ze strony WAT w projekcie uczestniczą naukowcy z Zespołu Radioelektroniki i Zespołu Mechatroniki Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa. Opracowany przez konsorcjum uzbrojony bezzałogowiec przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, w tym penetrację miejsc niebezpiecznych i niedostępnych dla człowieka, a także do realizowania zadań wsparcia ogniowego piechoty i sił specjalnych. „Ma wykonywać misje trudne, żmudne, niebezpieczne i w każdych warunkach atmosferycznych. Znakomicie może wspierać ochronę wojsk i obiektów ważnych ze względu na bezpieczeństwo i obronność państwa” – podkreśla kpt mgr inż. Kamil Wacławik, kierujący pracami realizowanymi w Katedrze Mechatroniki Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT.

Perun został wyposażony w standardowo zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wraz z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm, ale opcjonalnie może to być nawet 12,7 mm. Platforma, na życzenie użytkownika, może posiadać pakiety wyposażenia specjalistycznego, m.in. systemy automatycznego wykrywania skażeń chemicznych, promieniotwórczych i biologicznych, akustyczny system wykrywania i lokalizacji broni strzeleckiej, reflektory diodowe (szperacze) oraz środki oddziaływania nieśmiercionośnego (takie jak granaty dymne, czy syreny dźwiękowe).  Oprzyrządowanie sensoryczne platformy dobrano w taki sposób, aby zapewnić możliwość prowadzenia obserwacji dookólnej i realizacji sterowania w warunkach dziennych i nocnych, jak również w warunkach występowania znacznego zadymienia i zapylenia. System nawigacji satelitarnej, zdalnie sterowana głowica obserwacyjna i skaner 3D, pozwalają na autonomiczne działanie pojazdu na dużych odległościach oraz samoczynne pokonywanie przeszkód terenowych.

WAT w projekcie odpowiedzialny jest za analizę niezbędnych wymaganych parametrów taktyczno-technicznych pojazdu, analizę kwestii bezpieczeństwa użytkowania pojazdów autonomicznych z uzbrojeniem oraz opracowanie założeń taktyczno-technicznych. Stworzyliśmy również koncepcję i wykonaliśmy stanowisko dowodzenia i kierowania pojazdem. Nasi naukowcy uczestniczą w konsultacjach technicznych na każdym etapie realizacji projektu, zarówno w Zakładach Mechanicznych Tarnów, jak i w siedzibie firmy STEKOP” – mówi kpt mgr inż. Kamil Wacławik.

Podczas realizacji prac badawczych, przy współudziale WAT została wykonana symulacja pracy prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, a także przeprowadzono wstępne badania po integracji pojazdu z modułem uzbrojenia. Ponadto zespół z Wojskowej Akademii Technicznej jest w trakcie opracowywania koncepcji i scenariuszy użycia projektowanego pojazdu w różnych rodzajach wojsk. W zbliżającym się etapie końcowym projektu, zespół WAT wraz z konsorcjantami przeprowadzi demonstracje prototypu w warunkach operacyjnych oraz końcowe badanie weryfikacyjne zgodności rezultatu projektu z przyjętymi założeniami techniczno-funkcjonalnymi. Po realizacji badań końcowych opracowana zostanie końcowa dokumentacja techniczna gotowego demonstratora technologii. Podczas testów terenowych, które odbyły się niedawno na poligonie wojskowym w Giżycku, sprawdzono już możliwość sterowania pojazdem przy wykorzystaniu stacjonarnego i mobilnego stanowiska operatora. Testy wypadły pozytywnie.

Projekt „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” (Umowa nr DOB-2P/02/03/2018 z dnia 05.10.2018) współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pod nazwą „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”. Całkowita wartość projektu to 7 178 768 zł, w tym finansowanie dla WAT wynosi 502 500,00 zł. Projekt rozpoczął się  5 października 2018 r. Termin zakończenia jego realizacji upływa 4 kwietnia 2021 r.
 

Powiązane artykuły

Czym różnią się studia wojskowe od cywilnych w WAT

Od 2019 roku, studia w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach wojskowych, realizowane są jako jednolite studia magisterskie

czytaj dalej

WAT Wojskowa Akademia Techniczna ZAPRASZA!

do udziału w Dniu Otwartym, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r.

czytaj dalej

Dzień Otwarty Wojskowej Akademii Technicznej WAT – 3 czerwca 2023r.

Jeśli lubicie przedmioty ścisłe, interesujecie się wojskiem i obronnością kraju, a zdobytą wiedzę chcecie przekuć w konkretne innowatorskie rozwiązania techniczne, nie może Was zabraknąć na Dniu Otwartym Wojskowej Akademii Technicznej.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

25 marca 2023r (sobota)

czytaj dalej

Przedłużamy rekrutację na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej

Do 1 lipca 2022 roku trwa rejestracja na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Przyjmiemy też większą liczbę podchorążych (876) w związku ze zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP.

czytaj dalej

Zapraszamy na Dzień Otwarty WAT 2022

Czy Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią dla Ciebie? Jakie oferuje kierunki studiów i możliwości rozwoju, jak przebiega proces rekrutacji, gdzie znajdują zatrudnienie absolwenci WAT?

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT ZAPRASZA

Trwa rejestracja kandydatów na studia II stopnia rozpoczynające się od semestru letniego (marzec)

czytaj dalej

Absolwenci WAT podporucznikami Wojska Polskiego

W sobotę 7 sierpnia 2021 r. oficerskie szlify otrzymało 288 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich i 81 absolwentów sześciomiesięcznego szkolenia wojskowego. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

czytaj dalej

Wojskowa Akademia Techniczna WAT zaprasza na Dzień Otwarty on-line!

ZOBACZ ZAPIS DNIA OTWARTEGO

czytaj dalej

Rekrutacja na studia w Wojskowej Akademii Technicznej WAT

RUSZA JUŻ 1 MARCA

czytaj dalej

Inauguracja 4 edycji programu LEGIA AKADEMICKA

W Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła się 4 edycja programu "Legia Akademicka". Do ochotniczego szkolenia wojskowego przystąpiło łącznie 62 studentów z 23 uczelni.

czytaj dalej

Jesteś inżynierem – czy to wystarczy?

Postaw na przyszłość, studia II stopnia w WAT!

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane