Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Broadwayowskie Czarownice z Salem w polskich kostiumach!

Polski projektant, kierownik specjalności fashion design w School of Form – Wojciech Dziedzic stworzył kostiumy do wystawianego na Broadwayu spektaklu „Czarownice z Salem”. Sztukę w reżyserii Ivo Van Hove’a, znanego z głośnej inscenizacji sztuki Artura Milera „Widok z mostu” oraz reżyserii spektaklu „Lazarus” Dawida Bowiego można oglądać na deskach teatru od marca.

Broadway to kolejny krok w międzynarodowej karierze wykładowcy School of Form, który do tej pory z powodzeniem współpracował przy produkcjach teatralnych w Amsterdamie, Berlinie, Madrycie, Brukseli czy Waszyngtonie. Z belgijskim reżyserem Ivo Van Hove’em pracuje już od wielu lat, ale po raz pierwszy miał okazję pracować z aktorami o światowej sławie, w tym z debiutującą w teatrze, nominowaną do Oscara za rolę w filmie Brooklyn, Saoirse Ronan. 

Tworzeniu kostiumów do spektaklu Czarownice z Salem towarzyszyło kilka ważnych założeń. Miały przede wszystkim być ponadczasowe, nie odwołując się do żadnej konkretnej epoki, a także w sposób adekwatny nawiązywać do purytańskich cech: nie manifestować statusu, płci, zamożności czy cech indywidualnych. Wszystkie utrzymane są w kolorach jesiennych, zbliżonych do siebie ale nie monotonnych, wyglądają na znoszone, tak jakby aktorzy żyli w nich od lat. Tak mocno zdefiniowane pryncypia mogą się wydać sporym ograniczeniem  - mówi Wojciech Dziedzic  - Jednak paradoksalnie dają szerokie pole do opowiadania historii.  Duchowni w sztuce mają biały element wokół szyi – golf, stójkę, czy mały biały kołnierzyk. Mężczyźni noszą koszule - przedstawiciele prawa jaśniejsze, a rolnicy ciemne, ze sztywnych materiałów. Rodzina Proctorów jest ubrana w swetry, a wszystkie kobiety w spektaklu noszą spodnie – szerokie z wysoką talią.  

Wyzwaniem był nowy sposób pracy – na Broadway’u teatry nie mają pracowni i warsztatów. Trzeba je samemu zorganizować. Do zadań Wojtka Dziedzica należało więc nie tylko zaprojektowanie kostiumów ale również wybór ludzi do pracy – krawcowych, makijażystów, perukarzy, garderobianych, całego zaplecza produkcyjnego do pracy zarówno przed premierą, jak i w trakcie sezonu przedstawień. Jestem pod dużym wrażeniem profesjonalizmu osób tworzących przedstawienie – mówi projektant – Było to niezwykle przyjemne doświadczenie.


O projektancie:


Wojciech Dziedzic - projektant mody i kostiumów. Opiekun specjalności fashion design w School of Form. Studiował na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie i Fashion Institute Arnhem. Studia kontynuował pod kierunkiem prof. Louise Wilson na Central St Martin`s (MA Fashion - Womenswear) w Londynie. Pracował dla domu mody Jil Sander. Wykładał na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie i Central St Martin`s w Londynie. Zaprojektował kostiumy do wielu przedstawień teatralnych i operowych w Amsterdamie, Berlinie, Madrycie, Frankfurcie, Brukseli, Waszyngtonie, Sankt Petersburgu. Jego prace były prezentowane na wystawach/pokazach w Londynie (London Fashion Week), Paryżu i Rzymie (Dutch Touch 2003, 2005).
 

Powiązane artykuły

HAPTI - zabawa dla zmysłów

Czy w czasach kolorowych zabawek z plastiku jest jeszcze miejsce na dziecięcą wyobraźnię? Zuzanna Grausch, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS stworzyła sensoryczne klocki, które wspierają świadomość zmysłową i pobudzają kreatywność u najmłodszych.

czytaj dalej

SCOBY - alternatywa dla plastikowych opakowań

Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna co globalne ocieplenie. O pladze plastikowych odpadów alarmował niedawno „National Geographic” pisząc o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, pomiędzy Hawajami a Kalifornią. W odpowiedzi na ten problem powstało SCOBY, eko-opakowanie autorstwa Róży Rutkowskiej, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS.

czytaj dalej

Studenci projektują dla Allegro

W listopadzie rozpoczął się, trwający jeden semestr, program komercyjno-dydaktyczny z udziałem Allegro i studentów School of Form – katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Przed studentami postawione zostało zadanie zaprojektowania serii opakowań do wysyłki towarów zakupionych przez internet.

czytaj dalej

Do roboty – School of Form na ŁDF 2016

Podczas jubileuszowej edycji Łódź Design Festival, studenci School of Form, zaprezentują wyniki pracy z robotami KUKA i KAWASAKI. W Centrum festiwalowym, w budynku A0, od 13-23 października, przedstawią swoją próbę odpowiedzi na pytania czy robot może być rzemieślnikiem, gdzie skrywa się pierwiastek rękodzielniczego geniuszu i czy osiągnięcie perfekcji nie oznacza w tym przypadku destrukcji?

czytaj dalej

Projektanci i artyści tworzą za pomocą kodowania

Kod. Przy jego użyciu powstają interaktywne produkty, usługi, nowe formy komunikacji i sztuki. Od mebli, budynków, reklam po instalację z łusek nabojów skłaniającą do refleksji nad wojną, czy rzeźbę Myszki Miki tworzącą muzykę w reakcji na otoczenie. Twórcy pierwszych w Polsce studiów z kreatywnego kodowania w School of Form nauczą projektantów i artystów wykorzystywać programowanie w sztuce i designie. Partnerem technologicznym studiów jest Intel.

czytaj dalej

School of Form oferuje studia II stopnia

Kolejna dobra wiadomość dla chcących studiować w School of Form. W kwietniu uczelnia poinformowała o rekrutacji na studia licencjackie w trybie niestacjonarnym, a obecnie otrzymała pozytywną ocenę programu nauczania oraz zgodę na uruchomienie magisterskich studiów uzupełniających na kierunku wzornictwo.

czytaj dalej

School of Form rozwija ofertę studiów niestacjonarnych

W nadchodzącym roku akademickim 2016/17 School of Form po raz pierwszy oferuje studia w trybie niestacjonarnym na kierunku wzornictwo. Do wyboru będą dwie specjalności – product design oraz fashion communication design. Pierwszy termin rekrutacji już pod koniec kwietnia.

czytaj dalej

Kolejne dyplomy w School of Form

Zaledwie pół roku po pierwszych egzaminach dyplomowych w School of Form, uczelnia może pochwalić się ponad sześćdziesięcioma nowymi projektami absolwentów. Zobaczyć je można będzie od 8 do 11 marca podczas GRADUATION SHOW 2 – wydarzenia odbywającego się w ramach targów arena DESIGN.

czytaj dalej

School of Form na Łódź Design Festival

Jak projektować rzeczy które są jednocześnie praktyczne i estetyczne? Tego właśnie uczą się studenci School of Form. W tym roku poznańska uczelnia przedstawiła swoich pierwszych absolwentów. Ich prace będzie można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która rozpocznie się już 8 października 2015 r.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane