Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Nieopowiedziana historia - wystawa

O historii miejsca oraz fragmencie historii Wrocławia i ludziach, którzy pracowali w Dolmelu opowiada wystawa „Co było za tą bramą”, która zostanie otwarta w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w czwartek (29 kwietnia 2010 r.), o godz. 12:00, w budynku Wydziału Nauk Pedagogicznych przy ul. Strzegomskiej 55 (hol przy Auli).

Wystawa jest finałem projektu zrealizowanego przez słuchaczki Dolnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy współpracy studentów Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Seniorzy wspólnie z młodymi ludźmi, korzystając ze zdjęć archiwalnych dawnego Dolmelu i wspomnień byłych pracowników, którzy zgodzili się udzielić wywiadów studentom WNSiD, próbowali odtworzyć nieopowiedzianą historię. - Chcieliśmy pokazać jak bardzo zmieniło się to miejsce – niegdyś jeden z największych zakładów przemysłowych Dolnego Śląska, a dziś Park Przemysłowy otoczony szkołami wyższymi. Udało nam się spojrzeć na to, co było za tą bramą w dłuższej perspektywie czasu, oczami ludzi, którzy spędzili tu całe swoje życie zawodowe. Okazało się, że dotknęliśmy historii nie tylko tego miejsca, ale też historii miasta, historii obyczajów, mody, a nawet stylu życia. Bo pomimo tego, że tytułowa brama była zawsze zamknięta (tajemnica produkcji), to życie za nią toczyło się tak jak w wielu zakładach w tamtym czasie – mówi Grażyna Čupaila-Tomaszewska, Kierownik DUTW.

W materiałach znalazło się więc miejsce nie tylko na wspomnienia dotyczące produkcji turbogeneratorów, ale też na zabawy, życie towarzyskie, realizacje pasji sportowych lub artystycznych, miłość, życie rodzinne, wielkie zrywy, jak ten solidarnościowy, i wielką determinację będącą reakcją na wprowadzenie stanu wojennego. Niestety, na wystawie nie będzie można zobaczyć zdjęć z dramatycznej pacyfikacji Dolmelu. Obowiązywał wówczas zakaz fotografowania, a zasadą w projekcie - poza dwoma wyjątkami zdjęć z początków istnienia zakładu – było opieranie się na zasobach archiwum dawnego Dolmelu.

Projekt wygrał ogólnopolski konkurs grantowy organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko–Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Seniorzy w Akcji”.

Wystawę będzie można oglądać do 7 maja br. Katalog stron INPLUS 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane