Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studia Executive MBA w Koźmińskim w czołówce światowej

Studia Executive MBA (EMBA) prowadzone przez Akademię Leona Koźmińskiego (ALK) znalazły się na 46. miejscu wśród 100 czołowych programów tego typu na świecie, według rankingu opublikowanego 15 października br. przez „Financial Times”. Jest to najwyższa pozycja autorskiego programu oferowanego przez ALK w prestiżowym zestawieniu, które otwiera amerykańsko-chiński program Kellogg/Hong Kong UST EMBA.

Studia Executive MBA w Akademii Leona K Koźmińskiego to półtoraroczny międzynarodowy program przeznaczony dla wyższej kadry zarządzającej. Jego absolwenci to menedżerowie polskich i zagranicznych firm, organizacji i instytucji gospodarczych. Wśród wykładowców EMBA w ALK aż jedna czwarta to zagraniczni naukowcy i specjaliści. Studia Executive MBA to najbardziej wymagający i prestiżowy program kształcenia menedżerów. Poza nimi ALK prowadzi inne rodzaje studiów MBA, także sprofilowane branżowo: dla finansistów, kadry IT, medycznej, inżynierskiej i specjalistów HR.

Od powstania uczelni za studia MBA, w tym za Executive MBA, odpowiada obecny rektor ALK, Profesor Witold Bielecki, który tak komentuje ranking opublikowany przez „FT”: - To dla nas kolejny sukces w międzynarodowych rankingach najlepszych szkół biznesu na świecie, prowadzonych przez „Financial Times”. Tym przyjemniejszy, że w tym roku rozpoczynamy obchody 20-lecia istnienia uczelni. Widzimy, że przynosi efekty wieloletnia praca, którą włożyliśmy – z Profesorem Andrzejem K. Koźmińskim, moim poprzednikiem na stanowisku rektora, obecnie prezydentem naszej uczelni, oraz z zespołem wykładowców, pracowników i doradców – w nadanie ALK w pełni międzynarodowego charakteru i w zapewnienie studentom edukacji menedżerskiej na najwyższym poziomie.

Dyplom ukończenia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego dotychczas otrzymało blisko 1400 osób. Są wśród nich menedżerowie, których sukcesy zawodowe zasługują na szczególne wyróżnienie. Co roku biorą udział w wewnętrznym konkursie, którego laureat otrzymuje tytuł i statuetkę „Orła Sukcesu Koźmińskiego”. W kapitule konkursu są osoby spoza uczelni, a przewodniczy jej Krzysztof Bień, redaktor serwisu Obserwatorfinansowy.pl.

Tegorocznym laureatem został Aster Papazyan, dyrektor zarządzający Dell Polska, który ukończył Executive MBA w 2000 r. (nitka XV). - Absolwenci mają szansę rozwijać umiejętności i budować sieć kontaktów podczas networkingowych spotkań Klubu Absolwenta ALK, które odbywają się systematycznie i przyciągają coraz więcej uczestników – mówi Sylwia Rogalska, menedżer ds. relacji z absolwentami.

- Program Executive MBA tworzony jest na podstawie modelu kształcenia, jaki powstał sto lat temu w uczelniach amerykańskich, ale przez te lata był wielokrotnie modyfikowany – mówi Sylwia Hałas-Dej, dyrektor Center of Excellence w ALK. - Dziś jest to standard międzynarodowy, potwierdzany przez organizację AMBA, która akredytuje także nasz program. Program zmienia się, wymaga bowiem dostosowywania do najnowszych trendów w edukacji menedżerskiej. My też od tego roku wprowadzamy zmiany polegające głównie na silniejszym akcentowaniu rozwoju osobistego i kariery menedżerskiej. Słuchacze mają całe bloki tematyczne, a nie pojedyncze przedmioty. W tym roku studia EMBA w ALK podjęło 37 studentów w sesji, która wystartowała w marcu, a w rozpoczynającej się w październiku naukę rozpoczyna 36 osób.

Warto podkreślić, że Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego bardzo dobrze wypadł w porównaniu ze światowymi szkołami biznesu i w rankingu „FT” wyprzedził znane programy EMBA, m.in. amerykańskie Emory University (49.), University of Texas at Austin (54.), szwajcarski St. Gallen (56.), włoski Bocconi (66.), brytyjski Cranfield School of Management (75.), czy HEC Lausanne (96.). W rankingu jest jedynym reprezentantem studiów tego typu z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Oceniając szkoły biznesu „Financial Times” bierze pod uwagę trzy grupy kryteriów: związane z rozwojem kariery absolwentów (awans zawodowy, poziom rocznych dochodów i ich wzrost, zmiana pozycji absolwentów), ze zróżnicowaniem uczelni (udział kobiet w kadrze i wśród studentów, umiędzynarodowienie, czyli zagraniczni wykładowcy, studenci i doradcy) i z generowaniem idei (kwalifikacje kadry i osiągnięcia naukowe).

W czołówce zestawienia „FT” znalazły się przede wszystkim programy międzynarodowe, w dużej części stworzone przez konsorcja uniwersytetów z różnych krajów. Od trzech lat pierwszą pozycję zajmuje program Kellog/Hong Kong UST Business School z Hong Kongu (Kellog-HK UST EMBA), na drugim miejscu znalazł się amerykańsko-brytyjski EMBA – Global Americas and Europe (Columbia i London Business School), a na trzecim program Trium Global EMBA (konsorcjum HEC Paris, London School of Economics i New York University, Stern).

Poza tym do pierwszej dziesiątki trafiły dwa kursy EMBA z udziałem francuskiego Insead: Tsinghua/Insead EMBA (z chińskim uniwersytetem Tsinghua, pozycja 4.) i Insead Global EMBA (francusko-singapurski, 6. miejsce), a także programy: UCLA: Anderson/National University of Singapore (5.), chiński Ceibs (7.), Wharton MBA for Executives (University of Pennsylvania, miejsce 8.), amerykańsko-chiński Olin-Fudan EMBA (University of Washington, 9.) i EMBA University of Chicago: Booth (program z USA, Wielkiej Brytanii i Singapuru, pozycja 10.).

W rankingu „FT” nadal widać dominację amerykańskich szkół biznesu, które tworzą lub współtworzą niemal połowę (bo aż 45) ze 100 sklasyfikowanych programów. Do tego należy dodać 6 programów z udziałem uniwersytetów z Kanady. Drugi biegun edukacji menedżerskiej powstaje w Azji, gdzie swoją siedzibę ma już 26 czołowych programów Executive MBA. Jest to zapewne wynik dużego popytu na zaawansowane formy kształcenia czołowych menedżerów, główne w rosnącej gospodarce chińskiej, ale także w Singapurze, Korei Południowej czy Dubaju.

Europejska edukacja menedżerska również trzyma się mocno. Brytyjskie szkoły biznesu uczestniczą w 12 programów z rankingu „FT”. Z Francji pochodzi 6 programów EMBA (uczestnictwo w konsorcjach lub programy pojedynczych szkół), ze Szwajcarii – 5, z Niemiec i Hiszpanii po 4, z Holandii – 3 programy z rankingu Executive MBA. W zestawieniu znalazły się także europejskie szkoły biznesu z Danii, Irlandii, Austrii, Włoch, Finlandii i Polski (ALK). Nowe centra edukacji MBA pojawiają się w Brazylii (3 ośrodki), Meksyku, Kolumbii, Peru i w RPA (po jednym programie).

Pełny ranking Executive MBA „FT” znajduje się pod adresem: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/emba-ranking-2012

REKLAMA: www.samochodowysalon.pl 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane