Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

O tym co fortepian ma wspólnego z psychologią

Psychologia jest kierunkiem, który od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia, również na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

W minionym roku o przyjęcie na jedno miejsce na studia stacjonarne starało się blisko dziesięć osób. Rozmowa za naszą absolwentką, pokazuje jak w tak popularnym kierunku można odnaleźć niszę i dobrze wykorzystać ją w życiu zawodowym.

Monika Kozakiewicz, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ukończyła kierunek psychologia. 
Laureatka konkursu Absolwent z Pasją 2020, założycielka Koła Naukowego Studentów Psychologii UP „Sensorium”. Organizatorka koncertów, popularyzatorka polskiego folkloru, miłośniczka podróży, wspinaczek górskich, jazdy na rowerze, a co najważniejsze fortepianistka i kompozytorka. 

Dlaczego psychologia? 

Wybrałam psychologię, ponieważ zainteresowało mnie to, w jaki sposób można łączyć ją z muzyką. Kiedy jest się muzykiem, warto znać pewne mechanizmy związane np. z emocjami, tremą, pamięcią, uczeniem się itp. Psychologia muzyki wciąż jest jeszcze niszową dziedziną, a przecież tak fascynującą! 

Jak w życiu zawodowym wykorzystujesz wiedzę zdobytą na studiach? 

W szczególności przydaje mi się wiedza zdobyta w ramach specjalności, psychologii edukacyjnej. Wykorzystuję ją w pracy z młodymi adeptami sztuk muzycznych. Pomocne okazały się też umiejętności organizatorskie, które zdobyłam podczas przygotowań licznych koncertów i wydarzeń na UP. 

Jakie wydarzenie z czasów studenckich wspominasz najmilej? 

Koncert kompozytorski w Piwnicy Pod Baranami, który miałam przyjemność zorganizować wraz z prowadzonym przeze mnie Kołem Naukowym Studentów Psychologii "Sensorium" w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w 2018 roku. Wykonywałam tam moje utwory na fortepianie, a także po raz pierwszy w życiu dyrygowałam orkiestrą kameralną. Bardzo się stresowałam, zależało mi, żeby wszystko wyszło perfekcyjnie. Udało się! Świetna atmosfera, cudowna widownia, przerwy spędzone na ciekawych dyskusjach i  po koncertowe muzykowanie przy fortepianie do późnej nocy. Mimo, że dziś muzyki i scenicznych wrażeń mam pod dostatkiem, tamten dzień będę pamiętać do końca życia!

Czym się zajmujesz się obecnie? 

Nadal jestem studentką kompozycji. Uczestniczę też w licznych koncertach,  prezentując swoje utwory w kraju i za granicą. 
Aktualnie wraz ze wspaniałymi wykonawcami kończymy przygotowania do prawykonania mojego najnowszego utworu „3K” na akordeon amplifikowany, recytatora i taśmę. 
Rozpoczynam też pracę nad kwartetem smyczkowym. Nieustannie szlifuję również mój program, który będę grać na fortepianie na najbliższych estradach oraz podczas egzaminu. 

Jaką radę masz dla maturzystów, którzy stoją przed trudnym wyborem kierunku studiów?

Myślę, że przede wszystkim należy podążać za głosem serca. Studia to niesamowity czas, kiedy ma się możliwość rozwijania siebie jako człowieka i jako specjalisty w danej dziedzinie. Warto pójść na takie studia, które pozostają w harmonii z naszymi pasjami, aby zdobyć zawód, dzięki któremu będziemy zajmować się tym, co kochamy. 

 oprac. Renata Gasek, Aleksandra Walczyk
 

Powiązane artykuły

Nowe kierunki studiów w roku 2023 na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

W roku akademickim 2023/2024 w naszej ofercie znalazło się blisko 70 kierunków i ponad 200 specjalności. Wśród nich: studia humanistyczne, inżynierskie, artystyczne, filologiczne, pedagogiczne, ścisłe i przyrodnicze, a także z zakresu prawa, administracji i psychologii.

czytaj dalej

Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Zapraszamy 25 kwietnia 2023 od 9.00 do 14.00 do naszej Auli Głównej ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków.

czytaj dalej

Rekrutacja śródroczna 2022/2023 Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

15 stycznia 2023 roku rozpocznie się rekrutacja śródroczna. Będzie można zapisać się na wybrane kierunki studiów pierwszego stopnia oraz studiów drugiego stopnia rozpoczynających się w semestrze letnim w roku akademickim 2022/2023.

czytaj dalej

Nowe kierunki studiów w roku 2021 na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

ZAPRASZAMY

czytaj dalej

Co robi nauczyciel po Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, który nie pracuje w szkole?

… jeden z profesorów, na naszych pierwszych zajęciach zapytał nas, po co tu jesteśmy. Przechodził od jednego rzędu ławek do drugiego. Jako jeden z nielicznych spośród ponad 100 osób odpowiedziałem spontanicznie, że chcę uczyć ludzi. Zatrzymał się i skonsternowany zapytał mnie jeszcze raz. Powtórzyłem, że chcę uczyć i rozwijać ludzi i po to tu jestem... – rozmowa z Jackiem Sysakiem, absolwentem filologii polskiej, nauczycielem, który nie uczy w szkole, a jednak pracuje w zawodzie.

czytaj dalej

INSTYTUT MALARSTWA I EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ UP w Krakowie

zaprasza na studia II stopnia: Sztuka i Edukacja oraz Malarstwo

czytaj dalej

Matematyka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Kompetentny nauczyciel – mistrz i wychowawca

czytaj dalej

Nie miałem wątpliwości – jeśli podyplomówka to tylko na UP!

Rozmowa z Hilarym absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

czytaj dalej

Autorka książek, z „niepolonistyczną pracą w tle” - Aneta Grabowska

Aneta jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ukończyła studia z filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską z oligofrenopedagogiką. W rozmowie z Renatą Gasek opowiada o pisaniu książek, pracy z dziećmi i o tym dlaczego lepiej wybrać studia humanistyczne niż być kiepskim inżynierem.

czytaj dalej

Maturzysto, poznaj Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie!

Wybierz studia na UP

czytaj dalej

3,2,1 ZACZYNAMY!!!

17 marca 2021 r. – Wirtualny Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

czytaj dalej

Gospodarka przestrzenna na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

ostatnie dni rekrutacji, ostatnie wolne, ostania szansa na podjęcie dobrej decyzji.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane