Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

O tym co fortepian ma wspólnego z psychologią

Psychologia jest kierunkiem, który od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia, również na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

W minionym roku o przyjęcie na jedno miejsce na studia stacjonarne starało się blisko dziesięć osób. Rozmowa za naszą absolwentką, pokazuje jak w tak popularnym kierunku można odnaleźć niszę i dobrze wykorzystać ją w życiu zawodowym.

Monika Kozakiewicz, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ukończyła kierunek psychologia. 
Laureatka konkursu Absolwent z Pasją 2020, założycielka Koła Naukowego Studentów Psychologii UP „Sensorium”. Organizatorka koncertów, popularyzatorka polskiego folkloru, miłośniczka podróży, wspinaczek górskich, jazdy na rowerze, a co najważniejsze fortepianistka i kompozytorka. 

Dlaczego psychologia? 

Wybrałam psychologię, ponieważ zainteresowało mnie to, w jaki sposób można łączyć ją z muzyką. Kiedy jest się muzykiem, warto znać pewne mechanizmy związane np. z emocjami, tremą, pamięcią, uczeniem się itp. Psychologia muzyki wciąż jest jeszcze niszową dziedziną, a przecież tak fascynującą! 

Jak w życiu zawodowym wykorzystujesz wiedzę zdobytą na studiach? 

W szczególności przydaje mi się wiedza zdobyta w ramach specjalności, psychologii edukacyjnej. Wykorzystuję ją w pracy z młodymi adeptami sztuk muzycznych. Pomocne okazały się też umiejętności organizatorskie, które zdobyłam podczas przygotowań licznych koncertów i wydarzeń na UP. 

Jakie wydarzenie z czasów studenckich wspominasz najmilej? 

Koncert kompozytorski w Piwnicy Pod Baranami, który miałam przyjemność zorganizować wraz z prowadzonym przeze mnie Kołem Naukowym Studentów Psychologii "Sensorium" w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w 2018 roku. Wykonywałam tam moje utwory na fortepianie, a także po raz pierwszy w życiu dyrygowałam orkiestrą kameralną. Bardzo się stresowałam, zależało mi, żeby wszystko wyszło perfekcyjnie. Udało się! Świetna atmosfera, cudowna widownia, przerwy spędzone na ciekawych dyskusjach i  po koncertowe muzykowanie przy fortepianie do późnej nocy. Mimo, że dziś muzyki i scenicznych wrażeń mam pod dostatkiem, tamten dzień będę pamiętać do końca życia!

Czym się zajmujesz się obecnie? 

Nadal jestem studentką kompozycji. Uczestniczę też w licznych koncertach,  prezentując swoje utwory w kraju i za granicą. 
Aktualnie wraz ze wspaniałymi wykonawcami kończymy przygotowania do prawykonania mojego najnowszego utworu „3K” na akordeon amplifikowany, recytatora i taśmę. 
Rozpoczynam też pracę nad kwartetem smyczkowym. Nieustannie szlifuję również mój program, który będę grać na fortepianie na najbliższych estradach oraz podczas egzaminu. 

Jaką radę masz dla maturzystów, którzy stoją przed trudnym wyborem kierunku studiów?

Myślę, że przede wszystkim należy podążać za głosem serca. Studia to niesamowity czas, kiedy ma się możliwość rozwijania siebie jako człowieka i jako specjalisty w danej dziedzinie. Warto pójść na takie studia, które pozostają w harmonii z naszymi pasjami, aby zdobyć zawód, dzięki któremu będziemy zajmować się tym, co kochamy. 

 oprac. Renata Gasek, Aleksandra Walczyk
 

Powiązane artykuły

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: 1 czerwca rusza rekrutacja na studia

Dla nowych studentów Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przygotował 13 160 miejsc na 79 kierunkach studiów.

czytaj dalej

7 powodów by studiować w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji

Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej

Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

ZAPRASZAMY 19 kwietnia 2024 roku

czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych

Wykład w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej

W Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie ruszyła rekrutacja śródroczna!

od 15 stycznia 2024 roku

czytaj dalej

Wykład prof. Artura B. Chmielewskiego „Technologie kosmiczne NASA”

8 grudnia w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej

Trwa dodatkowy nabór na studia w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Trwa dodatkowy nabór na studia pierwszego, drugiego stopnia i jednolite studia magisterskie (stacjonarne i niestacjonarne) w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na rok akademicki 2023/2024.

czytaj dalej

Targi Pracy 2023 w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

W dniach 29-30 listopada 2023 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbędą się hybrydowe Targi Pracy 2023 - "Zostań architektem swojej kariery"

czytaj dalej

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie: trwa elektroniczna rejestracja na studia na rok akademicki 2023/2024

Uczelnia w swojej ofercie ma ponad siedemdziesiąt kierunków i ponad dwieście specjalności. Jest z czego wybierać!

czytaj dalej

Dodatkowy nabór na studia!

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie ogłosił dodatkowy nabór na studia pierwszego i drugiego stopnia (stacjonarne i niestacjonarne) na rok akademicki 2023/2024.

czytaj dalej

Nowe kierunki studiów w roku 2023 na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

W roku akademickim 2023/2024 w naszej ofercie znalazło się blisko 70 kierunków i ponad 200 specjalności. Wśród nich: studia humanistyczne, inżynierskie, artystyczne, filologiczne, pedagogiczne, ścisłe i przyrodnicze, a także z zakresu prawa, administracji i psychologii.

czytaj dalej

Poznaj bogatą ofertę studiów podyplomowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie przygotował szeroką ofertę studiów podyplomowych. To doskonała propozycja dla osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe albo zdobyć nowe umiejętności

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane