Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Licealiści z Dolnego Śląska i Mazowsza wygrali pieniądze na własną działalność

Strzegomskie studio biżuterii Graniteria oraz firma realizująca przyjęcia dla dzieci, agencja organizująca turnieje gier komputerowych z Radomia czy szkolna pizzeria z Warki – to zwycięskie projekty wyróżnione w ramach konkursu Akademia Młodego Przedsiębiorcy przeprowadzonego przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades. Uczniowie zdobyli fundusze na własną działalność.

Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy został przeprowadzony w 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całej Polski, od września do grudnia 2014 r. Wzięło w nim udział ponad 400 licealistów. Uczniowie poznali zasady przedsiębiorczości i zarządzania projektami. Wykonując zadania praktyczne, nauczyli się, jak wymyślać nowe produkty i usługi, pozyskać partnerów biznesowych, zarobić pieniądze i rozpocząć swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do ostatniego etapu konkursu uczniowie zgłosili 25 projektów własnych firm. Podczas gali finałowej 14 stycznia 2015 r. nagrodzono 4 z nich.

⎼ Decyzja o wyborze najlepszych projektów nie była łatwa. Uczniowie wykazali się daleko posuniętą kreatywnością, jeśli chodzi o pomysły na własne firmy. Zwycięskie zespoły z sukcesem sprzedawały swoje towary i usługi, odniosły komercyjny sukces i mają ochotę na więcej. To niezwykle nas cieszy i oznacza, że udało nam się rozbudzić w młodzieży ducha przedsiębiorczości – zauważa prof. Krzysztof Rybiński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, przewodniczący jury konkursu.

Pierwsze miejsce zajął zespół „Graniteria” z granitowego serca Polski – Strzegomia. Pięć utalentowanych dziewczyn stworzyło linię biżuterii z granitu – kolczyki, bransoletki oraz naszyjniki. Biżuteria znalazła już pierwszych nabywców. Zespół Kamili Kowanetz, Darii Ekiert, Karoliny Gap, Pauliny Zielepuzy oraz Sandry Osoby zdobył 10 tys. zł na rozwinięcie działalności, tablety oraz finansowanie studiów w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Opiekunem grupy była Agnieszka Oleszko, nauczycielka Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Zespół „Coopin” z XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Radomiu uplasował się na 2. miejscu. Za projekt firmy organizującej turnieje gier komputerowych uczniowie otrzymali 5 tys. zł na rozwinięcie działalności, tablety oraz finansowanie studiów w AFIBV. Zwycięski zespół utworzyli Kamil Adamczyk, Klaudia Piątek, Anita Dadok, Paulina Krok, Sylwia Pawlak. Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka Milena Jaśkiewicz.

Trzecie miejsce na podium i 2,5 tys. zł na rozwój działalności to osiągnięcie zespołu „Przyjaźni pl” z Zespołu Szkół ze Strzegomia. Grupa stworzona przez Aleksandrę Witkowską, Justynę Bobowską, Paulinę Kwiatkowską, Adriana Koniecznego oraz Justynę Kwiatkowską, pod opieką merytoryczną nauczycielki Agnieszki Oleszko, która po raz drugi stanęła na podium, zajęła się organizacją przyjęć dla dzieci.

Jury składające się z młodych przedsiębiorców, którzy mają już za sobą pierwsze duże sukcesy, zdecydowało także o przyznaniu 4. nagrody dodatkowej dla przedsiębiorczej grupy „Dzikie Bobry” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1. PLM „Warszawa” z Warki. Uczniowie własnoręcznie wyrabiają pizzę i sprzedają ją w swojej szkole. Grupę tworzą Anastazja Lipiec, Ada Wieczorek, Natalia Lipińska oraz Dawid Rybarczyk. Opiekunem projektu była nauczycielka Aneta Wodzińska.

- W polskich liceach i gimnazjach jest bardzo wielu przyszłych przedsiębiorców. Chcemy im pokazać, że mogą własne zdolności przekuć w realny biznes oraz że warto rozwijać swój talent. Młodzi Polacy chętnie uczą się przedsiębiorczości i to od razu w praktyce – rozwijają własne pomysły i zakładają firmy, a Bank Zachodni WBK chce im w tym pomagać, chce być dla nich partnerem - podkreśla Michał Kuczmierowski, dyrektor Santander Universidades realizowanego w Polsce przez Bank Zachodni WBK.

Jedna z części projektu Akademia Młodego Przedsiębiorcy rozgrywała się na platformie www.amp.vistula.edu.pl . Uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu przedsiębiorczości. Największą liczbę punktów i w związku z tym I miejsce zdobył Adam Stachowiak z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej z Poznania. Miejsce II zajął Tomasz Stasik z tej samej szkoły. Miejsce III – Serhiy Chubyk z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Organizatorzy Akademii Młodego Przedsiębiorcy: Akademia Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades oraz Project Management Institute.
Patron honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dodatkowe informacje: www.vistula.edu.pl . 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane