Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studia informatyczne i co potem?

Pierwsza praca w IT

Aplikowanie na pozycję juniorską w IT, kiedy nie ma się jeszcze imponującego CV, często jest wyzwaniem. Co zrobić, aby mimo braku doświadczenia zawodowego zainteresować rekruterów i zdobyć pierwszą pracę informatyka? Wrocław jest miastem, w którym siedzibę ma wiele firm z branży IT. Nie brakuje więc ofert, także dla tych początkujących – żeby się dostać, wystarczy tylko wyróżnić się w tłumie. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.


Ukończone praktyki i studia


Informatyka na dyplomie na pewno znacznie zwiększa szanse kandydatów. Jest dla pracodawcy sygnałem świadczącym o ich zaangażowaniu i determinacji, aby rozwijać się w tej dziedzinie. To także informacja o posiadaniu niezbędnej do wykonywania zawodu wiedzy. Jednak samo uzyskanie dyplomu nie jest jedynym argumentem przemawiającym na korzyść studentów i absolwentów, którzy zdecydowali się podjąć studia: informatyka, automatyka i robotyka, bioinformatyka czy inne związane z branżą IT.

Obligatoryjne w czasie studiowania praktyki zawodowe są świetną okazją do zdobycia swojego pierwszego doświadczenia w branży. Zawsze warto szukać ciekawych ofert stażowych, które, nawet jeśli nie będą dobrze płatne, zaowocują w przyszłości, gdy dzięki zdobytemu doświadczeniu wywrą wrażenie na rekruterze czy pracodawcy.


Dodatkowe aktywności


Warto również angażować się w życie uczelni. Jednym ze sposobów jest wstąpienie do samorządu studenckiego – pokazuje to, że jest się osobą, która podejmuje inicjatywę i nie boi się działania. Cenne jest także działanie w kołach naukowych i realizowanie projektów, których pełne są studia. Informatyka jest bardzo szeroką dziedziną, a różne zawody wymagają rozmaitych kompetencji – dlatego przydadzą się choćby takie umiejętności jak łatwość nawiązywania kontaktów, którą koła i samorząd pomogą wzmocnić.


Portfolio


Podczas szukania pierwszej pracy często jedynym namacalnym dowodem posiadanych umiejętności jest portfolio. Za jego pośrednictwem można pochwalić się przyszłemu pracodawcy swoimi dokonaniami. Studia informatyczne są dobrym czasem na tworzenie i zapisywanie wszystkich wykonanych projektów w GitHubie – ciekawe realizacje pomogą odznaczyć się kandydatowi w gąszczu konkurentów.. 
 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane