Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Kosmetolog to nie to samo, co kosmetyczka.

Jakie są kompetencje kosmetologa a jakie kosmetyczki? Jak szukać dobrego specjalisty na ogromnym rynku usług? Kiedy mamy do czynienia z kosmetologią, a kiedy z medycyną estetyczną?

Audycja w 

Rozmowa z dr n. med. Marzeną Podgórską, rektorem Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, ekspertką i propagatorką edukacji zdrowotnej i mgr Anną Kamm, kosmetolożką, wykładowcą w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. 

Joanna Matuszewska: Czym różni się kosmetolog od kosmetyczki, a czym kosmetologia od medycyny estetycznej? 

dr n. med. Marzena Podgórska: Kosmetolog jest osobą z wyższym wykształceniem. Studia na tym kierunku są dwustopniowe. Oferowane są trzyletnie studia na poziomie pierwszego stopnia, po których uzyskuje się tytuł zawodowy kosmetologa, a także studia dwuletnie, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra. 

Anna Kamm:  Kosmetyczka jest zwrotem bardzo popularnym, utworzonym od zawodu technika usług kosmetycznych. Technik usług kosmetycznych powinien zakończyć swoją edukację dwuletnią szkołą policealną i zdać egzamin państwowy. Jeżeli chodzi o kosmetologię i medycynę estetyczną to kosmetologia zajmuje się przede wszystkim pielęgnacją skóry zdrowej. 

Medycyna estetyczna ma na celu poprawę wyglądu, samopoczucia klienta oraz korygowanie pewnych wad w zakresie dermatochirurgii, które mogą pojawić się albo od urodzenia, albo w toku życia. Kosmetologia towarzyszy medycynie estetycznej – podtrzymuje dobre efekty zabiegów, które przeprowadzone są wcześniej i wspomaga cały ten proces. 

J.M. Czyli można powiedzieć, że kosmetologia nie leczy, tak jak to się dzieje w przypadku medycyny estetycznej? 

A.K. Dokładnie – kosmetolog nie leczy. Zajmuje się przede wszystkim pielęgnacją skóry zdrowej. 

J.M. Zastanawiam się, czy kosmetologa irytuje, gdy przychodzi klient i zwraca się do wykształconej pani z dyplomem – per kosmetyczka. Klient czasami ma problem, żeby zorientować się, czy ma do czynienia z kosmetyczką, czy też z kosmetologiem. W pierwszym kontakcie tego nie widać?

M.P. Myślę, że nie należy się denerwować. Każda osoba, która zdobywa wykształcenie na pewno będzie umiała w elegancki sposób wytłumaczyć, czym zajmuje się kosmetolog. Kwestia współpracy między kosmetologiem, a klientem daje szerokie i holistyczne podejście. Klientka podczas wizyt w gabinecie z pewnością nabędzie większą wiedzę na temat osoby, z którą pracuje. Myślę, że słuchacze po dzisiejszej audycji taką różnicę będą znali, widzieli. 

J.M. Czy są jakieś różnice pomiędzy tym co może robić kosmetolog, a kosmetyczka – na przykład jeżeli chodzi o zabiegi? 

A.K. Jeżeli chodzi o formę prawną to nie ma jeszcze w tej chwili określonej różnicy. Zarówno kosmetolog, jak i kosmetyczka mogą zajmować się tymi samymi zabiegami. Uważam jednak, że klient na pewno będzie miał większe zaufanie i chętniej odda swoją skórę w ręce kosmetologa. Nie chciałabym jednak ujmować technikowi usług kosmetycznych, który również musi wykazać się wiedzą i doświadczeniem przy zdawaniu egzaminu zawodowego. Jego kształcenie przebiega jednak  krócej i jest trochę bardziej ograniczone. Kosmetolog przez 5 lat zdobywa naprawdę szeroką wiedzę. Klient, który oddaje się w ręce kosmetologa na pewno poczuje się bardziej bezpieczny i zaopiekowany. J.M. Jak przebiega kształcenie? Jakie przedmioty wykładane są na studiach kosmetologicznych? 

M.P. Kosmetologia niezwykle rozbudowała swój kierunek rozwoju. Na studiach należy uwzględnić przedmioty m.in. z zakresu medycyny. W związku z tym studenci realizują program z dermatologii, medycyny estetycznej, czy endokrynologii. Natomiast fundament zawsze będą stanowiły przedmioty z podstaw biomedycznych, w zakresie anatomii i fizjologii, czyli cały proces starzenia się naszego organizmu. 

W związku z tym kształcenia musi być zgodne z doniesieniami naukowymi i wszelkimi nowościami branżowymi. Należy regularnie modyfikować i udoskonalać program studiów, aby był aktualny i zgodny z bieżącymi sprawami, które zachodzą w kosmetologii. 

J.M. Czyli, to są w sumie bardzo trudne studia.

M.P. Zdecydowanie tak. Pierwszy semestr jest podstawą. Przedmioty takie jak anatomia, fizjologia, biochemia, czy patologia objęte są również programem studiów na wydziałach lekarskich.  Dzięki temu studenci będą mogli bardziej kierunkowo podejść do swojego zawodu. Natomiast ta specjalistyczna część dotycząca kosmetologii to nie tylko wiedza, ale i umiejętności. Pojawiają się zagadnienia z receptury kosmetycznej, różnych naturalnych i syntetycznych surowców, masażu, podologii, wizażu, kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. 

Program jest bardzo obszerny. Kwestie związane z kształceniem oraz doborem kadry muszą być na bardzo wysokim poziomie – nie tylko pod względem pracowni, które muszą być doskonale wyposażone. Kadrę stanowią specjaliści zarówno z zakresu nauk medycznych, jak i nauk o zdrowiu, którzy poza pracą na uczelni pełnią bardzo ważne funkcje – np. ordynatorzy, czy też konsultanci z różnych dziedzin. Tak więc studenci mają kontakt z wybitnymi specjalistami i ekspertami. Kosmetolog jako osoba wspomagająca proces leczenia powinna znać wszelkie procedury lekarskie. Nie wkraczać w obszar lekarza, tylko współpracować z nim. 

J.M. Jakie kompetencje posiada osoba kończąca studia? Czy na tym etapie następuje koniec edukacji, czy nauka trwa dalej?

A.K. Zdobywanie doświadczenia odbywa się tak jak w każdym innym zawodzie. My zawsze prosimy naszych studentów żeby do wszelkich zachowań podchodzili z wielką pokorą. Pracujemy ze skórą ludzką, która jest żywym organem i zawsze należy pamiętać, że dobro człowieka jest najważniejsze. Musimy jednak pracować tylko w takim zakresie, w jakim jesteśmy w stanie sobie poradzić i wiemy, że nasza wiedza jest wystarczająca, żeby móc z takim klientem pracować przez cały czas.

J.M. Czy są w kosmetologii specjalizacje, które pozwolą na znalezienie osoby, która umie wykonywać konkretne zabiegi? 

A.K. Oczywiście. Kosmetolog, który kończy uczelnię jest w stanie wykonać każdy zabieg, ale większość naszych kosmetologów specjalizuje się w konkretnych dziedzinach. Najpopularniejszą dziedziną jest dietetyka – połączenie kosmetologii i zdrowego stylu życia. Jest również podologia, czyli nauka o zdrowiu stóp, trychologia – nauka o zdrowiu włosów, a także prawo medyczne i zarządzanie w ochronie zdrowia. W związku z tym, kosmetolog może pracować zarówno z włosami, stopami, ale może również swoją karierę ukierunkować w zakresie zarządzania.

M.P. Chciałabym dodać, że w ramach Akademickiego Centrum Zdrowia prowadzone są profesjonalne usługi dla klientów, pod okiem kosmetologów. Mieszkańcy Trójmiasta mogą przyjść i bezpłatnie uczestniczyć w wykonywaniu zabiegów. Z jednej strony świat kosmetologii poznają osoby, które na przykład ze względów ekonomicznych nie mogą pozwolić sobie na takie zabiegi w profesjonalnych gabinetach, a z drugiej strony nasi studenci uczą się, w jaki sposób przyjąć taką osobę w gabinecie i jak takie zabiegi wykonać. 

J.M. A w jaki sposób nasze słuchaczki mogłyby skorzystać z takiej oferty? Co należałoby zrobić?

M.P. Prosimy o zapisywanie się, gdy publikowane są informacje w mediach społecznościowych. Tam też podany jest kontakt do naszych biur. Następnie wybieramy dogodny dla siebie termin spotkania. 

J.M. W wyszukiwarce Google na zapytanie "kosmetolog pomorskie" otrzymuje się prawie 300 tys. odpowiedzi. To są oczywiście linki do różnych artykułów i do konkretnych gabinetów. W jaki sposób można znaleźć dobrego kosmetologa na tak ogromnym rynku? Na jakie kryteria powinno się zwrócić uwagę? 

M.P. Przy wyborze dobrego kosmetologa należy zwrócić uwagę na wiele aspektów – nie tylko wykształcenie. Jak już wyjaśniliśmy, nie możemy za synonim uznać kosmetologa i kosmetyczki, czyli osoby, która jest technikiem usług kosmetycznych. Na pewno nasze klientki powinny zwrócić szczególną uwagę na sterylność i higienę – nie tylko w gabinecie, ale również podczas wykonywania zabiegu. Osoba, która kończy studia po przedmiotach związanych z epidemiologią, czy też nadzorem sanitarno-epidemiologicznym na pewno ma świadomość, w jaki sposób powinno dbać się  o prawidłową higienę. Klientki powinny zadawać pytania i prosić o wyjaśnienia. 

Powinien również zostać przeprowadzony wywiad – kosmetolog nie może przystąpić do wykonywania zabiegu jeżeli nie będzie posiadał szczegółowych informacji dotyczących stanu zdrowia swojego pacjenta. Musi bowiem poznać wszelkie przeciwskazania do wykonania zabiegu. Rynek usług kosmetycznych jest w tej chwili jednym z najprężniej rozwijających się, dlatego kosmetolodzy muszą nieustannie pogłębiać nie tylko swoją wiedzę, ale i umiejętności. Powinni śledzić wszystkie najnowsze trendy i technologie. 

To dopasowanie, czyli indywidualne podejście do naszego klienta jest bardzo ważne. Zalecałabym przede wszystkim ostrożność i subiektywne filtrowanie informacji, które pojawiają się w Internecie. Wiemy, że stanowi on cenne źródło informacji na temat doboru salonu czy osoby. Dobry kosmetolog na pewno dba o swoje opinie – potrafi w profesjonalny sposób prowadzić swoją stronę, czy też media społecznościowe.

J. M. Czy kosmetolog zawsze pomoże klientowi dobrać odpowiedni zabieg do jego problemu? Czasami ciężko określić, jaki efekt chcą osiągnąć... 

M.P. Współczesny kosmetolog jest poddawany wielu oczekiwaniom. Klienci zazwyczaj oczekują szybkiej pomocy. Podczas pierwszej wizyty klient może przedstawić wiele prywatnych i intymnych spraw w celu poprawy jakości swojego  życia. Dlatego kosmetolog powinien mieć holistyczne podejście, a kształcenie w tym zawodzie również powinno w ten sposób wyglądać. Kosmetolog nie tylko oceni stan skóry, rozpozna problem i ustali plan zabiegowy, ale również doradzi, w jaki sposób klient powinien zająć się pielęgnacją. 

Zadaniem kosmetologa będzie również edukowanie klientów w tematyce zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę żeby nie wykraczać poza swoje kompetencje. Kosmetolog na pewno nie ułoży planu żywieniowego, ale na pewno zwróci uwagę na aspekty zdrowego stylu życia i doradzi w jaki sposób połączyć zabiegi które są oferowane w gabinecie ze zmianą nawyków żywieniowych. 

J.M. Jakie cechy powinien posiadać dobry kosmetolog? Czy poczucie estetyki i zdolności manualnych jest wystarczające? 

A.K. To jest bardzo ważne – zwłaszcza jeżeli zajmujemy się zabiegami w zakresie upiększania. To jednak nie wszystko. Wiedza i doświadczenie jak najbardziej, natomiast kosmetolog to zawód, który wymaga dużej wrażliwości społecznej i jest obdarzony ogromnym kredytem zaufania przez społeczeństwo.

Wywiad, który przeprowadzamy na samym początku naszej drogi z klientem wymaga czasami wydobycia bardzo intymnych informacji, dlatego nie wyobrażam sobie żeby nie posiadał empatii, wyczucia taktu i żeby nie umiał pewnych diagnoz, które powstają w toku takiego wywiadu przekazać w bardzo delikatny sposób – nawet jeżeli są one mało komfortowe dla klienta. W związku z tym osobowość kosmetologa odgrywa bardzo ważną rolę.

J.M. A czy gabinety kosmetologiczne i pracownicy tych gabinetów muszą spełniać jakieś normy? Czy objęci są kontrolą i badaniami? Jak to wygląda w praktyce?

A.K. Oczywiście. Głównie jest to kontrola sanepidu, który ma swoje wymagania w stosunku do nas, jako kosmetologów oraz gabinetów, jako zakładów usługowych. Te wszystkie normy są regularnie sprawdzane. W czasie pandemii podlegamy również wymogom Głównego Inspektora Sanitarnego, który bardzo dokładnie nam zaleca, jak należy się zachowywać w tym szczególnym okresie. Gabinety kosmetologiczne podlegają również kontroli i pewnym normom, jako jednostki architektoniczne. Nie możemy przyjmować klientów w pomieszczeniu w którym nie zostaną zachowane wymogi prawa budowalnego. 

J.M. Czy sprzęt, który jest używany w gabinecie kosmetologicznym również podlega takim kontrolom? 

A.K. Oczywiście. Normy, które określa Główny Inspektor Sanitarny mówią o dezynfekcji wszystkich powierzchni, które znajdują się w gabinecie oraz po każdej wizycie klienta. Obecnie jest to standard. Pandemia aż tak bardzo nie zrewolucjonizowała pracy kosmetologa ponieważ te normy, które zostały nam przedstawione były cały czas spełniane. Dla nas kosmetologów bezpieczeństwo i dezynfekcja po każdym kliencie są czymś normalnym, standardem który cały czas obowiązuje.

J.M. Na koniec chciałabym zapytać o Pań przewidywania, w jakim kierunku będzie rozwijała się branża kosmetologiczna? 

A.K. To jest trudne pytanie i chyba nikt nie zna odpowiedzi. Polska ma szczęście ponieważ kosmetolodzy mogą cały czas tutaj pracować. Niektóre kraje europejskie niestety nie mają takiego komfortu.  Gabinety kosmetologiczne w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech cały czas są zamknięte, co z pewnością utrudnia prowadzenie terapii, które zostały już wcześniej rozpoczęte. I chyba nikt nie wie kiedy te gabinety zostaną otwarte. W tym momencie nie można pominąć udziału Internetu i social mediów w branży kosmetologicznej. 

Z uwagi na lockdown oraz przymusowe przebywanie w domu, nasi klienci zazwyczaj tylko w taki sposób mogli mieć z nami kontakt. Jako zawód obdarzony zaufaniem społecznym, poczuwamy się do obowiązku do pomagania klientom w pielęgnacji domowej lub też w podtrzymywaniu dobrych efektów terapii, które zostały już wcześniej rozpoczęte. Ponadto nasi klienci bardzo często przedstawiają swoje poczynania w social mediach. 

Magazyn Professional Beauty z Wielkiej Brytanii podsumował ich działania w całej Europie. Okazuje się że najpopularniejszym zabiegiem, który jest w tej chwili przedstawiany na Tik Toku jest laminacja brwi. Oczywiście nasi klienci radzą sobie z tym lepiej lub gorzej. 

M.P. W kosmetologii, jako dziedzinie rozwojowej  możemy zaobserwować bardzo duży trend idący w kierunku kosmetologii antiaging. To właśnie ta specjalność na studiach cieszy się w tej chwili największą popularnością na studiach magisterskich. Możemy również wskazać podologię, trychologię, czy też kosmetologię bioestetyczną, czyli wykorzystanie wszelkich surowców naturalnych, ziołolecznictwa, aromaterapii oraz receptury kosmetycznej, opartej na tych surowcach. 

Widzimy, że te wszystkie kosmetyki wegańskie i ekologiczne to w tej chwili trend i społeczeństwo chce iść w tym kierunku. Coraz częściej dostrzegamy, że firmy kosmetologiczne takie produkty wprowadzają, wiec my również musimy podążać tymi trendami. 

J.M. Dziękuję za rozmowę

Wywiad przeprowadziła red. Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk

Źródło: https://radiogdansk.pl/audycje-rg/nie-daj-sie-oszukac/item/122003-kosmetolog-to-nie-to-samo-co-kosmetyczka-na-studiach-sa-przedmioty-jak-na-medycynie
 

Powiązane artykuły

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku zaprasza na IX Wiosenne Spotkania ze Zdrowiem

w czwartek, 21 marca w siedzibie Uczelni

czytaj dalej

DNI OTWARTE 2023 Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku

Przyjdźcie i przekonajcie się jak wygląda nauka w WSZ w Gdańsku. Podczas odwiedzin będziecie mieli okazję zwiedzenia nowoczesnych pracowni specjalistycznych, w których odbywają się zajęcia. Uzyskacie informacje dotyczące rekrutacji na studia.

czytaj dalej

Studia podyplomowe na kierunku Edukator Diabetologiczny

NOWOŚĆ W WYŻSZEJ SZKOLE ZDROWIA W GDAŃSKU

czytaj dalej

Studiuj DIETETYKĘ w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku

WSZ w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy chcieliby zgłębić tajniki zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania naszego organizmu.

czytaj dalej

ANALIZA SENSORYCZNA KOSMETYKÓW I ŻYWNOŚCI

nowy kierunek studiów podyplomowych

czytaj dalej

Zapraszamy na kierunek KOSMETOLOGIA

do Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku

czytaj dalej

TRYCHOLOGIA KOSMETOLOGICZNA - studia podyplomowe

Problemy dotyczące kondycji włosów dotykają coraz większej części społeczeństwa.

czytaj dalej

KOSMETOLOGIA - STUDIA MAGISTERSKIE

ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA - ANTI-AGING

czytaj dalej

Dlaczego warto studiować w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku

Nadal nie masz pewności czy kosmetologia to dobry wybór dla Ciebie? Jaką uczelnię wybrać, aby jak najlepiej przygotować się do zawodu?

czytaj dalej

ZAPRASZAMY NA STUDIA DO WYŻSZEJ SZKOŁY ZDROWIA W GDAŃSKU

Rekrutacja w WSZ została już otwarta.

czytaj dalej

ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE WYŻSZEJ SZKOŁY ZDROWIA W GDAŃSKU

przypominamy, że już w dniach 5 – 9 lipca odbędą się Dni Otwarte Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. W tych dniach czekać na Was będzie moc atrakcji i niespodzianek!

czytaj dalej

Zapraszamy na kierunek FIZJOTERAPIA

do Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane