Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Rok zalozenia: 2002 | Rektor: prof. dr hab. Zdzisław Wąsik


Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
prowadzi licencjackie i magisterskie studia językowe na kierunku Filologia. Co roku uczelnia wzbogaca swoją ofertę, aby każdy zainteresowany studiowaniem języków znalazł coś dla siebie. Można wybrać anglistykę lub germanistykę, czyli najpopularniejsze filologie.

Oprócz nich WSF - jako jedyna uczelnia w regionie - proponuje amerykanistykę, opcję Język+Język (czyli studia dwujęzyczne) oraz filologie od podstaw: italianistykę, hispanistykę i germanistykę. Ponieważ sama znajomość języka to za mało, aby znaleźć ciekawą pracę, studenci WSF - na studiach licencjackich - zdobywają dodatkową wiedzę z następujących specjalizacji: nauczycielskiej, tłumaczeniowej i języka w biznesie i turystyce. Możliwa jest też specjalizacja ogólna. Na studiach magisterskich - oprócz specjalizacji nauczycielskiej i ogólnej - proponujemy także unikatową specjalizację tłumaczenia specjalistyczne.

Uczelnia jest znana z dbałości o wysoką jakość kształcenia, zatrudnia wyłącznie najlepszych wykładowców oraz regularnie aktualizuje i uatrakcyjnia programy nauczania. WSF kładzie ogromny nacisk na naukę Praktycznej Nauki Języka, co - w połączeniu z atrakcyjnymi specjalizacjami - pozwala na kształcenie lingwistów doskonale radzących sobie na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.

W uczelni jest wprowadzony nowoczesny system e-learningowy umożliwiający dogodne studiowanie zwłaszcza studentom niestacjonarnym.

Dlaczego warto studiować w WSF


Warto studiować w WSF, ponieważ:
 • Kształcimy nowoczesnych filologów, którzy z łatwością potrafią odnaleźć się we współczesnym świecie. Dyplom WSF sprawi, że będziesz rozchwytywanym kandydatem na rynku pracy.
 • Atrakcyjnie nauczamy - co rok unowocześniamy i uaktualniamy programy studiów. Rzetelna wiedza, którą u nas zdobędziesz stanie się Twoim atutem w każdej dziedzinie życia.
 • U nas otrzymasz edukację spójną i przemyślaną, nie rozpraszamy naszego potencjału na niezwiązane ze sobą kierunki. Uwaga, jaką poświęcą Ci prowadzący, spowoduje, że nabierzesz pewności siebie i w zdobywaniu wiedzy, i w życiu.
 • Mamy bogate programy dwujęzyczne, łącznie masz do wyboru aż 11 różnych opcji Język+Język. Jako bezkonkurencyjny poliglota zrobisz karierę!
 • Nasza kadra to wybitni specjaliści związani z WSF niemal od początku jej istnienia. Wiesz, że przekażą Ci swoją wiedzę z zaangażowaniem i pasją.
 • Otrzymaliśmy wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która potwierdza najwyższą jakość kształcenia studentów. Masz gwarancję najwyższej jakości nauczania.
 • Proponujemy wiele specjalizacji, spośród których wybierzesz tę najbardziej zgodną z Twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami. Jako absolwent WSF z łatwością znajdziesz pracę w ciekawym zawodzie!
 • Prężnie rozwijamy ścisłe kontakty z zagranicą, dzięki czemu coraz więcej studentów wyjeżdża na międzynarodowe staże i stypendia. Staniesz się nowoczesnym obywatelem świata.
 • Wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązania informatyczne dla Twojej i naszej wygody. E-dziekanat i e-learning zaoszczędzą Twój czas.
 • Jesteśmy transparentni - dowiesz się o nas wszystkiego z naszego informatora i z naszej www. Jako nasz student będziesz mieć dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, a studiowanie u nas odbędzie się bez niespodzianek.
 • A poza tym mamy siedzibę w mieście, w którym dorośli nadal wierzą w krasnoludki, spotkasz więc we Wrocławiu ludzi z wyobraźnią i fantazją!
Czy potrzebujesz więcej powodów, by dołączyć do nas?

Kierunki studiów

studia licencjackie (I stopnia), stacjonarne i niestacjonarne

 • Anglistyka
Anglistyka od zawsze cieszy się największą popularnością wśród kandydatów na studia językowe. To zrozumiałe, bo to właśnie angielski jest najczęściej używanym językiem w kontaktach międzynarodowych. Jeśli chcesz studiować anglistykę, zacznij ją w WSF. Dlaczego właśnie u nas? To proste - specjalizujemy się w filologiach i będziesz uczyć się od najlepszych lingwistów pracujących w WSF.
Anglistykę oferuje bardzo wiele uczelni, dlatego ważne jest, abyś wiedział, co stanowi o wartości tych studiów. Przede wszystkim nauczysz się doskonale języka. Na studiach filologicznych jest to oczywiste i my o tym pamiętamy, jednak nie dla wszystkich uczelni jest to ważne. W WSF dbamy o bardzo wysoki poziom Praktycznej Nauki Języka Angielskiego, więc u nas nauczysz się języka naprawdę dobrze. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że sam język nie wystarcza, żeby znaleźć ciekawą pracę, dlatego będziesz też rozwijać swoje umiejętności z różnych dziedzin zawodowych, w zależności od specjalizacji, którą wybierzesz.
Tylko w WSF możesz wybierać spośród modułów specjalizacji tłumaczeniowej, nauczycielskiej oraz biznesowej i turystycznej. Możesz też dodatkowo odbyć kurs pilota wycieczek zagranicznych. Jako absolwent naszej anglistyki będziesz atrakcyjnym kandydatem dla wielu pracodawców (firmy tłumaczeniowe, szkoły, korporacje). Ty wybierasz, co chcesz osiągnąć, my zapewniamy odpowiednie narzędzia.
Do rozpoczęcia studiów na anglistyce kontynuacyjnej wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym. Aby podjąć studia na anglistyce od podstaw, nie musisz znać języka angielskiego. Możliwe są studia stacjonarne lub niestacjonarne.

 • Anglistyka od podstaw
Filologia angielska w WSF cieszy się od lat rosnącym zainteresowaniem. Jeszcze do niedawna mogły ją studiować wyłącznie osoby znające język angielski na poziomie średniozaawansowanym. Ale z roku na rok coraz więcej osób pytało się nas, czy jest możliwe studiowanie anglistyki, jeśli w ogóle nie zna się języka angielskiego. Wychodząc im naprzeciw uruchomiliśmy filologię angielską od podstaw. Zacznij na niej studia, bo znajomość angielskiego przydaje się w życiu!
Chciałbyś, aby Twój język stał się Twoją przepustką do kariery? Jesteś świadomy roli angielskiego we współczesnym świecie? Chcesz go umieć naprawdę świetnie, choć dziś znasz tylko kilka słów i zwrotów? Jeśli tak – anglistyka od podstaw w WSF to kierunek stworzony właśnie dla Ciebie.
Program studiów został ułożony w taki sposób, aby w ciągu trzech lat nauki doskonale poznać język angielski i opanować umiejętności z wybranej specjalizacji (język w biznesie i turystyce lub nauczycielska). Dodatkowo możesz też odbyć kurs pilota wycieczek zagranicznych.
Na pierwszym roku kładziemy nacisk na bardzo intensywną naukę języka, tak aby już od drugiego roku zajęcia odbywały się po angielsku. Do wyboru są studia stacjonarne lub niestacjonarne.

 • Germanistyka
Wrocław szczyci się długą tradycją kształcenia germanistów. Studiowanie filologii germańskiej w WSF to naprawdę dobra decyzja. Dzięki naszej wyjątkowej kadrze dydaktycznej szybko opanujesz materiał, a bliskość Niemiec sprawi, że będziesz mieć wiele okazji, by w praktyce sprawdzić swoje postępy w poznawaniu języka. Możliwość wyjazdów na spotkania w Haus Schlesien doskonale wpisuje się w kształcenie językowe. Dodatkową motywacją do podjęcia studiów na tej specjalności może być fakt otwarcia dla Polaków niemieckiego rynku pracy.
W naszej części Europy język niemiecki warto znać. Szereg przedstawicielstw firm niemieckich i austriackich ma siedzibę właśnie we Wrocławiu, więc dobrze wykształcony germanista z łatwością znajdzie tu pracę. Studentom germanistyki proponujemy ciekawe moduły specjalizacyjne, które jeszcze bardziej zwiększą ich szanse na wymagającym rynku pracy. Masz do wyboru specjalizację tłumaczeniową, język w biznesie i turystyce oraz nauczycielską. Dodatkowo możesz też odbyć kurs pilota wycieczek zagranicznych.
Germanistyka w WSF to dobry wybór, który zaprocentuje w przyszłości.
Do rozpoczęcia studiów na tym kierunku wymagana jest znajomość języka niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym. Możliwe są studia stacjonarne lub niestacjonarne.

 • Germanistyka od podstaw
Filologia germańska w WSF cieszy się od lat rosnącym zainteresowaniem. Jeszcze do niedawna mogły ją studiować tylko osoby znające niemiecki na poziomie średniozaawansowanym. Ale z roku na rok coraz więcej osób się pytało, czy jest możliwe studiowanie germanistyki, jeśli w ogóle nie zna się języka niemieckiego. Wychodząc im naprzeciw uruchomiliśmy filologię germańską od podstaw. Zacznij na niej studia, bo znajomość niemieckiego przydaje się w życiu!
Program studiów został ułożony w taki sposób, aby w ciągu trzech lat nauki doskonale poznać język niemiecki i opanować umiejętności z wybranej specjalizacji (język w biznesie i turystyce lub nauczycielska). Dodatkowo możesz też odbyć kurs pilota wycieczek zagranicznych.
Na pierwszym roku kładziemy nacisk na bardzo intensywną naukę języka, tak aby już od drugiego roku zajęcia odbywały się po niemiecku. Do wyboru są studia stacjonarne lub niestacjonarne.

 • Italianistyka
Italianistyka wróciła do Wrocławia! WSF jako jedyna uczelnia w regionie może poszczycić się filologią włoską. Te studia pozwolą Ci obcować ze wspaniałą kulturą, literaturą i językiem Włoch, a także przygotują do Cię do przyszłej pracy zawodowej.
Na italianistyce w WSF nauczysz się bardzo dobrze posługiwać językiem włoskim oraz używać go nie tylko w sytuacjach codziennych, lecz także w środowisku zawodowym, realizując specjalizację biznesowo-turystyczną lub nauczycielską. Poznasz również podstawy tłumaczeń polsko-włoskich, na bazie których być może kiedyś rozpoczniesz swoją działalność tłumaczeniową. Na przedmiotach kierunkowych będziesz poznawać historię i kulturę Włoch i ten piękny język, a potem włoską literaturę i sztukę.
Jako absolwent italianistyki w WSF będziesz wyjątkowym kandydatem na rynku pracy, bo wciąż niewiele osób dobrze zna włoski, a Ty będziesz mógł się pochwalić jego biegłą znajomością. Oprócz języka opanujesz szereg praktycznych umiejętności w ramach wybranej specjalizacji zawodowej (nauczycielskiej lub języka w biznesie i turystyce). Dodatkowo możesz też odbyć kurs pilota wycieczek zagranicznych.
Nauka języka rozpoczyna się od podstaw i na pierwszym roku studiów jest bardzo intensywna tak aby większość zajęć na drugim roku mogła odbywać się po włosku. Dostępne są studia stacjonarne lub niestacjonarne.

 • Amerykanistyka
Amerykanistyka w WSF pomoże zrozumieć ci fenomen Ameryki jako kraju stawiającego z jednej strony na indywidualizm, a z drugiej na umiejętność pracy w zespole, dzięki czemu Amerykanie są zaprogramowani na sukces. Na tych studiach nie tylko nauczymy Cię amerykańskiej odmiany angielskiego, ale także zaszczepimy wiarę we własne możliwości, pokażemy, że dzięki samodzielnej pracy i zaangażowaniu osiągniesz zamierzone cele.
Proponujemy ciekawy program studiów, których wyróżnikiem są atrakcyjne kursy zmienne, np. cywilizacja amerykańska, mass media w USA, amerykański dyskurs polityczny, popkultura i wiele innych. Możesz dodatkowo realizować wybrane przedmioty specjalizacji zawodowej w dowolnej konfiguracji, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami zawodowymi.
Do rozpoczęcia studiów na tym kierunku wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym. Dostępne są wyłącznie studia stacjonarne.

 • Hispanistyka
Jeden z najpiękniejszych i najradośniejszych języków świata jest na wyciągnięcie ręki. Na hispanistyce w WSF odnajdziesz pogodę ducha mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, a kompetencja i życzliwość wykładowców sprawią, że opanujesz ten język od podstaw i dojdziesz w nim do perfekcji.
Zainteresowanie naszą hispanistyką jest ogromne. Nie dziwi nas to, bo oprócz nauki samego języka i poznawania historii, kultury i literatury, dajemy Ci do wyboru dwie specjalizacje: nauczycielską i język w biznesie i turystyce. Każda z nich umożliwi Ci podjęcie pracy w ciekawym zawodzie. Możesz dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje realizując kurs pilota wycieczek zagranicznych. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, masz gwarancję wysokiego poziomu kształcenia.
I - co równie ważne - trafisz u nas na wykładowców, dla których hiszpański jest prawdziwą pasją.
Nauka języka rozpoczyna się od podstaw i na pierwszym roku studiów jest bardzo intensywna, tak aby większość zajęć na drugim roku mogła odbywać się po hiszpańsku. Do wyboru są studia stacjonarne lub niestacjonarne.

Dołącz do tej prestiżowej grupy filologów i odnieś z nami sukces!

 • Język+Język
Coraz więcej pracodawców wymaga od kandydatów biegłej znajomości przynajmniej dwóch języków obcych. Język+Język to studia dwujęzyczne wyłącznie dla tych, którzy są gotowi na ciężką pracę i chcą w życiu osiągnąć więcej.
Na każdych studiach filologicznych w programie kształcenia znajduje się obowiązkowa nauka drugiego języka obcego. Tylko od Twojego wyboru zależy, czy będzie to zwykły lektorat, czy też wybierzesz trudniejszą, ale bardziej rozwojową opcję Język+Język. Wtedy będziesz uczyć się drugiego języka obcego w znacznie poszerzonym wymiarze, z elementami kultury, literatury i historii danego obszaru językowego, czyli będziesz zdobywać wiedzę w zakresie wymaganym przez program studiów filologicznych.
Dodatkowo nabędziesz wiedzę zawodową w ramach wybranej specjalizacji. Takie połączenie kwalifikacji sprawi, że rynek pracy stanie przed Tobą otworem.
Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych proponujemy moduły specjalizacji: nauczycielskiej, tłumaczeniowej oraz język w biznesie i turystyce.
Zajęcia z przedmiotów specjalizacyjnych odbywają się w ramach filologii głównej.
Przy rekrutacji na Język+Język pod uwagę brana jest wyłącznie znajomość języka filologii głównej (zasady przyjęć). Drugi język jest z reguły nauczany od podstaw, natomiast zawsze staramy się dopasować jego poziom do grupy, czyli jest możliwość rozpoczynania od wyższego poziomu. Bardzo często dzieje się tak w przypadku angielskiego jako drugiego języka.

W opcji Język+Język, sam decydujesz, jaki język chcesz studiować jako "drugi" oraz od jakiego poziomu rozpoczniesz jego naukę. Języki obce do wyboru:
 • angielski (od poziomu A0, A1/A2, B1/B2 lub C1/C2),
 • niemiecki (od poziomu A0, A1/A2, B1/B2 lub C1/C2),
 • hiszpański (od podstaw),
 • włoski (od podstaw),
 • czeski (od podstaw) - nowość!
Blok języka dodatkowego obejmuje Praktyczną Naukę Języka oraz wybrane zagadnienia z zakresu danej filologii w łącznym wymiarze ok. 700 godzin w ciągu trzech lat.
Słowem: jedne studia, dwa języki i dodatkowe umiejętności zawodowe. Ciężka praca, ale warto!


studia magisterskie (II stopnia), stacjonarne i niestacjonarne

 • Anglistyka
Na studiach magisterskich na anglistyce w WSF rozwiniesz swoją znajomość języka angielskiego do poziomu C2 według ESOKJ, czyli będziesz nim władał jak native speaker. Pogłębisz również specjalistyczną wiedzę z wybranej przez siebie dziedziny. Przygotujemy Cię do samodzielnego prowadzenia badań filologicznych i dalszego samokształcenia.
Przemyślany program studiów, skonstruowany w oparciu o Krajowe Ramy Kwalifikacji, zapewnia wysoką jakość kształcenia oraz realizację założeń Programu Bolońskiego w ramach budowy Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego.
Proponujemy bogatą ofertę wykładów monograficznych, zajęć specjalizacyjnych oraz przedmiotów dodatkowych poszerzających Twoje horyzonty. Prowadzący seminaria magisterskie to wyłącznie wybitni fachowcy w swoich dziedzinach, a wszystkie seminaria odbywają się w małych grupach. Masz pewność, że przygotowując swoją pracę magisterską otrzymasz pełne wsparcie promotora, a Twój wysiłek przyniesie oczekiwane efekty w postaci doskonale napisanej pracy. Dyplom magistra i umiejętności nabyte w naszej uczelni rozszerzą Twoje perspektywy zawodowe. Możesz wybrać unikatową w skali kraju specjalizację na studiach magisterskich - tłumaczenia specjalistyczne. Możesz też realizować specjalizację ogólną lub nauczycielską.
Jako student WSF masz dużą dowolność w kształtowaniu swoich studiów, czyli sam decydujesz czego, kiedy i jak się uczysz. Zobacz, jakie masz możliwości:
 • wybierasz formę studiów (stacjonarna lub niestacjonarna)
 • wybierasz sposób studiowania poszczególnych przedmiotów (tradycyjny lub e-learningowy)
 • wybierasz seminarium z dziedziny, która najbardziej Cię interesuje. Co ważne, z tematyką seminarium możesz zapoznać się ze sporym wyprzedzeniem w e-dziekanacie.
 • w każdym semestrze możesz zdecydować, czy rozwijasz umiejętności praktyczne (np. z zakresu tłumaczeń specjalistycznych), czy teoretyczne (np. pogłębienie wiedzy z dziedziny, z której piszesz pracę dyplomową)
 • jeśli jesteś po licencjacie w specjalizacji nauczycielskiej możesz, ale nie musisz, wybrać specjalizację nauczycielską, która jest opcją dodatkową

Na przykład: Zdecydowałeś się na seminarium magisterskie z zakresu literaturoznawstwa. Możesz wybrać wykład monograficzny z tego samego zakresu, ale możesz zamiast niego realizować zajęcia z tłumaczeń specjalistycznych. Ta decyzja będzie wiążąca na jeden semestr. W następnym semestrze możesz dojść do wniosku, że jednak wolisz pogłębiać swoją wiedzę z tematyki Twojego seminarium, więc zdecydujesz się na zajęcia specjalizacyjne lub wykład monograficzny. Kształtuj swoje studia tak, abyś jak najpełniej wykorzystał swój czas i możliwości.

Twoje decyzje i wybory ukształtują Ciebie jako filologa!

Zależy nam, abyś mógł rozwijać się wszechstronnie i aby temat Twojej pracy był odzwierciedleniem Twoich zainteresowań. Spójrz, jak różnorodne tematy pojawiły się do tej pory:

Językoznawstwo
 • Relevance-based analysis of election slogans/Analiza haseł wyborczych w świetle teorii relewancji
 • The Impact of the length of stay on attitudes toward the use of Ponglish. The study of Polish immigrants in Greater London, UK/Wpływ długości pobytu na używanie Ponglish. Studium polskich imigrantów w Greater London, UK
Literaturoznawstwo/Kulturoznawstwo
 • Metaphor as a manipulation tool in advertising slogans/Metafora jako narzędzie manipulacji w sloganach reklamowych
 • Vampire as a symbol in contemporary American cinema/Wampir jako symbol we współczesnym filmie amerykańskim
 • Female evil in the nineteenth-century English literature and art/Kobiece zło w dziewiętnastowiecznel literaturze angielskiej i sztuce
Językoznawstwo stosowane
  • An analysis of practical usefulness of machine translation on the basis of two selected on-line translators/Analiza praktycznego zastosowania przekładu maszynowego na podstawie dwóch wybranych translatorów internetowych
  • Specificity of legal translation: a comparative analysis of the English original of a share transfer agreement and its Polish translation/Specyfika tłumaczeń prawnych: analiza porównawcza oryginału angielskiej umowy zbycia oraz polskiego tłumaczenia
  • Content and Language Integrated Learning/Nauczanie języka angielskiego z wykorzystaniem innych przedmiotów szkolnych
  • The media and second language acquisition by Polish learners at the age of 13-15 years. The role of the mass media and games in learning and teaching English/ Media a akwizycja języka drugiego przez polskich uczniów w wieku 13-15 lat. Rola środków masowego przekazu oraz gier w uczeniu się i nauczaniu języka angielskiego

 • Germanistyka
Studia magisterskie na filologii germańskiej to nie tylko poszerzenie Twojej wiedzy o języku, krajach i kulturze obszaru niemieckojęzycznego. To także gwarancja osiągnięcia najwyższego poziomu biegłości języka dzięki intensywnym ćwiczeniom z Praktycznej Nauki Języka Niemieckiego (PNJN) na poziomie C2 wg. ESOKJ, czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.  Na studiach w WSF pogłębisz również specjalistyczną wiedzę z wybranej przez siebie dziedziny. Przygotujemy Cię do samodzielnego prowadzenia badań filologicznych i dalszego samokształcenia. Studia magisterskie na germanistyce w WSF to gwarancja rzetelnej wiedzy i szerokich umiejętności.
Przemyślany program studiów, skonstruowany w oparciu o Krajowe Ramy Kwalifikacji, zapewnia wysoką jakość kształcenia oraz realizację założeń Programu Bolońskiego w ramach budowy Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego.
Proponujemy szereg ciekawych seminariów prowadzonych przez zaangażowanych wykładowców. Zajęcia odbywają się w małych grupach, masz więc pewność, że prowadzący poświęci Twojej pracy odpowiednią ilość czasu i uwagi. Celem seminariów jest pogłębienie Twojej wiedzy i umiejętności z wybranej dziedziny, a także przygotowanie Cię do napisania pracy magisterskiej.
Dyplom magistra i umiejętności nabyte w naszej uczelni rozszerzą Twoje perspektywy zawodowe. Możesz wybrac wyjątkową w skali kraju specjalizację na studiach magisterskich - tłumaczenia specjalistyczne. Możesz też realizować specjalizację ogólną lub nauczycielską.

Jako student WSF masz dużą dowolność w kształtowaniu swoich studiów, czyli sam decydujesz czego, kiedy i jak się uczysz. Zobacz, jakie masz możliwości:
 • wybierasz formę studiów (stacjonarna lub niestacjonarna)
 • wybierasz sposób studiowania poszczególnych przedmiotów (tradycyjny lub e-learningowy)
 • wybierasz seminarium z dziedziny, która najbardziej Cię interesuje. Co ważne, z tematyką seminarium możesz zapoznać się ze sporym wyprzedzeniem w e-dziekanacie.
 • w każdym semestrze możesz zdecydować, czy rozwijasz umiejętności praktyczne (np. z zakresu tłumaczeń specjalistycznych), czy teoretyczne (np. pogłębienie wiedzy z dziedziny, z której piszesz pracę dyplomową)
 • jeśli jesteś po licencjacie w specjalizacji nauczycielskiej możesz, ale nie musisz, wybrać specjalizację nauczycielską, która jest opcją dodatkową
Na przykład: Zdecydowałeś się na seminarium magisterskie z zakresu literaturoznawstwa. Możesz wybrać wykład monograficzny z tego samego zakresu, ale możesz zamiast niego realizować zajęcia z tłumaczeń specjalistycznych. Ta decyzja bedzie wiążąca na jeden semestr. W następnym semestrze możesz dojść do wniosku, że jednak wolisz pogłębiać swoją wiedzę z tematyki Twojego seminarium, więc zdecydujesz się na zajęcia specjalizacyjne lub wykład monograficzny. Kształtuj swoje studia tak, abyś jak najpełniej wykorzystał swój czas i możliwości.

Twoje decyzje i wybory ukształtują Ciebie jako filologa!

Zależy nam, abyś mógł rozwijać się wszechstronnie i aby temat Twojej pracy był odzwierciedleniem Twoich zainteresowań. Popatrz, jak różnorodne tematy pojawiły się do tej pory:

Językoznawstwo
 • Analyse von Werbenanzeigen vin Spielzeugen/Analiza ogłoszeń reklamowych zabawek
 • Die Anpassung der Anglizismen an die deutsche Rechtschreibung, Aussprache und Morphologie/Przystosowanie anglicyzmów do pisowni, wymowy i morfologii niemieckiej
 • Brief, E-mail, Mailbox. Über den Wandeln in der Kunst der Briefschreibens/Brief, e-mail, mailbox. O zmianach w sztuce pisania listów

Literaturoznawstwo/Kulturoznawstwo
 • Heimat - ein brisantes Thema in ausgewählten Nachkriegsromanen/ 'Mała ojczyzna' i jej utrata - jako motyw w wybranych niemieckich powieściach powojennych.
 • Original und Translat. Analyse der polnischen Übersetzung des Romans 'Der Steppenwolf' von Hermann Hesse/Oryginał i tłuamczenie. Analzia polskiego tłumaczenia powieści Hermanna Hessego Wilk stepowy

Językoznawstwo stosowane
 • Deutsche Lernwörter in der polnischen Gegenwartsprache im Bereich des Städtwesens, des Handels und der Bauindustrie/Niemieckie zapożyczenia we współczesnym języku polskim z zakresu organizacji miasta, handlu oraz budownictwa
 • Das Tempussystem im Deutschem und im Polnischen. Versuch einer Fehlerprognose/System czasów w języku niemieckim i języku polskim. Próba prognozy błędów.


 • Hispanistyka
W związku z ogromnym zainteresowaniem hispanistyką w WSF i pytaniami naszych studentów o możliwość kontynuowania nauki uruchomiliśmy magisterskie studia hispanistyczne z elementami filologii portugalskiej, czyli iberystykę. Są to jedyne takie studia na Dolnym Śląsku! Na studiach magisterskich na hispanistyce w WSF rozwiniesz swoją znajomość języka hiszpańskiego do poziomu C2 według ESOKJ, czyli osiągniesz najwyższy stopień biegłości. Pogłębisz również specjalistyczną wiedzę z wybranej przez siebie dziedziny. Przygotujemy Cię do samodzielnego prowadzenia badań filologicznych i dalszego samokształcenia.
Będziesz pogłębiać wiedzę o krajach hiszpańskojęzycznych, a dodatkowo spotkasz się z historią, kulturą i literaturą Portugalii i Brazylii. Program zajęć praktycznych obejmuje zarówno zajęcia z Praktycznej Nauki Języka Hiszpańskiego (PNJH), jak i z Praktycznej Nauki Języka Portugalskiego (PNJP), która prowadzona jest od podstaw.
Przemyślany program studiów, skonstruowany w oparciu o Krajowe Ramy Kwalifikacji, zapewnia wysoką jakość kształcenia oraz realizację założeń Programu Bolońskiego w ramach budowy Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego.
Proponujemy bogatą ofertę wykładów monograficznych, zajęć specjalizacyjnych oraz przedmiotów dodatkowych poszerzających Twoje horyzonty w wielu dziedzinach. Prowadzący seminaria magisterskie to wyłącznie wybitni nauczyciele akademiccy, a wszystkie seminaria odbywają się w małych grupach. Masz pewność, że przygotowując swoją pracę magisterską otrzymasz pełne wsparcie promotora, a Twój wysiłek przyniesie oczekiwane efekty w postaci doskonale napisanej pracy. Dyplom magistra i umiejętności nabyte w naszej uczelni rozszerzą Twoje perspektywy zawodowe. Możesz wybrać wyjątkową w skali kraju specjalizację na studiach magisterskich - tłumaczenia specjalistyczne. Możesz też zdecydować się na specjalizację ogólną lub nauczycielską.

Jako student WSF masz dużą dowolność w kształtowaniu swoich studiów, czyli sam decydujesz czego, kiedy i jak się uczysz. Zobacz, jakie masz możliwości:
 • wybierasz formę studiów (stacjonarna lub niestacjonarna)
 • wybierasz sposób studiowania poszczególnych przedmiotów (tradycyjny lub e-learningowy)
 • wybierasz seminarium z dziedziny, która najbardziej Cię interesuje. Co ważne, z tematyką seminarium możesz zapoznać się ze sporym wyprzedzeniem w e-dziekanacie
 • w każdym semestrze możesz zdecydować, czy rozwijasz umiejętności praktyczne (np. z zakresu tłumaczeń specjalistycznych), czy teoretyczne (np. pogłębienie wiedzy z dziedziny, z której piszesz pracę dyplomową)
 • jeśli jesteś po licencjacie w specjalizacji nauczycielskiej możesz, ale nie musisz, wybrać specjalizację nauczycielską, która jest opcją dodatkową

Na przykład: Zdecydowałeś się na seminarium magisterskie z zakresu literaturoznawstwa. Możesz wybrać wykład monograficzny z tego samego zakresu, ale możesz zamiast niego realizować zajęcia z tłumaczeń specjalistycznych. Ta decyzja bedzie wiążąca na jeden semestr. W następnym semestrze możesz dojść do wniosku, że jednak wolisz pogłębiać swoją wiedzę z tematyki Twojego seminarium, więc zdecydujesz się na zajęcia specjalizacyjne lub wykład monograficzny. Kształtuj swoje studia tak, abyś jak najpełniej wykorzystał swój czas i możliwości.
Twoje decyzje i wybory ukształtują Ciebie jako filologa.

Zapraszamy tych wszystkich, którzy marzą o studiowaniu języka hiszpańskiego na wysokim poziomie!Sylwetka absolwenta

Jako absolwent studiów licencjackich w WSF jesteś odważny, elastyczny i wszechstronny. Szybko uczysz się kolejnych języków obcych, bo każdy następny jest dla Ciebie łatwiejszy. Nieustannie zdobywasz nowe umiejętności, bo rozumiesz potrzebę dokształcania się i rozwoju.

Masz wiele możliwości, bo dzięki językom rozwijasz skrzydła.
Sięgaj po więcej, bo jesteś Wyjątkowy!

Spójrz, gdzie znaleźli zatrudnienie nasi absolwenci:
 • biura tłumaczeń: bo z łatwością tłumaczą różnorodne teksty
 • firmy i korporacje: bo potrafią korzystać z nowoczesnych technologii i świetnie znają języki obce
 • biura podróży: bo są pilotami wycieczek zagranicznych albo rezydentami
 • wydawnictwa: bo potrafią przełożyć każdy rodzaj literatury
 • urzędy: bo znają języki obce i świetnie sobie radzą z różnymi typami zadań
 • szkolnictwo: bo potrafią uczyć nowocześnie i ciekawie, i to nie tylko jednego języka
 • własna firma: bo jak znasz języki i masz otwartą głowę, to możesz osiągnąć wszystko, co sobie wymarzysz!

Zapraszamy!
  

Kierunki wykładane na uczelni:

amerykanistyka I stopnia Stacjonarny
anglistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
germanistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
hispanistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
italianistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny

Główny adres uczelni

 • Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
  ul. Sienkiewicza 32, 50-335 Wrocław
 •  
 • Telefon: (71) 328 14 14
 • Fax: (71) 322 10 06
 • Email: wsf@wsf.edu.pl
 • Strona: http://www.wsf.edu.pl

Jak do nas trafić

Polecane Uczelnie